Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις βάλει χύμα τα αρχεία μέσα στον φάκελο documents ή μέσα σε υποφακέλους;

 

τα ειχα μεσα σε υποφακελους.

υποψιάστηκα απο αυτο που λες, και τα εβαλα χυμα στο Documents.

τα εμφανιζει κανονικα.

 

αλλα ρε παιδια, πρεπει να συμβιβαστούμε και με αυτό? δλδ ουτε φακελους με αρχεία world δεν επιτρεπεται να εχουμε?

όλα χυμα στο κύμα?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τα ειχα μεσα σε υποφακελους.

υποψιάστηκα απο αυτο που λες, και τα εβαλα χυμα στο Documents.

τα εμφανιζει κανονικα.

 

αλλα ρε παιδια, πρεπει να συμβιβαστούμε και με αυτό? δλδ ουτε φακελους με αρχεία world δεν επιτρεπεται να εχουμε?

όλα χυμα στο κύμα?

 

Η διαχείρηση αρχείων είναι ένα θέμα που όλοι μας θέλουμε να βελτιωθεί, ή μάλλον να υλοποιηθεί γιατί στην ουσία δεν υπάρχει. Ας ελπίσουμε να έρθει στα 8.1

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Super Ανέκδοτα / Super Ανέκδοτα Free

Link to comment
Share on other sites

τα ειχα μεσα σε υποφακελους.

υποψιάστηκα απο αυτο που λες, και τα εβαλα χυμα στο Documents.

τα εμφανιζει κανονικα.

 

αλλα ρε παιδια, πρεπει να συμβιβαστούμε και με αυτό? δλδ ουτε φακελους με αρχεία world δεν επιτρεπεται να εχουμε?

όλα χυμα στο κύμα?

 

Οτι πρεπει να το βελτιωσει αυτο το κομματι δεν το συζηταμε καν. Υπαρχει λυση ομως και λεγεται pocket file manager. Με αυτην την εφαρμογαρα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.

 

Πχ εχεις φακελους στο pc σου με εγγραφα (και word) και θελεις να τα μεταφερεις στο τηλεφωνο οπως ειναι. Επιλεγεις τους φακελους που θες και τους κανεις .zip. Βαζεις το zip στον φακελο Other στην sd (αν δεν υποστηριζει sd το βαζεις στο skydrive) και μεσα απο την εφαρμογη τον κανεις copy στην εσωτερικη μνημη, ξεζιπαρεις και εισαι ετοιμος!

 

Απο κει και περα μπορεις να κανεις μεταφορα, νεους φακελους, αποστολη μεσω bluetooth/email, copy/paste, rename κλπ.

Προσωπικα με εχει σωσει το συγκεκριμενο, εχει και full support για skydrive οπως και για αλλα cloud.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το μη κλείσιμο της οθόνης όταν παίρνω τηλεφωνο έφτιαξε με μια επανεκκίνηση αλλα σε μια μέρα πάλι τα ίδια.... Πάω για reset,σωστα?..
Link to comment
Share on other sites

παιδες ειμαι αναμεσα σε lumia 920 και gs3

Το μονο που με χαλεει στο νοκια ειναι οτι δεν εχει filemanager και tvout

υπαρχει καποιο αλλο θέμα; εχει ακουστει τιποτε σχετικα με το αν η νεα ενημερωση wp8 θα υποστιριζει fille manager;

απο ποιο σκρουτζομαγαζο να το παρω ωστε να υποστιριζει ολες της εφαρμογες που βηκαν με την τελευταια εκδοση; γιατι κατι διαβασα οτι σε μερικα product code δεν εχουν πχ data sense ισχυει κατι τετοιο;

Edited by vaggospat13
Link to comment
Share on other sites

Οτι πρεπει να το βελτιωσει αυτο το κομματι δεν το συζηταμε καν. Υπαρχει λυση ομως και λεγεται pocket file manager. Με αυτην την εφαρμογαρα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.

