Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς όχι, αλλά έχεις φοβερή λήψη με τη συσκευή σου. Τα Huawei είναι οι συσκευές με τον καλύτερο - μακράν - πομποδέκτη αυτή τη στιγμή στην αγορά. Κάποτε ήταν τα ΝΟΚΙΑ, κάποτε τα Ericsson... η Huawei τους έχει αφήσει πολύ πίσω με το dual antenna system. Είδα κάτι μετρήσεις του επερχόμενου G8 και κάνει παπάδες με τον 616. Περιμένουμε και το SoC Kirin 950 που έχει εντελώς νέο DSP design and implemented πάνω σε LTE Advanced multi frequency carrier aggregation. Εκεί λογικά θα δούμε ΠΑΠΠΑΔΕΣ σε θέματα λήψης.

Ναι καλά το ζοπο που έχω τώρα έχει πολύ καλύτερο σημα και αμεσότητα στην εναλλαγή μεταξύ δικτύων από ότι είχε το Huawei honor 3c μου πριν!

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα ιντερνετ εχω τελεια ληψη ναι...στο θεμα της ομιλιας καπου καπου χανει το σημα,ισως σε περιοχες που πεφτει 3G η 2G ...ΓΕνικα η Huawei εκανε το " μπαμ" στην Ελλαδα στα κινητα με την τιμη του P8 lite ( 169ευρω ) το καλοκαιρι...

 

το ίδιο πομποδεκτη έχουν βάλει και στο y550 πάντως παρατηρώ εγώ που είμαι φαντάρος και έχω στην μονάδα πρόβλημα με το σήμα πιάνει μόνο σε συγκεκριμένα σημεία άλλοι που δεν έχουν καθόλου σήμα εγώ άμα βάλω το κινητό πλάγια με την θήκη σαν tablet πιάνει 1-2 γραμμές απλό σήμα και μπορείς να μπεις ίντερνετ τηλέφωνο με hands-free δεν έχω δοκιμάσει αλλά μου έχει λύσει τα χέρια αυτό διότι χαζεύω στο ίντερνετ και στέλνω και κανένα μυνημα ενώ άλλοι δεν μπορούν! επίσης άμα μετακινήσω το κινητό πιο κάτω χάνεται το σήμα οπότε σε ένα σημείο να το έχω μπαίνω! και αυτό είναι φοβερό! δεν περίμενα να έχει αυτό που λέγεται dual antenna και είναι φοβερό αυτό!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης. 25 down 18 up. Πολύ καλά και στα δυτικά της πόλης. Edited by polaris3
Link to comment
Share on other sites

Εν κινήσει στο Σύνταγμα εχθές βράδυ! :D :D

http://i67.tinypic.com/t9azyu.png

Edited by KostasDj_2
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Εχω f2g και αλλαξα την καρτα απο sim σε micro-sim θα εχω 4g η πρεπει να κανω κατι;Το site λεει οτι η αλλαγη sim απο 3g σε 4g σε καρτοκινητο ειναι δωρεαν αλλα με χρεωσαν 5€.

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

Link to comment
Share on other sites

Εχω f2g και αλλαξα την καρτα απο sim σε micro-sim θα εχω 4g η πρεπει να κανω κατι;Το site λεει οτι η αλλαγη sim απο 3g σε 4g σε καρτοκινητο ειναι δωρεαν αλλα με χρεωσαν 5€.

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

 

λάθος σου τότε που το πλήρωσες, πήγαινε με την ανακοίνωση στο μαγαζί και απέτησε επιστροφή των χρημάτων

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Μία ερώτηση μήπως γνωρίζει κανένας πότε θα μπει 4G στη Θεσσαλία και συγκεκριμένα Καρδίτσα? Εδώ το σήμα είναι τραγικότατο τόσο στο κέντρο όσο και γενικά σε όλη την πόλη. Και αν βγεις εκτος πόλης μόνο Edge. :mad: Η Cosmote τέλειο σήμα παντού.
Link to comment
Share on other sites

Εν κινήσει στο Σύνταγμα εχθές βράδυ! :D :D

http://i67.tinypic.com/t9azyu.png

 

Στο σύνταγμα όλες τούμπανο παίζουν. :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας παιδιά. Μία ερώτηση μήπως γνωρίζει κανένας πότε θα μπει 4G στη Θεσσαλία και συγκεκριμένα Καρδίτσα? Εδώ το σήμα είναι τραγικότατο τόσο στο κέντρο όσο και γενικά σε όλη την πόλη. Και αν βγεις εκτος πόλης μόνο Edge. :mad: Η Cosmote τέλειο σήμα παντού.

