Jump to content

BlackBerry Z30


npatrin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτήν έχω και μέσω SNAP και ΑΜΑΖΟΝ εγκαθιστώ τα πάντα.

 

Οκ, άρα πρέπει να ψαχτώ γιατί το πρόβλημα είναι δικό μου.

 

Ευχαριστώ!

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει σε αγγελία το iPhone για ανταλλαγη με το z30 , μια απο τις απαντήσεις που ειχα ήταν οτι ειναι απο expansys χωρίς απόδειξη.!αν και φοβάμαι το χωρίς απόδειξη αν προβώ στην αγορά του ξέρετε τι γίνετε σε περίπτωση εγγύησης;εσάς το δικό σας απο που ειναι αγορασμένο!
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πήρα από το http://www.vpn.gr. Βέβαια τώρα βλέπω πως δεν υπάρχει πλέον διαθεσιμότητα.

 

Το "χωρίς απόδειξη" μάλλον σημαίνει και χωρίς εγγύηση. Το Z30 δεν εισάγεται μαζικά στην Ελλάδα (τουλάχιστον όχι ακόμη) οπότε μόνο το κατάστημα αγοράς το παραλαμβάνει για επισκευή αν χρειαστεί (όπου φυσικά το στέλνει έξω ή στον προμηθευτή του)

Edited by maternus
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το πήρα από το http://www.vpn.gr. Βέβαια τώρα βλέπω πως δεν υπάρχει πλέον διαθεσιμότητα.

 

Το "χωρίς απόδειξη" μάλλον σημαίνει και χωρίς εγγύηση. Το Z30 δεν εισάγεται μαζικά στην Ελλάδα (τουλάχιστον όχι ακόμη) οπότε μόνο το κατάστημα αγοράς το παραλαμβάνει για επισκευή αν χρειαστεί (όπου φυσικά το στέλνει έξω ή στον προμηθευτή του)

 

 

Και εγω αυτο φανταστικά γί´αυτο και δεν εχω προβεί στην συναλλαγή!αλλα οσο καιρό κοιτάω reviews τοσο πολυ θέλω να το αποκτήσω και ειδικά σε ξένα forum που το χρησιμοποιούν περισσότεροι ακούω τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχ ναι ασε μην μου το θυμιζεις.ειχα να ασχοληθω με bb απο το os7..και επαθα πολιτισμικο σοκ με το os10.τα gestures τα εμαθα σε μισο λεπτο.

 

εχει καταφερει κανεις να περασει το sygic στο z30?εχω διαβαζει διαφορα σε ξενα φορουμ αντικτρουομενα βεβαια..η sygic μου απαντησε οτι δεν θα τρεχει λογω οτι χρειαζεται το google play..απλα μ εχει βολεψει και το εχω πληρωσει.να μην παει χαμενο.

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

χαχχαχ ναι ασε μην μου το θυμιζεις.ειχα να ασχοληθω με bb απο το os7..και επαθα πολιτισμικο σοκ με το os10.τα gestures τα εμαθα σε μισο λεπτο.

 

εχει καταφερει κανεις να περασει το sygic στο z30?εχω διαβαζει διαφορα σε ξενα φορουμ αντικτρουομενα βεβαια..η sygic μου απαντησε οτι δεν θα τρεχει λογω οτι χρειαζεται το google play..απλα μ εχει βολεψει και το εχω πληρωσει.να μην παει χαμενο.

 

Καλορίζικο!

Θα μας ενδιέφερε να γράψεις μετά απο λίγο καιρό τις εντυπώσεις σου για το ΒΒ10 και Ζ30 σε σχέση με τα SS3, SS4.

Πολλές πληροφορίες για το λειτουργικό ΒΒ10 και για android app (με το τελευταίο update μπορείς να εγκαταστήσεις το snap ωστε να τρέχεις android εφαρμογές) θα βρείς και στο φόρουμ για το Ζ10. Ετσι πιστεύω πως δεν θα χάσεις και τις αγορασμένες σου εφαρμογές.

Enjoy

:)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπω σε τεχνικες λεπτομερειες ποιο εχει καλυτερα καμερα καλυτερη οθονη κτλ.για μενα το σημαντικο ειναι οτι μετα απο πολυ καιρο καθομαι και ασχολουμαι με το κινητο..ψαχνομαι...πως να το πω...στο gs3/4 τα ειχα ολα ετοιμα αυτοματοποιημενα καμια ευχαριστηση.μολις ειδαν το κινητο η αδελφη μου και αλλοι φιλοι εμειναν απο την ομορφια του απο την στιβαροτητα του..γεμισει το χερι σου (με την καλη εννοια).

το μονο θεμα με τις εφαρμογες navigation ειναι οτι θελουν google play για να παιξουν.ακομα και αν εχεις το .apk file Και το περασεις μεσω snap δεν παιζει.

