Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με αυτή τη λίστα η αναβάθμιση υπάρχει...

http://www.nokia.com/global/support/software-update/wp8-software-update/wp8-availability-in-asia-pacific/

 

Τσέκαρε το μέσω ota, η αλλιώς αν ψήνεσαι για nsu...

 

Coming soon λέει, οπότε υπομονή... Τo nsu τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ ουπς !!! :rolleyes:

Είδα την Ινδία... Σορρυ.

Nokia Software Updater... Έχει αναφερθεί αρκετές φορές... Στην ουσία φλασάρεις το νεο λειτουργικό...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα φώτα σας..οταν πέσει η μπαταρία απο 30% μάλλον, το rotation δεν λειτουργεί..παιζει καμια ρύθμιση;είμαι χωρίς battery saver.
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ουπς !!! :rolleyes:

Είδα την Ινδία... Σορρυ.

Nokia Software Updater... Έχει αναφερθεί αρκετές φορές... Στην ουσία φλασάρεις το νεο λειτουργικό...

 

Σε ευχαριστώ. Αυτό όμως δεν σβήνει τα δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο νοκια care μαγαζι υπαρχει? ειδα απο το σαιτ της νοκια οτι ειχε μαρουσι και πηγα και δεν υπηρχε ειχε κλεισει.

Αυτο που γραφει αλεξανδρας υπαρχει? εχω θεμα με τον φορτιστη δεν δουλευει και θελω να παω να τον αλλαξω

 

Υπάρχει αυτό στην Αλεξάνδρας.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη σκεφτομαι να παρω windows κινητο να ρωτησω κατι ασχετο στα μυνηματα υπαρχεια αναφορα παραδοσεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη σκεφτομαι να παρω windows κινητο να ρωτησω κατι ασχετο στα μυνηματα υπαρχεια αναφορα παραδοσεις?

 

Ναι φυσικά και υπάρχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω με την σειρα μου το amber. Η διαφορα στο πως λειτουργει γενικα το κινητο ειναι καλυτερη, και εβαλα και το camera pro.

Σαν νεος στον χωρο του win8, εχει αρκετες ελλειψεις σαν λειτουργικο σε σχεση με ενα android, δεν εχει τα εφε και τα μπλιμπλικια του ουτε τις εφαρμογες του αλλα κανω την δουλεια μου 2 φορες πιο γρηγορα απο το android. Απλα απευθυνεται σε διαφορετικο κοινο.

Και δεν μιλαμε για τυχαιο κινητο συγκρισης...μιλαμε για το S4.

Ακομα ειναι νωρις για να εκφερω γνωμη, αλλα προς το παρον δεν με βλεπω να γυρναω σε android.

Δυστυχως την ωρα που τελειωσα την αναβαθμιση ειχε νυχτωσει πλεον (10.00) οποτε τραβηξα μερικες στο auto.

Σας παραθετω 2 φωτογραφιες προχειρες. Nαι οκ εχουν θορυβο και ελλειψη λεπτομερειας αλλα θεωρω οτι ειναι αξιοπρεπεστατες (αυτο θα το κρινετε εσεις που εχετε ασχοληθει με νυχτερινες) για τον πολυ χαμηλο φωτισμο που ειχε το αντικειμενο. Μην σας ξεγελανε τα φωτα που βλεπετε...Ουσιαστικα με γυμνο ματι ηταν 1 φορα πιο σκοτεινα απο οτι βλεπετε στις φωτο. Απλα η καμερα μεγενθυνει το φως. Τονιζω οτι οι φωτο δεν εχουν υποστει καμια επεξεργασια. Ειναι copy paste απο την μνημη του κινητου.

Περιμενω τα σχολια σας εννοειται θετικα η αρνητικα...

 

 

 

Kαι links για full size 1:1.

http://imageshack.us/a/img15/6905/q95t.jpg

http://imageshack.us/a/img51/8374/0d75.jpg

Edited by impreza_sti
προσθεσα links
Link to comment
Share on other sites

Η 2η με το μαγαζι αριστη για νυχτερινη....Η 1η στις κουνιες με ξενιζει λιγο οσον αφορα τα φωτα..Σαν να μπλεδιζει λιγο
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αν το σετάρεις καλά το τηλέφωνο, είναι πιο ζωντανό από ένα android...

Για auto ρυθμίσεις μια χαρά είναι οι φωτογραφίες, μη ξεχνάς είναι βράδυ, τα περισσότερα κινητά σε τέτοιους φωτισμούς και βράδυ δεν τραβάν τόσο καλές φώτο. Παίξε λίγο και με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις του Camera Pro να δεις... μπορείς να πετύχεις ακόμη καλύτερα αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια παντως κατεληξα στο εξης συμπερασμα.