 

Καρδιτσα ... και μέσα στην πόλη ; are you sure; Τύπος Κινητού και speedtest στην κεντρική πλατεία please;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εν κινήσει στο Σύνταγμα εχθές βράδυ! :D :D

http://i67.tinypic.com/t9azyu.png

 

Χάλια μαύρα... Δεν είναι καλό το 2600 σε συνδυασμό με το 800. Όντως. :lol:

 

Γειά σας παιδιά. Μία ερώτηση μήπως γνωρίζει κανένας πότε θα μπει 4G στη Θεσσαλία και συγκεκριμένα Καρδίτσα? Εδώ το σήμα είναι τραγικότατο τόσο στο κέντρο όσο και γενικά σε όλη την πόλη. Και αν βγεις εκτος πόλης μόνο Edge. :mad: Η Cosmote τέλειο σήμα παντού.

Κάποιο λάθος κάνεις. Που μένεις ακριβώς στην Καρδίτσα; 3 κεραίες έχει μέσα στην πόλη και μια απ'έξω. Συμφωνώ ότι το 3G θέλει βελτίωση αλλά όχι τραγικό... Ειδικά σε περιοχές πίσω από πλατεία Στρατολογίας είναι η μόνη που είναι αξιοπρεπής... Η ΚΟΣΜΟΤΕ εκεί δεν έχει ούτε 2G.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο σύνταγμα όλες τούμπανο παίζουν. :lol::lol::lol:

 

Βασικά στο Σύνταγμα/Μοναστηράκι (Ερμού, Ευαγγελιστρίας, Αγίου Μάρκου κλπ) η WIND έχει σε περισσότερα σημεία 4G απ' ό,τι η Vodafone. Θα είναι 800άρα φαντάζομαι... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ :p Τελικά χρειάζεται να κάνουμε κάτι για να ενεργοποιηθεί το 4g αν έχουμε ήδη καινούρια sim;
Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο Σύνταγμα/Μοναστηράκι (Ερμού, Ευαγγελιστρίας, Αγίου Μάρκου κλπ) η WIND έχει σε περισσότερα σημεία 4G απ' ό,τι η Vodafone. Θα είναι 800άρα φαντάζομαι... :rolleyes:

 

800/2600MHz. Μην ακούτε τι λένε οι κακές γλώσσες :lol: :p Προφανώς δεν είναι ΧΑΖΟΙ να μη χρησιμοποιούν το άπλετο 2600άρι φάσμα... Μη τρελαίνεστε. Αρκεί να παίρνετε συσκευές που υποστηρίζουν όλες τις συχνότητες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

800/2600MHz. Μην ακούτε τι λένε οι κακές γλώσσες :lol: :p Προφανώς δεν είναι ΧΑΖΟΙ να μη χρησιμοποιούν το άπλετο 2600άρι φάσμα... Μη τρελαίνεστε. Αρκεί να παίρνετε συσκευές που υποστηρίζουν όλες τις συχνότητες.

 

Εμένα η συσκευή μου υποστηρίζει όλες τις συχνότητες 4G της Ευρώπης (800/1800/2600), οπότε αν δεν πιάνω εγώ 4G σε κάποιο σημείο, πολύ πιθανό να μην πιάνει και κανένας άλλος... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου κανένα λάθος. Μέχρι H να πιάσει το πολύ. H+ μόνο τρικάλων και στα Τει πίανει και αυτό με ταχύτητα μέχρι 2mbps. Εσύ τι ταχύτητες πιάνεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο σύνταγμα όλες τούμπανο παίζουν. :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Καρδιτσα ... και μέσα στην πόλη ; are you sure; Τύπος Κινητού και speedtest στην κεντρική πλατεία please;

 

Θα κάνω speedtest και θα στείλω. S6 edge έχω και είμαι πρώην κάτοχος Note4.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου κανένα λάθος. Μέχρι H να πιάσει το πολύ. H+ μόνο τρικάλων και στα Τει πίανει και αυτό με ταχύτητα μέχρι 2mbps. Εσύ τι ταχύτητες πιάνεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα κάνω speedtest και θα στείλω. S6 edge έχω και είμαι πρώην κάτοχος Note4.

 

Η αλήθεια είναι ότι το καλοκαίρι που είχα περάσει δεν είχε αναβαθμιστεί το δίκτυο. Αλλά αν δεν έχει αναβαθμιστεί, θα αναβαθμιστεί πολύ σύντομα. Όλη η Θεσσαλία αναβαθμίζεται σταδιακά...

