Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω ένα παράπονο, από την εφαρμογή podacast (που είναι και της άπλ).

Ενώ την έχω ρυθμίσει να ανανεώνει στο υπόβαθρο, αν την κλείσω από το multitasking, σταματάει να ενημερώνει. Θεωρώ ότι αυτό δεν είναι σωστή συμπεριφορά, εσείς τι λέτε?

 

Δοκίμασε μέσα στις "Ρυθμίσιες>Podcast>Ανανέωση Podcast>...

 

τελικα το αλλο που λεγαμε για τις εφαρμογες οτι σε ξεκιναει απο την θεση που εμεινες ενω την εχεις κλεισει απο το multitasking βρηκαμε τπτ?

 

Με αφορμή και την προηγούμενη κουβέντα:

Τα notifications και το Background App Refresh είναι δυο διαφορετικά πράματα. Το πρώτο σε ειδοποιεί, και το άλλο απλά ετοιμάζει τις εφαρμογές με το πιο νέο υλικό που προβάλλει.

Οι ειδοποιήσεις γίνονται μέσω Server της Apple, αν δεν κάνω λάθος, και αν είναι σωστά προγραμματισμένες, εμφανίζονται κανονικά. Δεν γνωρίζω αν έρχονται ακόμα και αν τα Apps είναι κλειστά από το AppSwitcher.

Το Background App Refresh, είναι για εκείνες τις εφαρμογές τύπου Twitter, Tweetbot, Facebook, eMail, RSSNews κτλ, που ανά πάσα στιγμή προστίθεται νέο περιεχόμενο. Η λειτουργία αυτή είναι "έξυπνα" συνδεδεμένη με την τοποθοσία (Location Services και Συχνές Τοποθεσίες) αλλά και με τις συνήθειες του πότε είσαι σε WiFi και κάθε πότε φορτίζεις, ώστε όταν την ανοίξεις να γλιτώσεις τον χρόνο του Refresh!

 

Μόλις διάβασα ότι η εφαρμογή Gmail για ios πρόσθεσε το σχετικό api ώστε να κάνει ανανεώσεις στο background και να μην χρειάζεται να περιμένεις να κατεβάσει τα mail σου κάθε φορά που την ανοίγεις.

 

Ψιλο-off-topic

Σε βλέπω να ευχαριστιέσαι τα νέα καλούδια του iOS7. Ομολογώ ότι οι υπηρεσίες Google λειτουργούν πάρα πολύ καλά μεταξύ τους. Ήρθε και το βελτιωμένο Google Now, αν και δεν το έχω ταΐσει με πολλά infos.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε μέσα στις "Ρυθμίσιες>Podcast>Ανανέωση Podcast>...

Όλα στο On τα έχω, αλλά αν δεν τρέχει στο multitasking, δεν κατεβάζει τα νέα επεισόδια, μέχρι να ανοίξω την εφαρμογή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την ανανέωση κάθε πότε την έχεις? Για δοκίμασε να την βάλεις ανά 6 ώρες... Μιλάω για τις γενικές ρυθμίσεις και όχι εντός της εφαρμογής Podcast

Αλλά σου βγάζει και τις ίδιες επιλογές εντός εφαρμογής τώρα που το κοίταξα!

Link to comment
Share on other sites

Την ανανέωση κάθε πότε την έχεις? Για δοκίμασε να την βάλεις ανά 6 ώρες... Μιλάω για τις γενικές ρυθμίσεις και όχι εντός της εφαρμογής Podcast

Αλλά σου βγάζει και τις ίδιες επιλογές εντός εφαρμογής τώρα που το κοίταξα!

Ανά 6 ώρες το έχω. :p

Βλέπω στο Itunes στο pc ότι έχει ανέβει καινούριο επεισόδιο, και μετά από 12 ώρες, δεν έχει κατέβει στο κινητό.

Μόλις ανοίγω την εφαρμογή, αμέσως το βλέπει και το κατεβάζει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. επροκειτο σε λιγες μερες να αγορασω το 16αρι χρυσο απο μαγαζι του skroutz. Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε τι πρεπει να προσεξω για να μην φαω καμια πατατα? Εννοω να μην εχω καποιο προβλημα με το κινητο πχ γλωσσα, αγγλικες μπριζες κτλ. Ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. επροκειτο σε λιγες μερες να αγορασω το 16αρι χρυσο απο μαγαζι του skroutz. Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε τι πρεπει να προσεξω για να μην φαω καμια πατατα? Εννοω να μην εχω καποιο προβλημα με το κινητο πχ γλωσσα, αγγλικες μπριζες κτλ. Ευχαριστω πολυ.

