Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

GPS setup

 

Θα χρειαστείτε:

• Rooted κινητό

• MTK mobileuncle Tools (google play)

• FasterGPS (google play)

 

Ενεργοποιούμε το WiFi ή τα data

Εγκαθιστούμε και ανοίγουμε το MobileUncle Tools και επιλέγουμε με την σειρά:

-Engineer Mode

-Engineer Mode (MTK) (εάν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή τότε κλείστε το mobileuncle και στον dialer του κινητού σας πληκτρολογήστε *#*#3646633#*#*)

-πάμε στην καρτέλα Location (4η στα δεξιά)

-Location Based Services

-Στην καρτέλα EPO

-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download

-πατάμε το κουμπί EPO IDLE και θα δούμε ότι μετονομάζεται σε EPO DOWNLOADING (λίγο ποιο κάτω στο LOG βλέπουμε και την πρόοδο και περιμένουμε την ολοκλήρωση).

-Μόλις επανέλθει σε EPO IDLE πάμε πίσω στο μενού ένα βήμα

-μπαίνουμε στο YGPS και πάμε στην δεύτερη καρτέλα Information

-επιλέγουμε με την σειρά… HOT – FULL – AGPS restart.

 

 

Εγκαθιστούμε στο FasterGPS και εκτελούμε την εφαρμογή. Εκεί διαδοχικά επιλέγουμε Ευρώπη και Ελλάδα. Αυτό θα δημιουργήσει το αρχείο gps.conf με τα παρακάτω περιεχόμενα

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

Αυτός είναι ΕΝΑΣ από τους ελληνικούς servers.

 

Παρακάτω δίνω το δικό μου gps.conf λίγο πιο πειραγμένο. Τα περιεχόμενά του είναι

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/

xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/

xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/

xtra.bin

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις το gps μου κλειδώνει εντός λεπτού.

 

DOWNLOAD:[ATTACH]35763[/ATTACH]

Σημείωση:

εάν βάλετε με το χέρι το gps.conf (μέσα στον φάκελο etc του root) προσέξτε να βάλετε σωστά τα permissions (ίδια με το παλιό σας που μπορείτε να μετονομάσετε για να μην χαθεί... αν και το fastergps μπορεί να το φτιαξει και πάλι)

 

Προγράμματα καταγραφής διαδρομών:

Είναι αρκετοί οι κάτοχοι κινητών mediatek οι οποίοι χρησιμοποιούν το gps τους με κάποιο πρόγραμμα καταγραφής διαδρομών όπως είναι τα Sports Tracker, Endomondo και αρκετά ακόμα. Δυστυχώς τα αποτελέσματα που βγάζουν είναι περα για πέρα εξωπραγματικά.

Για να λύσετε αυτό το πρόβημα δεν έχετε παρά να προσθέσετε την παρακάτω γραμμή στο τέλος του build.prop αρχείου στο κινητό σας.

dalvik.vm.execution-mode=int:fast

Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι root στο κινητό σας και έναν root explorer.

Το fix αυτό προέρχεται από το xda με επισήμανση του bbbb

Edited by Superuser
Gps Tracking prog Fix added
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαρηστω πολυ για τισ πληροφοριες.αλλα μου λεει οτι μονο σε ροντετ κινιτα γινετε και μαλλον το δικο μου δεν εχει γινει ροουτ.τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

ευχαρηστω και παλι για ολα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ για τισ πληροφοριες.αλλα μου λεει οτι μονο σε ροντετ κινιτα γινετε και μαλλον το δικο μου δεν εχει γινει ροουτ.τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

ευχαρηστω και παλι για ολα.

 

η διαδικασια του root είναι πολύ εύκολη και γρήγορη. Σίγουρα στο thread της συσκευής σου θα βρεις οδηγίες. Αν όχι θα ποστάρω εδω

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ για τισ πληροφοριες.αλλα μου λεει οτι μονο σε ροντετ κινιτα γινετε και μαλλον το δικο μου δεν εχει γινει ροουτ.τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

ευχαρηστω και παλι για ολα.

