Jump to content

[S4] Burn in / yellow tint


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως; δώσε κάποιο παράδειγμα αν θέλεις.

Εδώ πάντως μιλάνε για "προβλήματα" υπο συνθήκες που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτε την συσκευή σου και το 98% για να τα δεί πρεπει να του δείξουν 17 φωτογραφιες και 38 βίντεο.

 

Ενταξει... Δικιο εχει.

Δεν ειναι ψεμα οτι αν κατι προκυψει σε συσκευη apple γινεται σαλος εστω κ αν αφορα το 0.1% των συσκευων που πωλουνται.

Εσυ Κωστα σε ποιο προβλημα αναφερεσαι;

Γιατι αν λες για τις κιτρινιλες, που καποιοι εχουν, οτι ειναι "προβλημα υπο συνθηκες" κανεις λαθος.

Ειναι αμεσα παρατηρησιμο σε ολες τις συνθηκες και στο 70% των χρωματικων αποχρωσεων της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λυπάμαι που το λέω αλλά το πόσο απόλυτος είσαι δείχνει το πόσο αγνωμων είσαι ταυτόχρονα. Όταν δεν γνωρίζουμε καλό είναι να μην γράφουμε δογματικες φράσεις που αγχωνουν τους υπόλοιπους λιγότερο εμπειρους χρήστες.

 

Ναι ειμαι απολυτος γιατι ξερω το κινητο μου.

Κι εγω δεν μιλαω ποτε στον αερα...παρε και μια φωτογραφια απο τον Chrome για να βαλεις μυαλο

http://i39.tinypic.com/znvbs6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο παρατηρείται στην πλειοψηφία των Amoled και όχι σε όλες. Επίσης ένα "πρόβλημα" που το εντοπίζεις μόνο όταν στο πούνε, ενώ διαφορετικά δεν θα το έβλεπες ποτέ, για μένα δεν είναι πρόβλημα.

Το να λες λοιπόν ότι όσοι έχουν μαύρα στίγματα ή το φαινόμενο Burn In (το οποίο μπορεί να δημιουργηθεί και σε εσένα) έχουν προβληματικές οθόνες, ενώ πριν λίγο δεν γνώριζες καν για τα μαύρα στίγματα, είναι κάτι που θα αγχώσει αρκετούς χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος.

Γνωρίζεις το κινητό σου αλλά προφανώς όχι τι ισχύει για τις Amoled οθόνες.

 

Καλό λοιπόν είναι να μην είσαι απόλυτος για κάτι που δεν γνωρίζεις καλά.

Επίσης καλό θα ήταν να απευθύνεσαι στους υπόλοιπους με πιο κόσμιο τρόπο!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει... Δικιο εχει.

Δεν ειναι ψεμα οτι αν κατι προκυψει σε συσκευη apple γινεται σαλος εστω κ αν αφορα το 0.1% των συσκευων που πωλουνται.

Εσυ Κωστα σε ποιο προβλημα αναφερεσαι;

Γιατι αν λες για τις κιτρινιλες, που καποιοι εχουν, οτι ειναι "προβλημα υπο συνθηκες" κανεις λαθος.

Ειναι αμεσα παρατηρησιμο σε ολες τις συνθηκες και στο 70% των χρωματικων αποχρωσεων της οθονης.

 

Έχουν περάσει απο τα χέρια μου όλα τα galaxy S συν το note2.

Κιτρινιλες δεν είχα ποτέ σε κανένα. Ούτε τα μαύρα στίγματα.

Πάντα θυμομουν να τις ψαξω όταν άρχιζε το κλασικό απο τον καιρό του S2 τροπάριο στα επίσημα threads.

Για το Burn in δεν μπορώ να είμαι απόλυτος γιατί αλλάζω συχνα συσκευές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει απο τα χέρια μου όλα τα galaxy S συν το note2.

Κιτρινιλες δεν είχα ποτέ σε κανένα. Ούτε τα μαύρα στίγματα.

Πάντα θυμομουν να τις ψαξω όταν άρχιζε το κλασικό απο τον καιρό του S2 τροπάριο στα επίσημα threads.

Για το Burn in δεν μπορώ να είμαι απόλυτος γιατί αλλάζω συχνα συσκευές.

 

Δεν αμφιβαλλω σ αυτο που λες.

Σιγουρα θα υπαρχουν συσκευες που δεν εχουν ατελειες. (αν και το s2 το ειχα παρει 2 φορες και ειχα και στα δυο τα μαυρα στιγματα τα οποια τα ειχα και στο s3 )

Εγω σχολιασα το yellow tint και κατα ποσο ειναι ορατο.