Για την αγγλική μπρίζα, να το ρωτήσεις. Στα υπόλοιπα δεν θα έχεις θέμα πιστεύω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω υποψην μου για την μπριζα. Υπαρχει καποιος αλλος κινδυνος να προσεξω? Ειναι κριμα να δωσω 550 ευρω και να την πατησω. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ανά 6 ώρες το έχω. :p

Βλέπω στο Itunes στο pc ότι έχει ανέβει καινούριο επεισόδιο, και μετά από 12 ώρες, δεν έχει κατέβει στο κινητό.

Μόλις ανοίγω την εφαρμογή, αμέσως το βλέπει και το κατεβάζει.

Εμένα μου τις κατεβάζει κανονικά. Μια σκέψη επιπλέον που μπορώ να κάνω είναι από τη μια να απενεργοποιήσεις τον Συγχρονισμό των Podcasts μέσω iTunes, και από την άλλη δοκίμασε να το βάλεις στην πρίζα, για να μπει σε "downloading-app refreshing-mode"!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τις κατεβάζει κανονικά. Μια σκέψη επιπλέον που μπορώ να κάνω είναι από τη μια να απενεργοποιήσεις τον Συγχρονισμό των Podcasts μέσω iTunes, και από την άλλη δοκίμασε να το βάλεις στην πρίζα, για να μπει σε "downloading-app refreshing-mode"!

 

Στα κατεβάζει?? Είσαι σίγουρος? Δεν κάνω συγχρονισμό μέσω itunes των podcasts έτσι και αλλιώς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

 

Ελπίζω να γράφω στο σωστό νήμα...

 

Φίλος μου θα βρεθεί σε λίγες μέρες στο αεροδρόμιο του JFK στην Αμερική ως ενδιάμεσο σταθμό και τελικό προορισμό τον Καναδά (δηλαδή transit με λίγες ώρες αναμονής). Με ρώτησε αν θέλω κάτι από εκεί κι αμέσως σκέφτηκα να τον αγγαρέψω να φέρει ένα 5S αφού προφανώς εκεί η τιμή του θα είναι πολύ καλύτερη από αυτές της Ελλάδας και της Κύπρου. Μου προέκυψαν όμως ερωτήσεις:

 

 

  1. Υπάρχει συγκεκριμένο μοντέλο που πρέπει να ψάξει (για να λειτουργεί με Κυπριακή και Ελληνική SIM) ;
  2. Πουλάνε εντός του αεροδρομίου iphone ή πρέπει να πάει σε apple store (που δε θα έχει χρόνο) ;
  3. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξει και δεν το γνωρίζω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα!

 

Ελπίζω να γράφω στο σωστό νήμα...

 

Φίλος μου θα βρεθεί σε λίγες μέρες στο αεροδρόμιο του JFK στην Αμερική ως ενδιάμεσο σταθμό και τελικό προορισμό τον Καναδά (δηλαδή transit με λίγες ώρες αναμονής). Με ρώτησε αν θέλω κάτι από εκεί κι αμέσως σκέφτηκα να τον αγγαρέψω να φέρει ένα 5S αφού προφανώς εκεί η τιμή του θα είναι πολύ καλύτερη από αυτές της Ελλάδας και της Κύπρου. Μου προέκυψαν όμως ερωτήσεις:

 

 

  1. Υπάρχει συγκεκριμένο μοντέλο που πρέπει να ψάξει (για να λειτουργεί με Κυπριακή και Ελληνική SIM) ;
  2. Πουλάνε εντός του αεροδρομίου iphone ή πρέπει να πάει σε apple store (που δε θα έχει χρόνο) ;
  3. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξει και δεν το γνωρίζω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

 

Καλημέρα σας πλέον,

 

1. Θα πρέπει να προσέξει να πάρει συσκευή Factory unlocked ειδάλλως δεν θα λειτουργεί παρά μόνο στο πάροχο.

