Jump to content

Samsung Galaxy Core Duos (I8262)


zio_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρα οι καρτες δεν ειναι ενεργες ταυτοχρονα?

Στο ταπεινο samsung των 20 ευρω παντως που εχω, ειναι.

Κριμα και μου αρεσε το κινητακι για επιστροφη στην "νεα" τεχνολογια :D

Το ταπεινό Σαμσουνγκ δεν έχει 3g. Αν είναι ανοιχτό το 3g και κατεβάζει, είναι σαν να είσαι σε κλήση.

Δηλαδή στο Σαμσουνγκ όταν μιλούσες στην μία κάρτα μπορούσες να δεχτείς κλήση στην άλλη? Τι μοντέλο? Να το αγοράσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 430
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο δικό μου ταπεινό galaxy y duos όταν έχω ανοιχτά data η άλλη γραμμή χτυπάει κανονικά. (Χωρίς να έχω ενεργοποιημένη την προώθηση). Μάλιστα το τσέκαρα τώρα. Δεν βρίσκω τον λόγο να μη γίνεται το ίδιο και στο core.

 

Εχω και το y duos και το core duos.Μολις το δοκίμασα.Αν είναι ανοιχτά τα δεδομένα αλλά δεν κατεβάζει λειτουργεί η 2η γραμμή κανονικά.

Αν κατεβάζει (αναβοσβήνουν τα βελάκια) η 2η γραμμή δείχνει απενεργοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Το ταπεινό Σαμσουνγκ δεν έχει 3g. Αν είναι ανοιχτό το 3g και κατεβάζει, είναι σαν να είσαι σε κλήση.

Δηλαδή στο Σαμσουνγκ όταν μιλούσες στην μία κάρτα μπορούσες να δεχτείς κλήση στην άλλη? Τι μοντέλο? Να το αγοράσω τώρα.

 

Στο δικό μου το acer με 3g στην πρώτη sim να κατεβάζει δέχομαι κανονικά κλήση στην δεύτερη sim.

Link to comment
Share on other sites

τρέλα η κατάσταση

επίσης δεν ξέρω αν πάιζει ρόλο αν οι κάρτες είναι της ίδιας ή διαφορετικής εταιρείας, γιατί διάβασα και κάτι τέτοια ανάμεσα στα πολλά.

 

αυτό το acer τι είναι, δεν το έχω ξανακούσει;

και μια μάλλον χαζή ερώτηση: όταν κάνεις τσατ "ανεβοκατεβάζει";;

 

πάντως το τοπίο είναι λίγο ασαφές.. φαίνεται πως ξεκάθαρα dual active smartphone κινητό δεν υπάρχει

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

τι είναι, δεν το έχω ξανακούσει;

και μια μάλλον χαζή ερώτηση: όταν κάνεις τσατ "ανεβοκατεβάζει";

πάντως το τοπίο είναι λίγο ασαφές.. φαίνεται πως ξεκάθαρα dual active smartphone κινητό δεν υπάρχει

Ανεβοκατεβαζει στο τσατ. Αλλά αν το βάλεις μόνιμα στο 2g, βρίσκει χρόνο στο κενό να ακούσει στην άλλη κάρτα. Γι αυτό τα δικαρτα δεν μπορούν να έχουν data και στις δύο κάρτες.

Γιατί δεν κάνεις ότι όλοι μας? Δύο τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει σημασία το δίκτυο , εγώ 2 διαφορετικά έχω.

Αυτό είναι το acer.Δεν εισάγεται πάντως επίσημα στην Ελλάδα.

Ναι ανεβοκατεβάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα είναι να γλυτώσω τα 2 τηλέφωνα.. ήμουν παλιά με 2 και δε βόλευε καθόλου. το ένα ήταν πάντα παρατημένο.

τώρα θέλω ένα να είναι μονίμως online ανοιχτό προς όλους και ένα για συγκεκριμένη επικοινωνία :wink: ... αλλά τα χρειάζομαι και τα 2 παρόντα στο μεγαλύτερο μέρος της μέρας.. έχουμε και γέρους ανθρώπους στο σπίτι

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξεκίνησα με δικαρτο αλλά αναγκάστηκα να πάρω ένα δεύτερο. Γιατί όταν μίλαγα στο ένα και με παίρνανε στο άλλο, έπρεπε να καλέσω εγώ μόλις ερχόταν το σμς. Ταλαιπωρία.

Τώρα έχω ένα σμαρτφον για ιντερνέτ κλπ κι ένα Ε2600 για κύρια ομιλία με ατέλειωτη μπαταρία και μιλάω και σερφάρω την ίδια στιγμή.

Θα το δεις και εσύ στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Το ταπεινό Σαμσουνγκ δεν έχει 3g. Αν είναι ανοιχτό το 3g και κατεβάζει, είναι σαν να είσαι σε κλήση.

