Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό πάει να πει οτι δε το έκανες σωστα...μετά που θα πειράξεις το build αρχείο θα πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση το κινητό σου και να ξαναβρεις εκ νέου τους δορυφόρους για να κλειδωσει με τις νέες ρυθμίσεις.Επίσης μην ανοίγετε το wifi,ουτε τα δεδομένα.Σκετο GPS θα βαζετε για να σας βρει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακολουθώ την διαδικασία μέχρι το σημείο που στο mobileuncle πρέπει να πατήσω στην καρτέλα ΕΡΟ

-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download

Αυτές οι επιλογές στο κινητό μου (Jiayu G4S) δεν υπάρχουν, υπάρχει μόνο EPO(DOWNLOAD) και Stress Test.

Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως τίποτα. Απλά παρακάμπτεις αυτό το βήμα. Και σε εμένα το ίδιο έκανε. Απλά όταν τελειώσεις με τον οδηγό κατέβασε την εφαρμογή MT GPS για να σου κατεβάσει τα EPO's. Και μετά κάνε επανεκκίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Μέτα από πολλές προσπάθειες κατάφερε και κλειδωσε κάποιους δορυφόρους με το GPS test αλλά με χαμηλο σήμα και όταν ανοιγο το πλοηγό η' τους χάρτες δεν βρίσκει τοποθεσια. Τι μπορεί να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Μα....το είπες κ μόνος σου....το χαμηλο σήμα. Μπες στο αυτοκίνητο κ ξεκίνα.Οταν δεις οτι κλείδωσε τότε κανε στην άκρη κ βάλε την διαδρομη που θες.
Link to comment
Share on other sites

τελικα μιας και χρειάστηκε να αλλαξω rom μου βγηκε και σε καλο, με τις οδηγεις στην αρχη το gps κλειδώνει σε δευτερόλεπτα και με καλο σημα:):):):)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήρα χτες το thl w300 .

Έχω ακολουθήσει και τον οδηγό στο πρώτο ποστ και πολλά αλλα . Gps Fix , faster GPS , GPS test , mtk epo fix,και γενικά έκανα διαφορα .

Χτες οι δοκιμές έγιναν στο μπαλκόνι του σπιτιού μου . Έκανα συγκρίσεις με αλλά 3-4 κινητά ( όλα κινέζικα ) και είχα φρικάρει.

Όλα έπιαναν αρκετά καλά στο μπαλκόνι εκτός από το w300 που ζοριζοταν πολύ και να βρει δορυφόρους αλλά και να λοκαρει.

Με τα πολλά και μετά από αρκετές ώρες δοκιμών και αλλαγών στο GPS.conf σαν να είχε βελτιωθεί μια ιδέα.

Δηλαδή λοκαρε σχετικά γρήγορα ,περίπου μισό λεπτό , αλλά όχι πολλούς δορυφόρους (4-5 ) και κάποιες στιγμές έχανε το σημα ( κάθε 2-3 λεπτά ).

Σήμερα το δοκίμασα με το αυτοκίνητο αλλά το είχα βάλει σε τέτοιο σημείο που μόνο άκουγα τις οδηγίες ( Sygic).

Σε γενικές γραμμές δουλευε , απλώς 1--2 φορές σταμάτησε τις οδηγίες σαν να έχανε τους δορυφόρους.

Μου.μοιάζει σαν hardware πρόβλημα , δεν ξέρω κιόλας , ίσως και όχι.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί ;

Ευχαριστώ

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Μπα....δυστυχώς τα κινέζικα τηλέφωνα δεν έχουν κεραμικές κεραίες όπως έχουν τα επώνυμα τηλέφωνα με αποτέλεσμα να κάνουν κάποια κολπάκια. Μην αγχώνεσαι όμως. Μία συμβουλή μου είναι πως πριν το χρησιμοποιήσεις κάθε φορά θα κάνεις μία επανεκκίνηση το τηλέφωνο θα πηγαίνεις στο mobileuncle και θα κάνεις restart το agps και θα το βάζεις να βρίσκει απο την αρχή δορυφόρους. Η όλη διαδικασία παίρνει το πολύ 2 λεπτά. Έπειτα άνοιξε τον επιθυμητό πλοηγό (το navigon ανοίγει σφαίρα σε σύγκριση με το sygic) και είσαι οκ. Απλά φρόντισε να βγεις απο το αυτοκίνητο και να είσαι ακίνητος αν είναι εύκολο για να κλειδώσει ευκολότερα σε δορυφόρο. Και φυσικά σε ανοικτό χώρο χωρίς κτίρια γύρω σου.
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα την συμβουλή σου , αλλά δυστυχώς όχι μόνο δεν βελτίωσε την κατάσταση αλλά δεν μπορούσε καν να κλειδώσει κάποιον δορυφόρο ούτε μετά από 10 λεπτά αναναμονής στον δρόμο.

