Jump to content

myphone POLL: Θα αγοράσετε smartwatch;


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Θα αγοράσετε smartwatch;  

982 members have voted

  1. 1. Θα αγοράσετε smartwatch;

    • Ναι
      103
    • Όχι
      538
    • Έχω ήδη!
      34
    • Περιμένω να δω περισσότερα...
      295
    • Δεν γνωρίζω / Δεν απαντώ
      12


Recommended Posts

Ρε παιδια ολο το βραδυ γινεται χαμος απο μειλ,twitter...κλπ.Το τηλεφωνο στο αθορυβο.

Πανε καλα? Θα εχω το ρολογακι να μην μ'αφηνει να κοιμηθω???

ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΑ GADGET.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, θα αγόραζα ένα κομψό, έξυπνο και πρακτικό smartwatch, υπό την προυπόθεση ότι θα έδειχνε στάνταρ την ώρα. Δεν θα το φορούσα πάντα, δύσκολα θα αποχωριζόμουν το Suundo μου αλλά σε κάποιες περιπτώσεις θα ήταν χρήσιμο.

Και συμφωνώ με τον zamponaki... δεν θέλω κάμερα, δεν θέλω φωτογραφίες, pdf, internet browser.... Έχω κινητό γι αυτά. Θέλω notification, να βλεπω στα γρηγορα ποιος μου έστειλα μήνυμα ή μέηλ, να εμφανίζει ποιος καλεί στο τηλέφωνο, ώστε όταν είμαι στη μηχανή να ξέρω αν χρειάζεται (με το bluetooth πάντα) να απαντήσω...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πείθουν σαν αξεσουάρ για την χρηστικότητα τους, ώστε να σκεφτώ ήδη κάποια τέτοια συσκευή. Πιο πολύ για too much hype μου κάνει το όλο θέμα, παρά για κάτι που θα έχει κάποιο λόγο χρήσης.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Συχαίνομαι τα ρολόγια χεριού και ότι μοιάζει σε αυτά. Οπότε δεν θα πάρω ευχαριστώ. Το μόνο από την νέα γενιά γκατζετ που ίσως με ψήνει είναι τα γυαλιά.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε το τσαντάκι ή βγάλτο από την τσέπη, βγάλτο και από τη θήκη αν έχεις, πάτα το κουμπί να ανάψει, δες την ώρα, ξαναβάλτο στη θήκη, ξαναβάλτο στο τσαντάκι, κλείσε το τσαντάκι. Πρακτικότατο.

 

Δεν παίρνει πάνω από 2 seconds και πολλά είπα!!! Και δεν το κάνεις και συνέχεια.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα όχι με βάση όσα έχουμε δει μέχρι τώρα. Αν με ρωτούσαν το 2008 αν θα αγόραζα ταμπλέτα θα έλεγα επίσης όχι. Ελπίζω η Apple να μπορέσει πάλι να αναταράξει τα νερά όπως έκανε στην αγορά των συσκευών αναπαραγωγής μουσικής, τα έξυπνα κινητά και τις ταμπλέτες και να δημιουργήσει μια νέα κατηγορία. Το θεωρώ λίγο δύσκολο αλλά μακάρι να μπορέσει πάλι να μας εκπλήξει με κάτι όμορφο και χρηστικό. Αλλιώς ίσως περιμένουμε μια πενταετία για μια πραγματικά καλή λύση.
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οχι..αλλοσ ενας μπελας στο κεφαλι μου και αλλος ενας φορτιστης..εδω και που εχω smartphone υπερβαση ειναι:D
Link to comment
Share on other sites

Γελασα πολυ με τις απαντησεις των αντιδραστικων!

"Οι δεικτες εχουν αλλη χαρη"... "Το ρολοι ειναι κοσμημα"... "Θα πρεπει να το φορτιζω καθε μερα"...

Να σας θυμισω πως παλιοτερα καποια ρολογια-κοσμηματα χρειαζονταν κουρδισμα καθε μερα, εφευγαν μπρος ή εμεναν πισω απο την πραγματικη ωρα κλπ.

Τα οποία , συνήθως, ειναι από ασημι, χρυσό, η και πλατίνα. χμμμ...