Γενικα διαβαζοντας το τοπικ πλαναται η ιδεα οτι ειναι κατι που πρεπει να κλειστεις σε δωματιο με μηδενικο φωτισμο κλπ κλπ για να το δεις και οτι αλλιως δεν το βλεπεις. Αυτο ξαναλεω ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλλω σ αυτο που λες.

Σιγουρα θα υπαρχουν συσκευες που δεν εχουν ατελειες. (αν και το s2 το ειχα παρει 2 φορες και ειχα και στα δυο τα μαυρα στιγματα τα οποια τα ειχα και στο s3 )

Εγω σχολιασα το yellow tint και κατα ποσο ειναι ορατο.

Γενικα διαβαζοντας το τοπικ πλαναται η ιδεα οτι ειναι κατι που πρεπει να κλειστεις σε δωματιο με μηδενικο φωτισμο κλπ κλπ για να το δεις και οτι αλλιως δεν το βλεπεις. Αυτο ξαναλεω ειναι λαθος.

 

Δεν προνόμια δυστυχώς γιατί απλά αν υπήρχε τέτοιο θέμα θα το είχε διορθώσει η Samsung τοσα χρόνια.

Εκτός αυτού φαίνεται και απο τα ποσοστά χρηστών.

 

Ποτέ δεν ηταν για μένα κριτήριο επιλογής το ειδος οθόνης, αλλά η ποιότητα της οθόνης.

Εκτός απο το θέμα στον ήλιο που μέχρι το S4 ηταν υπαρκτό δεν υπάρχει κάτι άλλο που να μ ενοχλεί στις amoled.

 

Έχω βαρεθεί πλεον να ασχολούμαι και να ψαχνομαι. Ζήτω συγκεκριμενα πράγματα απο την συσκευή που αγοράζω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

https://dl-web.dropbox.com/get/Photos/Screenshot_2013-09-08-04-13-17.png?w=AABx69FO8JmFuRkh0ErE9BfC7W1dadmvBFtgbqp4Emyb6A

Ωραια ας αρχισουμε να ανεβαζουμε ολοι τις οθονες μας.

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αρχισει να αντιλαμβανομαι οτι ξεφευγει λιγο το θεμα και στο τελος μερικοι θα παρεξηγηθουν κιολας...

Σε φορουμ ειμαστε ολοι μια παρεα ανταλλαζουμε αποψεις και βοηθαμε ο ενας τον αλλο, δεν ανταγωνιζομαστε ποιος εχει την καλυτερη οθονη και ποιος οχι.

Επειδη αρχιζει και γεμιζει το thread με ανουσια ποστ (αν και αυτο θα το κρινουν οι mod και οχι εγω) πιστευω οτι ολοι λιγο πολυ καταλαβαμε τι προβληματα υπαρχουν.

Οσο για τις φωτο που ανεβαζετε απο τον chrome, στον υπολογιστη μου σε πολυ καλο monitor δεν βλεπω τιποτα προφανως γιατι ειναι screenshot και οχι φωτογραφια απο καμερα.

Εμπεδωσαμε φανταζομαι τα προβληματα που παρουσιαζουν οι amoled καθως και τα καλα της που τα ξερουμε ολοι λιγο πολυ.

Γνωμη μου παντα ας ασχοληθουμε λιγο με το κινητο μας οπως ειπαν και οι φιλοι συμφορουμιτες παραπανω.

Φιλικα παντα

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Ειτε φιλικα ειτε εχθρικα κουραστηκε το θεμα :)

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι απολυτος γιατι ξερω το κινητο μου.

Κι εγω δεν μιλαω ποτε στον αερα...παρε και μια φωτογραφια απο τον Chrome για να βαλεις μυαλο

http://i39.tinypic.com/znvbs6.jpg

 

Φιλε δεν θέλω να σε αγχώσω...αλλά πάνω αριστερά έχει μια ροζ κουκκίδα... που σημαίνει καμένο pixel.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Λολ!

Ανεβαζει ο αλλος φωτο και λεει οτι δεν εχει κανενα θεμα η οθονη του και ειναι σουπερ ντουπερ και ουτε που εχει παρει χαμπαρι το καμενο πιξελ. Αντιο ζωη δηλαδη :D

 

Τα πραγματα ειναι απλα και εμεις τα κανουμε δυσκολοτερα χωρις λογο.

Εαν ο οποιοσδηποτε θεωρει οτι εχει θεμα με την οθονη του, δεν εχει παρα να περασει μια βολτα απο τημ smartec.

