Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πούμε ότι και το p600 μπορεί να έχει δεδομένα - ίντερνετ έξω μέσω hotspot από το κινητό τηλέφωνο.

 

Τρωει πολυ μπαταρια ομως. Εγω σκεφτομουνα να το ανοιξω :Ρ

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τρωει πολυ μπαταρια ομως. Εγω σκεφτομουνα να το ανοιξω :Ρ

 

Ναι σίγουρα τρώει μπαταρία από μου κινητό αλλά το αναφέρω σαν δυνατότητα ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1) Eιναι καθαρα θεμα προσωπικης χρησης. Τι θα ηθελες να κανεις με το tablet και αν αυτα που θες να κανεις στον laptop τα κανει και το tablet.

 

2) To LTE ειναι ακριβως οπως και στα κινητα. Εχεις παντου internet και ομιλια ταυτοχρονα. Φτανει να εισαι σε 3G/4G λειτουργια. Σε GPRS/EDGE δουλευει μονο ενα καναλι, αν και δεν θα σε νοιαζει, γιατι με GPRS/EDGE το ιντερνετ ειναι τραγικο. Οταν συνδεεσαι σε WiFi, σταματαει η μεταδοση δεδομενων απο το δικτυο της κινητης και οταν βγεις εκτος εμβελειας του, ξεκιναει παλι η κινητη. Οσο για τηλεφωνο, κανονικα, αν εχεις καποια συνδεση/καρτα με ομιλια. Τα προγραμματα Internet με παγιο παντως της Cosmote δεν επιτρεπουν φωνη. Οποτε μονο SMS και Internet.

 

3) Δυνατοτητα αντικαταστασης απο εσενα υπαρχει με αυτον τον τροπο

Αλλιως το πας μεσα στην εγγυηση.

 

4) Αναμεσα σε αυτα που ειπες, η διαφορες αναμεσα στο P605 και στο Tab Pro 10.1 LTE ειναι οτι το δευτερο δεν εχει το S Pen, ειναι 70gr πιο ελαφρυ, εχει 2GB RAM αντι για 3GB και εχει τα πιο αδυναμα ηχεια απο τα τρια. Τα πιο καλα ηχεια τα εχει το P605. Σε ολα τα αλλα ειναι ολοιδια. Τωρα, το Tab S 10.5 LTE εχει τις εξης διαφορες απο τα αλλα δυο.

 

  • Εχει οθονη AMOLED. Η οποια ειναι πιο καλη απο αποψη χρωματων. Οχι οτι τα αλλα δεν εχουν οθοναρες
  • Ειναι το πιο ελαφρυ
  • Εχει αισθητηρα δαχτυλικου αποτυπωματος
  • Ουτε αυτο εχει S Pen
  • Εχει λιγακι καλυτερη διαρκεια στην μπαταρια λογω οθονης
  • Εχει τον επεξεργαστη Exynos 5420 και καρτα γραφικων την Mali-T628MP6.

 

H τελευταια διαφορα ειναι και για μενα η μεγαλυτερη. Στις διαφορες μετρησεις (benchmarks) του επεξεργαστη ο Exynos συνηθως βγαινει 1ος σε σχεση με τον SnapDragon 800. Αλλα στα παιχνιδια, η Adreno 330 του SnapDragon 800 (P605, Tab Pro 10.1 LTE) ειναι αρκετα καλυτερη. Βλεπεις αρκετη διαφορα δηλαδη.

 

Τελος, επειδη ειχα το Note 10.1 2014 WiFi (P600) και τωρα εχω παρει το Note 10.1 2014 LTE (P605) και τα ειχα μια εβδομαδα διπλα-διπλα μπορω να πω οτι η διαφορα στον επεξεργαστη ουτε που φαινεται, αλλα η διαφορα στην καρτα γραφικων ειναι μεγαλη. Επισης, το P605 ειναι πολυ πιο ομαλο στο scrolling στις σελιδες καθως και στο μενου.

Γενικα, ειδα διαφορα αναμεσα στα δυο μοντελα και ενιωσα σαν να πηρα tablet επομενης γενιας οταν πηρα το LTE.

