Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τσεκ φορτιστή....και μετά τα υπόλοιπα.

είχα παρόμοιο θέμα με το tab s κι εκεί που νόμιζα ότι φταίει η θύρα usb,αλλάζοντας εσωτερικά του σπιτιού φορτιστές,ήθελε άλλον φορτιστή.πήρα από e shop της Samsung με κατάλληλα amper κι όλα καλά.

να φανταστείς,φορτιστής που φορτίζω κανονικά το note 10,όλη νύχτα έδωσε 20% στο tab s 10.5.

2 Amber δεν είναι ο εργοσταιακός ο δικός μας?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2 Amber δεν είναι ο εργοσταιακός ο δικός μας?

 

είχε βγάλει προσφορά το eshop με 8 η 9 ευρώ.... http://www.e-shop.gr/samsung-ep-ta20ewe-usb-fast-charger-2000mah-samsung-micro-usb-cable-white-p-TEL.025571

είχα πάρει δύο με τα καλώδια τους κομπλέ....φορτίζουν κανονικά και το note 10 και το ταμπ s 10.5......δεν στο στέλνω για διαφημιστικούς λόγους αλλά για να πάρεις ιδέα.

τα original τα πέταξα....δεν θυμάμαι τι αμπερ έδιναν.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχα ένα πρόβλημα με την ταμπλέτα. Λόγω φουσκώματος της μπαταρίας, μου πέταγε την οθόνη στην μια πλευρά προς τα έξω. Κάποια στιγμή προσπάθησα να το ανοίξω για να κάνω έλεγχο στη μπαταρία και κατέστρεψα την οθόνη, κάνοντας πολλές χρωματιστές γραμμές στην μια πλευρά. Φυσικά και αντικατέστησα οθόνη και digitizer μαζί.

 

Για αυτό η συμβουλή μου είναι να μην προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις την οθόνη από το digitizer, γιατί η οθόνη καταστρέφεται πανεύκολα.

 

Δεν το πειράζω. Το άφησα να κάθεται τώρα πια και αγόρασα ένα tab s2 8.0. Δεν το έχω τελικά με τα δεκάρια. Σκέφτομαι να του βάλω καμιά αγγελία μήπως το θέλει κανείς για ανταλλακτικά. Ενδεικτικά τι τιμή μπορώ να ζητήσω;

Link to comment
Share on other sites

εχουμε εικονα για το κοστος αγορας της οθονης ?

λεω να την αλλαξω μονος μου σε ενα που ειναι παροπλισμένο.

απο ελλαδα η απο εξωτερικο ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οθόνη μαζί με digitizer φαντάζομαι. Πριν 2 μήνες που το έψαξα στο eBay και από Άγγλους πωλητές, οι τιμές ξεκινούσαν από 90 + μεταφορικά. Αλλά ... τους εμπιστεύεσαι;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω γραψει την ιδια ερωτηση και στη ενότητα του android μιας και μου φανταζει πολυ περιεργο.

 

εχω το samsung galaxy note 10.1 2014 edition με μαμα rom. πηγα στις ρυθμισεις συνδεσεων/χρηση δεδομενων για να δω την χρηση απο το wifi και ειδα οτι το wifi δεν μου το εχει καθολου. δηλαδη δεν μου εχει καν την επιλογη να δω την κινηση δεδομενων απο το wifi !!

γιατι ??

 

στα δικα σας το εμφανίζει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει την ιδια ερωτηση και στη ενότητα του android μιας και μου φανταζει πολυ περιεργο.

 

εχω το samsung galaxy note 10.1 2014 edition με μαμα rom. πηγα στις ρυθμισεις συνδεσεων/χρηση δεδομενων για να δω την χρηση απο το wifi και ειδα οτι το wifi δεν μου το εχει καθολου. δηλαδη δεν μου εχει καν την επιλογη να δω την κινηση δεδομενων απο το wifi !!

γιατι ??

 

στα δικα σας το εμφανίζει αυτο ?

 

εκεί που είσαι στην χρήση δεδομένων,πάτα το touch αριστερά από το hone button...έχει επιλογή για χρήση wifi

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

εκεί που είσαι στην χρήση δεδομένων,πάτα το touch αριστερά από το hone button...έχει επιλογή για χρήση wifi

 

Ευχαριστω πολυ. μου ηταν χρήσιμο αυτο....

το εχω 5-6 στα χερια μου και καινουριο για εμενα και γενικα ακομα το μαθαινω και εχω πραγματα να ρωτησω οπως για τις λειτουργιες γισα το πενακι. βεβαια δεν λεω γισα τυο πως αντικαθιστά το δαχτυλο στην touch οθονη, αλλα για τα πολυ περισσοτερα πραγματα που κανει.