για ελληνικες εφαρμογες snap.παιζουν ολες.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπω σε τεχνικες λεπτομερειες ποιο εχει καλυτερα καμερα καλυτερη οθονη κτλ.για μενα το σημαντικο ειναι οτι μετα απο πολυ καιρο καθομαι και ασχολουμαι με το κινητο..ψαχνομαι...πως να το πω...στο gs3/4 τα ειχα ολα ετοιμα αυτοματοποιημενα καμια ευχαριστηση.μολις ειδαν το κινητο η αδελφη μου και αλλοι φιλοι εμειναν απο την ομορφια του απο την στιβαροτητα του..γεμισει το χερι σου (με την καλη εννοια).

το μονο θεμα με τις εφαρμογες navigation ειναι οτι θελουν google play για να παιξουν.ακομα και αν εχεις το .apk file Και το περασεις μεσω snap δεν παιζει.

για ελληνικες εφαρμογες snap.παιζουν ολες.

 

Καλομιλητο!

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να τρεχουν εφαρμογες στο παρασκηνιο και να τρωνε μπαταρια? Ρωταω γιατι σημερα στην δουλεια, ενω η συσκευη ηταν στο 100% φορτισμενη, μετα απο δεκα ωρες χωρις να την χρησιμοποιησω η μπαταρια ειχε πεσει στο 86%. Εννοειται πως δεν ειχα ανοιχτα wifi η δεδομενα internet σε ολη αυτη την διαρκεια.

 

Τι ακριβως μπορει να παιζει λοιπον? Ειναι καποιες εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο η μηπως εξαιτιας της φορτισης η cpu δουλευε φουλαριστη? Επισης υπαρχει καποια καλη εφαρμογη παρακολουθησης της μπαταριας γενικοτερα οπως ειναι το better battery stats στο android η κατι αναλογο με το cpu spy?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και από εκεί στην καρτέλα App Manager επέλεξε το Device Monitor. Εκεί θα δεις σε ποσοστά (με διάφορα κριτήρια για να επιλέξεις) τι είναι αυτό που χρησιμοποιεί τη μπαταρία. Για παράδειγμα, αυτό που βλέπω τώρα στη δική μου συσκευή είναι πως από το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης το έχει η συσκευή όταν είναι σε αναμονή (Standby). Ακολουθούν η χρήση του συστήματος και η οθόνη. Όταν είναι σε αναμονή το τηλέφωνο (με ανοιχτή τη λειτουργία τηλεφώνου), προφανώς καταναλώνει μπαταρία.
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να τρεχουν εφαρμογες στο παρασκηνιο και να τρωνε μπαταρια? Ρωταω γιατι σημερα στην δουλεια, ενω η συσκευη ηταν στο 100% φορτισμενη, μετα απο δεκα ωρες χωρις να την χρησιμοποιησω η μπαταρια ειχε πεσει στο 86%. Εννοειται πως δεν ειχα ανοιχτα wifi η δεδομενα internet σε ολη αυτη την διαρκεια.

 

Τι ακριβως μπορει να παιζει λοιπον? Ειναι καποιες εφαρμογες που τρεχουν στο παρασκηνιο η μηπως εξαιτιας της φορτισης η cpu δουλευε φουλαριστη? Επισης υπαρχει καποια καλη εφαρμογη παρακολουθησης της μπαταριας γενικοτερα οπως ειναι το better battery stats στο android η κατι αναλογο με το cpu spy?

Μα εννοείται ότι υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν στο background …

Το πιο πιθανών να στην κάνει ζημιά κάποια εφαρμογή….

Έχεις κατεβάσει android εφαρμογές στην συσκευή σου ?

Δοκίμασε αρχικά ένα hard reset στην συσκευή και βλέπεις …

Αν συνεχίσει το πρόβλημα , τότε για να μην μπεις στην διαδικασία restore , προσπάθησε σιγά σιγά να σβήνεις εφαρμογές , ώστε να βρεις ποια στο δημιουργεί το πρόβλημα …:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και από εκεί στην καρτέλα App Manager επέλεξε το Device Monitor. Εκεί θα δεις σε ποσοστά (με διάφορα κριτήρια για να επιλέξεις) τι είναι αυτό που χρησιμοποιεί τη μπαταρία. Για παράδειγμα, αυτό που βλέπω τώρα στη δική μου συσκευή είναι πως από το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης το έχει η συσκευή όταν είναι σε αναμονή (Standby). Ακολουθούν η χρήση του συστήματος και η οθόνη. Όταν είναι σε αναμονή το τηλέφωνο (με ανοιχτή τη λειτουργία τηλεφώνου), προφανώς καταναλώνει μπαταρία.

Γι αυτο ρωταω αν υπαρχει καποια εφαρμογη σαν αυτη που ανεφερα γιατι δεν πολυκαταλαβαινω τι παιζει μεσα απο το app manager και περα απο αυτο θελω να βλεπω ποτε μπαινει σε deep sleep mode η συσκευη, σε τι ποσοστα δουλευει η cpu κλπ.