Επισης, αν σας αρεσουν οι παλιες συνηθειες, γιατι δεν μεινατε με τα παλια σας ΝΟΚΙΑ που χρειαζονταν φορτιση μια φορα την εβδομαδα;;;

Γιατί θέλαμε ενημέρωση, και (εν τέλει) mini laptop στο κινητό μας. Τι σχέση έχει αυτό με τη συζητησή μας;

Ακομη καλυτερα, τι σας πειραξαν τα επιτραπεζια/τοιχου με το περιστρεφομενο καντραν;

Εχω τοιχου με "κούκο", να δω γιατρό;

Λοιπον.. επειδη μιλαμε για προοδο, ας ασχοληθουμε με το θεμα του smartwatch.

Για μενα -τουλαχιστον- το smartwatch πρεπει να συνδυαζει ολη την δυνατη τεχνολογια που θα μπορουσα να εχω στον καρπο του χεριου μου.

Πρόοδος (Innovation εν αγγλιστί) ειναι κάτι που σου προσφέρει χρησιμότητα και ευκολία. Πάμε παρακάτω.

Ηδη διαθετω watchphone (το οποιο -δυστυχως- εχω αφησει στην ακρη λογω βλαβης) και η ολη ιδεα του να εχω ενα κινητο πανω μου χωρις να γεμιζω τσεπες ή να κουβαλαω θηκες/τσαντακια μου αρεσε και ηταν πολυ χρησιμη.

Αν τωρα, εβγαινε στην αγορα ενα smartwatch με android 4.x ή windows 8.x το οποιο να διαθετει ακριβως οτι τα κλασσικα αντιστοιχα smartphones, θα το αγοραζα, ακομη κι αν επρεπε να αρκεστω σε μια οθονη μεχρι 2.2 ιντσες.

Το πολυ-πολυ, να το χρησιμοποιουσα ως πρωτη γραμμη (τηλεφωνο που θα με βρισκουν παντα τα δικα μου ατομα) και να ειχα ενα απο τα κλασσικα smartphones-"αεροδρομια" των 4+ ιντσων για μεγαλυτερες δυνατοτητες και καλυτερη θεαση.

Αυτο που δεν μου αρεσει στην πορεια που εχουν παρει τωρα τα smartwatch που ξεκινουν να εμφανιζονται στην αγορα, ειναι πως τα φτιαχνουν ωστε να αποτελουν προεκταση του smartphone του πελατη.

Προσωπικα, δεν θα μου φαινοταν λειτουργικο να εχω στον καρπο μια συσκευη που δειχνει την ωρα και επιπλεον χρησιμευει σαν δευτερη οθονουλα του smartphone μου. Αλλωστε, πολυ απλα, θα εβγαζα το ιδιο το smartphone απο την τσεπη/τσαντακι για να κοιταξω την δικη του οθονη.

Εκτος αυτου, μου βγαινει η υποψια πως ενα smartwatch της Χ εταιριας μπορει να παρουσιαζει προβληματα συμβατοτητας με τα smartphones αλλων εταιριων ή και πληρη ελλειψη συνδεσιμοτητας. Εδω, συμβαινει ακομη και στα bluetooth ακουστικα, παρ'ολο που περασαν τοσα χρονια υπαρξης της τεχνολογιας.

Επιπλεον, να υποθεσω οτι ενα smartwatch θα συνδεεται με το smartphone ειτε μεσω bluetooth (το πιο πιθανο) ειτε μεσω wifi. Πραγμα που σημαινει πως αμεσως χανουμε την αντιστοιχη λειτουργια του κινητου μας για συνδεση με ακουστικα (bt) ή ιντερνετ (wifi).

Για μενα το μονο smartwatch που εχει βγει ως τωρα ειναι αυτο:

http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android_Phones/Normal_Screen_Android_Phones/Android_Watch_Phone-Smartphone_Watch

Το οποιο, αν ηταν λιγακι πιο συμμαζεμενο σε παχος, μεταλλικο, με καλυτερο λειτουργικο και δεκτη GPS, θα αποτελουσε αμεσο στοχο αγορας!