 

Που θελω να καταληξω, το Tab S, επειδη εχει συστημα επεξεργαστη/καρτας ιδιο με το P600 πιστευω θα εχει τα ιδια μειονεκτηματα.

 

Στην θεση σου, θα επρεπε πρωτα να αποφασισω αν θελω το S Pen ή οχι. Αν το θες, τοτε μονοδρομος η επιλογη. Αν τωρα δεν το θες, αναμεσα στο Tab Pro και στο Tab S θα ηταν πιο δυσκολη η επιλογη. Προσωπικα θα διαλεγα το Tab Pro παρ ολο που η οθονη του S μου αρεσει παααααρα πολυ. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα καταστημα και να δεις πως συμπεριφερονται και τα 3.

 

Ένα από τα δύο θα χτυπήσει. Κανονικά όταν χρησιμοποιείς το τηλέφωνο, το tablet πρέπει να το έχεις σε airplane mode και το ανάποδο.

 

ρωτάω γιατί πιο πριν αναφέρεται σε κάποιον post ότι όταν έχεις το ένα σε airplane mode έχεις και με το άλλο θέμα (δε χτυπάει σε περίπτωση κλήσης)

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατί πιο πριν αναφέρεται σε κάποιον post ότι όταν έχεις το ένα σε airplane mode έχεις και με το άλλο θέμα (δε χτυπάει σε περίπτωση κλήσης)

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο... Αντίθετα, όταν είχα ενεργοποιημένα και τα 2, κάποιες κλείσεις χτυπούσαν στο τηλέφωνο και κάποιες άλλες στο tablet

Γεννήθηκα χωρίς να θέλω.

Θα πεθάνω χωρίς να θέλω.

Αφήστεμε να ζήσω όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

απο σήμερα το εχω στα χέρια μου μαύρο λτε.

ξέρει καποιος πως παίρνω τα 2χρονια στο dropbox;εχω ηδη λογαριασμο απο αλλη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

απο σήμερα το εχω στα χέρια μου μαύρο λτε.

ξέρει καποιος πως παίρνω τα 2χρονια στο dropbox;εχω ηδη λογαριασμο απο αλλη συσκευή

 

Πρεπει να κανεις τα steps στο site. p.x. να κανεις καποιον invite, να κανεις shared folder, να κατεβασεις την εφαρμογη

 

Δες εδω: https://www.dropbox.com/s/y6hzrgst83id53u/Screenshot%202014-12-05%2011.08.03.png?dl=0

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις να απενεργοποιησει τον ηχο στην εκκινηση του tablet η και την δονηση.To tablet ειναι root δοκιμασα τισ εφαρμογες απο το καταστημα δεν δουλευουν στο δικο μας!Εχει κανει κανενας αυτο την κινηση???και κατι τελευταιο ποιες εφαρμογες περα απο τα KNOX και οτι εχει σχεσει με samsung να απενεργοποιησω για να εχω οσο ποιο πολυ ελευθερη μνημη???ποσοι περιπου θεωρειτε η ελευθερη μνημη μεγιστη γυρω στο ενα 1gb και κατι??
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις να απενεργοποιησει τον ηχο στην εκκινηση του tablet η και την δονηση.To tablet ειναι root δοκιμασα τισ εφαρμογες απο το καταστημα δεν δουλευουν στο δικο μας!Εχει κανει κανενας αυτο την κινηση???και κατι τελευταιο ποιες εφαρμογες περα απο τα KNOX και οτι εχει σχεσει με samsung να απενεργοποιησω για να εχω οσο ποιο πολυ ελευθερη μνημη???ποσοι περιπου θεωρειτε η ελευθερη μνημη μεγιστη γυρω στο ενα 1gb και κατι??

Μην σε απασχολεί η μνήμη ...(την διαχείριση την κάνει το σύστημα ...Όταν χρειάζεται ελευθερώνει μνήμη ) δεν είμαστε σε android 2...,3...

