Jump to content

BlackBerry Z30


npatrin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλυπτεται απο εγγυηση το κινητο στην Ελλαδα? Απ οτι βλεπω μονο στα skroutzομαγαζα το βρισκω,σε τιμες απαγορευτικες!

-Αξιζει να δωσει κανεις 200 ευρω παραπανω απο την στιγμη που βρισκεις nexus 5 και g2 περιπου στα 350 ευρω με πολυ πιο δυνατα specs. Ειχα το z10 παλιοτερα αλλα ειχα απογοητευτει απο την μπαταρια, και μετα απο 2 μερες χρησης λαγκαρε ελαχιστα και το εδωσα (ολα αυτα πριν βγει η 10.2).

- Οι εφαρμογες android τρεχουν κανονικα πλεον? ειχα κανει μερικες sideload στο z10 που ειχα με 10.1 αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος. Πχ threema,viber,tapatalk θα δουλευουν?

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλυπτεται απο εγγυηση το κινητο στην Ελλαδα? Απ οτι βλεπω μονο στα skroutzομαγαζα το βρισκω,σε τιμες απαγορευτικες!

-Αξιζει να δωσει κανεις 200 ευρω παραπανω απο την στιγμη που βρισκεις nexus 5 και g2 περιπου στα 350 ευρω με πολυ πιο δυνατα specs. Ειχα το z10 παλιοτερα αλλα ειχα απογοητευτει απο την μπαταρια, και μετα απο 2 μερες χρησης λαγκαρε ελαχιστα και το εδωσα (ολα αυτα πριν βγει η 10.2).

- Οι εφαρμογες android τρεχουν κανονικα πλεον? ειχα κανει μερικες sideload στο z10 που ειχα με 10.1 αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος. Πχ threema,viber,tapatalk θα δουλευουν?

 

Για την εγγύηση δεν μπορώ να σου απαντήσω έγκυρα καθώς δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ με Blackberry (ευτυχώς). Παλαιότερα που απλά είχα ρωτήσει, (πριν 3-4 χρονια) μου είχαν πει οτι αρμόδια για σερβις στην Ελλάδα ήταν η Vodafone. Ρωτώντας τον πωλητή θα μάθεις την -έγκυρη- πληροφορία που χρειάζεσαι.

 

Για το εαν αξίζει, προσωπικά θεωρώ πως 100% ναι.

Αναφορικά με το Ζ10, το Ζ30 είναι πολύ μπροστά σε όλα (επεξεργαστή, κλπ) ενώ η μπαταρία του δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε αφήσει ικανοποιημένο καθώς είναι ό'τι καλύτερο κυκλοφορεί σε οποιαδήποτε πλατφόρμα παγκοσμίως. Τόσο απλά.

Λαγκάρισμα δεν έχω δει σε καμία περίπτωση, ενώ με την 10.2.1 η λειτουργία των Android εφαρμογών που εγώ έχω κατεβάσει είναι αψεγάδιαστη. Βέβαια θα πρέπει να τεστάρεις τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν για να ξέρεις στα σίγουρα ότι τρέχουν σωστά. (συγνώμη αλλά δεν χρησιμοποιώ τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτήσω. Το Viber που το είχα πριν την έλευση της 10.2.1 μου δούλευε άψογα. Τώρα απλά δεν το χρησιμοποώ οπότε δεν γνωρίζω).

 

Το μόνο που θα σου τονίσω ως εξαιρετικά σημαντικό είναι ότι η κεραία του (και του GSM και του WiFi) είναι κάτι παραπάνω απο εξαιρετική καθώς έχω σήμα ακόμα και μεσα σε ασανσέρ, ή στο υπόγειο του σπιτιού μου, ενώ το wifi μου πιάνει απροβλημάτιστα (ακόμα και για θεαση βίντεο) εκεί που το iPhone 5c, το SGS-4 το BB 9900 και το SGS-3mini που έχουμε στην οικογένεια, απλά δεν πιάνει καθόλου.