επισης, για το πως το συνδεω με TV, μιας και το HDMI ειναι το μονο που λειπει απο αυτη την ταμπλετα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. μου ηταν χρήσιμο αυτο....

το εχω 5-6 στα χερια μου και καινουριο για εμενα και γενικα ακομα το μαθαινω και εχω πραγματα να ρωτησω οπως για τις λειτουργιες γισα το πενακι. βεβαια δεν λεω γισα τυο πως αντικαθιστά το δαχτυλο στην touch οθονη, αλλα για τα πολυ περισσοτερα πραγματα που κανει.

επισης, για το πως το συνδεω με TV, μιας και το HDMI ειναι το μονο που λειπει απο αυτη την ταμπλετα...

Για σύνδεση με tv χρειάζεται ένα καλώδιο MHL σε HDMI

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω το Lte (p605) αγορασμένο από plaisio πριν 3 χρόνια περιπου. Πριν από 3-4 μήνες άρχισαν τα κουλά. Με την ένδειξη μπαταρίας γύρω στο 40% και κάτω άρχισε να σβηνει. Άλλες φορές η ένδειξη άρχισε να πέφτει πολύ γρήγορα, έφτανε σε ένα ποσοστό (μπορεί και 0%) και μετά εσβηνε. Το περίεργο ήταν ότι αν το ξανανοιξω μετά από λίγη ώρα η ένδειξη της μπαταρίας δείχνει αρκετά πιο ψηλά από όταν εσβησε. Ξανά κανονική χρήση, κρατάει αρκετή ώρα σε λειτουργία και μετά παλι τα ιδια. Άλλαξα αρκετούς φορτιστές αλλά δεν άλλαξε κατι. Δοκίμασα να αλλάξω 2 φορές μπαταρία μόνος μου αλλά οι καινούριες μπαταρίες αν και τις αγόρασα για γνήσιες φορτιζαν και οι 2 πολύ αργά έως ελάχιστα οπότε δεν έβγαλα ακρη. Άλλαξα rom (με wipe cache, wipe data κλπ) πάλι τα ιδια, έκανα root και calibration της μπαταρίας με πρόγραμμα και πάλι τιποτα. Όταν αποσυνδέω την μπαταρία 5η αφήσω μερικές ώρες και την ξαναβάλω το πρόβλημα εξαφανίζεται για 5-6 φορτίσεις και μετά επανέρχεται.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας το 12,2 πλεον (905) αντιμετωπιζω το ιδιο θεμα: η μπαταρια εχει προβλημα. Το κακο με τη δικη μου ειναι οτι δεν υπαρχει στην Samsung και μαλλον θα "παιξει" ebay. Απο το δικο σου μαλλον εχουν αφου πουλησε περισσοτερο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το Lte (p605) αγορασμένο από plaisio πριν 3 χρόνια περιπου. Πριν από 3-4 μήνες άρχισαν τα κουλά. Με την ένδειξη μπαταρίας γύρω στο 40% και κάτω άρχισε να σβηνει. Άλλες φορές η ένδειξη άρχισε να πέφτει πολύ γρήγορα, έφτανε σε ένα ποσοστό (μπορεί και 0%) και μετά εσβηνε. Το περίεργο ήταν ότι αν το ξανανοιξω μετά από λίγη ώρα η ένδειξη της μπαταρίας δείχνει αρκετά πιο ψηλά από όταν εσβησε. Ξανά κανονική χρήση, κρατάει αρκετή ώρα σε λειτουργία και μετά παλι τα ιδια. Άλλαξα αρκετούς φορτιστές αλλά δεν άλλαξε κατι. Δοκίμασα να αλλάξω 2 φορές μπαταρία μόνος μου αλλά οι καινούριες μπαταρίες αν και τις αγόρασα για γνήσιες φορτιζαν και οι 2 πολύ αργά έως ελάχιστα οπότε δεν έβγαλα ακρη. Άλλαξα rom (με wipe cache, wipe data κλπ) πάλι τα ιδια, έκανα root και calibration της μπαταρίας με πρόγραμμα και πάλι τιποτα. Όταν αποσυνδέω την μπαταρία 5η αφήσω μερικές ώρες και την ξαναβάλω το πρόβλημα εξαφανίζεται για 5-6 φορτίσεις και μετά επανέρχεται.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

 

κάπως έτσι ξεκινάει,με το τσιπάκι της μπαταρίας να μην δίνει σωστή πληροφόρηση.