 

Μα εννοείται ότι υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν στο background …

Το πιο πιθανών να στην κάνει ζημιά κάποια εφαρμογή….

Έχεις κατεβάσει android εφαρμογές στην συσκευή σου ?

Δοκίμασε αρχικά ένα hard reset στην συσκευή και βλέπεις …

Αν συνεχίσει το πρόβλημα , τότε για να μην μπεις στην διαδικασία restore , προσπάθησε σιγά σιγά να σβήνεις εφαρμογές , ώστε να βρεις ποια στο δημιουργεί το πρόβλημα …:)

 

Ναι εχω λιγες εφαρμογες android στην συσκευη και τις υποψιαζομαι και γω σε πρωτο βαθμο. Πιο συγκεκριμενα εχω τις zedge, soundhound και tapatalk.

Σε εσας εδω μεσα γενικοτερα, με φορτισμενη μπαταρια, ποσο τις εκατο πτωση της βλεπετε μετα απο ενα δεκαωρο περιπου?

Hard reset εχει καπου εδω οδηγιες για να δω πως γινεται? Και τι χανω με αυτο απο την συσκευη αν το κανω?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Hard reset εχει καπου εδω οδηγιες για να δω πως γινεται? Και τι χανω με αυτο απο την συσκευη αν το κανω?

Πατημένα συνεχώς τα volume down - up πλήκτρα μαζί … αρχικά θα μαυρίσει η οθόνη , μετά θα εμφανιστεί το blackberry logo , θα συνεχίσεις να τα κρατάς πατημένα και μόλις εμφανιστεί ο κύκλος που δείχνει το ποσοστό επί τις εκατό , τα αφήνεις .(η όλη διαδικασία μέχρι να εμφανιστεί ο κύκλος κάνει περίπου 20 δευτερόλεπτα )

Δοκίμασε αυτό αρχικά και βλέπουμε .

Δεν ξέρω σε αναμονή χωρίς χρήση ποσό κρατάει το Ζ30 , διότι έχω το Ζ10 και το Q10 ….:)

Link to comment
Share on other sites

Πατημένα συνεχώς τα volume down - up πλήκτρα μαζί … αρχικά θα μαυρίσει η οθόνη , μετά θα εμφανιστεί το blackberry logo , θα συνεχίσεις να τα κρατάς πατημένα και μόλις εμφανιστεί ο κύκλος που δείχνει το ποσοστό επί τις εκατό , τα αφήνεις .(η όλη διαδικασία μέχρι να εμφανιστεί ο κύκλος κάνει περίπου 20 δευτερόλεπτα )

Δοκίμασε αυτό αρχικά και βλέπουμε .

Δεν ξέρω σε αναμονή χωρίς χρήση ποσό κρατάει το Ζ30 , διότι έχω το Ζ10 και το Q10 ….:)

 

Και απο δεδομενα χανω τιποτα? Θα πρεπει να ξαναεγκαταστησω εφαρμογες, λογαριασμους και τα συναφη?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα στον default browser την ρυθμιση desktop mode και μπηκα στο google Play...μου αναγνωρισε την συσκευη (blackberry z30) αλλα δεν προχωρησανα κατεβασω καποια εφαρμογη.εχει δοκιμασει κανεις να κατεβασει εφαρμογη ετσι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και απο δεδομενα χανω τιποτα? Θα πρεπει να ξαναεγκαταστησω εφαρμογες, λογαριασμους και τα συναφη?

 

τίποτα απολυτως

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία των 5 χρόνων του BB World, και για όποιον προλάβει (νομίζω μέχρι τις 4 Απριλίου), μπορεί να κατεβάσει 5 δωρεάν premium εφαρμογές μέσα στο BB WORLD!

Εγώ κατέβασα τις:

-Tilt

-Scan to text

-InstaVenue

-Doodle Jump

-Uno

 

όλες native.

 

Όποιος ενδιαφέρεται, ας σπεύσει!

 

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://m.birdphone.gr/gr/prdid/0ac7c3a88a7d4b7792b7e9eaef27cbef/productinfo.aspx εδώ γιατι τονίζει το qwertz; το ελληνικό είναι qwerty;
Link to comment
Share on other sites

qwertz ειναι το γερμανικο πληκτρολογιο

qwerty το αγγλικο.

και εγω το ειδα αλλα εφοσον δεν εχει φυσικο πληκτρολογιο δεν σε νοιαζει.δεν ξερω γιατι το αναφερει.αν ηταν πχ 9900 θα ειχε σημασια αλλα στο z30 καμια σημασια απολυτως...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτο σκέφτηκα ότι παίζει ρόλο στο φυσικό πληκτρολόγιο, στο πληκτρολόγιο οθόνης αλλαζει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...