 

Αναφορικά με τα specs που αναφέρεις, λόγω εμπειρίας και γνώσεων σε διαβεβαιώνω ότι λένε την μισή αλήθεια... Η υπόλοιπη μισή είναι το software και πως τα δυο αυτά (h/w + s/w) δένουν αρμονικά μαζί. Παρατήρα πχ τηλέφωνα με 2/4/8 πυρήνες και διάφορα διαστημικά specs να κολλάνε ή να κάνουν restart ή να σέρνονται... Δεν φταίνε βέβαια οι συσκευές αλλά τα ίδια τα προγράμματα τα οποία είναι generic και δεν έχουν γραφτεί για τις συγκεκριμένες προδιαγραφές. Διαφορετικά, για παράδειγμα, το iphone (που σχεδόν πάντα υπολλείπονταν σε specs) δεν θα είχε την επιτυχία που είχε και έχει!

 

Για μένα, μετά απο 19 χρόνια χρήσης κινητών, είναι το καλύτερο τηλέφωνο που είχα μεχρι σήμερα. Έχω την διάρκεια μπαταρίας που χρειάζομαι, τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, το σήμα που θέλω να έχω, την σταθερότητα που απαιτεί η δουλειά μου και όλα αυτά σε μια ιδιαίτερα ελκυστική και ποιοτική 'συσκευασία'. Και επιτέλους δεν έχω προβλήματα με υπερθέρμανση κλπ που είχα με τα προηγούμενά μου τηλέφωνα..!

Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι το καλύτερο τηλέφωνο όλων (αλλιώς δεν θα υπήρχαν οι υπόλοιπες προτάσεις!) απλά νομίζω ότι έχοντας βάλει τις προτεραιότητες που ισχυουν για σένα, αξίζει να το υπολογίσεις μέσα στις επιλογές σου.

Καλή επιλογή!

Edited by Eftichis
Link to comment
Share on other sites

Για την εγγύηση δεν μπορώ να σου απαντήσω έγκυρα καθώς δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ με Blackberry (ευτυχώς). Παλαιότερα που απλά είχα ρωτήσει, (πριν 3-4 χρονια) μου είχαν πει οτι αρμόδια για σερβις στην Ελλάδα ήταν η Vodafone. Ρωτώντας τον πωλητή θα μάθεις την -έγκυρη- πληροφορία που χρειάζεσαι.

 

Για το εαν αξίζει, προσωπικά θεωρώ πως 100% ναι.

Αναφορικά με το Ζ10, το Ζ30 είναι πολύ μπροστά σε όλα (επεξεργαστή, κλπ) ενώ η μπαταρία του δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε αφήσει ικανοποιημένο καθώς είναι ό'τι καλύτερο κυκλοφορεί σε οποιαδήποτε πλατφόρμα παγκοσμίως. Τόσο απλά.

Λαγκάρισμα δεν έχω δει σε καμία περίπτωση, ενώ με την 10.2.1 η λειτουργία των Android εφαρμογών που εγώ έχω κατεβάσει είναι αψεγάδιαστη. Βέβαια θα πρέπει να τεστάρεις τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν για να ξέρεις στα σίγουρα ότι τρέχουν σωστά. (συγνώμη αλλά δεν χρησιμοποιώ τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτήσω. Το Viber που το είχα πριν την έλευση της 10.2.1 μου δούλευε άψογα. Τώρα απλά δεν το χρησιμοποώ οπότε δεν γνωρίζω).

 

Το μόνο που θα σου τονίσω ως εξαιρετικά σημαντικό είναι ότι η κεραία του (και του GSM και του WiFi) είναι κάτι παραπάνω απο εξαιρετική καθώς έχω σήμα ακόμα και μεσα σε ασανσέρ, ή στο υπόγειο του σπιτιού μου, ενώ το wifi μου πιάνει απροβλημάτιστα (ακόμα και για θεαση βίντεο) εκεί που το iPhone 5c, το SGS-4 το BB 9900 και το SGS-3mini που έχουμε στην οικογένεια, απλά δεν πιάνει καθόλου.

 

Αναφορικά με τα specs που αναφέρεις, λόγω εμπειρίας και γνώσεων σε διαβεβαιώνω ότι λένε την μισή αλήθεια... Η υπόλοιπη μισή είναι το software και πως τα δυο αυτά (h/w + s/w) δένουν αρμονικά μαζί. Παρατήρα πχ τηλέφωνα με 2/4/8 πυρήνες και διάφορα διαστημικά specs να κολλάνε ή να κάνουν restart ή να σέρνονται... Δεν φταίνε βέβαια οι συσκευές αλλά τα ίδια τα προγράμματα τα οποία είναι generic και δεν έχουν γραφτεί για τις συγκεκριμένες προδιαγραφές. Διαφορετικά, για παράδειγμα, το iphone (που σχεδόν πάντα υπολλείπονταν σε specs) δεν θα είχε την επιτυχία που είχε και έχει!