 

Καποιος που δεν ασχολειται με ρυθμισεις φωτογραφιας πρεπει να εχει pro cam στο auto.

 

Καποιος που ασχολειται αρκετα με ρυθμισεις φωτογραφιας πρεπει να εχει τη default εφαρμογη και να διαλεγει καθε φορα σκηνικο αναλογα με το φοντο που φωτογραφιζει πχ σπορτ για σπορ, night για νυχτα κτλ

 

Καποιος που ασχολειται πολυ με φωτογραφια οπωσδηποτε pro cam και μονο χειροκινητες ρυθμισεις σε ολα.

 

 

Εγω ανηκω στη δευτερη κατηγορια και διαπιστωσα οτι οι φωτογραφιες με επιλογη σκηνικου απο εμενα και default εφαρμογη, βγαζουν καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση με pro cam και ολα auto.

 

Οριστε μια που απλα επελεξα macro σα σκηνικο και δεν εκανα καμμια επεξεργασια ( στα γιαννενα το λουλουδι :P)

http://farm4.staticflickr.com/3778/9843173803_1fcb0672e9_o.jpg

Edited by morfeas-dsl-
Link to comment
Share on other sites

Η 2η με το μαγαζι αριστη για νυχτερινη....Η 1η στις κουνιες με ξενιζει λιγο οσον αφορα τα φωτα..Σαν να μπλεδιζει λιγο

 

Eχεις δικιο οντως μπλεδιζει. Απλα ετσι μετεφρασε το κινητο το φως των προβολεων.

@konstantinosid: Μπορει να ειναι οπως τα λες φιλε μου δεν διαφωνω καθολου. Απλα ειναι η πρωτη μου μερα και οπως καταλαβαινεις ακομα ψαχνομαι με το λειτουργικο. Μακαρι να γινει τοσο ζωντανο οσο το android αν και οπως ειπα και πριν την δουλεια μου την κανω καλυτερα.

Οσο για την καμερα, ειναι οι πρωτες μου φωτογραφιες με το κινητο σε νυχτα. Ειμαι σιγουρος οτι αλλο κινητο θα εβγαζε μαυριλα σιγουρα.

Να τονισω επισης για το βιντεο.

Τραβηγμενο στις ιδιες ακριβως συνθηκες χαμηλου φωτισμου, σε συγκριση με iphone 5 και gs4, και τα 2 ειχαν αρκετο θορυβο και 23-25 fps και το kbps επαιζε απο 14000 εως 16000.

Στο 920 καρφωμενο στα 30 fps με απειροελαχιστο θορυβο, πολυ καλυτερη εικονα (λιγο oversaturated) και το bitrate στα 20-21.000.

H διαφορα ηταν παραπανω αισθητη ειδικα σε σχεση με το iphone Που θεωρω οτι εχει μια απο τις καλυτερες καμερες.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο κανω. 920 και οταν πεσει 1020. Πριν καποιες σελιδες αναφερω και τα υπερ που εχει το 920 σε σχεση με το 925 που ειναι πολλα μαλιστα.

 

Κοίτα, είμαι της ίδιας άποψης (ασχέτως αν μου προέκυψε το 925). Δηλαδη κάποιος που έχει 920 καλύτερα να πάει κατευθείαν στο 1020 (που είναι και ο μελλοντικός μου στόχος). Πίστεψέ με όμως, έχοντας την εμπειρία των δυο συσκευών (920 & 925) με σιγουριά μπορώ να πω πώς αν πιάσεις το 925 τότε δύσκολα γυρίζεις στο 920. Είναι ΑΛΛΟ τηλέφωνο. Αναφέρομαι φυσικά στην όλη αίσθηση ως συσκευή και όχι στην εμπειρία χρήσης του λειτουργικού που είναι ολόιδια. Αυτο που αναφέρθηκε για υπεροχή του 920 στην κάμερα απλα δεν ισχύει. Έχω διαβάσει το αντίθετο αλλα στη πράξη τα θεωρώ ισάξια. Το μόνο που μπερδεύει την επιλογή του υποψηφίου αγοραστή (και δίκαια) είναι η τιμή. Ο αποθηκευτικός χορός "διορθώνεται" μιας και υπάρχει 32αρα έκδοση (Vodafone) για το 925. Που θεωρείς ότι υπερέχει το 920 (εκτός της τιμής)? Αν θέλεις και με pm για να μη λερώνουμε το νήμα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

....

Να τονισω επισης για το βιντεο.

Τραβηγμενο στις ιδιες ακριβως συνθηκες χαμηλου φωτισμου, σε συγκριση με iphone 5 και gs4, και τα 2 ειχαν αρκετο θορυβο και 23-25 fps και το kbps επαιζε απο 14000 εως 16000.