Τι είναι αυτά που γράφεις βρε άνθρωπε ! Ούτε στο Δημοτικό δεν πήγες! Σεβασμό στη γλώσσα

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά που γράφεις βρε άνθρωπε ! Ούτε στο Δημοτικό δεν πήγες! Σεβασμό στη γλώσσα

 

Ας μην πάμε την κουβέντα εκεί και να μείνουμε στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε ΖΟΡΡΟ C2, δεν βρήκα ποτέ το gps.conf , παρα μόνο ένα:

"agps_profiles_conf.xml"

 

εννοείται στο σωστό φάκελο System->etc

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε ΖΟΡΡΟ C2, δεν βρήκα ποτέ το gps.conf , παρα μόνο ένα:

"agps_profiles_conf.xml"

 

εννοείται στο σωστό φάκελο System->etc

 

Το φτιάχνεις μόνος σου ή κατεβάζεις το συνημμένο (εκτός αν εγκαταστήσεις το fastergps που θα σου φτιάξει ένα απλό εκείνο και απλά το αλλάζεις μετά)

Link to comment
Share on other sites

Το φτιάχνεις μόνος σου ή κατεβάζεις το συνημμένο (εκτός αν εγκαταστήσεις το fastergps που θα σου φτιάξει ένα απλό εκείνο και απλά το αλλάζεις μετά)

 

μετα το τεστ να παραμετροποιήσω το agps_profiles.xml, τώρα θα προχωρήσω και στο να φτιάξω και το gps.conf ....

 

πάω κατευθειαν ταράτσα για δοκιμή ;)

Link to comment
Share on other sites

μετα το τεστ να παραμετροποιήσω το agps_profiles.xml, τώρα θα προχωρήσω και στο να φτιάξω και το gps.conf ....

 

πάω κατευθειαν ταράτσα για δοκιμή ;)

 

Την πρώτη φορά πάντα αργεί λίγο περισσότερο, μετά και εφόσον δεν έχεις να χρησιμοποιήσεις το gps για πολύ καιρό θα κλειδώνει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά πάντα αργεί λίγο περισσότερο, μετά και εφόσον δεν έχεις να χρησιμοποιήσεις το gps για πολύ καιρό θα κλειδώνει γρήγορα.

 

κλασσικά, η πρώτη φορά κρατάει λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιίγο περισσότερο :p:p

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να επιλεξω το Y GPS. δε με δινει επιλογη. καποια βοήθεια;

Κι εμένα το ίδιο, γκρίζα η επιλογή για YGPS. ZTE v967 με Max Flavor 3.4

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤHL w8s δούλεψε μια χαρά!!! Τωρα το Sygic κλειδώνει σε 30 δευτερόλεπτα!! Ευχαριστώ!!

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο, γκρίζα η επιλογή για YGPS. ZTE v967 με Max Flavor 3.4

 

ίδια συσκευη με ίδια ρομ...

 

τελικα κατεβασα το faster gps, επελεξα ευρωπη και πλεον ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λυση π έχω δει για το προβληματικό GPS (Jiayu G4turbo)

κλειδώνει πλέον αστραπιαία χωρίς χρήση data -wifi

αλλά εξακολουθεί να χάνει σήμα όλη την ώρα..

αν το hardware έιναι για τα μπάζα??:(

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Updated

προστέθηκε συνδυασμός πλήκτρων στον dialer για την περίπτωση που στο MobileUncle Tools δεν υπάρχει επιλογή Engineer Mode (MTK)

Link to comment
Share on other sites

αφου βαλουμε το δικο σου gps.conf μετα μποροουμε να απεγκατααστισουμε το faster gps η μας ειναι χρησιμο?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Για Sony Ericsson Xperia Ray κάνει αυτό το fix; Ο Processor είναι 1 GHz Qualcomm Snapdragon™ MSM8255.