 

Για μένα, μετά απο 19 χρόνια χρήσης κινητών, είναι το καλύτερο τηλέφωνο που είχα μεχρι σήμερα. Έχω την διάρκεια μπαταρίας που χρειάζομαι, τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, το σήμα που θέλω να έχω, την σταθερότητα που απαιτεί η δουλειά μου και όλα αυτά σε μια ιδιαίτερα ελκυστική και ποιοτική 'συσκευασία'. Και επιτέλους δεν έχω προβλήματα με υπερθέρμανση κλπ που είχα με τα προηγούμενά μου τηλέφωνα..!

Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι το καλύτερο τηλέφωνο όλων (αλλιώς δεν θα υπήρχαν οι υπόλοιπες προτάσεις!) απλά νομίζω ότι έχοντας βάλει τις προτεραιότητες που ισχυουν για σένα, αξίζει να το υπολογίσεις μέσα στις επιλογές σου.

Καλή επιλογή!

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ήσουν κατατοπιστικοτατος!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν θα το πιστεψετε αλλα επεσε στα χερια μου κλωνος Ζ30.οπως περιεγραψε το παιδι που πηγε να μου το πουλησει "εχει περασμενο εργοστασιακα android...".

η αγγελια ειναι σε ενα site τεχνολογιας/αγγελιες και σε ενα site με αγγελιες μονο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν θα το πιστεψετε αλλα επεσε στα χερια μου κλωνος Ζ30.οπως περιεγραψε το παιδι που πηγε να μου το πουλησει "εχει περασμενο εργοστασιακα android...".

η αγγελια ειναι σε ενα site τεχνολογιας/αγγελιες και σε ενα site με αγγελιες μονο.

 

Είναι αυτό που σου ζητούσαν 300 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου.δεν ξερεις ποσο ξενερωσα πηγα να το παρω (ευτυχως του ειπα χερι με χερι) και βλεπω android στο κινητο...ας ελεγε στην αγγελια οτι ηταν κλωνος.ειδα την αγγελια και σε site εφημεριδας με αγγελιες.περασε απο το μυαλο μου μηπως ηταν κλωνος αλλα λεω ποιος θα καθισει να κανει κλωνο το z30?του λεω για βαλε μου να δω το os10.2.1 και μου λεει πηγαινε σε καταστημα κινητης να στο περασουν χαχαχαχ

ειχα ορεξη να καθησω να παιξω σημερα με το καινουργιο μου κινητο και εχασα και το απογευμα μου.

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν θα το πιστεψετε αλλα επεσε στα χερια μου κλωνος Ζ30.οπως περιεγραψε το παιδι που πηγε να μου το πουλησει "εχει περασμενο εργοστασιακα android...".

η αγγελια ειναι σε ενα site τεχνολογιας/αγγελιες και σε ενα site με αγγελιες μονο.

 

Μπορείς να μου στείλεις σε πμ το site ή το link της αγγελίας;

Link to comment
Share on other sites

με τι χαρακτηριστηκα αν επιτρεπεται?

 

Υπάρχουν 1-2 Κινέζικα τέτοια, ψάξε στα γνωστά website με made in China smartphones και θα τα δεις, οπτικά είναι ολόιδια.

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

με τι χαρακτηριστηκα αν επιτρεπεται?

 

δεν το εψαξα για τα χαρακτηριστικα.εγω πηγα για z30 και μου βγηκε οτι ναναι.το εψαξα λιγο και βρηκα κινεζικο "z30" με android στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

 

 

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω άμα 460eu για καινούργιο κλειστό 4G Ζ30 (EU Version) είναι καλά ή όχι.