FYI, μέσα στην πόλη της Καρδίτσας υπάρχουν 3 κεραίες: Υψηλάντου, Χαρίτου και Κρέσνας (Νοσοκομείο), τουλάχιστον υπήρχαν μέχρι το 2012 που έφυγα οριστικά. Περιφερειακά υπάρχουν 2 κεραίες: μία στην οδό που συνδέει την πόλη με χωριά Άγιοι Θεόδωροι κτλ (στα συνεργεία) και μία στο χωριό Κανάλια που είναι από τις πιο δυνατές 900άρες και καλύπτει τα προάστια και τα χωριά πριν Καρδίτσα. Δηλαδή 5 κεραίες. Η ΚΟΣΜΟΤΕ έχει 3. Ένα τέρας στον ΟΤΕ, μια στο Μαρινόπουλο και μία στην Τρικάλων στα σχολεία.

 

Δε βγαίνουν οι αριθμοί. Μπορεί να μην έχει αναβαθμιστεί το δίκτυο στην περιοχή. Ο Μπάμπης ίσως ξέρει καλύτερα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το καλοκαίρι που είχα περάσει δεν είχε αναβαθμιστεί το δίκτυο. Αλλά αν δεν έχει αναβαθμιστεί, θα αναβαθμιστεί πολύ σύντομα. Όλη η Θεσσαλία αναβαθμίζεται σταδιακά...

FYI, μέσα στην πόλη της Καρδίτσας υπάρχουν 3 κεραίες: Υψηλάντου, Χαρίτου και Κρέσνας (Νοσοκομείο), τουλάχιστον υπήρχαν μέχρι το 2012 που έφυγα οριστικά. Περιφερειακά υπάρχουν 2 κεραίες: μία στην οδό που συνδέει την πόλη με χωριά Άγιοι Θεόδωροι κτλ (στα συνεργεία) και μία στο χωριό Κανάλια που είναι από τις πιο δυνατές 900άρες και καλύπτει τα προάστια και τα χωριά πριν Καρδίτσα. Δηλαδή 5 κεραίες. Η ΚΟΣΜΟΤΕ έχει 3. Ένα τέρας στον ΟΤΕ, μια στο Μαρινόπουλο και μία στην Τρικάλων στα σχολεία.

 

Δε βγαίνουν οι αριθμοί. Μπορεί να μην έχει αναβαθμιστεί το δίκτυο στην περιοχή. Ο Μπάμπης ίσως ξέρει καλύτερα...

 

Μάλλον δεν έχει αναβαθιστεί το δίκτυο. Γι αυτό ρώτησα μήπως γνωρίζει κανένας πότε θα βάλουν 4G Θεσσαλία και συγκεκριμένα Καρδίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε σεις αναφέρετε τοποθεσίες; :p

Οι ιθαγενείς μπορεί να καραδοκούν ανά πάσα ώρα και στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε σεις αναφέρετε τοποθεσίες; :p

Οι ιθαγενείς μπορεί να καραδοκούν ανά πάσα ώρα και στιγμή!

 

Νομίζω ότι τώρα είναι απασχολημένοι με άλλα θέματα. Θα εξευγενιστούν και αυτοί, που θα πάει.

Πάντως αν αναβαθμιστεί το δίκτυο στην Καρδίτσα θα το καταλάβεις αμέσως. Όντως, στο 2Mbps έπαιζε το καλοκαίρι. Αλλά έχει καλή κάλυψη. Άλλο κάλυψη και άλλο χωρητικότητα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα είναι απασχολημένοι με άλλα θέματα. Θα εξευγενιστούν και αυτοί, που θα πάει.

Πάντως αν αναβαθμιστεί το δίκτυο στην Καρδίτσα θα το καταλάβεις αμέσως. Όντως, στο 2Mbps έπαιζε το καλοκαίρι. Αλλά έχει καλή κάλυψη. Άλλο κάλυψη και άλλο χωρητικότητα.

 

Μονο μεσα στα ορια της πολης κυριολεκτικα πιανει ομως. Με το που βγεις εστω κ ενα μετρο τιποτα κατευθιαν EDGE ή G πιανει. Και στα Τρικαλα το ιδιο ειναι. Λαρισα πολυ καλο σημα μεσα στην πολη. Βολο δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Μονο μεσα στα ορια της πολης κυριολεκτικα πιανει ομως. Με το που βγεις εστω κ ενα μετρο τιποτα κατευθιαν EDGE ή G πιανει. Και στα Τρικαλα το ιδιο ειναι. Λαρισα πολυ καλο σημα μεσα στην πολη. Βολο δεν γνωριζω.

