Jump to content

myphone POLL: Οι εντυπώσεις σας από το iOS 7


DJDB
 Κοινοποίηση

Αναβαθμίσατε σε iOS 7.0 και αν ναι, πως το βρήκατε;  

756 members have voted

  1. 1. Αναβαθμίσατε σε iOS 7.0 και αν ναι, πως το βρήκατε;

    • Ναι, εξαιρετικό
      234
    • Ναι, μέτριο
      171
    • Ναι, κακό
      66
    • Όχι δεν αναβάθμισα, θα το κάνω αργότερα
      50
    • Όχι δεν θα αναβαθμίσω
      18
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      217


Recommended Posts

Παρα πολυ ωραίο!

Μου αρέσει πολυ η αισθητική του,αν και απο φίλους και γνωστούς δε άκουσα θετικά σχόλια...

Παράταση ζωής στο πενταρι μου!

100years alfa romeo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να το καλαμπουρίσουμε και λίγο.. στο διαδίκτυο γίνεται χαμός από τέτοια (λογικά κάθε φορά βγάζουν βέβαια)

 

 

http://img25.imagevenue.com/loc443/th_725996646_ios7up_122_443lo.jpg http://img277.imagevenue.com/loc65/th_972599845_main_qimg_d9dd4c63dce802329589bee9f28bfcf5_122_65lo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας πω κι ´ εγω την άποψη μου για το iOS 7.

καταρχήν το πέρασα σε 2 συσκευές (iPhone 4 & iPad mini).

 

iPhone 4: δεν εγινε ουτε πολυ αργό ,ουτε λαγκαρει ,ουτε κατι που να πω wtf!! ,τωρα την κάτσαμε την βάρκα .σιγουρα ειναι ενα κλικ πιο αργό με το 7 απ´ οτι με την 6.1.3 ,αλλα δεν εχω αντιμετωπίσει ουτε ενα πρόβλημα ,ίσα ισα που για κινητο 3ετων τα παει μια χαρα (άλλωστε απο ενα σημείο και μετα μετράει το hw) και το 4αρι δεν ειναι 5αρι...

η κατανάλωση μπαταρίας ειναι ελαφρώς βελτιωμένη σε σχέση με την παλια έκδοση .

 

 

iPad mini : εδω τα πράγματα ειναι τέλεια .ουτε ενα τακ πιο αργό ουτε τιποτα . το μηχάνημα παει όπως πηγαινε σφαίρα !

 

Απο εκει και πέρα μου αρέσει:

1)το calendar όπως εγινε τωρα (με βολεύει απίστευτα )

2)ολο ο σχεδιασμός με τα folders ,που οταν πατάς να ανοίξεις ενα φάκελο με εικονιδια εξαφανίζονται απο πίσω ολα .

3)το control panel

4)το App Store με την επιλογή των updates αυτόματα

5)ο σχεδιασμός του γενικά

6)ναι επιτέλους μπορει να μπει σ´ενα φάκελο. το news stand και να μην το βλεπω ετσι χύμα στο home screen !

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εντυπώσεις στο iPad 4 WiFi:

- Επιτέλους Toggles (αν και μου φαίνεται περίεργο να σέρνω την μπάρα από κάτω.. :lol: )

- Άλλαξε εντελώς η συσκευή, προσωπικά μου άρεσε πολύ το νέο design του λειτουργικού

- Οι εφαρμογές μου αρέσουν επίσης περισσότερο. Το Flat design πολύ ωραιότερο του σκευομορφικού.

- Χρειάζεται οπωσδήποτε ένα bugfix update: Locksreen, κάτι glitch που υπάρχουν (και στο iOS δεν υπήρχαν) όταν βγαίνεις από μία εφαρμογή πχ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω εξαιρετικό

το αυτονόητο λέει ότι θα γίνουν και οι απαραίτητες αναβαθμίσεις όπου χρειασθεί

επειδή αναφέρθηκε από ορισμένους θέμα κατανάλωσης μπαταρίας στο δικό μου 4άρι με αναβάθμιση ως καινούργια συσκευή δεν έχω κανένα θέμα,ίσως να φταίνε κάποιες εφαρμογές στη κατανάλωση

H tαχύτητα στο 4άρι είναι ικανοποιητικότατη μην αρχίσουμε τις σύγκρισης με το 5/4S διότι σαφώς και είναι γρηγορότερα σε απόκριση εφαρμογών άλλα επ ουδενί δεν κρίνετε ανεπαρκές για αναβάθμιση σε 7 το 4άρι

Υ.Γ. όταν το είχα δει στις πρώτες για αναβάθμιση σε ios 7 το είχα θάψει λόγο UI επειδή μου θύμιζε το Windows Mobile :)

Link to comment
Share on other sites

Στο 4αρι είναι αρκετά γρήγορο. Ωραίο, αλλά ακόμη μου ξενίζει αυτό το άσπρο-μπλε. Θυμίζει windows :confused:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, ειναι πραγματα που δεν τα παρατηρω με την πρωτη.