Αν τα παιδια κρινουν πως οντως υπαρχει θεμα, τοτε θα προβουν σε αντικατασταση της. So simple.

Καθεστε και ανεβαζετε φωτο να δουμε τις οθονες και να συγκρινουμε... κλπ κλπ.

Ημαρτον ρε παιδες...:)

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Λολ!

Ανεβαζει ο αλλος φωτο και λεει οτι δεν εχει κανενα θεμα η οθονη του και ειναι σουπερ ντουπερ και ουτε που εχει παρει χαμπαρι το καμενο πιξελ. Αντιο ζωη δηλαδη :D

 

Τα πραγματα ειναι απλα και εμεις τα κανουμε δυσκολοτερα χωρις λογο.

Εαν ο οποιοσδηποτε θεωρει οτι εχει θεμα με την οθονη του, δεν εχει παρα να περασει μια βολτα απο τημ smartec.

Αν τα παιδια κρινουν πως οντως υπαρχει θεμα, τοτε θα προβουν σε αντικατασταση της. So simple.

Καθεστε και ανεβαζετε φωτο να δουμε τις οθονες και να συγκρινουμε... κλπ κλπ.

Ημαρτον ρε παιδες...:)

 

Και συνεχιζω και λεω οτι δεν εχει κανενα προβλημα η οθονη μου και οτι ειναι super.

Και αυτο που εσυ ειδες ως καμενο pixel...ειναι σενσορας.

 

Παιδια εχω αρχισει να αντιλαμβανομαι οτι ξεφευγει λιγο το θεμα και στο τελος μερικοι θα παρεξηγηθουν κιολας...

Σε φορουμ ειμαστε ολοι μια παρεα ανταλλαζουμε αποψεις και βοηθαμε ο ενας τον αλλο, δεν ανταγωνιζομαστε ποιος εχει την καλυτερη οθονη και ποιος οχι.

Επειδη αρχιζει και γεμιζει το thread με ανουσια ποστ (αν και αυτο θα το κρινουν οι mod και οχι εγω) πιστευω οτι ολοι λιγο πολυ καταλαβαμε τι προβληματα υπαρχουν.

Οσο για τις φωτο που ανεβαζετε απο τον chrome, στον υπολογιστη μου σε πολυ καλο monitor δεν βλεπω τιποτα προφανως γιατι ειναι screenshot και οχι φωτογραφια απο καμερα.

Εμπεδωσαμε φανταζομαι τα προβληματα που παρουσιαζουν οι amoled καθως και τα καλα της που τα ξερουμε ολοι λιγο πολυ.

Γνωμη μου παντα ας ασχοληθουμε λιγο με το κινητο μας οπως ειπαν και οι φιλοι συμφορουμιτες παραπανω.

Φιλικα παντα

 

Οι δικες μου φωτο απο τον chrome δεν ειναι screenshots...ειναι φωτογραφιες απο καμερα

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δευτερα πρωι γυρω στις δεκα ,το τηλεφωνο πηγε για αλλαγη οθονης στην smartec.

την ιδια ημερα στις 4:00 το τηλεφωνο ηταν ετοιμο.σημερα,πηγα και το πηρα.δεν εχει το παραμικρο ιχνος,τσαπατσοδουλειας

η συσκευη ειναι τελεια και βεβαια αλλαχτηκε η οθονη. τελικα, δεν εχεις τσαμπα τη φημη.μπραβο τους.

και τωρα μπορω,να χαρω το τηλ μου χωρις να βλεπω τις ενοχλητικες κιτρινιλες. :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως αποχωρω απο την παρεα μιας και εδωσα το s4 στον αδερφο μου. Η γραμμη που εβλεπα πλεον ηταν ορατη και σε αλλα χρωματα εκτος του γκρι, και φαινοταν ακομα και την μερα. Εντος εγγυησης ειναι θα παει για αλλαγη οθονης δεν ειναι προβλημα.

Επισης σταματαω να ασχολουμαι πλεον με τις amoled μιας και χτες πηγα στο πλαισιο και ειδα εντονο burn-in σε ενα s4 που ειχαν βιτρινα.

