Jump to content

[S4] Burn in / yellow tint


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω GSII απ'τον Σεπτέμβρη του 2011. Και καμμένα pixel σε 2 μεριές έχω και burn in στην notification bar και κάθετες γραμμούλες που φαίνονται σε wallpaper με ανοικτά χρώματα... Θέλω να πάω σε S4 αλλά διστάζω για κάτι τέτοιους λόγους (συν τα υπόλοιπα που φράφονται...) και γλυκοκοιτάω προς IPS LCD
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρέπι το S4 φιλε...αστο...δε λεει.....(Δε μιλαω ειρωνικα...πες οτι στο λεω πινωντας φιλικα καφεδακι....)..:lol:

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Χρέπι το S4 φιλε...αστο...δε λεει.....(Δε μιλαω ειρωνικα...πες οτι στο λεω πινωντας φιλικα καφεδακι....)..:lol:

 

Έχω διαβάσει διάφορα για το S4 αλλά το "χρέπι" είναι λίγο βαρύ. Γιατί το λες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανω πλακα...Γι'αυτο....το διευκρινησα ηδη...

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να ελέγξει για burn in σε οποιοδήποτε galaxy, πληκτρολογεί *#0*# στον dialer και βλέπει το green, red και blue. Η notification bar είναι η πιο πιθανή θέση για εμφανές burn in και τα μπλε subpixels τα πιο ευαίσθητα.

Εγώ σε Galaxy S i9000 είχα πολύ εμφανές burn in μετά τους 14 μήνες χρήσης. Σε S3 είμαι στους 14 μήνες παρόμοιας χρήσης χωρίς burn in. Όμως δεν είναι της ίδιας γενιάς οθόνες. Προφανώς βελτίωθηκε η lifetime των amoled από το 2010 στο 2012. Για να έχεις burn in σε S4 που είναι μόλις 5 μήνες στην αγορά, μόνο σε S4 βιτρίνας που έχει 12 ώρες την ημέρα screen time.

Όσον αφορά τις κουκκίδες και τις γραμμές των amoled, κάποιες οθόνες έχουν έντονο το φαινόμενο και άλλες λιγότερο έντονο. Εγώ τις έχω εντοπίσει σε όλες τις amoled που έχουν περάσει από τα χέρια μου (κινητά δικά μου και φίλων). Όμως και πάλι προτιμώ τις amoled από τις LCD.

 

Εχω το S4 απο τις 27 Απριλη...δεν εχω ξαναδει τετοια οθονη.

Δεν εχω ουτε burn in, ουτε κιτρινιλες, ουτε κουκιδες...τιποτα.

Πες μου σε τι συνθηκες θες να σου φωτογραφησω την οθονη...και θα τις ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το S4 απο τις 27 Απριλη...δεν εχω ξαναδει τετοια οθονη.

Δεν εχω ουτε burn in, ουτε κιτρινιλες, ουτε κουκιδες...τιποτα.

Πες μου σε τι συνθηκες θες να σου φωτογραφησω την οθονη...και θα τις ανεβασω.

 

Δεν αμφισβητώ αυτά που λες. Burn in δεν έχει κανένας με S4. Είναι 5 μηνών κινητό και δεν προλαβαίνει με κανονική χρήση να παρουσιάσει burn in σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Στους 18-24 μήνες χρήσης όμως μπορεί και να έχεις. Τώρα στις βιτρίνες των καταστημάτων, εγώ το θεωρώ φυσιολογικό να έχουν από τώρα burn in τα S4, για προφανείς λόγους.