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαινω λοιπόν. Γιατι έχεις πρόβλημα με τους αντιρρησίες; Επειδή πχ προτιμούν ένα Nautica titanium από ένα Samsung Gear; Επειδή (σαν εμένα) δεν βλέπω καμία ΧΡΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑ σε μια τέτοια συσκευή ;

 

Κάποιοι ανθρωποι μπορεί όντως να βλέπουν ένα τέτοιο device και να γουστάρουν, άλλοι να μην τους αρέσει. Αυτό ειναι η αγορά.

 

Προσωπικά δεν βλέπω γιατι να πάρω (υπό τη παρούσα) ένα τέτοιο device...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε aroutis, συμφωνήσαμε και σε κάτι!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....βλέπω μπήκε και η nissan στο τρυπάκι

 

http://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2013/09/Nissan-Nismo-Watch-1-700x466.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φετιχ με τα ρολογια αλλα εχω με την τεχνολογια! btw πανω απο τους μισους ψηφισαν οχι.... γνωμη μου, μη λετε μεγαλα λογια!

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Θέλω ρολόι, όχι ένα gimmick καρπού.

Αν ήθελα να πάρω smartwatch, θα διάλεγα αυτό:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=m4R3hODnTGo]Steve Wozniak Showing Off His NIXIE Tube Watch - YouTube[/ame]

 

Και if money were not an issue:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jwBKFxZDvGA]THE H2 - OFFICIAL HYT TEASER TRAILER ­ BASELWORLD 2013 - YouTube[/ame]

 

http://www.hytwatches.com/Public/Files/watch_slider/front_41e0caaad0_0.jpg

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι απλα το ρολοι ειναι αλλη φαση...ειναι κοσμημα..ειναι τεχνη.θα μπορουσαν να βγαλουν μια ευκαμπτη οθονη γυρω απο τον καρπο και αυτο ολο,να βλεπεις πεντε πραγματα.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω

Θα έχω στο χέρι μου την κουμούτσα και θα βάλω στο συρτάρι το Tag Heuer;

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες θα σας πω τι σκεφτομαι

μονο αν το ρολοι ηταν και κινητο οπως ενα που εδειξε ο φιλος πιο πανω (το vega ) αλλα πιο ομορφο η στο μελλον κινητο που διπλωνε στον καρπο κτλ

συνοδεια του κινητου μου δεν χρειαζομαι, μονο αν σε καποιες φασεις αντικαθιστουσε το κινητο τελειως θα περνα smartwatch αλλα θαθελα να ειναι τουμπανο... σε δυνατοτητες παντα.

και παλι το ρολοι επειδη ειναι και το μοναδικο κοσμημα του αντρα το βραδυ πχ δεν θα το φοραγα για να βγω εξω αλλα θα βαζα ενα καλο αυτοματο ρολοι

 

επισης μην τσακωνεστε γιατι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα

 

 

υγ. ειμαι σιγουρος οτι οι εταιρειες τα ξερουν αυτα που λεω αλλα ξεπουλανε πρωτα αχρηστες κοτσανες που φτιαξαν και μετα θα βγαλουν τα πληρη κινητα κτλ θα δειτε

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα αγόραζα!Μου αρέσε ανέκαθεν η ιδέα ενος ρολογιου-τηλεφώνου.Περιμένω και την πρόταση της apple.

Ελπίζω βεβαια και η αυτονομία να είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα!

100years alfa romeo
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν μικρότερος φορούσα ρολόγια συνέχεια..Πλέον δεν ανέχομαι ούτε κομποσχοίνια όχι ρολόι....
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άμα και όταν η αυτονομία τους φθάσει να είναι τουλάχιστον ένα μήνα, ίσως... Μέχρι τότε, με τίποτα! Τζάμπα χρήματα, για άχρηστη συσκευή.
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Εκτός αν προχωρήσει η τεχνολογία ώστε να έχουν φυσιολογικό μέγεθος και αυτονομία ετών...
There are 10 kinds of people, those who understand binary and those who don't.
Link to comment
Share on other sites

Σε 3-5 χρονια οι περισσοτεροι θα εχουμε καποιο smartwatch στο χερι.