αν αποσυνδέσεις την μπαταρία,σετάρει και κρατάει αναλόγος την πάθηση.

....πρέπει να βρεις σωστή μπαταρία και προφανώς αν έχεις θέμα με τον φορτιστή,να βρεις ορίτζιναλ η έστω έναν αξιόπιστο να δίνει τα σωστά αμπερ.

το δικό μου είχε αρχίσει τα κουλά απ το τέτερτο η πέμπτο μήνα και την έβγαλα με σεταρίσματα γύρο στην διετία.

τουλάχιστο κράταγε κάνα δίμηνο το σετάρισμα.

έβαλα νέα μπαταρία,την αγόρασα για γνήσια και πάει τρένο έκτοτε.

αν καταφέρω,θα βρω που την αγόρασα.εδώ ελλάδα online την πήρα....δεν παίρνω όρκο ότι είναι γνήσια.

αφού παει καλά δεν με νοιάζει κιόλας.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω 3 χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το καλώδιο του φορτιστή είχε χαλάσει μονο και το άλλαξα. Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει η μπαταρία και πήρα τηλ στη smartec(επίσημο servive samsung ). Είχα ρωτήσει για μπαταρία αν χρειαζόταν και είχαν πει αν θυμάμαι 25€. Το πας εκει ή το στέλνεις και στο τσεκάρουν. Edited by SAKISART2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποφάσισα και εγώ σήμερα να αλλάξω μπαταρία μετά από 2.5 χρόνια χρήσης. Αγόρασα μια από κατάστημα στην Αθήνα και την εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα. Στο κατάστημα μου είπαν ότι χρειάζεται factory reset για να την δει σωστά, είναι αλήθεια; έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Προς το παρόν τη φόρτισα και θα δω πως θα πάει.

 

Sent from my SM-P600 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ σήμερα να αλλάξω μπαταρία μετά από 2.5 χρόνια χρήσης. Αγόρασα μια από κατάστημα στην Αθήνα και την εγκατέστησα χωρίς πρόβλημα. Στο κατάστημα μου είπαν ότι χρειάζεται factory reset για να την δει σωστά, είναι αλήθεια; έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Προς το παρόν τη φόρτισα και θα δω πως θα πάει.

 

Sent from my SM-P600 using Tapatalk

 

καμία σχέση....

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σας.

θα ηθελα να ρωτησω ποση ωρα κανει να φορτίσει πληρως το ταμπλετ οταν η φορτηση γινεται απο το 10-15% ?

εγω που το βαζω με οχι τον μαμα φορτιστη αλλα με 2A, χρειαζεται πεντε ωρες περιπου μπορει και λιγο παραπανω.

θελει ωντος τοσο πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ ώρα γενικά. Δεν νομίζω ότι μπορεί να τραβήξει 2 amp κάπου γυρω στο 1,2-1,4 πρέπει να τραβάει. Δεδομένου ότι έχει μπαταρία 8220 mAh θέλει αρκετές ώρες για να γεμίσει.

 

Sent from my SM-P600 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σταματησαν την σειρά note 10" σε ταμπλέτες ξέρει κανένας;; Τι θα παρουμε τωρα ολοι εμείς που θέλουμε ταμπλέτα 10" περίπου με ενσωματωμένο πενάκι;;; Υπάρχει κάτι παρόμοιο;;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σταματησαν την σειρά note 10" σε ταμπλέτες ξέρει κανένας;; Τι θα παρουμε τωρα ολοι εμείς που θέλουμε ταμπλέτα 10" περίπου με ενσωματωμένο πενάκι;;; Υπάρχει κάτι παρόμοιο;;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

samsung galaxy tab s3 με πενάκι...απλά το έχει εξωτερικό

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

samsung galaxy tab s3 με πενάκι...απλά το έχει εξωτερικό
Το ξέρω αλλα αλλιως ειναι να έχεις εσωτερικό πενάκι , όπως και να το κάνουμε...

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω ενα καλωδιο hdmi το οποιο το κουμπωνω στο ταμπλετ και ενεργοποιω το να κανει share την εικονα αλλα αυτο δεν δείχνει ?

τι κανω λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα καλωδιο hdmi το οποιο το κουμπωνω στο ταμπλετ και ενεργοποιω το να κανει share την εικονα αλλα αυτο δεν δείχνει ?

τι κανω λαθος ?

Χρειάζεσαι ένα καλώδιο MHL σε HDMI

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...