Όσο για τα στίγματα-κουκκίδες-γραμμές-σκιές που φαίνονται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και μόνο αφού έχει προσαρμοστεί η όραση στο σκοτάδι, σε άλλους φαίνονται πανεύκολα, σε άλλους είναι πολύ δύσκολο να εντοπιστούν. Με το μάτι είναι πιο εύκολο να τα δεις και πολύ δύσκολο να τα πιάσεις σε φωτογραφία. Το φαινόμενο έχει και όνομα (mura effect) και υπάρχει στην πλειοψηφία των oled οθονών. Όχι μόνο σε smartphones της Samsung, αλλά σε όλες τις μάρκες κινητών με oled αλλά και στο playstation vita. Σε κάποιους λίγους τυχερούς μπορεί να μην υπάρχει καθόλου. Εγώ το ξαναλέω 7 στα 7 κινητά με amoled που τα έλεγξα για mura effect, το είχαν. Μπορώ να σου παραθέσω τουλάχιστον 20 link που να επιβεβαιώνουν αυτά που λέω. Στο κινητό σου, από τη στιγμή που δεν το έχω δει, δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω.

Link to comment
Share on other sites

Eίδα πάντως το απόγευμα στα media markt ενα s4 που το είχαν μήνες να παίζει το βίντεο παρουσίασης όλη μέρα και η οθόνη ήταν αψεγάδιαστη. Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Καμία οθόνη δεν είναι ίδια ούτε ανάμεσα σε ίδια μοντέλα.είχα s3 με μαύρη γραμμή που φαινόταν σε χαμηλό φωτισμό το βράδυ, το στέλνω για αλλαγή σμαρτεκ και μου έβαλαν μια άλλη χωρίς ούτε μια γραμμή αλλά με πιο ζεστό λευκό.

Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε οθόνη παράγεται γι αυτό υπάρχουν και τα color calibrators, το θέμα είναι να μπορείς να την αλλάζεις σε περίπτωση που δε σε ικανοποιεί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.Δοκίμασα και εγώ στον chrome και παρατήρησα από τα αριστερά προς τα δεξιά πιο έντονη φωτεινότητα και δεν μου φάνηκε να κιτρινίζει. Μετά κατέβασα μια μαύρη τελείως εικόνα και την έβαλα full screen και δεν φαίνετε τπτ είναι κατάμαυρη την έβαλα και σαν οθόνη κλαδώματος αλλά και εκεί δεν παρατήρησα κάτι . Αν είχε θέμα λογικά δεν Θα έπρεπε να φαίνετε και εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.Δοκίμασα και εγώ στον chrome και παρατήρησα από τα αριστερά προς τα δεξιά πιο έντονη φωτεινότητα και δεν μου φάνηκε να κιτρινίζει. Μετά κατέβασα μια μαύρη τελείως εικόνα και την έβαλα full screen και δεν φαίνετε τπτ είναι κατάμαυρη την έβαλα και σαν οθόνη κλαδώματος αλλά και εκεί δεν παρατήρησα κάτι . Αν είχε θέμα λογικά δεν Θα έπρεπε να φαίνετε και εκεί;

 

ναι...ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο έβγαλα συμπέρασμα ότι δεν έχει πρόβλημα στο τέλειος μαύρο .Κατέβασα από το play store το voodoo screen test ένα προγραμματική και έπαιξα με τις αποχρώσεις επέλεξα crayscale όπου εκεί είναι όταν ανάξιες την εφαρμογή και συγκεκριμένα από κάτω λέει crayscale IRE0 R:0 G:0 B:0 αν πατήσεις next αρχίζει να γίνετε πιο γκρι crayscale IRE0 R:51 G:51 B:51 εκεί αρχίζει να φαίνετε το πρόβλημα όπου από τα αριστερά είναι πιο φωτεινό και σκοτεινιάζει προς τα δεξιά. Αυτό έγινε με την φωτεινότητα τέρμα χαμηλά και όταν το κινητό είναι σε land space αν το λέω σωστά . Δεν ξέρω αν θα το πάω να το δουν γιατί δεν ξέρω αν είναι φαινόμενο γενικά των amoled .