Έβρισκε 3 δορυφόρους αλλά κανένα in use.

Σε μια φάση μαλιστα απογοητεύτηκα και νόμιζα ότι δεν πρόκειται να ξαναδουλεψει το GPS.

Μετά από αλλεπάλληλα ρεσταρτ όμως και χρησιμοποιωντας το faster gps άρχισε να συμπεριφέρεται όπως πριν.

Δηλαδή βρήκε 10 δορυφόρους και χρησιμοποίησε τους 6 μετα απο 1 λεπτό περίπου , με την γνωστή όμως αστάθεια ( τους χάνει μετά από κάποια λεπτά και τους ξαναβρίσκει ).

Κριμα γιατί το προόριζα για βασικό κινητο αλλά επειδή το GPS είναι για μένα ότι πιο σημαντικό σ ένα κινητό , ειδικά τώρα που θα είμαι σε ξένη χώρα , μάλλον θα καταλήξει παιχνιδομηχανή στα χέρια της κόρης μου .

Πίστευα ότι θα λυθεί το πρόβλημα με κάποιες ρυθμίσεις , όπως διάβασα ότι συμβαίνει σε πολλούς που είχαν πρόβλημα στην αρχή , αλλά στην δικιά μου περίπτωση φαίνεται να είναι 100% θέμα hardware.

Μετά το χτεσινό σοκ που πίστεψα ότι δεν θα ξαναλειτουργήσει φοβάμαι και να το σκαλισω παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι λάθος θα κάνεις.Πάντως και να σου κλειδώσει γενικά θα σου είναι ασταθές. Δυστυχώς αυτά τα τηλέφωνα όπως σου είπα δεν είναι για gps. Τα καινούρια μοντέλα όμως που βγαίνουν ίσως να το διορθώνουν το θέμα αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

εκανα οτι ακριβως ελεγε στην πρωτη σελιδα για το σεταπ του GPS, αλλά εχω καποιο προβλημα.

Οταν φτανω στη σελιδα location based services, εκει δεν μου βγαζει την ενδειξη enable epo & auto download οπως επισης δεν μου βγαζει το epo idle.

Οι μονες ενδειξεις ειναι Epo (download) που οταν το παταω δεν κανει κατι και stress test (off).

Μπορει καποιος να με διαφωτισει ?

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Απλα φιλε μην κανεις αυτο το βημα.Συνεχισε κανονικα στο επομενο.
Link to comment
Share on other sites

GPS setup

 

Θα χρειαστείτε:

• Rooted κινητό

• MTK mobileuncle Tools (google play)

• FasterGPS (google play)

 

Ενεργοποιούμε το WiFi ή τα data

Εγκαθιστούμε και ανοίγουμε το MobileUncle Tools και επιλέγουμε με την σειρά:

-Engineer Mode

-Engineer Mode (MTK) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)

-πάμε στην καρτέλα Location (4η στα δεξιά)

-Location Based Services

-Στην καρτέλα EPO

-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download

-πατάμε το κουμπί EPO IDLE και θα δούμε ότι μετονομάζεται σε EPO DOWNLOADING (λίγο ποιο κάτω στο LOG βλέπουμε και την πρόοδο και περιμένουμε την ολοκλήρωση).

-Μόλις επανέλθει σε EPO IDLE πάμε πίσω στο μενού ένα βήμα

-μπαίνουμε στο YGPS και πάμε στην δεύτερη καρτέλα Information

-επιλέγουμε με την σειρά… HOT – FULL – AGPS restart.

 

 

Εγκαθιστούμε στο FasterGPS και εκτελούμε την εφαρμογή. Εκεί διαδοχικά επιλέγουμε Ευρώπη και Ελλάδα. Αυτό θα δημιουργήσει το αρχείο gps.conf με τα παρακάτω περιεχόμενα

 

Αυτός είναι ΕΝΑΣ από τους ελληνικούς servers.

 

Παρακάτω δίνω το δικό μου gps.conf λίγο πιο πειραγμένο. Τα περιεχόμενά του είναι

 

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις το gps μου κλειδώνει εντός λεπτού.

 

DOWNLOAD:[ATTACH]35763[/ATTACH]

Σημείωση:

εάν βάλετε με το χέρι το gps.conf (μέσα στον φάκελο etc του root) προσέξτε να βάλετε σωστά τα permissions (ίδια με το παλιό σας που μπορείτε να μετονομάσετε για να μην χαθεί... αν και το fastergps μπορεί να το φτιαξει και πάλι)

 

Προγράμματα καταγραφής διαδρομών:

Είναι αρκετοί οι κάτοχοι κινητών mediatek οι οποίοι χρησιμοποιούν το gps τους με κάποιο πρόγραμμα καταγραφής διαδρομών όπως είναι τα Sports Tracker, Endomondo και αρκετά ακόμα. Δυστυχώς τα αποτελέσματα που βγάζουν είναι περα για πέρα εξωπραγματικά.