Καλεσα τον υπευθυνο της κινητης τηλεφωνιας και με ενημερωσε οτι το κινητο ειναι στον παγκο 1 μιση μηνα και παιζει απο το πρωι στις 9 μεχρι το βραδυ στις 9 το video demo της samsung. Ναι μεν γνωριζω το κουσουρι των amoled, αλλα Θεωρω απαραδεκτο ενα τοσο καλο κινητο να εχει μια τοσο καλη οπτικα οθονη και να παρουσιαζει τετοιο προβλημα τοσο συντομα. Φυσικα ειναι πολλες οι ωρες, αλλα αν τις υπολογισεις με μια μεση χρηση ενος απλου χρηστη ειναι περιπου 6-7 μηνες.

Μπορει να ετυχε, μπορει η παρτιδα (οχι παραεισαγωγης-πλαισιο), μπορει διαφορα.

Δεν θελω να ανυσηχησει κανεις ουτε να σας αναστατωσω, απλα εκφερω την γνωμη μου. Διπλα του ακριβως ηταν το active το οποιο εχει lcd panel. Αν εξαιρεσουμε το απολυτο μαυρο της amoled και τα πολυ εντονα χρωματα της, η lcd ηταν ΜΑΚΡΑΝ καλυτερη και σε ευκρινεια και σε φωτεινοτητα.

Η amoled ειναι μια φοβερη τεχνολογια και απο τις καλυτερες οθονες, απλα δεν κανουν για μενα πλεον.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας, και χαρηκα πολυ.

Ευχομαι καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Τόσα εκατομμύρια κάτοχοι ανέχονται τις προβληματικές amoled και ξανά αγοράζουν οι βλακες.

 

Επι εννέα μηνες το Note2 μου έγραφε καθημερινά 8ωρες οθόνη και δεν παρουσίασε τιποτα. Θαύμα!!!!!

 

Το Nexus S amoled στον τρίτο χρόνο πια, το έχει η κόρη μου. Κι αυτό κανένα προβλημα.

 

Το S2 το κράτησα επίσης 9 μηνες. Το Siii μου το έχει ακόμα ο συνάδελφος που του το πουλησα. Κι αυτό τίποτα.

 

Μια παροιμία λέει "όποιος καεί με τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι."

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τόσα εκατομμύρια κάτοχοι ανέχονται τις προβληματικές amoled και ξανά αγοράζουν οι βλακες.

 

Επι εννέα μηνες το Note2 μου έγραφε καθημερινά 8ωρες οθόνη και δεν παρουσίασε τιποτα. Θαύμα!!!!!

 

Το Nexus S amoled στον τρίτο χρόνο πια, το έχει η κόρη μου. Κι αυτό κανένα προβλημα.

 

Το S2 το κράτησα επίσης 9 μηνες. Το Siii μου το έχει ακόμα ο συνάδελφος που του το πουλησα. Κι αυτό τίποτα.

 

Μια παροιμία λέει "όποιος καεί με τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι."

 

Διακρινω μια ειρωνια φιλε μου η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει κάποιο τέτοιο φαινόμενο αλλά ίσως φταίει και η αλλαγή των συσκευών σίγουρα εντός 6μηνου (άλλες φορές συχνοτερα). Ο αδερφός μου έχει ένα S2 και το λιώνει καθημερινά εδώ και 18 μήνες δεν έχει θέμα. Ίσως έχει να κάνει με παρτίδες, αλλά όπως είπαν κι άλλα παιδιά όσο υπάρχει η εγγύηση μάλλον το θέμα έχει λύση
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ολα τα galaxy s μεχρι στιγμης και καποια απο αυτα τα πηρα και 2η φορα.

Ουτε μια φορα δεν μου εχει συμβει κατι τετοιο,ουτε σε μενα ουτε σε φιλο(ναι ολη η παρεα μονο galaxy s εχουμε).

Κι οσο υπαρχει η smartec δυσκολα θα αγορασω αλλης μαρκας κινητο.

Το εχω ξαναδιαβασει αυτο με τις amoled αλλα αφου ειναι θεμα εγγυησης γιατι να ενοχλει καποιον;

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Διακρινω μια ειρωνια φιλε μου η κανω λαθος?

 

Δέν είναι ειρωνικό απλά λίγο καυστικό ώς προς την άποψη σου....απλά σου έτυχε το πρόβλημα και αν όντως επιμένει το θέμα μετά από αλλαγή πας και τους τα ξαναπρήζεις μέχρι να σου αλλάξουν ΚΑΙ πλακέτα.;)

 

Είμαι κάτοχος του Galaxy S σαν πρώτη συσκευή (και κύρια) και είναι από τις πρώτες amoled σε Samsung.Πραγματικά το έχω λυώσει τόσα χρόνια σε flashing και δέν έχει το παραμικρό καμμένο πίξελ και ούτε καν burn ins από την μπάρα ειδοποιήσεων που είναι μαυρή μόνιμα με τα εικόνίδια μπαταρίας,σήματος κτλ.Θα μπορούσα να έχω πέσει σε προβληματικο από την αρχή,δεν θα ήταν μάπα όλα τα Samsung Galaxy S επείδη θα είχε τύχει σε εμένα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Κακως τοτε ειναι και καυστικο φιλε μου μιας και ειναι η προσωπικη μου αποψη και μονο. Δεν εθιξα κανεναν ουτε με πληρωνει κανεις να δυσφημισω την samsung ελεος δηλαδη.