2. Ενδεχομένως να υπάρχει re seller με προϊόντα Apple οπότε μπορεί να αγοράσει από το αεροδρόμιο

3. Κάλο είναι να ανοίξει τη συσκευασία ώστε να φάινεται μεταχειρισμένο.

 

το μοντέλο θα κοιτάξει να είναι:

 

Model A1533 (GSM)*: UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz); GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz); LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 8, 13, 17, 19, 20, 25)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα του τα δώσω printed γιατί θα χαθεί με τόση πληροφορία :p

 

Σχετικά με το #1 κάπου διάβασα οτι ακόμη κι αν η συσκευή ειναι κλειδωμένη σε κάποιο Αμερικανικό πάροχο θα δουλεύει κανονικά οπουδήποτε εκτός USA με άλλη SIM. Δηλαδή οτι ο περιορισμός ισχύει μόνο εντός Ηνωμένων Πολιτειών. Ισχύει αυτό; (Διότι δεν έχω σκοπό να πάω εκεί - κινούμαι Κύπρο και Ελλάδα)

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα του τα δώσω printed γιατί θα χαθεί με τόση πληροφορία :p

 

Σχετικά με το #1 κάπου διάβασα οτι ακόμη κι αν η συσκευή ειναι κλειδωμένη σε κάποιο Αμερικανικό πάροχο θα δουλεύει κανονικά οπουδήποτε εκτός USA με άλλη SIM. Δηλαδή οτι ο περιορισμός ισχύει μόνο εντός Ηνωμένων Πολιτειών. Ισχύει αυτό; (Διότι δεν έχω σκοπό να πάω εκεί - κινούμαι Κύπρο και Ελλάδα)

 

Το τελευταίο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Κλειδωμένη συσκευή σε πάροχο λειτουργεί μόνο με αυτόν! ΠΡΟΣΟΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Για την αγγλική μπρίζα, να το ρωτήσεις. Στα υπόλοιπα δεν θα έχεις θέμα πιστεύω.

 

τι εννοειτε με την πριζα? εγω εχω αγγλικη πριζα με ανταπτορα και το φορτιζω ετσι εχω καποιο θεμα με την μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Απλά του εφιστούν την προσοχή ώστε να μη πλέξει με αντάπτορες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρο οτι στο jfk θα βρει iphone. Θυμαμαι οτι ειχαν αξεσουαρ αλλα οχι iphone. Σιγουρα μπορει να παρει ταξι για το apple store 5th avenue ($50) το παιρνει και υρναει jfk. Υπολογισε κανενα 2ωρο με κινηση μπρος πισω.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Το πρωι μου εβγαλε πως δν εχω συγχρονησει το τηλεφωνο για 2 εβδομαδες με το τηλεφωνο κλειστο και συνεδεμενο σε wifi. Εκανα χειροκινητα αλλα το σημα πανω δεξια παραμενει διπλα στην μπαταρια.

 

Τι κανω να φυγει..;;

 

ΥΓ Το βρηκα.. Κομπλε..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Το πρωι μου εβγαλε πως δν εχω συγχρονησει το τηλεφωνο για 2 εβδομαδες με το τηλεφωνο κλειστο και συνεδεμενο σε wifi. Εκανα χειροκινητα αλλα το σημα πανω δεξια παραμενει διπλα στην μπαταρια.

 

Τι κανω να φυγει..;;

 

ΥΓ Το βρηκα.. Κομπλε..

 

Αυτό είναι ερώτηση και απάντηση κατευθείαν, πειράζει να ξέρουμε κι εμείς μήπως και το χρειαστεί και κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί έχει σταματήσει να ανεβάζει τις φωτογραφίες στο iCloud; Εννοώ ότι ενώ στο τηλέφωνο Φωτογραφίες--> Άλμπουμ--> Η Ροή φωτό μου, υπάρχουν όλες οι φωτογραφίες που τραβάω, στον Υπολογιστή--> Φωτογραφίες φαίνονται μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία και μετά καθόλου. Λες και έχει κολλήσει στη συγκεκριμένη ημερομηνία και έχει σταματήσει να ανεβάζει! (Στο Ρυθμίσεις--> Φωτογραφίες και κάμερα, όλα είναι ενεργοποιημένα)

 

