Jump to content

Σε ποιά περιοχή της Αττικής θα θέλατε να μένατε;


meleneevi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ποιο σημειο της ν.σμυρνης μενεις? εγω ειμαι στην πλατεια Β. Γεωργιου κοντα στην Αγ. Παρασκευη.

 

Το πατρικό μου στην Ομήρου και το σπίτι που μένω τώρα δίπλα στον Πανιώνιο-Μίλωνα! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πατρικό μου στην Ομήρου και το σπίτι που μένω τώρα δίπλα στον Πανιώνιο-Μίλωνα! :)

 

ειμαστε πολυ κοντα. εγω ειμαι 200 μετρα απο τον μιλωνα.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολο που ειμαι απο Θεσαλονικη εχω ζησει λιγους μηνες στο κολωνακι και θα ξαναεμενα ευχαριστως!
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε πολυ κοντα. εγω ειμαι 200 μετρα απο τον μιλωνα.

 

Σωστός.....γειτονάκια!!! :)

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

σε καμία περιοχή.

είμαι από Θεσσαλονίκη,μένω σε νησί μόνιμα πλέον και δεν θα ήθελα να ξανά γυρίσω σε μεγαλούπολη πια.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν βόρεια (Ηράκλειο,Μαρούσι αντε Κηφισιά) ,νότια (Γλυφάδα,Φάληρο,Καστέλα) και ορισμένες περιοχές κέντρου (Θησείο,Γκάζι,Μοναστηράκι,Κολωνάκι).Α και απο δυτικά Μπουρνάζι!
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373685

 

φτιαξε και ενα τριτο θεμα για το ποια ειναι η χειροτερη μας περιοχη, που δεν θα θελατε να μενετε, κτλ.:p

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373685

 

φτιαξε και ενα τριτο θεμα για το ποια ειναι η χειροτερη μας περιοχη, που δεν θα θελατε να μενετε, κτλ.:p

 

Kαλή ιδέα :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Ενδιαφέρον θέμα. Λατρεύω Κορυδαλλό-Αγία Βαρβάρα (εκεί μεγάλωσα)!!

 

 

Τι σου αρέσει από αυτήν την περιοχή?Και εγώ Αγία Βαρβάρα μεγάλωσα αλλά όλοι ξέρουμε τον κόσμο που έχει εκεί!!Σπουδάζω Πάτρα 6 χρόνια και θέλω να ζήσω σε ένα πιο ήσυχο μέρος από Αγία Βαρβάρα.Αν δω ότι δεν μου αρέσει η Αθήνα το σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω Πάτρα.

Edited by felps
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν και μενω θεσσαλονικη αλλα εχω παει Αθηνα θα ηθελα να ημουν στην Πλακα,στην Ομονοια,καπου κοντα στο κεντρο.Αλλιως Πειραια ή νοτια προαστια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν και μενω θεσσαλονικη αλλα εχω παει Αθηνα θα ηθελα να ημουν στην Πλακα,στην Ομονοια,καπου κοντα στο κεντρο.Αλλιως Πειραια ή νοτια προαστια.

 

Στην Πλάκα ΟΛΟΙ θα θέλαμε να μένουμε.

Στην Ομόνοια δε θα θελε να μένει ούτε η Ομόνοια.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Από γεννηθείς Πευκη.. Τώρα που ετοιμάζομαι για γάμο κοιτάζουμε λίγο πιο πάνω Κηφισιά μεριά. Η γυναίκα ήθελε νότια αλλα δεν της πέρασε :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος λογικός άνθρωπος θα θέλει από τα βόρεια να πάει να μείνει νότια;!

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος λογικός άνθρωπος θα θέλει από τα βόρεια να πάει να μείνει νότια;!

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

 

Γιατί όχι ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω και πέραν της θάλασσας, επιπλέον περισσότερη ζέστη, υγρασία, κουνούπια, ατμοσφαιρική ρύπανση, μπουζούκια, κούρσες στην παραλιακή, κ. ο. κ.

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λόγω και πέραν της θάλασσας, επιπλέον περισσότερη ζέστη, υγρασία, κουνούπια, ατμοσφαιρική ρύπανση, μπουζούκια, κούρσες στην παραλιακή, κ. ο. κ.

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

 

Η περισσότερη ζέστη είναι ταυτόχρονα και θετικό για μερικούς και επίσης νότια προάστια δεν είναι μόνο ο άλιμος και το φάληρο.

Επίσης η περιοχή της παραλιακής είναι η πιο ακριβή περιοχή των Αθηνών μαζί με τα βόρεια προάστια για κάποιο λόγο, το ότι δεν σου αρέσουν εσένα μερικά πράγματα δεν σημαίνει ότι όποιος τα προτιμάει δεν είναι λογικός.

Link to comment
Share on other sites

Η περισσότερη ζέστη είναι ταυτόχρονα και θετικό για μερικούς και επίσης νότια προάστια δεν είναι μόνο ο άλιμος και το φάληρο.

Επίσης η περιοχή της παραλιακής είναι η πιο ακριβή περιοχή των Αθηνών μαζί με τα βόρεια προάστια για κάποιο λόγο, το ότι δεν σου αρέσουν εσένα μερικά πράγματα δεν σημαίνει ότι όποιος τα προτιμάει δεν είναι λογικός.

