Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποια εταιρεια που χρεωνει επιπλεον το 4G?

Εγω δε βρισκω καποια. Δεν εχει λογο να χρεωσει.

Data πληρωνεις. Ουτε 2G, ουτε 3G, ουτε 4G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο η κάρτα βρε παιδιά..Και εμένα 4 χρόνων είναι και η άλλη πιο παλιά και μια χαρά κλείδωμα Αθήνα 4g σχεδόν σε όσες περιοχές κινήθηκα..Και μιλάμε για ταχύτητες των 40+ για download και όχι 12 και 16 που βγάζω σπίτι μου με Η+...σταδιακά θα δώσουν σε κόσμο και δεν ξέρω γιατί επέλεξαν τον παραπάνω κόσμο..πάντως κάτι μου λέει ότι το 4g θα είναι ένα απλό αναβαθμισμένο 3g Όπως είναι της Vodafone το 3g..Από εικονικό και άλλο τίποτα...Άντε να λείπει το συμβόλαιο να πάω cote

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εταιρεια που χρεωνει επιπλεον το 4G?

Εγω δε βρισκω καποια. Δεν εχει λογο να χρεωσει.

Data πληρωνεις. Ουτε 2G, ουτε 3G, ουτε 4G.

Η κόσμοτε στο δίνει στα μεγάλα πάγια ή στα μεγάλα πακέτα δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα από σκρουτζομαγαζο. Νομίζω ότι ήταν στα αγγλικά όταν το άνοιξα. Είναι σίγουρα ευρωπαϊκής χώρας, πως μπορώ να δω από ποια χώρα είναι; παίζει ρόλο; η Vodafone από τη Wind παίζει σε διαφορετική συχνότητα για 4g;

 

Είναι πιθανό να γίνεται αυτό γιατί ο κάθε πάροχος δίνει το 4G του σε 1-2 συχνότητες. Μπορεί αυτές οι συχνότητες αλλάζοντας πάροχο να αλλάζουν. Δυστυχώς δεν ξέρω ποια χρησιμοποιεί η vodafone. Για την wind εχουν ακουστεί οι συχνότητες 800-1800-2600 (με κάθε επιφύλαξη απλά ξαναγράφω αυτά που έγραψε κάποιος άλλος πριν εδώ, δεν τα έχω διασταυρώσει).

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να γίνεται αυτό γιατί ο κάθε πάροχος δίνει το 4G του σε 1-2 συχνότητες. Μπορεί αυτές οι συχνότητες αλλάζοντας πάροχο να αλλάζουν. Δυστυχώς δεν ξέρω ποια χρησιμοποιεί η vodafone. Για την wind εχουν ακουστεί οι συχνότητες 800-1800-2600 (με κάθε επιφύλαξη απλά ξαναγράφω αυτά που έγραψε κάποιος άλλος πριν εδώ, δεν τα έχω διασταυρώσει).

 

Με της γυναίκας μου lg g2 ελληνικής αντιπροσωπίας συμβαίνει το ίδιο. Οπότε κάτι παίζει, είτε οι κάρτες θέλουν αλλαγή όταν έρθουν αυτές που υποστηρίζουν 4g, είτε η Wind δίνει σταδιακά στους παροχους τη δυνατότητα για 4g. Δεν ξέρω, θα δούμε στη πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάποιος που να ξέρει αν μπορεί να μας το διευκρινήσει. Εγώ έχω παλιά κάρτα κομμένη, μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει τελικά να ισχύει είναι το εξης: δεν υπάρχει διαφοροποιηση όσον αφορά τον τύπο της κάρτας που υποστηρίζει ή όχι 4g, είναι όλες multisim. Η διαφορά είναι ότι θα πρέπει ο υπάλληλος που θα σας δώσει την κάρτα (δωρεάν!) να ξέρει ότι είναι τύπου usim, και όταν θα γίνει η αντικατάσταση να σας επιβεβαιώσει ότι έχει δυνατότητα 4g. Όλα τα ανωτέρω ύστερα από επικοινωνία με 1260 από άτομο που φαινόταν να ξέρει τι λέει.
Link to comment
Share on other sites

Ανω λιόσια σήμερα το πρωί...

 

Αυτα ειναι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ανω λιόσια σήμερα το πρωί...

 

Καλά είναι δυνατόν με 3g να τρέχει ποιο γρήγορα στα Λιόσια ; ... Απίστευτο...

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ανω λιόσια σήμερα το πρωί...