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.projectvoodoo.screentestpatterns&hl=el

Edited by msdxgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.Δοκίμασα και εγώ στον chrome και παρατήρησα από τα αριστερά προς τα δεξιά πιο έντονη φωτεινότητα και δεν μου φάνηκε να κιτρινίζει. Μετά κατέβασα μια μαύρη τελείως εικόνα και την έβαλα full screen και δεν φαίνετε τπτ είναι κατάμαυρη την έβαλα και σαν οθόνη κλαδώματος αλλά και εκεί δεν παρατήρησα κάτι . Αν είχε θέμα λογικά δεν Θα έπρεπε να φαίνετε και εκεί;

 

Αν δεν είχε προσαρμοστεί η όρασή σου στο σκοτάδι και πρόβλημα να υπήρχε δε θα το έβλεπες ποτέ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptation_(eye)

 

Rhodopsin, a biological pigment in the photoreceptors of the retina immediately photobleaches in response to light. Rods are more sensitive to light and so take longer to fully adapt to the change in light. Rods, whose photopigments regenerate more slowly, do not reach their maximum sensitivity for about half an hour.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε προσαρμοστεί η όρασή σου στο σκοτάδι και πρόβλημα να υπήρχε δε θα το έβλεπες ποτέ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptation_(eye)

 

Rhodopsin, a biological pigment in the photoreceptors of the retina immediately photobleaches in response to light. Rods are more sensitive to light and so take longer to fully adapt to the change in light. Rods, whose photopigments regenerate more slowly, do not reach their maximum sensitivity for about half an hour.

 

Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί? Λέω μήπως?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί? Λέω μήπως?

 

Δεν γινόμαστε καθόλου υπερβολικοί. Περιγράφω τον τρόπο που μπορεί κάποιος να δει το mura effect των amoled. Αν δεν προσαρμοστεί η όραση στο σκοτάδι δεν πρόκειται ποτέ και κανένας να το δει. Εγώ όταν βλέπω video πάνω από 20λεπτο σε σκοτεινό δωμάτιο το βράδυ δεν δυσκολεύομαι καθόλου να το δω. Όταν λέμε ότι δεν το βλέπουμε επειδή δεν μας αφήνει ο φωτισμός του χώρου να το δούμε, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει mura effect. Αν είχες παρατηρήσει ποτέ από τηλεσκόπιο τον ουρανό το βράδυ, θα καταλάβαινες για ποιο πράγμα μιλάω. Επειδή δεν βλέπει κάποιος ένα νεφέλωμα στον ουρανό το βράδυ, δεν σημαίνει ότι δεν είναι εκεί. Εκεί είναι και μόνο όταν προσαρμοστεί η όρασή μας το βλέπουμε. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι πρέπει να το ψάχνουμε τόσο πολύ αφού είναι τόσο δύσκολο να δούμε το mura effect και δεν επηρεάζει την εμπειρία χρήσης. Το έχω ξαναπεί ότι για εμένα δεν αποτελεί πρόβλημα αυτό το χαρακτηριστικό των amoled.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, διάβασα όλο το Thread μόλις τώρα. Έχει μια εβδομάδα που επέστρεψα το S4 στην T-Mobile για αλλαγή. Η οθόνη στο ύψος του επεξεργαστή, εκεί που παρουσιάζει την υψηλή θέρμοκρασία, φαίνονταν κατακίτρινη στο φως της μέρας. Ούτε χαμηλούς φωτισμούς, ούτε προγράμματα για να το δεις σε διαφορετικές αποχρωσείς...

 

Έχει κάνει burn in όλα τα σταθερά εικονίδια προγραμμάτων που χρησιμοποιώ, twitter κτλ.

 

Το αγόρασα 14 Μαϊου (ή 15) και μέσα στον Ιούλιο άρχισε να αχνοφαίνεται μέχρι που δεν παλεύονταν άλλο και το έστειλα πίσω...

 

Θα κάνω σίγουρα πιο προσεκτική χρήση της φωτεινότητας από δω και πέρα γιατί το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο...