Εχει γινει τρομερη δουλεια, ολο το μενου ειναι διαφανες.

Στον σαφσρι, η πσνω μπαρς ειναι διαφσνη και αλλα ζει χρωμα, καθως σκρολσρεις τη σελιδα(γιατι αλλαζει και αυτο που βρισκεται πισω αππ τη διαφανεια).

 

Στην αρχικη οθονη, οι χρωματισμοι αλλαζουν , αναλογα με το χρωμς του wallparer.

Θα ελεγα οτι ολο το concept ειναι αρκετα εμπνευσμενο. Δεν ειναι απλα οτι αλλαξαν το χρωμα η το σχημα των φακελων. Εχει γινει πολυ δουλεια, σε βαθος. Καποια εφε ειναι τελεια (οπως, οταν ανοιγεις κατι απο τη nb).

 

Παρατηρω επισης οτι, οσο την τρεχω στο ipad, τοσο στρωνει.

(Το νεο πληκτολογιο στο ipad δεν ξερω, μονο χρωμα σλλαξαν? γραφω πολυ πιο γρηγορα και χωρις λαθη(δεν εχω αυτοματη διορθωση, απλα τα δακτυλα μου πανε σωστοτερα πλεον).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που σας αρέσει , γιατί έτσι θα είναι το μενού σας μέχρι το 2019 :P

τελικά διάβαζα ότι σε κάποιους κολλάει σε σημείο αιδίας στο 4ari και σε άλλους είναι μια χαρά με μικρές καθυστερήσεις..

υποθέτω πως αυτοί που λένε πως κολλάει πολύ μάλλον τραγικοποιούν το πράμα...

προχωράω και εγώ σε αναβάθμιση και πιστεύω ότι δεν θα είναι τόσο ενοχλητικά τα lag έχοντας κυριες συσκευές android εδώ και αρκετά χρονια :D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως επρεπε να ειναι τα update.Σε 4ς και ipad3. Χωρις ιχνος lag.Δεν υπαρχει λογος να μη πιστευω τους συμφορουμητες που εχουν προβλημα αλλα εμενα τα ματια μου αλλα μου λενε(πλην του ι4 ).Μετα απο εγκατασταση εκανα επαναφορα ρυθμισεων.
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια διάσταση απόψεων για τα ιδία πραγματα δεν έχω ξανασυναντήσει! Πραγματικα έχω μπερδευτεί.Δυστυχώς έχω ενα τιμημένο 3gs ως δεύτερο και δεν μπορω να έχω προσωπική αποψη για το ios 7.
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές εντυπώσεων ίσως να οφείλεται και στο ποσό φορτωμένη είναι η συσκευή με εφαρμογές.

Προφανώς βοηθά η καθαρή εγκατάσταση αλλά αν μετά το backup των εφαρμογών κάποιος προσθέτει 10 και κάποιος 100 τότε αυτό παίζει τον ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές εντυπώσεων ίσως να οφείλεται και στο ποσό φορτωμένη είναι η συσκευή με εφαρμογές.

Προφανώς βοηθά η καθαρή εγκατάσταση αλλά αν μετά το backup των εφαρμογών κάποιος προσθέτει 10 και κάποιος 100 τότε αυτό παίζει τον ρόλο του.

 

Δεν παιζει ρολο αυτο.

1ον δεν κανουν ολοι καθαρη εγκατασταση (λαθος, 1φορα το χρονο παιρνουμε major update, χρειαζεται).

2ον δεν ειναι ολοι το ιδιο ευαισθητοι σε μικροκολληματα και λαγγακια.

3ον οι εκδοσεις για ipads χρειαζονται αρκετη δουλεια ακομα.

4ον καποιοι δεν εχουν συνειδητοποιησει οτι το iphone4 βγηκε το 2010. Μπορει να το αγορασαν πριν 6 μηνες, αλλα το κινητο ειναι του 2010.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές εντυπώσεων ίσως να οφείλεται και στο ποσό φορτωμένη είναι η συσκευή με εφαρμογές.