 

Πχ εχεις φακελους στο pc σου με εγγραφα (και word) και θελεις να τα μεταφερεις στο τηλεφωνο οπως ειναι. Επιλεγεις τους φακελους που θες και τους κανεις .zip. Βαζεις το zip στον φακελο Other στην sd (αν δεν υποστηριζει sd το βαζεις στο skydrive) και μεσα απο την εφαρμογη τον κανεις copy στην εσωτερικη μνημη, ξεζιπαρεις και εισαι ετοιμος!

 

Απο κει και περα μπορεις να κανεις μεταφορα, νεους φακελους, αποστολη μεσω bluetooth/email, copy/paste, rename κλπ.

Προσωπικα με εχει σωσει το συγκεκριμενο, εχει και full support για skydrive οπως και για αλλα cloud.

 

ενδιαφερουσα λυση ! την εφαρμογη δε με αφησε να την αγορασω (πληρωνω απο το ποσο της καρτας καθως εχω vodafone).την κατεβασα ομως ως δοκιμη.

αλλα και παλι δε καταφερνω αυτο που περιγραφεις.

εχω το 920 lumia αρα χωρις καρτα μνημης. προς το παρον εχω μεταφερει απλα τον φακελο.zip στο skydrive. μεσα απο την εφαρμογη pocket file manager δε μπορω να τον δω ομως.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερουσα λυση ! την εφαρμογη δε με αφησε να την αγορασω (πληρωνω απο το ποσο της καρτας καθως εχω vodafone).την κατεβασα ομως ως δοκιμη.

αλλα και παλι δε καταφερνω αυτο που περιγραφεις.

εχω το 920 lumia αρα χωρις καρτα μνημης. προς το παρον εχω μεταφερει απλα τον φακελο.zip στο skydrive. μεσα απο την εφαρμογη pocket file manager δε μπορω να τον δω ομως.

 

Καλημερα, θα πατησεις τις 3 τελειες κατω δεξια και μετα add provider. Θα διαλεξεις το skydrive και μετα θα το βλεπεις κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..!θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα..!1ο)χρησιμοποιουσα κανονικα το κινητο μου και η μπαταρια διαρκουσε 2-2.5 μερες..ξαφνικα αρχισε να μου καταναλωνει παρα πολυ μπαταρια αλλα δεν το εδωσα σημασια..μια μερα αφησα το κινητο μου το βραδυ με 30% μπαταρια και το πρωι που ξυπνησα ηταν κλειστο..!(ολα τα προγραμματα κλειστα wi-fi κλπ..) παιζει να εχω ανοιξει κατι εγω που καταναλωνει αρκετη μπαταρια?πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?

2ο)το menu στο κινητο επειδη δεν εχω πολλες εφαρμογες ειναι το αρχικο..και παλι απο μονο του χωρις να κατεβασω καποια extra αλλαξε και εγινε με αναζητηση γραμματων (α..β..κλπ) τι μπορει να εχει γινει και εκει?εσβησα ολες οσες ειχα κατεβασει εγω αλλα παρεμεινε το ιδιο..

ευχαριστω πολυ..!

 

2. το μενου, οταν αυξηθει ο αριθμος των εφαρμογων , γυρναει σε αλφαβητική ταξινόμηση.. δεν μπορεις να το αλλαξεις.

1. καποια εφαρμογη μενει ανοιχτη στο παρασκηνιο... δες ρυθμισεις/εφαρμογες/παρασκηνιο μηπως εκει καποια απο τις νεες εγκαταστασεις σου μενει ανοιχτη... να υποθεσω οτι gps/nfc ειναι κλειστα

 

 

Καλησπερα, διαβαζω το forum εδω κ ενα μηνα καθημερινα...Μαλλον κατεληξα στο 920 μετα απο αλλεπαλληλες συσκεψεις με τον εαυτο μου, κ ατελειωτες συγκρισεις εδω μεσα..Ειναι η πρωτη φορα που θα αγορασω τηλεφωνο πιο εξελιγμενο απο το nokia c7 που εχω μεχρι σημερα, και αποφασισα οτι το 920 καλυπτει τις αναγκες μου.

Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να μου πειτε περιληπτικα, τι ειναι αυτο το περιβοητο "στησιμο" που πρεπει να κανουμε στο τηλεφωνο οταν το πρωταγορασουμε.