 

Ας μείνω με 3g καλύτερα.......

http://i.imgur.com/Lfkyyyi.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έρθει και Θεσσαλονίκη και σε άλλα μέρη το συντομότερο να κάνουμε κανένα speed test με το free Internet! Θεσσαλονίκη από μεριά σε μεριά της πόλης όπου έχει H+ έχω δει και 30mbps download!!!
Link to comment
Share on other sites

με 3G κι εμένα μου ανέβηκε δραματικά σε όλα τα σημεία που κινούμαι καθημερινά, με το 4G να δούμε τι θα γίνει

 

(στο σημείο που πήρα αυτό το screenshot -κάπου στο ελληνικό- πιο πριν έφτανα το πολύ 18 Mbps )

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2015-03-04-20-59-37_zpsk6baqmin.png

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έρθει και Θεσσαλονίκη και σε άλλα μέρη το συντομότερο να κάνουμε κανένα speed test με το free Internet! Θεσσαλονίκη από μεριά σε μεριά της πόλης όπου έχει H+ έχω δει και 30mbps download!!!

 

Μακάρι να έρθει γρήγορα!! Για πες που εχει H+ και δεν βρίσκω κινούμε βαρδάρη συκιές σταυρούπολη αριστοτέλους κεντρο μέχρι αγγελάκι και δεν εχω βρει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έρθει γρήγορα!! Για πες που εχει H+ και δεν βρίσκω κινούμε βαρδάρη συκιές σταυρούπολη αριστοτέλους κεντρο μέχρι αγγελάκι και δεν εχω βρει πουθενα.

Μήπως είναι θέμα της συσκευής; Υποστηρίζει μέχρι Η+ ; Επειδή είμαι από Αμπελόκηπους κινούμαι αρκετά και κέντρο και Σταυρούπολη! Αριστοτέλους και Αγγελάκη έχει κανονικά H+ με πολύ καλές ταχύτητες! Συγκριτικά με την cosmote σε όλες τις καφετέριες της λεωφόρου νίκης η wind έχει κάλυψη με καλές ταχύτητες ενώ οι cosmote οριακό σήμα και πολλές φορές δεν ανοίγουν τα δεδομένα. Στην Σταυρούπολη έχω δει πολύ καλή κάλυψη και στο κέντρο επίσης! Στο βαρδαρη έχουν κεραίες όλες οι εταιρείες και πολύ καλή κάλυψη. Για συκιές δεν γνωρίζω. Στη Θεσσαλονίκη όπου υπάρχει 3g είναι αναβαθμισμενο και δείχνει Η+ με το note 3 μου!

Edited by Vasilis99
Link to comment
Share on other sites

Ναι κάποιος που να ξέρει αν μπορεί να μας το διευκρινήσει. Εγώ έχω παλιά κάρτα κομμένη, μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση.

 

και εγώ με παλιά κομμένη είμαι (δεκαετίας) και παίζει μια χαρά το 4G με WIND .... οπότε δοκίμασε την πρώτα γιατί μπορεί να μην υπάρχει απαραίτητα λόγος αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Ας μείνω με 3g καλύτερα.......

http://i.imgur.com/Lfkyyyi.jpg

 

 

με 3G κι εμένα μου ανέβηκε δραματικά σε όλα τα σημεία που κινούμαι καθημερινά, με το 4G να δούμε τι θα γίνει

 

(στο σημείο που πήρα αυτό το screenshot -κάπου στο ελληνικό- πιο πριν έφτανα το πολύ 18 Mbps )

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2015-03-04-20-59-37_zpsk6baqmin.png

 

 

με τι συσκευη εχετε κανει και οι 2 την μετρηση; διοτι απο οσο ξερω το 3g σε συσκευες 3g φτανει εως 21mbs και επειδη σου εβγαλε εως 25 για αυτο και μου εκανε εντυπωση.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Ανω λιόσια σήμερα το πρωί...

 

έχεις κάνει τη μια μέτρηση με το σήμα στα 2/5 και την άλλη στα 4/5, οπότε είναι ανούσια η σύγκριση μεταξύ τους.

 

Καταρχάς για να έχει νόημα η μέτρηση πρέπει να μετακινηθείς ώστε να έχεις 5/5 γραμμές σταθερό σήμα, μόνο έτσι έχει νόημα η μέτρηση, άμα πάω και εγώ στο υπόγειο του σπιτιού μου το 4G θα έχει οριακά μια ή καμία γραμμή και το απλό GSM θα έχει 5/5 οπότε αυτό τι αποδεικνύει ? οτι το GSM είναι πιο γρήγορο ??? ;)

Edited by mentorxxx
Link to comment
Share on other sites

μιας και η wind εβαλε μολις τωρα(μετα απο 2χρονια) 4g(to + τους ηταν δυσκολο?)δεν εμφανιζει σε πολλους το lte mode.