Προφανώς βοηθά η καθαρή εγκατάσταση αλλά αν μετά το backup των εφαρμογών κάποιος προσθέτει 10 και κάποιος 100 τότε αυτό παίζει τον ρόλο του.

Ισως να εχεις δικιο.Αλλα ειναι τοσο αντικρουομενες οι αποψεις που απορεις.Δεν ξερεις τι ισχυει.Υπερβαλουν,ειναι αντικειμενικοι ή απλα τρολαρουν!Ευτυχως εχω γνωστους και θα το ανακαλυψω συντομα.

@ddr2 επειδη εχω χρονια ios ποτε δεν χρειαστικα clean install για να εχω απροσκοπτη λειτουργια(τουλαχιστον οσο εκανα update στο 3gs).Γι αυτο ολο αυτο μου φαινεται περιεργο!Ισως να εχω μεινει πισω,δεν ξερω...

Edited by Gblog_21
Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχεις δικιο.Αλλα ειναι τοσο αντικρουομενες οι αποψεις που απορεις.Δεν ξερεις τι ισχυει.Υπερβαλουν,ειναι αντικειμενικοι ή απλα τρολαρουν!Ευτυχως εχω γνωστους και θα το ανακαλυψω συντομα.

@ddr2 επειδη εχω χρονια ios ποτε δεν χρειαστικα clean install για να εχω απροσκοπτη λειτουργια(τουλαχιστον οσο εκανα update στο 3gs).Γι αυτο ολο αυτο μου φαινεται περιεργο!Ισως να εχω μεινει πισω,δεν ξερω...

 

Μη ξεχνας η αναβαθμιση ητανε αρκετα μεγαλη σε byte.

Ειναι ενας παραγοντας αυτος.

 

Για μενα νομος:

...και τα τρια λειτουργικα θελουνε καθαρη εγκατασταση τουλαχιστον σε μεγαλες αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

ότι πιο χαλια εχει παρουσιασει η apple τα τελευταια χρονια. Ειναι άσχημο για τα δικα μου γούστα, μου θυμιζει πασχαλινο edition... αυτο ετοιμαζε ο cook 2 χρονια τωρα ?:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σε 5άρι δούλευε σχεδόν τέλεια χωρίς καθαρή εγκατάσταση! Μετά από καθαρή εγκατάσταση και διαμόρφωση ως νέο, αφαιρέθηκε το σχεδόν και δουλεύει απλά τέλεια!

 

Για το 4άρι, έπαιξα σήμερα με το κινητό ενός φίλου που δεν έκανε καθαρή εγκατάσταση και το λειοτουργικό τρέχει αξιοπρεπέστατα! Έχει μόνο τα μικρά κολληματάκια που θα περίμενε κάποιος από ένα κινητό 3 ετών!

 

Για τα ipad2, ipad 4 & ipad mini που είνα δικά μου και την πέρασα, θα συμφωνήσω με τον ddr2 και θα πω ότι έχω την αίσθηση ότι δεν την πρόσεξαν τόσο όσο για το iphone!

Το μόνο μικρο-lag πο με ενοχλεί είναι αυτό το 0.001 δέκατα του δευτερολέπτου πάγωμα που κάνει όταν γυρνάς αρχική οθόνη με μάζεμα των 5 δαχτύλων!

Όχι κάτι το τραγικό, αλλά όταν μας έχει καλομάθει η apple να τρέχουν όλα βούτυρο,ακόμα και αυτό το μικρό μας φαίνεται "κάπως"

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι ωραίο, το είδα σε ένα φίλο με 4s και έχω να πω οτι είναι η μεγαλύτερη αλλαγή από κατασκευής του και ας έχει μικρά lags (κρίμα που δεν έχει έκδοση για το 3gs μου :( )

Επίσης είδα ότι ο νέος safari πάει γα.....ς, ποιο γρήγορο browsing δεν έχω ξανά δει σε κινητό ακόμα και με 3g!

Όμως για άλλη μια φορά είναι μεγάλο καραγκιοζλίκι να μην έχει toggles στο controlcenter για 3g/4g και data, πάλι καλά που το έβαλαν ποιο έξω το section στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχεις δικιο.Αλλα ειναι τοσο αντικρουομενες οι αποψεις που απορεις.Δεν ξερεις τι ισχυει.Υπερβαλουν,ειναι αντικειμενικοι ή απλα τρολαρουν!Ευτυχως εχω γνωστους και θα το ανακαλυψω συντομα.