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

 

 

 

απο την στιγμή που στα skroutzομαγαζα το βρισκεις απο 545€ θεωρώ ότι τα 460 είναι πολύ καλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

χτες το εβρισκα στα 433ε..σημερα ειναι 545ε.τι να πω....δυστυχως οτι bb εχω παρει μου εχει μεινει στο ραφι και μαζευει σκονη.ειδικα τα os7
Link to comment
Share on other sites

χτες το εβρισκα στα 433ε..σημερα ειναι 545ε.τι να πω....δυστυχως οτι bb εχω παρει μου εχει μεινει στο ραφι και μαζευει σκονη.ειδικα τα os7

 

Στο Amazon έχεις ψάξει;

Για παράδειγμα το γερμανικό το έχει 430 + τα μεταφορικά.

Το Αγγλικό 338 λίρες + τα μεταφορικά που δεν έχω ιδέα πόσο τα χρεώνει το συγκεκριμένο μαγαζι (wowcamera).

Φυσικά η αγοραπωλησία θα γίνει μέσω Amazon και δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Στο γαλλικό 425 + μεταφορικά.

Δηλαδή στο μπάτζετ που κυμαινεσε και με το κεφάλι σου ήσυχο. Γιατί το Amazon είναι σιγουριά. Ρίξε μια ματιά, κάνε τους υπολογισμούς σου και αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά......μια ερώτηση εχω,μετά απο καμία 15αρια blackberry που εχω αλλάξει σε ενα χρόνο ,ενεργοποιώ σήμερα ενα z30 και μου βγάζει στο blackberry world οτι επειδή εχω ενεργοποίηση 15φορες,δεν μπορώ να μπω στο λογαριασμό μου που εχω αγοράσει ενα σωρό εφαρμογές......ξέρει κάποιος τι κάνουμε τώρα;........κανένας γάτος ρε παιδιά.........
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο νήμα του Ζ10. Ένα άλλο παιδί σαν κι εσένα είχε ανάλογο πρόβλημα.

 

Βρηκα και το μηνυμα του χρηστη ΚοnΚαrt:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5086711#post5086711

κι ενα επιπλεον

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5144095#post5144095

Edited by rotsikas
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα του Ζ30.

σκεφτομαι να αγορασω το z30 αλλά θέλω να γνωρίζω ένα βασικό που αφορά 2 εφαρμογές android.

συγκεκριμένα:

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.singularlogic.ote11888 είναι η εφαρμογή του 11888 &

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theengineer.greekcallerid το Ελληνικό Caller ID

 

αυτές οι εφαρμογές δουλεύουν στο παρασκήνιο, όταν σε καλεί κάποιος (που δεν είναι στις επαφές σου) σου βγάζουν (on line) τα στοιχεία του καλούντα, ξέρεις δλδ ποιος σε κάλεσε και από που. επειδή λόγω δουλειάς μου χρειάζονται αυτές οι δυο (ή έστω η μια) θα ήθελα να μου πει όποιος μπορεί αν δουλεύουν σωστά. αν είναι θετική η απάντηση σύντομα θα είμαι στην παρέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά......μια ερώτηση εχω,μετά απο καμία 15αρια blackberry που εχω αλλάξει σε ενα χρόνο ,ενεργοποιώ σήμερα ενα z30 και μου βγάζει στο blackberry world οτι επειδή εχω ενεργοποίηση 15φορες,δεν μπορώ να μπω στο λογαριασμό μου που εχω αγοράσει ενα σωρό εφαρμογές......ξέρει κάποιος τι κάνουμε τώρα;........κανένας γάτος ρε παιδιά.........

 

Μπες στο νήμα του Ζ10. Ένα άλλο παιδί σαν κι εσένα είχε ανάλογο πρόβλημα.

 

Βρηκα και το μηνυμα του χρηστη ΚοnΚαrt:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5086711#post5086711

κι ενα επιπλεον

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5144095#post5144095

 

Εγώ είμαι αυτός!!! :p

Παίρνεις τον πάροχο σου να επικοινωνήσουν με την μπλακμπερρυ να μηδενίσει τον αριθμό των συσχετισμένων συσκευών στο ID σου. Απλα θα χρειαστείς να τους στείλεις το ακριβές error code γτ δεν είναι και πολύ ενήμεροι από αυτά... Μπες στο site της μπλακμπερρυ και στείλτους κατανάγκη σε ένα mail την σελίδα που περιγράφει το πρόβλημα ώστε να καταλάβουν καλύτερα. Μπορεί να πάρει αρκετές μερούλες για να στο σβήσουν, μην ανησυχήσεις! ότι χρειαστείς μου λες!