Samsung Galaxy S4 SGH-M919 (4.4.2 root)

Samsung Galaxy Note 8.0 (4.2.2 root)

Ulefone Power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος sii και από την αρχή κιτρίνιζε η οθόνη, και μου το άλλαξαν στη smartec. Μετά από ενάμισι χρόνο, είδα στο πάνω μέρος της οθόνης, εκεί που είναι μαύρη η μπάρα, το λευκό ήταν πιο σκούρο. Προφανώς. Το πήγα στη smartec και μου άλλαξαν την οθόνη, ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Το νοέβρη τελειώνει η εγγύηση. Σκεφτόμουν για s4, ή note ii. αλλά φοβάμαι για το burn in που είναι πάρα πολύ πιθανό να συμβεί. Όλα τα κινητά με amoled που έχω δοκιμάσει από βιτρίνες καταστημάτων (εννοώ s3, s4,note ii ακόμη και στο s4 mini) έχουν burn in. Μόνο στο note iii δεν είδα, προφανώς είναι από τα καινούρια. Το θεωρώ σοβαρό μειονέκτημα για ακριβό τηλέφωνο. Αφου στο s2 έχω πάθει φόβο, και σε μία βάση που έχω, αποφεύγω να το αφήνω με ανοιχτή οθόνη να δείχνει την ώρα. Προτείνω σε όλους να τεστάρουν την οθόνη με τον κωδικό *#0*# και πατήστε κόκκινο, μπλε, πράσινο και άσπρο. Στο άσπρο διακρίνεται καθαρά το burn in. Παρακαλώ θα ήθελα την άποψη σας. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γιατι παραξενευεστε ρε παιδια? Ειναι γνωστα αυτα με τις amoled της samsung. Οσοι εχουμε κρατησει τηλεφωνο της πανω απο 1 χρονο ξερουμε...

Κατα καιρους καποιοι το λεμε και το γραφουμε εδω μεσα αλλα ως γνωστον οι amoled fans πεφτουν να μας φανε. (το αστειο δε, ειναι πως φετος που αλλαξαν εταιρια καποιοι και πηγαν ας πουμε στην lg (g2) τους διαβαζω και βλεπω οτι ενω παλιοτερα αν ελεγες κατι για την amoled σε ελεγαν τρελο, τωρα ξαφνικα εχουν αρχισει και βλεπουν και αυτοι τα ''κακα'' μιας amoled οθονης!:lol: Ξαφνικα και μειωση στην φωτεινοτητα παραδεχονται οτι εχει μετα απο καποιο καιρο, και burn in κλπ κλπ - πως αλλαζουν οι καιροι....)

 

Οσον αφορα το s4 αν εξαιρεσουμε το προβλημα που ειχα στην αρχη εγω και αλλαξα οθονη (παρομοιο θεμα με αυτο που αναφερει παραπανω ο waxlrose ειχα αλλα οχι τοσο εντονο), μετα την αλλαγη δεν εχω παρατηρησει κατι. Αλλα μη τρελαθουμε κιολας. 1μηνα εχω την καινουργια. Σε ενα χρονο (αααν κρατησω τοσο το κινητο) ξερω οτι και burn in θα μου κανει (κυριως το πληκτρολογιο μιας και χρησιμοποιω πολυ viber whats app κλπ) και μειωση στην max φωτεινοτητα θα χω... Απλα εχω συμβιβαστει... Σε 2 galaxy (s2,s3) ειχα burn in. Δεν γινεται να αλλαξει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ασπρο ;;;; Δεν το βλέπω πουθενά αδερφε μου για να σου πω !
Θελω να σηκωθώ ένα πρωί και να δω τον κόσμο με τα μάτια που είχα οταν ήμουν παιδί !!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην ανοίγω νεο θεμα θα το γραψω εδω αφου αφορα την οθονη.

 

Σε μια συγκεκριμένη εφαρμογή στο tapatalk με ρύθμιση για dark theme οταν διαβάζω threads το επάνω κομμάτι της οθόνης περίπου στο 1/3 της γίνεται ελαφρώς μωβ. Απο εκει και κάτω ειναι γκρι.

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό η να ξεκινήσω τα τρεχάματα??

 

Android 4.4.2 και φωτεινότητα auto -3

 

[ATTACH]42054[/ATTACH]

΄

όσο μπορεί να φανεί στην φώτο η διαφορά του επάνω μέρος με το κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Burn in / yellow tint

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...