Για οσους το θεωρουν κοσμημα....αν η omega πχ βγαλει μηχανικο ρολοι με οθονιτσα απο πισω να σε ενημερωνει η οποια οταν ειναι σβηστη δεν θα φαίνεται. ..δεν θα το παρετε φανταζομαι. (Οσοι εχετε λεφτα για omega ετσι...)

 

Ειναι σαν τις ψηφιακες μηχανες που ποτε δεν θα αντικαθιστουσαν με αυτες καποιοι το film. Στον κινηματογραφο που καποιοι δεν θα εγκατελειπαν επισης ποτε το φιλμ. Σαν το βινύλιο που δεν θα επαιζε ποτε κανεις dj με CD, και αργοτερα που δεν θα επαιζε κανεις dj με mp3 προγραμματα κτλ.

 

Τα οποια προβληματα αυτονομιας θα λυθούν, η σωστη προσέγγιση θα γινει, το κινητο θα ειναι ο φορητος υπολογιστης που δεν θα χρειάζεται να βγαινει απο την τσεπη/τσαντα καθε λιγο και λιγακι και το ρολόι θα προσφερει την πληροφορια με μια απλη κινηση που δεν θα χρειαζεται απαραιτητα να απασχολει τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν τις ψηφιακες μηχανες που ποτε δεν θα αντικαθιστουσαν με αυτες καποιοι το film. Στον κινηματογραφο που καποιοι δεν θα εγκατελειπαν επισης ποτε το φιλμ. Σαν το βινύλιο που δεν θα επαιζε ποτε κανεις dj με CD, και αργοτερα που δεν θα επαιζε κανεις dj με mp3 προγραμματα κτλ.

Δεν νομίζω ότι ήταν στο χέρι του καταναλωτή όλα αυτά.

Όταν οι φωτογραφικές με φίλμ σταμάτησαν να βγαίνουν, αναγκαστικά το κοινό στράφηκε στις ψηφιακές, οι οποίες επιβλήθηκαν με αυτόν τον τρόπο.

Το ίδιο και το cd.

Δεν θα γίνει όμως το ίδιο με τα χαζορολογάκια τους, εκτός κι αν πράγματι αποβάλουν την όψη παιδικού παιχνιδιού.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ήταν στο χέρι του καταναλωτή όλα αυτά.

Όταν οι φωτογραφικές με φίλμ σταμάτησαν να βγαίνουν, αναγκαστικά το κοινό στράφηκε στις ψηφιακές, οι οποίες επιβλήθηκαν με αυτόν τον τρόπο.

Το ίδιο και το cd.

Δεν θα γίνει όμως το ίδιο με τα χαζορολογάκια τους, εκτός κι αν πράγματι αποβάλουν την όψη παιδικού παιχνιδιού.

 

Σταμάτησαν γιατι βαρεθηκαν να βγαζουν οι εταιριες ή γιατι το νεο μεσο...μετα την αρχικη δισπιστια και αφου ωριμασε ειχε περισσοτερα προτερήματα για τον μεσο καταναλωτη, τα προτιμησε μαζικα, και αυτο εκανε την αγορα των φιλμ παρωχημένη;

 

Και δεν υποστηρίζω οτι θα εκλειψουν τα μηχανικά/κλασσικά ρολογια. Αλλα με την εξέλιξη της τεχνολογιας, και οταν βρεθουν οι λυσεις και γινει σωστη εφαρμογη, θα ερθει το smartwatch αλλωτε να ενσωμστωθει και αλλωτε σε πολλες περιπτωσεις πλεον πραγματι να αντικαταστησει.

Edited by octap79
Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατι δε φορουσα ποτέ ρολοι και δε θα φορεσω ουτε "εξυπνο" !! Ας κανει και καφε!
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη μου φαινεται εντελώς αχρηστο gadget..Αργοτερα δεν μπορω να ξερω πως θα εξελιχθει οποτε περιμενω να δω περισσοτερα! Παντως το Glass Project της Google μου φαινεται πολυ πιο ενδιαφερον αυτη την στιγμη απο ενα smartwatch
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...