το προβλημα ειναι σε ενα xml αρχειο που πρεπει να σαι rooted για πειραγμα...αν βαλεις οποιαδηποτε αλλη καρτα των cote,voda εμφανιζει το σωστο mode.

η ερωτηση ειναι αν μπορει καποιος με αλλο κινητο που δειχνει οτι εχει 4g wind να κανει τραμπα την καρτα με (cote,voda)και μετα να ξαναβαλει της wind και να μας πει αν τελικα του βγαλε με αυτο τον τροπο επιλογη lte mode η σιμ της wind!

αν δεν εχει αλλη σιμ να παει (android)περισσοτερα δικτυα->δικτυα κινητης τηλ.->φορεις παροχης υπηρεσιων δικτυων και να επιλεξει αλλη εταιρια και μετα να ξαναγυρισει wind...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα της συσκευής; Υποστηρίζει μέχρι Η+ ; Επειδή είμαι από Αμπελόκηπους κινούμαι αρκετά και κέντρο και Σταυρούπολη! Αριστοτέλους και Αγγελάκη έχει κανονικά H+ με πολύ καλές ταχύτητες! Συγκριτικά με την cosmote σε όλες τις καφετέριες της λεωφόρου νίκης η wind έχει κάλυψη με καλές ταχύτητες ενώ οι cosmote οριακό σήμα και πολλές φορές δεν ανοίγουν τα δεδομένα. Στην Σταυρούπολη έχω δει πολύ καλή κάλυψη και στο κέντρο επίσης! Στο βαρδαρη έχουν κεραίες όλες οι εταιρείες και πολύ καλή κάλυψη. Για συκιές δεν γνωρίζω. Στη Θεσσαλονίκη όπου υπάρχει 3g είναι αναβαθμισμενο και δείχνει Η+ με το note 3 μου!

 

Lg g3 εχω και την καρτα την εχω Ιανουάριο του 13 Η+ δεν εχω δει μονο Η εχω.

Link to comment
Share on other sites

μιας και η wind εβαλε μολις τωρα(μετα απο 2χρονια) 4g(to + τους ηταν δυσκολο?)δεν εμφανιζει σε πολλους το lte mode.

το προβλημα ειναι σε ενα xml αρχειο που πρεπει να σαι rooted για πειραγμα...αν βαλεις οποιαδηποτε αλλη καρτα των cote,voda εμφανιζει το σωστο mode.

η ερωτηση ειναι αν μπορει καποιος με αλλο κινητο που δειχνει οτι εχει 4g wind να κανει τραμπα την καρτα με (cote,voda)και μετα να ξαναβαλει της wind και να μας πει αν τελικα του βγαλε με αυτο τον τροπο επιλογη lte mode η σιμ της wind!

αν δεν εχει αλλη σιμ να παει (android)περισσοτερα δικτυα->δικτυα κινητης τηλ.->φορεις παροχης υπηρεσιων δικτυων και να επιλεξει αλλη εταιρια και μετα να ξαναγυρισει wind...

 

μπορείς να δώσεις οδηγίες για την αλλαγή του xml???

Link to comment
Share on other sites

μιας και η wind εβαλε μολις τωρα(μετα απο 2χρονια) 4g(to + τους ηταν δυσκολο?)δεν εμφανιζει σε πολλους το lte mode.

το προβλημα ειναι σε ενα xml αρχειο που πρεπει να σαι rooted για πειραγμα...αν βαλεις οποιαδηποτε αλλη καρτα των cote,voda εμφανιζει το σωστο mode.

η ερωτηση ειναι αν μπορει καποιος με αλλο κινητο που δειχνει οτι εχει 4g wind να κανει τραμπα την καρτα με (cote,voda)και μετα να ξαναβαλει της wind και να μας πει αν τελικα του βγαλε με αυτο τον τροπο επιλογη lte mode η σιμ της wind!

αν δεν εχει αλλη σιμ να παει (android)περισσοτερα δικτυα->δικτυα κινητης τηλ.->φορεις παροχης υπηρεσιων δικτυων και να επιλεξει αλλη εταιρια και μετα να ξαναγυρισει wind...

Το έχω δοκιμάσει μόλις βάλεις την κάρτα της wind μετά από λίγο χάνεται.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...