Για να λύσετε αυτό το πρόβημα δεν έχετε παρά να προσθέσετε την παρακάτω γραμμή στο τέλος του build.prop αρχείου στο κινητό σας.

dalvik.vm.execution-mode=int:fast

Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι root στο κινητό σας και έναν root explorer.

Το fix αυτό προέρχεται από το xda με επισήμανση του bbbb

Στο Epo download να επιμείνετε μεχρι να δείτε success

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Τι ειναι τα permissions που αναφερονται στο πιο πανω νημα και πως μπαινουν, τα υπολοιπα τα εχω καταλαβει.

 

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Με το πρόγραμμα root explorer αφού αντιγράψεις τα αρχεία που χρειάζεται θα πατήσεις στο αντιγραμένο αρχείο επιλογές και απο εκεί θα ορίσεις τα permissions.Εκεί τσεκάρεις 1κ2 κουτακι πρωτης οριζόντιας σειράς και στις άλλες σειρές μόνο το πρώτο κουτάκι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Υπαρχει τροπος μεσα απο το mobileuncle tools να ανεβασουμε την ενταση του ηχειου απο το κινητο ( οταν χτυπαει για εισερχομενη κληση δηλαδη ).

 

Ευχαριστω.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται αλλά παραπάνω ενταση θα σου παραμορφώνει τον ήχο.Καλύτερα να κάνεις edit στα mp3 σου απο το pc η καποιον audio editor στο play store και να τα ανεβασεις volume.
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο νέα ρομ που πέρασα προσπαθώ να κάνω gps test και στο gps status δεν μου εμφανίζει το αναμενόμενο gps on/off αλλά no fix , ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλετε?
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο νέα ρομ που πέρασα προσπαθώ να κάνω gps test και στο gps status δεν μου εμφανίζει το αναμενόμενο gps on/off αλλά no fix , ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλετε?

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες.Τι συσκευή έχεις;Είσαι ροοτ? Έκανες τον οδηγό για fix? Ποιο πρόγραμμα σου εμφάνισε τις παραπάνω πληροφορίες που μας λες?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο νέα ρομ που πέρασα προσπαθώ να κάνω gps test και στο gps status δεν μου εμφανίζει το αναμενόμενο gps on/off αλλά no fix , ξέρετε σε τι μπορεί να οφείλετε?

Είναι η καινούργια αναβάθμιση του gps test(no fix-2d fix-3d fix).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, γνωρίζετε τι πρέπει να κάνουμε?

Αν έννοεις πως δουλευει το app: ανοιγεις το gps και περιμένεις να δεις πόσους δορυφόρους κλειδώνει,όταν φτασει σε ικανοποιητικό επιπεδο γίνεται 2d fix(κίτρινο),και όταν είναι κομπλε γίνεται 3d fix(πρασινο).

Εκτός κι αν ρώτας κάτι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Έχω ένα Zopo ZP998 και τι περίεργο έχω πρόβλημα με το GPS... Καταρχήν να πω ότι έχω κάνει τα πάντα από αυτά που αναφέρονται εδώ ή σχεδόν τα πάντα (Mobile Uncle, Faster GPS, GPS TEST, GPS STATUS). Αργεί πολύ να κλειδώσει...

Θέλω να διευκρινίσω μερικά πραγματάκια:

To gps.conf το έχω τροποποιήσει όπως λέει πιο πάνω... Το gps.conf χρειάζεται για το A-GPS (δηλαδή data από κεραίες κινητής τηλεφωνίας) ή για την επικοινωνία με δορυφόρους; (Από ότι ξέρω, το A GPS χρειάζεται data ή WiFi).

Στο mobile Uncle δεν υπάρχει η επιλογή Enable EPO και Auto Download υπάρχει μόνο EPO(DOWNLOAD) και όταν το πατάω δεν βλέπω τα δεδομένα να κινούνται... Το ίδιο συμβαίνει και με το MT GPS... Σε σας υπάρχει (μιλάω για αυτούς που έχουν το ίδιο τηλέφωνο);

Πόσος χρόνος θεωρείται αποδεκτός για το κλείδωμα για τα δικά μας τηλέφωνα; Εδώ διαβάζω ότι το πρόβλημα είναι στην ακρίβεια λόγω κεραίας και όχι στο κλείδωμα... Το δικό μου αργεί πάρα πολύ όμως...

Όποιος μπορεί να βοηθήσει να το βελτιώσω παιδιά ας το κάνει...

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

Edited by gfaf
Link to comment
Share on other sites

Κανει την πρωτη φορά απο 30 δευτερόλεπτα εως κ 15 λεπτά.Αναλογως που είσαι.Για καλύτερα αποτελεσματα βγες στην ταράτσα η σε καποια ανοιχτη πλατεία.Να μην εχεις γυρω σου κτιρια.Την δευτερη φορα θα σου κλειδωνει πιο γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...