Στο 920 καρφωμενο στα 30 fps με απειροελαχιστο θορυβο, πολυ καλυτερη εικονα (λιγο oversaturated) και το bitrate στα 20-21.000.

H διαφορα ηταν παραπανω αισθητη ειδικα σε σχεση με το iphone Που θεωρω οτι εχει μια απο τις καλυτερες καμερες.

 

με pro cam το τραβηξες ή με την default ?

Link to comment
Share on other sites

Στο 920 καρφωμενο στα 30 fps με απειροελαχιστο θορυβο, πολυ καλυτερη εικονα (λιγο oversaturated) και το bitrate στα 20-21.000.

H διαφορα ηταν παραπανω αισθητη ειδικα σε σχεση με το iphone Που θεωρω οτι εχει μια απο τις καλυτερες καμερες.

 

Στο σκοταδι οταν η καμερα γραφει με λιγοτερα fps ριχνει το θορυβο. Αν διαλεγες την default εφαργμογη καμερα με ρυθμιση για βραδυ θα σου εκανε εγγραφη στα 15 fps αλλα το αποτελεσμα θα ηταν πολυ καλυτερο! Αυτο παντα σε χαμηλο φωτισμο. Και εγω δε το γνωριζα παλια!

Link to comment
Share on other sites

με pro cam το τραβηξες ή με την default ?

 

Kαλημερα σας. Με default φιλε μου.

ΕΚανα ενα mini test με την amber Πλεον.

Μια προχειρη ματια μου εδειξε οτι η αναβαθμιση βελτιωσε αρκετα τα πραγματα ειδικα με την κιτρινιλα η οποια εξαφανιστηκε αλλα και ο θορυβος ελλατωθηκε κατα πολυ.

Πριν συνεχισω να τονισω οτι δεν σκοπευω για "αυτο ειναι καλυτερο αυτο ειναι χειροτερο και διαξιφισμους" απλα ειχα την τυχη να ειχα στα χερια μου μια απο τις καλυτερες καμερες σε android του s4 και τωρα μια απο τις καλυτερες σε win8. Αν το ποστ μου ενοχλει παρακαλω τους moderator να διαγραφει.

Το S4 εξακολουθει να εχει μια καλυτερη στο ματι φωτογραφια οσο αναφορα την λεπτομερεια και γενικοτερα δειχνει να εχει περισσοτερη πληροφορια. Για μενα την μερα το s4 ειναι καλυτερο αλλα οχι πολυ.

Σαν macro shots ειναι πολυ κοντα και μαλιστα σε μερικες καλυτερο το lumia.(αν θελετε ποσταρω).

Στις μακρινες φωτο ομως εκει χανει λιγο το lumia.

Επειδη ομως μια καμερα δεν την κρινεις μονο σε μια χρονικη στιγμη αλλα στο πως αποδιδει γενικοτερα εχουμε και λεμε:

Lumia vs iphone5 vs gs4:

+ Γρηγοροτερο focus (απο το gs4 απο το i5 οχι)

+ Μακραν καλυτερο την νυχτα και στο ημιφως και σε βιντεο και σε φωτο.

+ Τραβας 10 φωτο και βγαινει η 1 κουνημενη λογω ois σε ολες τις συνθηκες φωτισμου ενω στο s4 τραβας 10 και βγαινουν οι 5 καλες αν δεν εχεις απλετο φως

+ Kαλυτερο βιντεο και στα specs και στο ματι (μετα την αναβαθμιση βελτιωθηκε σημαντικα ο ηχος + stereo)

+ Απιστευτες ρυθμισεις στην camera pro (ακουμπαει επαγγελματικο επιπεδο)

+ Καλη αποτυπωση χρωματων

 

- Η Εναλλαγη exposure ενοχλει στο βιντεο

- Ελλειψη λεπτομερειας στις μακρινες αποστασεις και λιγο "fuzzy" ψιλοφαινονται τα λιγοτερα mp

- Exει την ταση να τραβαει λιγο σκοτεινες φωτο την μερα

- Φτωχο σε presets το μενου της καμερας (μιλαμε για το stock οχι aftermarket)

 

Συνολικα ειναι λοιπον τι θελει κανεις. Αν θελει την καλυτερη φωτο στα σημεια την μερα παει σε s4.

Συνολικα ομως η καμερα του lumia ειναι καλυτερη γιατι χανει λιγο σε λεπτομερεια αλλα ειναι καλυτερη στο συνολο της.

Αποδιδει καλυτερα σε βιντεο και σε ποσοστο επιτυχιας μη κουνημενης φωτο και ΝΑΙ τραβαει και νυχτα και σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου χωρις φλας αξιοπρεπεστατα εκει που τα αλλα πασχιζουν.