 

Μπορείς να κάνεις το δεύτερο μισό του οδηγού (εκτός του κομματιού με το mobile uncle).

Πιάσε το fastergps... δημιούργησε το conf και μετά απλά πείραξέ το. Αυτό είναι ίδιο για όλα τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν εύκολο να πεις αναλυτικά πως μεταφέρουμε χειροκίνητα το αρχείο μέσω ES File Explorer έχοντας τα permissions εντάξει;

Πως δίνουμε καταρχάς δικαιώματα root (εννοείται το τηλέφωνο να είναι root) στη καινούργια έκδοση του ES Explorer 3.0.5.5 για να γίνει η αντιγραφή;

Το αρχείο gps.conf θα περιέχει μόνο αυτές τις εγγραφές και τίποτα άλλο μέσα;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Το απογευματακι θα ανεβασω ετοιμο το αρχειο. Απλα θα το αντιγραψεις.

 

gps.conf

κατέβασέ το και αντέγραψέ το στην SD σου,

με τον ES explorer πάνε στο /system/etc

εκεί θα βρεις το παλιό σου gps.conf... πάτησε παρατεταμένα πάνω του και επέλεξε rename

αφού του αλλάξεις όνομα μεταφέρεις στο νέο gps.conf από την κάρτα στον ίδιο φάκελο με πριν.

πατάς παρατεταμένα πάνω του και επιλέγεις permissions. Εκεί βάζεις rw--r--r (read από όλους και write μόνο στο owner)

 

Το gps.conf είναι αυτό όπως θα το πάρεις ή το πήρες ήδη από το πρώτο ποστ. Δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα άλλο

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Το απογευματακι θα ανεβασω ετοιμο το αρχειο. Απλα θα το αντιγραψεις.

 

gps.conf

κατέβασέ το και αντέγραψέ το στην SD σου,

με τον ES explorer πάνε στο /system/etc

εκεί θα βρεις το παλιό σου gps.conf... πάτησε παρατεταμένα πάνω του και επέλεξε rename

αφού του αλλάξεις όνομα μεταφέρεις στο νέο gps.conf από την κάρτα στον ίδιο φάκελο με πριν.

πατάς παρατεταμένα πάνω του και επιλέγεις permissions. Εκεί βάζεις rw--r--r (read από όλους και write μόνο στο owner)

 

Το gps.conf είναι αυτό όπως θα το πάρεις ή το πήρες ήδη από το πρώτο ποστ. Δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα άλλο

 

Καλησπέρα !! Θα ήθελα αν μπορεις να μου πεις τις ρυθμίσεις που χρειάζετε με το MobileUncle Tools το WIFI και το ακουστικό του κινητού ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Θα ήθελα αν μπορεις να μου πεις τις ρυθμίσεις που χρειάζετε με το MobileUncle Tools το WIFI και το ακουστικό του κινητού ευχαριστώ !!

 

Για WiFi δεν θα μπορέσω να βοηθήσω.

 

Για ακουστικό κινητού (αν εννοείς κατά τη διάρκεια κλήσης) δες στο Engineer Mode (MTK) \ audio \ normal mode \ type sph (και sph2) και ανεβάζεις τα value

 

καθώς και στο speechEnhancement / normal mode - parametre 7 - βάζεις μία τιμή ανάμεσα σε 96 και 128

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το gps αρχείο που μας δίνεις και έκανα τις υπόλοιπες αλλαγές σε ΖΤΕ967 και αν και κλείδωσε σφαίρα κάνει κολλήματα και προχωρά σαν καρέ καρέ σε dont panic...Πριν το κάνω όλο αυτό έκανε 5 λεπτά να κλειδώσει αλλά δούλευε λάδι,πάει το μυαλό σου τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...