Δηλαδή στο Σαμσουνγκ όταν μιλούσες στην μία κάρτα μπορούσες να δεχτείς κλήση στην άλλη? Τι μοντέλο? Να το αγοράσω τώρα.

ναι εννοειτε πως δεν εχει 3g , και αν μιλας στην μια καρτα δεν μπορεις να δεχτεις κληση στην αλλη.

Αυτο ομως δεν σημαινει κατι σε σχεση με το θεμα μας.

Αν στην μια καρτα το 3g ειναι ενεργοποιημενο και η αλλη καρτα ειναι αχρηση,τοτε πραγματικα δεν υπαρχει λογος να εχεις 2 κινητα.

Δηλαδη επειδη ηθελα να τσεκαρω κατι στο internet απο το cu μου που εχω 800mb τον μηνα,δεν θα μπορω να δεχθω κλησεις στο whats up που υπαρχει μονο και μονο για να με περνουν, αν ειναι ετσι πραγματικα ειναι αχρηστο, δεν μπορω να βρω κανεναν λογο να παρεις ενα dual sim smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Είναι χρήσιμο αν έχεις επαγγελματικό και προσωπικό νούμερο. Κλείνεις το επαγγελματικό και έχεις το προσωπικό μόνο. Η αν έχεις φίλους Q /WU πχ.

Η το κυριότερο αν έχεις πρόβλημα σήματος στην περιοχή σου. Πχ αλλού πιάνει κοτε και αλλού βόντα.

Αλλά δικαρτο σμαρτφον δεν είναι εξυπηρετικό.

Link to comment
Share on other sites

pavlitaki καταλαβαίνω τι θες να πεις και έχεις δίκιο, αλλά εδώ την παλεύω να μην έχω την έννοια δύο συσκευών.. τι να πω.. εμένα η λογική μου είναι πιο κοντά σε αυτό που λέει ο Aimar.. κι αυτό χρειάζομαι αυτή τη δεδομένη στιγμή. τώρα αν κοτζάμ εταιρείες δεν έχουν μπορέσει ακόμα να λύσουν αυτό το θέμα, σκατούλες τεχνολογία έχουμε (σόρυ κιόλας) :O -με την καλή έννοια.. :p:lol:

ε άμα δε το κοροιδέψω κιόλας θα σκάσω!!

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Λύσεις έχεις αλλά είναι πανάκριβες! Πάντως κάνε μια ερώτηση στο νήμα τoυ s4 mini duos. Νομίζω θα πάρεις καλύτερη απάντηση.

http://www.merimobiles.com/samsung-galaxy-s4-dual-sim-active-i9502-16g-octacore-1-6ghz-android-4-2-5-0-inchfull-hd-13mp_p/meri9295.htm

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται τόσο πολύ το dual active sim.Μόνο για την περίπτωση (σπάνια σε μένα προσωπικά) που μιλάς στη μια γραμμή και σε καλέσει κάποιος στην άλλη γραμμή.Αυτό για ανοιχτά data στη μια σιμ και "νεκρή" η άλλη δεν ισχύει στην πλειοψηφία των dualsim smartphones.Αν τώρα η samsung το κατάφερε να ισχύει και αυτό,ενώ δεν ισχύει στα mtk6589 phones όπως π.χ. το acer liquid e2 που ανέφερε ο φίλος αλλά και όλα τα άλλα απο κίνα μέρια,ειναι άξια συγχαρητηρίων :lol:
Link to comment
Share on other sites

ε μα.. το ίδιο πράγμα λέμε.. δε μ επειράζει όταν μιλάει μια σιμ η άλλη να περιμένει ήσυχ ατη σειρά της.. αλλά τα δεδομένα τα χρησιμοποιώ.. εκεί ελπίζω να έχεις δίκιο!!
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα και εγω το σαββατο τη δικαρτη εκδοση.

μεχρι στιγμης παει πολυ καλα το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Core Duos εδώ κ έναν μήνα. Όταν έχω τα δεδομένα ανοιχτά λειτουργεί κανονικά και η δεύτερη Sim και δέχεται και κλήσεις
Link to comment
Share on other sites

το παρήγγειλα κι εγώ. ρώτησα στο μαγαζί και μου είπαν ότι λειτουργεί και η 2η σιμ με το ιντερνετ ανοιχτό.. για να δούεμ τώρα
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση

φιλμ προστασιας εχει πανω στην οθονη το τηλεφωνο?

 

Καλησπερα. Καμμια συσκευη smartphone samsung δεν εχει screen protector. Και λεω smartphone γιατι σε αλλα μοντελα πιο φτηνα που εχω αγορασει (και nokia) εχουν φιλμ προστασιας.

Link to comment
Share on other sites

δε ρωτησα στο μαγαζι που το πηρα αν εχει.