Εδώ κατάφερα και στα windows phone να πάθω το ίδιο, αλλά ευτυχώς εδώ τις σβήνεις μόνος τις συσκευές!:lol:

Σκέψου πόσα κινητά αλλάζουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο εμενα. ειχε κανεις με το Ζ30 προβληματα με sim καρτες cosmote?

 

Το δικο μου δεν δουλευει με micro sim αγορασμενη πριν απο ενα χρονο, με την micro sim της κορης μου που ειναι 3ετιας δεν εχει κανενα προβλημα. Software ver 10.2.1.537

 

OK το προβλημα διορθωθηκε, αγοραοντας νεα καρτα cosmote....

Edited by zenzen70
Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί έκανα αναβάθμιση στην 10.2.1.2102 και στη συνέχεια εγκατέστησα το snap για να μπορώ να κατεβάζω android εφαρμογές. Μπαίνω στο snap, βρίσκω την εφαρμογή, κατεβαίνει, αλλά όταν επιλέγω εγκατάσταση λαμβάνω το μήνυμα "unable to install this app". Να σημειώσω πως έχω επιτρέψει την εγκατάσταση για εφαρμογές εκτός BlackBerry Store. Επίσης, ίδια συμπεριφορά έχω και με χρήση του 1mobile market. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί έκανα αναβάθμιση στην 10.2.1.2102 και στη συνέχεια εγκατέστησα το snap για να μπορώ να κατεβάζω android εφαρμογές. Μπαίνω στο snap, βρίσκω την εφαρμογή, κατεβαίνει, αλλά όταν επιλέγω εγκατάσταση λαμβάνω το μήνυμα "unable to install this app". Να σημειώσω πως έχω επιτρέψει την εγκατάσταση για εφαρμογές εκτός BlackBerry Store. Επίσης, ίδια συμπεριφορά έχω και με χρήση του 1mobile market. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

 

Εαν θυμάμαι καλά, το Snap εγκαθίσταται μέσω υπολογιστή.

Απο κει και πέρα, μέσω Snap πια, εγκαθιστάς το οτιδήποτε θέλεις γρήγορα και άμεσα.

Νομίζω ότι το πρόγραμμα που είχα χρησιμοποιήσει ήταν το DDPB.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την έκδοση 10.2.1.2102 και μέσω του snap γίνεται εγκατάσταση εφαρμογών κανονικά? Αν ναι, να ξέρω πως δεν είναι γενικό πρόβλημα αλλά δικό μου για να το ψάξω
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την έκδοση 10.2.1.2102 και μέσω του snap γίνεται εγκατάσταση εφαρμογών κανονικά? Αν ναι, να ξέρω πως δεν είναι γενικό πρόβλημα αλλά δικό μου για να το ψάξω

 

Ακριβώς αυτήν έχω και μέσω SNAP και ΑΜΑΖΟΝ εγκαθιστώ τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

καιρο σκεφτομαι την αλλαγη σε bb και τωρα με το Ζ30 μαλλον θα την κανω!τωρα ειμαι με iphone 5!πιστευετε θα καλυψει?χρησιμοποιω πολυ φωτο,mail και gps!!!
Link to comment
Share on other sites

καιρο σκεφτομαι την αλλαγη σε bb και τωρα με το Ζ30 μαλλον θα την κανω!τωρα ειμαι με iphone 5!πιστευετε θα καλυψει?χρησιμοποιω πολυ φωτο,mail και gps!!!

 

πιστεύω πως ναι θα σε καλύψει.

Η διαχείριση email είναι κλάσεις καλύτερη στα ΒΒ απο το ios. GPS πιστεύω θα είσαι οκ (εγω εχω αγοράσει την εφαρμογη με τους χαρτες της ΤΟΜ ΤΟΜ και είμαι σούπερ, αν και η native ειναι μια χαρα). Η κάμερα, σε εσωτερικό χώρο όμως δεν είναι το ίδιο καλή. Ικανοποιεί όμως χωρίς προβλήματα (και απαιτήσεις!).

Σε όλα τα άλλα (χρηστικότητα, κεραία, μπαταρία) θα είσαι πολύ καλύτερα.

Αυτά απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...