 

Αλήθεια λες. Οι κεραίες που είναι μέσα στην πόλη έχουν ρυθμιστεί για κάλυψη μέσα στην πόλη. Πιάνουν μέχρι τα όρια στην Τρικάλων, όχι παραπάνω. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνουν τα βαριά πυροβολικά των ορεινών και πεδινών ιστών :lol:

Λάρισα είναι εντελώς άλλη φάση, ανέκαθεν. Από το '94 είχε καλή κάλυψη σε αυτή την πόλη. Γι'αυτό στη Θεσσαλία δεν ξέραμε την ΠΑΝΑΦΟΝ. Γενικά να ξέρεις ότι η ΚΟΣΜΟΤΕ ίδρωσε αρκετά για να φθάσει την ΤΕΛΕΣΤΕΤ το 2002 στην κάλυψη. Και εκεί που την χτύπησε ήταν κάτι χωριουδάκια στα ορεινά. Αλλιώς, ούτε κατά διάνοια... Στη Λίμνη Πλαστήρα και προς Παναγία Πελεκητή μόνο Wind, έστω 2G.

Στο Βόλο η κάλυψη είναι ανέκδοτο ενώ στα Τρίκαλα είναι παρόμοια με της Καρδίτσας.

 

Άντε να αναβαθμίσουν την περιοχή. Έχουν αρκετά μεγάλο κομμάτι της πελατείας στην περιοχή. Όχι μόνο Λάρισα και την κοπανάνε κάθε φορά :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια λες. Οι κεραίες που είναι μέσα στην πόλη έχουν ρυθμιστεί για κάλυψη μέσα στην πόλη. Πιάνουν μέχρι τα όρια στην Τρικάλων, όχι παραπάνω. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνουν τα βαριά πυροβολικά των ορεινών και πεδινών ιστών :lol:

Λάρισα είναι εντελώς άλλη φάση, ανέκαθεν. Από το '94 είχε καλή κάλυψη σε αυτή την πόλη. Γι'αυτό στη Θεσσαλία δεν ξέραμε την ΠΑΝΑΦΟΝ. Γενικά να ξέρεις ότι η ΚΟΣΜΟΤΕ ίδρωσε αρκετά για να φθάσει την ΤΕΛΕΣΤΕΤ το 2002 στην κάλυψη. Και εκεί που την χτύπησε ήταν κάτι χωριουδάκια στα ορεινά. Αλλιώς, ούτε κατά διάνοια... Στη Λίμνη Πλαστήρα και προς Παναγία Πελεκητή μόνο Wind, έστω 2G.

Στο Βόλο η κάλυψη είναι ανέκδοτο ενώ στα Τρίκαλα είναι παρόμοια με της Καρδίτσας.

 

Άντε να αναβαθμίσουν την περιοχή. Έχουν αρκετά μεγάλο κομμάτι της πελατείας στην περιοχή. Όχι μόνο Λάρισα και την κοπανάνε κάθε φορά :lol:

 

 

Σωστα τα λες φιλε μου αλλα θα διαφωνησω γιατι η cosmote εχει πολυ καλη καλυψη και στη λιμνη πλαστηρα πιανει και 4g και γενικοτερα σχεδον παντου H+. Ολοι οι φιλοι μου που εχουν cosmote εχουν αψογο σημα. Μακαρι να μπει 4G και απο WIND γιατι αλλιως ειναι αχρηστο το mobile internet στην Καρδιτσα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση στο fb για το πότε προβλέπεται να φέρουν 4g στην πόλη της Κοζάνης

"To δίκτυο μας εξελίσσεται και μέχρι το τέλος 2015 η WIND θα έχει πάνω από 60% πληθυσμιακή κάλυψη πανελλαδικά όσον αφορά το 4G. Στη διάθεσή σου."

copy-paste απάντηση σχεδόν σε όποιον ρωτάει για την περιοχή του :lol: μαλλον αυτο το 60% ειναι με ειδική μονάδα μέτρησης της wind :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση στο fb για το πότε προβλέπεται να φέρουν 4g στην πόλη της Κοζάνης

"To δίκτυο μας εξελίσσεται και μέχρι το τέλος 2015 η WIND θα έχει πάνω από 60% πληθυσμιακή κάλυψη πανελλαδικά όσον αφορά το 4G. Στη διάθεσή σου."

 

Σταθερή αξία .... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πάντως επιμένω ότι το 60% πληθυσμιακή κάλυψη είναι λίγο μούφα γιατί το 60% από μόνο του είναι η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη :lol::lol:

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα βγω λιγο οφ τοπικ αλλα μονο απο εδω θα παρω βοηθεια...

Σκεφτομαι να παρω αυτο Vodafone Smart ultra 6 Αντι για P8 lite ( θελω μεγαλυτερη οθονη και snapdragon.)

 

Η απορια μου εχει ως εξης...θα παιζει κανονικα στο κινητο αυτο το 4G και 4G+ της Wind ;;; ( στο p8lite παιζει μονο το 4G).

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...