Επισης αν μπορειτε ρε παιδια, πειτε μου, ποια πραγματα πιστευετε οτι ειναι απαραιτητα να κανουμε οταν ενεργοποιουμε για πρωτη φορα τη συσκευη?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια..

 

μην αγχωνεσαι, το λειτουργικο ειναι πανευκολο. μονο φροντισε να κλεισεις gps/nfc για καταναλωνουν μπαταρια.

ετοιμασε εναν outlook λογαριασμο, τις επαφες λογικα θα τις περασεις με bluetooth, εχει εφαρμογη το 920

 

Όσον αφορά το μη κλείσιμο της οθόνης όταν παίρνω τηλεφωνο έφτιαξε με μια επανεκκίνηση αλλα σε μια μέρα πάλι τα ίδια.... Πάω για reset,σωστα?..

 

κανε ενα backup sms και εφαρμογες και χτυπα το!

 

 

παιδες ειμαι αναμεσα σε lumia 920 και gs3

Το μονο που με χαλεει στο νοκια ειναι οτι δεν εχει filemanager και tvout

υπαρχει καποιο αλλο θέμα; εχει ακουστει τιποτε σχετικα με το αν η νεα ενημερωση wp8 θα υποστιριζει fille manager;

απο ποιο σκρουτζομαγαζο να το παρω ωστε να υποστιριζει ολες της εφαρμογες που βηκαν με την τελευταια εκδοση; γιατι κατι διαβασα οτι σε μερικα product code δεν εχουν πχ data sense ισχυει κατι τετοιο;

 

μερα με την νυχτα, αν σε ενδιαφερει η φωτογραφιες & το smoothness του λειτουργικού

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 3η φορτιση απο την Πεμπτη,σε ποσες στρωνει η μπαταρια?Χθες το εβαλα στης 3 το μεσημερι και σημερα το πρωι στης 10 μου εκλεισε με μετρια εως καθολου χρηση
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τα φώτα σας...

Έχω ενεργοποιημένη την "γρήγορη ματιά" να ανάβει ανά "τακτά χρονικά διαστήματα" προκειμένου να έχουμε και οικονομία μπαταρίας.

Όμως γιατί (όπως διαβάζω) ενώ πρέπει, ΔΕΝ μου δείχνει ειδοποιήσεις; (εννοείται πως στην lock screen έχω ειδοποιήσεις).....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τα φώτα σας...

Έχω ενεργοποιημένη την "γρήγορη ματιά" να ανάβει ανά "τακτά χρονικά διαστήματα" προκειμένου να έχουμε και οικονομία μπαταρίας.

Όμως γιατί (όπως διαβάζω) ενώ πρέπει, ΔΕΝ μου δείχνει ειδοποιήσεις; (εννοείται πως στην lock screen έχω ειδοποιήσεις).....

 

Δεν δείχνει ειδοποιήσεις η γρήγορη ματιά. Που το είδες αυτό;; Θα έρθει σε μελλοντική αναβάθμιση, αν θυμάμαι καλά με την GDR 3

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Super Ανέκδοτα / Super Ανέκδοτα Free

Link to comment
Share on other sites

Δεν δείχνει ειδοποιήσεις η γρήγορη ματιά. Που το είδες αυτό;; Θα έρθει σε μελλοντική αναβάθμιση, αν θυμάμαι καλά με την GDR 3

Με την bittersweet shimmer που θα δώσει η Nokia θα έρθει γιατί η GDR3 έχει δωθεί ήδη από την MS με το developer preview! :)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Με την bittersweet shimmer που θα δώσει η Nokia θα έρθει γιατί η GDR3 έχει δωθεί ήδη από την MS με το developer preview! :)

 

Εεε αυτή εννοούσα. Έτσι κι αλλιώς αυτή θα δόσει η νόκια :p Αν και εντελώς θεωρητικά, αν έβγαζε ή νόκια τώρα την αναβάθμιση της εφαρμοφής, είμαστε σίγουροι αν θα λειτουργούσε ή όχι στην απλή GDR 3;; :p:p