παντως ετσι οπως το κοιταω νομιζω οτι εχει.

το θεμα ειναι οτι παρηγγειλα μεμβρανη και δε θελω να την κολησω πανω στην αλλη..(αν τελικα εχει) :worry:

 

κατι αλλο πως μπορω να μαθω για πια χωρα ειναι το τηλεφωνο?

βαζω καπου το ΙΜΕΙ σε σαιτ ή ρωταω με τηλ στη σαμσουγκ?το μανουαλ που ειχε μεσα το τηλ ειναι στα βουλγαρικα.

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, οι πρώτες μου εντυπώσεις από το τηλ είναι πολύ καλές.

Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι δε με απογοήτευσε και όταν η μία σιμ είναι στο ίντερνετ η άλλη σιμ όντως δέχεται κλήσεις. έπαιζα κανονικά βίντεο στο youtube και μπορούσες να καλέσεις και στις 2 γραμμές :w00t: ή μάλλον για να το πω πιο σωστά οι κλήσεις (σε όποια γραμμή) διέκοπταν τα δεδομένα. αυτό είναι οκ για μενα. μου φτάνει.

 

το μόνο που με στενοχώρησε είναι ότι δε βρήκα ακόμη κάποιον τρόπο να βάλω από πριν κάποιες επαφές ξεχωριστές στην κάθε σιμ και πρέπει να διαλέγω εκείνη την ώρα ποια σιμ θα χρησιμοποιήσω. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν τον βρήκα ακόμα σας παρακαλώ διαφωτίστε με ρε παιδιά, γιατί είναι λίγο σπαστικό την ώρ απου θες ν απάρεις να ψάχνεις και τη σιμ.

 

επίσης έχω ακόμη έν αθεματάκι. όταν κλειδώνει μου βγάζει στην αρχική οθόνη κάποιες συντομεύσεις, όπως την κάμερα, το google και το chat on. δε τα θέλω και δεν έχω βρει πώς να τα βγάλω.. ή έστω να βάλω κάτι πιο βολικό για μενα.

 

Κατά τα άλλα δεν κολλάει πουθενά. το πέθανα σήμερα.. η μπαταρία ικανοποιητική αλλά θα φανεί και παρακάτω..

 

 

Α, επίσης παιδιά και κάτι άλλο. Πώς είμαι σίγουρη ποια κάρτα δουλεύει τα δεδομένα; Εγω άυτή τη στιγμή έχω και στις 2 πακετάκι ιντερνετ. όταν τελειώσει στη μία δε θα το ανανεώσω. αλλά να μη μου χρεώνει την κάρτα κατά λάθος και τρώει χρήματα. πώς είμαι σίγουρη ότι δεν είναι ον; το ότι βρίσκεται στο δίκτυο GSM μόνο με διασφαλίζει; γιατί μπορεί να έχει την ένδειξη της σιμ2 επάνω αλλά στο ιντερνετ θα μπαίνει από τη σιμ1 έτσι; που είναι σε δίκτυο WCDMA/GSM. μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Edited by lisa
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

lisa έχει επιλογή στις ρυθμίσεις για το ποια κάρτα θέλεις να χρησιμοποιείς για τα δεδομένα. Πάντως γνώμη μου είναι την κάρτα που έχεις για τα δεδομένα να την έχεις στη sim 1.
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει αυτό που λες, το είδα στην πράξη. στις ρυθμίσεις στη διαχείριση καρτών λέει Δίκτυο υπηρεσίας δεδομένων. και έχω βάλει αυτήν που θέλω. αυτό σημαίνει ότι η άλλη δε θ απιάνει καθόλου ιντερνετ; γιατί στο τηλέφωνο κατάλαβα ότι όταν εμφανίζει στη μπάρα εργαλείων το εικονίδιο της μίας καρτούλας χρησιμοποιεί αυτήν. ε;

και ρωτάω αν ξεχαστω και έχω την άλλη κάρτα που έχω για κλήσεις και μπω σε κάποιο σάιτ, από πού θ αμπει;; δε θέλω να με χρεώσει κατά λάθος. θέλω να μπαίνει μόνο από τη μία;; μήπως μπερδεύομαι χωρίς λόγο;;

επίσης ξέρουμε καμιά εφαρμογούλα να μπορώ να ορίσω από πριν ποιους αριθμούς θα καλώ με τη μία και ποιούς με την άλλη;;

 

βρήκα αυτή την εφαρμογή "sim selector" για να ορίσω εξαρχής ποιες επαφές θα καλεί η κάθε κάρτα αλλά στο δικό μου τηλ δε δουλεύει.. αν κάποιος ενδιαφέρεται ας κάνει μια δοκιμή να μου πει, μήπως δεν κάνω κάτι σωστά.

Edited by lisa
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core Duos (I8262)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...