@ddr2 επειδη εχω χρονια ios ποτε δεν χρειαστικα clean install για να εχω απροσκοπτη λειτουργια(τουλαχιστον οσο εκανα update στο 3gs).Γι αυτο ολο αυτο μου φαινεται περιεργο!Ισως να εχω μεινει πισω,δεν ξερω...

 

Να σου πω την αληθεια, στο 5αρι, την περασα και απο την αρχη ετρεχε χωρις προβληματα. Εκανα βεβαια setup as new για προληπτικους λογους.

 

Στο μινι , την περασα και εχει αρκετο λαγκ. Το setup as new, δεν ελυσε το θεμα.

Αρα, καταληγουμε στο οτι το clear install δεν ειναι οντως απαρσιτητο. ΟΜΩΣ, αν υπαρχει καποιο προβλημα, ειναι μια λυση που δεν πρεπει να απορριπτουμε.

 

Ειναι σαφες οτι το sw χρειαζεται κι αλλη βελτιωση για να σβησουν τα μικρολαγκακια.

Απλα, στις παλιοτερες συσκευες, λογω πιο αδυναμου hw, τα μικρολαγκακια φαινονται περισσοτερο.

Υπαρχουν ομως και στο 5 (ελαχιστα, απειροελαχιστα, αλλα υπαρχουν αραια και που, τελικα) υπαρχουν απο οτι διαβαζω και στο 5s.!

Αρα, δεν ειναι θεμα δυνατου hw, ειναι θεμα σωστου προγραμματισμου.

Πιστευω στα επομενα updates θα υπαρξουν θεαματικες βελτιωσεις στις παλιοτερες συσκευες (οι πιο καινουριες δεν τις χρειαζονται, απλα θα απαληφθει και το παραμικρο λαγκακι που μπορει να υπαρχει).

 

Το ios 5 στις αρχες του ειχε πολυ σημαντικοτερα προβληματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

4ον καποιοι δεν εχουν συνειδητοποιησει οτι το iphone4 βγηκε το 2010. Μπορει να το αγορασαν πριν 6 μηνες, αλλα το κινητο ειναι του 2010.

 

Eμείς το έχουμε συνειδητοποιήσει. Και μάλιστα από την ανάποδη (όσοι έχασαν το downgrade). Η Apple δεν το συνειδητοποίησε.

 

Ναι το τηλέφωνο είναι παλιό. Ναι όμως δούλευε άψογα με το 6. Ναι είναι πολύ χειρότερο με το 7.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω αν το δινανε στο 3gs θα το εβαζα μονο και μονο για την αλλαγη του ui.Την χρειαζοταν την αλλαγη το ios και θα ανεχομουν τα lag,εκτος αν αχρηστευαν τελειως το τηλ,μονο και μονο γι αυτο.
Link to comment
Share on other sites

http://img543.imageshack.us/img543/2412/1mhl.png' alt='1mhl.png'>

 

Uploaded with ImageShack.us[/img]

 

 

Ευτυχώς που κάποιοι από εμάς έχουν τη καλοσύνη να απαντούν στο ‘’δεν γνωρίζω/δεν απαντώ’’ και έτσι δεν θα γεμίσουμε με ανθρώπους που βάζουν άποψη για ένα προιόν που δεν το έχουν δοκιμάσει

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Eμείς το έχουμε συνειδητοποιήσει. Και μάλιστα από την ανάποδη (όσοι έχασαν το downgrade). Η Apple δεν το συνειδητοποίησε.

 

Ναι το τηλέφωνο είναι παλιό. Ναι όμως δούλευε άψογα με το 6. Ναι είναι πολύ χειρότερο με το 7.

 

Ελπιζω πως θα λυθουν αυτα συντομα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές εντυπώσεων ίσως να οφείλεται και στο ποσό φορτωμένη είναι η συσκευή με εφαρμογές.

Προφανώς βοηθά η καθαρή εγκατάσταση αλλά αν μετά το backup των εφαρμογών κάποιος προσθέτει 10 και κάποιος 100 τότε αυτό παίζει τον ρόλο του.

 

Με clean install και καθολου φορτωμενο,

Το εχω εγκατστημενο απο την beta 1 οποτε γνωριζω ολα τα Bugs εξ αρχης

πραγματικα απορω πως καποιοι με 4-4s λενε οτι πεταει το τηλεφωνο

ενω σερνει του κερατα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...