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Super Ανέκδοτα / Super Ανέκδοτα Free

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 3η φορτιση απο την Πεμπτη,σε ποσες στρωνει η μπαταρια?Χθες το εβαλα στης 3 το μεσημερι και σημερα το πρωι στης 10 μου εκλεισε με μετρια εως καθολου χρηση

 

 

 

 

 

 

Μάλλον έχεις ανοικτό το nfc (άγγιγμα + αποστολη)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι κλειστο ειναι δεν το χρησιμοποιω...παντως πρεπει να στρωνει γιατι χωρις καθολου χρηση δεν εχει πεσει ουτε 1% μεσα σε 3 ωρες
Link to comment
Share on other sites

Οχι κλειστο ειναι δεν το χρησιμοποιω...παντως πρεπει να στρωνει γιατι χωρις καθολου χρηση δεν εχει πεσει ουτε 1% μεσα σε 3 ωρες

Λόγοι για να χάνεις πολύ μπαταρία:

3g, Wifi, Bluetooth, Location, Nfc και πολλές επιτρεπόμενες background εφαρμογές (την έχω πατήσει πολλές φορές με το τελευταίο. Κόψε όποιες δεν χρησιμοποιείς συχνά από τς ρυθμίσεις)

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

μοιυ εσπασε η οθονη. εχει παρει κανενας digitizer απο ebay? ειναι γνησια τωρα αυτα η θα μου ερθει καμια μουφια και δεν θα πιανει καλα η αφη?
Link to comment
Share on other sites

μοιυ εσπασε η οθονη. εχει παρει κανενας digitizer απο ebay? ειναι γνησια τωρα αυτα η θα μου ερθει καμια μουφια και δεν θα πιανει καλα η αφη?

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ανάλογα ίσως τον πωλητή. Αλλά να ξέρεις ότι αν το ανοίξεις μόνος σου θα χαθεί η εγγύηση μετά. Από την άλλη αν το πας νε νόκια, θα σε πετσοκόψουνε ελαφρώς

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Super Ανέκδοτα / Super Ανέκδοτα Free

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία για την μπαταρία του. Από ότι έχω καταλάβει, με ανοιχτά τα δεδομένα 3G (ή WIFI όπου έχει, αλλά κυρίως 3G), συγχρονισμό ένα εταιρικό email και τρία προσωπικά, 1-2 ώρες κλήσεις, 5-6 μυνήματα και 1-2 ώρες ιντερνετ δεν τη βγάζει την ημέρα ε?

Ρωτάω γιατί έχω το 900 και το έχω 2η φορά στο σερβις λόγω του ότι με την παραπάνω χρήση στις 12-13 ώρες μου σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία για την μπαταρία του. Από ότι έχω καταλάβει, με ανοιχτά τα δεδομένα 3G (ή WIFI όπου έχει, αλλά κυρίως 3G), συγχρονισμό ένα εταιρικό email και τρία προσωπικά, 1-2 ώρες κλήσεις, 5-6 μυνήματα και 1-2 ώρες ιντερνετ δεν τη βγάζει την ημέρα ε?

Ρωτάω γιατί έχω το 900 και το έχω 2η φορά στο σέρβις λόγω του ότι με την παραπάνω χρήση στις 12-13 ώρες μου σβήνει.

 

 

όσον αφορά την μπαταρία είμαι πλήρως απογοητευμένος.... απλά να αφήσω τα δεδομένα ανοιχτά με 2G δίκτυο (ούτε καν 3G) με συγχρονισμό μόνο το Gmail ανά τέταρτο, όλα τα άλλα κλειστά (αγγίγματα και ιστορίες) μάξιμουμ 12 ώρες αντοχή. Εννοείται ότι δεν μιλάω σχεδόν καθόλου, και απλά στέλνω 2-3 sms....