Τέλος, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω πως έχει σταματήσει να κάνει αυτόματα backup στο iCloud όταν συνδέω το τηλέφωνο με το iTunes παρόλο που το έχω ενεργοποιημένο! Καμιά ιδέα με αυτά τα 2 θεματάκια; :O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ το αγόρασα απο αμερική να συμπληρώσω πως πέρα απο όσα επισήμανε ο DINFUN (δηλαδή προσοχή να μην είναι κλειδωμένο σε κάποιο παροχό) το αμερικάνικο μοντέλό (A1533) όσον αφορά το LTE - 4G δουλέυει κανονικά στο δίκτυο της cosmote! Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει στο δίκτυο της vodafone ας ενημερώσει!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί έχει σταματήσει να ανεβάζει τις φωτογραφίες στο iCloud; Εννοώ ότι ενώ στο τηλέφωνο Φωτογραφίες--> Άλμπουμ--> Η Ροή φωτό μου, υπάρχουν όλες οι φωτογραφίες που τραβάω, στον Υπολογιστή--> Φωτογραφίες φαίνονται μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία και μετά καθόλου. Λες και έχει κολλήσει στη συγκεκριμένη ημερομηνία και έχει σταματήσει να ανεβάζει! (Στο Ρυθμίσεις--> Φωτογραφίες και κάμερα, όλα είναι ενεργοποιημένα)

 

Τέλος, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά νομίζω πως έχει σταματήσει να κάνει αυτόματα backup στο iCloud όταν συνδέω το τηλέφωνο με το iTunes παρόλο που το έχω ενεργοποιημένο! Καμιά ιδέα με αυτά τα 2 θεματάκια; :O

 

 

Καλημέρα σας, και χρόνια πολλά! Είναι δύο διαφορετικά πράγματα αλλά ο πιθανός λόγος πρέπει να είναι ο ίδιος, πηγαίνετε Ρυθμίσεις - Γενικά - Χρήση - Διαχείριση χώρου αποθήκευσης και δείτε κάτω κάτω πόσο ελεύθερο χώρο έχετε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα υπάρχει κάποια εφαρμογή που να ηχογραφεί κάθε κλίση αυτόματα; όπως υπάρχει στο Android ; ευχαριστώ Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα υπάρχει κάποια εφαρμογή που να ηχογραφεί κάθε κλίση αυτόματα; όπως υπάρχει στο Android ; ευχαριστώ

 

Υπάρχει μία εφαρμογή διαθέσιμη

 

https://itunes.apple.com/us/app/call-log-pro/id513246488?mt=8

 

εναλλακτικά audio recorder από Cydia έαν η συσκεύη είναι jailbroken, δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Θεωρητικά είναι παράνομη η ηχογράφιση από Ιδιώτη. Μόνο οι έταιρείες έχοουν δικαίωμα για την ασφάλειά μας :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, και χρόνια πολλά! Είναι δύο διαφορετικά πράγματα αλλά ο πιθανός λόγος πρέπει να είναι ο ίδιος, πηγαίνετε Ρυθμίσεις - Γενικά - Χρήση - Διαχείριση χώρου αποθήκευσης και δείτε κάτω κάτω πόσο ελεύθερο χώρο έχετε!

 

Ευχαριστώ πολύ, εκ μέρους όλων των γυναικών :O

 

Δυστυχώς, χώρο έχω πολύ ακόμη, πάνω από 4GB είναι ελεύθερα στο iCloud οπότε δεν οφείλεται εκεί. Βέβαια σήμερα έκανε backup αυτόματα οπότε αυτό λύθηκε. Φωτογραφίες όμως έχει να ανεβάσει από τις 16 Φεβρουαρίου. Ότι έχω τραβήξει από τότε δεν ανέβηκαν. :(

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει σχέση αλλά εκείνη την περίοδο έκανα εγκατάσταση στο dropbox στο κινητό. Το αναφέρω μήπως έχει συμβεί κάποιο collision μεταξύ των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Κλείστε και ανοίξτε παλι τη ροή φωτογραφιών μολις κλείσετε θα αφαιρεθούν οι φωτογραφίες απο τη ροή και θα επανέλθουν σταδιακά μόλις την ανοίξετε ξανά! Εάν δεν χρειάζεστε το aito upload από το dropbox, απενεργοποιήστε το! Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...