Μαλιστα ανεφερα και το s4 active το οποιο ισως ειναι οτι καλυτερο.

Κινητο ειναι το ρημαδι ρε παιδια και εχουμε δημοκρατια ο καθενας μπορει να εκφερει την γνωμη του παντα για τον εαυτο του. Τωρα αν καποιος θιγεται γιατι του εκραξα το κινητο....δεν θα ασχοληθω καν.

Ποτε δεν ειπα οτι τα galaxy ειναι μαπα. Απλα δεν μου κανουν πια οι οθονες τους και η κατασκευη τους.

Η τελεια οθονη ειναι αυτη που δειχνει τελεια και παραμενει τελεια. Και ναι με χαλαει η διαδικασια να παω ενα τηλεφωνο στο σερβις να ανοιχτει για αλλαγη οθονης οταν το προσεχω σαν τα ματια μου επειδη δεν περασε τον στοιχειωδη ελεγχο πριν βγει στην αγορα. Ποσο μαλλον να ξαναπαω 2η φορα λες και εχω χρονο να τρεχω.(οκ παρτιδες κτλ. συμβαινει το δεχομαι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι παυει να με ενοχλει!)

Εναν μισθο τον εσκασα ομως χωρις σκεψη να το παρω. Ειχα ενα s4 το εδωσα, και πηγα και το ξαναπηρα και το ξαναεδωσα.ΓΙα μενα Αυτο κατι λεει.

Εχω πολλα να πω για το s4 αλλα δεν προκειται γιατι θα στεναχωρηθουν πολλα μελη και δεν εχω τετοιο σκοπο. Ενα κινητο ειναι καλο η κακο αναλογα με την κριση του καθενος.

Μακαρι πραγματικα το ευχομαι να σας βγουν αψογα. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ δεν εχω λογο εξαλλου για το αντιθετο.

Προς ενημερωση ολων ειχα ΟΛΑ τα galaxy και το θεμα το ειχα λιγο σε s2 αρκετα σε s3 και αλλο φαινομενο προβληματος στο s4. Στο s1 ποτε. Και φυσικα δεν ειπα οτι το εχουν ολοι το ιδιο προβλημα. Εξαλλου αναφερω οτι αφου υπαρχει η εγγυηση ολα καλα.

Ας αποχωρησω απο την συζητηση γιατι μονο κακο και στεναχωρια δεν θελω να εκφερω.

Κινητο ειναι σου κανει το κρατας, δεν σου κανει το δινεις η δεν το παιρνεις καν.

Αυτα που δεν επιστρεφονται και δεν αλλαζονται ειναι οι ανθρωποι...

Καλο σας βραδυ

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να ελέγξει για burn in σε οποιοδήποτε galaxy, πληκτρολογεί *#0*# στον dialer και βλέπει το green, red και blue. Η notification bar είναι η πιο πιθανή θέση για εμφανές burn in και τα μπλε subpixels τα πιο ευαίσθητα.

Εγώ σε Galaxy S i9000 είχα πολύ εμφανές burn in μετά τους 14 μήνες χρήσης. Σε S3 είμαι στους 14 μήνες παρόμοιας χρήσης χωρίς burn in. Όμως δεν είναι της ίδιας γενιάς οθόνες. Προφανώς βελτίωθηκε η lifetime των amoled από το 2010 στο 2012. Για να έχεις burn in σε S4 που είναι μόλις 5 μήνες στην αγορά, μόνο σε S4 βιτρίνας που έχει 12 ώρες την ημέρα screen time.

Όσον αφορά τις κουκκίδες και τις γραμμές των amoled, κάποιες οθόνες έχουν έντονο το φαινόμενο και άλλες λιγότερο έντονο. Εγώ τις έχω εντοπίσει σε όλες τις amoled που έχουν περάσει από τα χέρια μου (κινητά δικά μου και φίλων). Όμως και πάλι προτιμώ τις amoled από τις LCD.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Burn in / yellow tint

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...