Αν βαλεις κατω και το κοστος αγορας, εκει με γνωμονα την καμερα και μονο (δεν συγκρινω κινητα μονο καμερα) τοτε ναι το Lumia ειναι η καλυτερη καμερα.

Παραθετω 2 σημερινες φωτο. ΑΝαμεννω τα σχολια σας.

Ευχαριστω για την υπομονη σας

 

 

 

 

Full links:

http://imageshack.us/a/img692/9938/qpdb.jpg

http://imageshack.us/a/img20/9287/nyeu.jpg

http://imageshack.us/a/img9/453/b9hn.jpg

http://imageshack.us/a/img593/6971/vkw2.jpg

 

 

 

ΜΑCRO SHOTS (ΠΡΩΤΑ LUMIA META GS4)

http://imageshack.us/a/img15/1168/zjgf.jpg

http://imageshack.us/a/img46/9135/vqg9.jpg

http://imageshack.us/a/img20/8920/jnh8.jpg

http://imageshack.us/a/img191/5794/i81p.jpg

Edited by impreza_sti
Λαθος φωτο lumia
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι θα κάνεις? Θα το κρατήσεις ή θα το δώσεις? Σε ικανοποιεί σαν συσκευή εις ολόκληρο? Κάποια άλλα αρνητικά της συσκευής ή κάτι που δεν σ' άρεσε?
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα φώτα σας..οταν πέσει η μπαταρία απο 30% μάλλον, το rotation δεν λειτουργεί..παιζει καμια ρύθμιση;είμαι χωρίς battery saver.

 

Και σε μένα κολλάει το rotation ώρες ώρες. Δεν παρατήρησα όμως το επίπεδο της μπαταρίας. Μόνο με σβήσιμο και άνοιγμα ξανά επανέρχεται σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Για δημοσίευση φωτογραφιών που αφορούν Nokia Lumia συσκευές, και μόνο αυτές, υπάρχει ειδική ενότητα στα Nokia Windows Phones Φωτογραφίες & βίντεο από Nokia Lumia συσκευές. Υπενθυμίζω επίσης για μία ακόμα φορά ότι για συγκρίσεις απευθυνόμαστε εδώ Τεχνολογικοί διαξιφισμοί. Και θερμή παράκληση, οι φωτογραφίες να μην ανεβαίνουν στο αρχικό τους μέγεθος γιατί «φορτώνονται» οι σελίδες χωρίς λόγο. Όλοι οι filehosters προσφέρουν την δυνατότητα «ανεβάσματος» μικρογραφιών. Όποιος θέλει στην συνέχεια μπορεί να τις δει στο αρχικό τους μέγεθος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγγνωμη το εκανα για διευκολυνση των μελων για να εχουν μπροστα τους τις φωτο χωρις,να ανοιγουν λινκς. Δεν γνωριζα οτι φορτωνεται η σελιδα. Δεν θα επαναληφθει.

Μιχαλη ναι θεωρω οτι η συσκευη με καλυπτει απολυτα ειδικα στα χρηματα της. Επειδη χρησιμοποιω αρκετα το GPS ειναι πραγματικα αψογο καλυτερο ακομα και απο το sygic που ειχα σε android.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα κολλάει το rotation ώρες ώρες. Δεν παρατήρησα όμως το επίπεδο της μπαταρίας. Μόνο με σβήσιμο και άνοιγμα ξανά επανέρχεται σε μένα.

 

του έκανα restart αλλα δεν έστρωσε.εφτιαξε μόνο όταν απενεργοποίησα το glance-peek και το double tap.

Link to comment
Share on other sites

εγω ανοιχτα τα εχω αλλα δεν κολλησε ποτε. Βασικα δεν εχω peek εχω always on ισως εχει σχεση αυτο αν θες να ξαναδοκιμασεις
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο,κατέληξα ότι η καλύτερη συσκευή γι αυτά που ζητάω από ένα κινητο ειναι το 920. Αν κ ειναι λίγο μεγάλο για τα γούστα μου,είχα συνηθίσει το xperia ray,θα το πάρω μέσα στη βδομάδα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι,αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα σε κανένα χρόνο στη συσκευή,που το πάω για επισκευή,αφού η Nokia μάλλον δε θα υπάρχει;

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

καποιος απο αυτους που το ειχε παρει απο expansys και εχει cv-gb μπορει να μου πει αν τωρα που εχει επιλογη 4G, εχει καταφέρει να συνδεθει σε 4G? Το εχω ενεργοποιήσει απο cosmote αλλα ολο 3g βλεπω.. και σε περιοχες που εχει 4g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...