Με έχει ξενερώσει πάρα πολύ γιατί είναι χειρότερο και από το Galaxy S2 που είχα και το οποίο το θεωρούσα μέτριο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια απορία για την μπαταρία του. Από ότι έχω καταλάβει, με ανοιχτά τα δεδομένα 3G (ή WIFI όπου έχει, αλλά κυρίως 3G), συγχρονισμό ένα εταιρικό email και τρία προσωπικά, 1-2 ώρες κλήσεις, 5-6 μυνήματα και 1-2 ώρες ιντερνετ δεν τη βγάζει την ημέρα ε?

Ρωτάω γιατί έχω το 900 και το έχω 2η φορά στο σερβις λόγω του ότι με την παραπάνω χρήση στις 12-13 ώρες μου σβήνει.

 

Είμαι μια χαρά με την μπαταρία του. Μόνιμα ανοιχτά 3G ίντερνετ και WiFi με συγχρονισμό ανά μισάωρο στο email και αρκετές εφαρμογές να είναι στην αρχική οθόνη που έχουν Live tile και τραβάνε συνέχεια δεδομένα. Με μέτρια χρήση, λίγες κλήσεις, σκαλισμα και κάνα παιχνίδι καμιά ώρα το πολύ και λίγο browsing, την βγάζει τη μέρα.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Super Ανέκδοτα / Super Ανέκδοτα Free

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την μπαταρία είμαι πλήρως απογοητευμένος.... απλά να αφήσω τα δεδομένα ανοιχτά με 2G δίκτυο (ούτε καν 3G) με συγχρονισμό μόνο το Gmail ανά τέταρτο, όλα τα άλλα κλειστά (αγγίγματα και ιστορίες) μάξιμουμ 12 ώρες αντοχή. Εννοείται ότι δεν μιλάω σχεδόν καθόλου, και απλά στέλνω 2-3 sms....

Με έχει ξενερώσει πάρα πολύ γιατί είναι χειρότερο και από το Galaxy S2 που είχα και το οποίο το θεωρούσα μέτριο...

 

Η εμπειρια μου με Lumia κινητα (820, 920, 925 και 1020) ειναι πως η μεγαλυτερη και πιο υπουλη καταναλωση μπαταριας ειναι στον συγχρονισμο των email. Αν βαλεις να τραβηξει ολα τα email με συχνο συγχρονισμο τραβαει πολυ μπαταρια γιατι το τηλεφωνο λειτουργει διαρκως ακομα και με σβησμενη την οθονη. Ισως κανοντας αυτο με 2G να ειναι ακομα χειροτερα γιατι τα email συγχρονιζουν με ακομα πιο αργους ρυθμους. Μπορει να κανω και λαθος.

Καθε ενα απο τα Λουμια που ανεφερα -ναι τα εχω χρησιμοποιησει ολα- εβγαζαν ανετα μια ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Με χρήση που περιγράφετε μια χαρά την βγάζει την μέρα !!!

Αυτο με τα mail ισχύει. Βάλτε να κάνει πιο αργά συγχρονισμό...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ανάλογα ίσως τον πωλητή. Αλλά να ξέρεις ότι αν το ανοίξεις μόνος σου θα χαθεί η εγγύηση μετά. Από την άλλη αν το πας νε νόκια, θα σε πετσοκόψουνε ελαφρώς

 

ξερεις ποσο ζητησε η νοκια? 218! τι να την κανω την εγγυηση οταν εχει ξεφτυλιστει τοσο πολυ η τιμη του κι εχει πεσει στα 240. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω όμως ειναι γιατί χάνεται η εγγύηση. πως το καταλαβαινουν οτι ανοιξε το τηλέφωνο? πχ σε λαπτοπ, το ανοιγεις κανεις οτι θες(μνημη,δισκο) το ξανακλεινεις κι εχεις κανονικα εγγυηση αρκει να βαλεις το παλιο υλικο οταν το δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα πηγα να ανοιξω το κινητο και δεν ανοιγε.. κολησε στο νοκια... πηρα τηλεφωνο στο e-shop που το πηρα και μου ειπαν να το στειλω. το θεμα ειναι να μην μεινω χωρις κινητο.. πριν λιγο και μετα απο 4 ωρες εφυγε το νοκια αλλα και παλι δεν ανοιγει και φυσικα δεν κλεινει. το εχει παθει κανεις σας??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...