 

ΟΚ, εμένα μπορεί να μην μου αρέσουν αν και όταν δούλευα εκεί κοντά είχα βρει την περιοχή Γλυφάδα - Νέο Φάληρο συμπαθητική για βόλτα κανένα βράδυ. Αλλά δεδομένου όσων ανέφερα προηγουμένως και της ίδιας κοστολόγησης, το να πάει κάποιος από τα βόρεια στα νότια για να κατοικήσει δεν είναι χειροτέρευση - αντικειμενικά - των συνθηκών διαβίωσης ;

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή μου να συνεχίσω να παραμείνω βόρεια ήταν καταρχήν ότι είχα συνηθίσει. Δεύτερον μου φαίνονται λιγότερο πυκνοκατοικημένα σε σχέση με νότια, τρίτον περισσότερο πράσινο. Οκ καλή η θάλασσα αλλα μόνο για καλοκαίρι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, εμένα μπορεί να μην μου αρέσουν αν και όταν δούλευα εκεί κοντά είχα βρει την περιοχή Γλυφάδα - Νέο Φάληρο συμπαθητική για βόλτα κανένα βράδυ. Αλλά δεδομένου όσων ανέφερα προηγουμένως και της ίδιας κοστολόγησης, το να πάει κάποιος από τα βόρεια στα νότια για να κατοικήσει δεν είναι χειροτέρευση - αντικειμενικά - των συνθηκών διαβίωσης ;

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

 

Ανάλογα των αναγκών/προτιμήσεων σου.

Εαν σου αρέσει η θάλασσα χειμώνα καλοκαίρι, γιατί να θεωρείς καλύτερη λύση το κρύο και γενικώς τα βόρεια προάστια?

Eαν θες να έχεις πιο πολύ την ησυχία σου μιας και είναι πιο αραιοκατοικημένη και δεν σε ενοχλεί το κρύο θεωρείς καλύτερη συνθήκη τα βόρεια.

Η ένσταση μου ήταν ως προς τον χαρακτηρισμό ''ποιος λογικός άνθρωπος θα άφηνε τα βόρεια για τα νότια ''.

Έχω και είχα την δυνατότητα να μείνω στα βόρεια και προτίμησα τα νότια με βάση τα θέλω μου και τις συνήθειες μου ( και τις ιδιοτροπίες μου μιας και είμαι κρυουλιάρης αρκετά τι να κάνουμε ), δεν με κάνει παράλογο αυτό.

Όσο για την ατμοσφαιρική ρύπανση μην γελιόμαστε, όσο έχει η το φάληρο έχει και το μαρούσι/ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να μειώσω κανέναν, ειδικά για τις επιλογές του.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι οι άλλοι έχουν διαφορετικά κριτήρια και κατανοώ μάλιστα τους λόγους επιλογής, απλα πιστεύω ότι άμα τα βάλεις κάτω θετικά-αρνητικά, βάσει και των επιχειρημάτων που ανέφερα προηγουμένως, πως τα βόρεια είναι καλύτερα από τα νότια προάστια. Φυσικά χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν προσωπικούς λόγους. Πχ η δικιά μου ιδιοτροπία είναι ότι έχω μια μεγάλη απέχθεια προς τη ζέστη και την υγρασία και τα κουνούπια που προκύπτουν (!) και πως ουδέποτε μου άρεσε η ιδέα της μόνιμης εγκατάστασης δίπλα στην θάλασσα. Είμαι περισσότερα του βουνού και των πιο κρύων κλιμάτων... xD

 

Και προσωπικά για μένα, επειδή έχω δει να συγκαταλέγουν ακόμα και τον Δήμο Παπάγου στα βόρεια προάστια, εγώ θεωρώ πως τα βόρεια προάστια αρχίζουν από την Κηφισιά και όχι Ηράκλειο. Και νομίζω πως λόγω και των κλιματολογικών διαφόρων πως όντως η Κηφισιά και οι άνωθεν περιοχές είναι τα βόρεια προάστια και όχι πιο κάτω. Η διαφορά μάλιστα γίνεται ακόμα πιο αισθητή πιο πάνω από τη Κηφισιά στο θέμα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης έναντι των νοτίων προαστίων...

 

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψη σου, όπως υπάρχουν και άνθρωποι που ακόμα και το καλοκαίρι προτιμούν τις διακοπές σε βουνό και όχι σε παραθαλάσσιες περιοχές.

Όσο για τα βόρεια προάστια, δεν ανέφερα το ηράκλειο και το μαρούσι ως βόρεια προάστια λόγω των κλιματικών συνθηκών αλλά ως προς την γεωγραφική τους θέση.

 

υγ : Στο Μαρούσι πάντως που έχω πολλούς συγγενείς, έχει πιο πολλά κουνούπια από την καλλιθέα που μένω. :D

Link to comment
Share on other sites

Μένω Πατήσια και σε κάθε περίπτωση θα πήγαινα μόνο πρός τα βόρεια... Πειραιάς, λιμάνια και παραλίες έχουν πολύ υγρασία ειδικά το καλοκαίρι...
Σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε...:)
Link to comment
Share on other sites

Ποιος λογικός άνθρωπος θα θέλει από τα βόρεια να πάει να μείνει νότια;!

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

 

Άρα φαντάζομαι δε θα πηγαίνεις Γλυφάδα και Βουλιαγμένη για καφέ, μπάνιο ή νυχτερινή διασκέδαση.

Επίσης όσον αφορά την ατμοσφαιρική ρύπανση έχεις κάνει εσύ μετρήσεις στην Κηφισιά και στη Γλυφάδα κι έχεις βγάλει αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...