για τον ήχο δοκίμασε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1755812 ( εγώ είμαι με custom rom ,με απενεργοποιημενο )

στην διαδρομή αυτή /system/media/audio/ui/ κάνε μετονομασία το poweron.ogg σε poweron.ogg.bak .. επανεκκίνηση....( εάν έχεις το p600 κάνε εγκατάσταση μια custom rom και όλα αυτά που θέλεις θα τα έχεις από την αρχή.... Κατά την εγκατάσταση της rom επιλέγεις τι θέλεις και τι όχι .. εφαρμογές, ήχο + πολλά άλλα)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια .οταν το βαζω σε αυτοματη φωτεινότητα ακομα και στο +5 η οθονη μαυρίζει πολυ αν το κατεβασω δεν βλεπεις οθονη καθολου.ειναι προβληματικο;σε φιλου που ειδα εχει το γιφι, δεν το κανει αυτο.εκανα κ επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων Edited by votis
Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχολεί η μνήμη ...(την διαχείριση την κάνει το σύστημα ...Όταν χρειάζεται ελευθερώνει μνήμη ) δεν είμαστε σε android 2...,3...

για τον ήχο δοκίμασε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1755812 ( εγώ είμαι με custom rom ,με απενεργοποιημενο )

στην διαδρομή αυτή /system/media/audio/ui/ κάνε μετονομασία το poweron.ogg σε poweron.ogg.bak .. επανεκκίνηση....( εάν έχεις το p600 κάνε εγκατάσταση μια custom rom και όλα αυτά που θέλεις θα τα έχεις από την αρχή.... Κατά την εγκατάσταση της rom επιλέγεις τι θέλεις και τι όχι .. εφαρμογές, ήχο + πολλά άλλα)

Σε ευχαριστω φιλε με βοηθησε αρκετα καπως ετσι θα αλλαξω και τον ηχο του πληκτολογιου οταν βαζω των κωδικο για να μπω στο κρυπτογραφημενο μου Android φανταζομαι.Οσο για την custom rom φοβαμαι οτι αν την βαλω θα χασω αρχεια και δεδομενα της μνημης παιχνιδια και πολλα αλλα!!προς το παρον παει καλα το συστημα με τις λιγες απενεργοποιησεις.καθαριστικο ποιο χρησιμοποιεις εγω εχω βαλει 2 με 3 απο τα κορυφαια clean masteρ,smart booster pro,ccleaner,battery doctor ktl.ποιο να σβησω η να βαλω ενα και να τα κανει ολα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε με βοηθησε αρκετα καπως ετσι θα αλλαξω και τον ηχο του πληκτολογιου οταν βαζω των κωδικο για να μπω στο κρυπτογραφημενο μου Android φανταζομαι.Οσο για την custom rom φοβαμαι οτι αν την βαλω θα χασω αρχεια και δεδομενα της μνημης παιχνιδια και πολλα αλλα!!προς το παρον παει καλα το συστημα με τις λιγες απενεργοποιησεις.καθαριστικο ποιο χρησιμοποιεις εγω εχω βαλει 2 με 3 απο τα κορυφαια clean masteρ,smart booster pro,ccleaner,battery doctor ktl.ποιο να σβησω η να βαλω ενα και να τα κανει ολα!!

βάλε titanium backup και καθάρισες...(τα data των παιχνιδιών .. βρίσκονται εδώ /storage/extSdCard/Android ...στους δύο φακέλους ..τα αντιγραφεις στην εξωτερική.. η μέσο recovery(χρειάζεσαι custom recovery)κάνεις nandroid backup .. πιστή αντιγραφή όλης της υπάρχουσας rom που έχεις τώρα ...) προσωπικά μόνο το clean master έχω ( μια φορά την έχω χρησημοποιη) μην κάνεις εγκατάσταση πολλές τέτοιες μαλ...ς δεν χρειάζονται !!! θα σου επιβαρύνουν το σύστημα!! ( για τα μεγάλα αρχεία ..πχ παιχνίδια κατέβασε FolderMount ...μεταφέρεις τα data τους στην εξωτερική..)

Link to comment
Share on other sites

βάλε titanium backup και καθάρισες...(τα data των παιχνιδιών .. βρίσκονται εδώ /storage/extSdCard/Android ...στους δύο φακέλους ..τα αντιγραφεις στην εξωτερική.. η μέσο recovery(χρειάζεσαι custom recovery)κάνεις nandroid backup .. πιστή αντιγραφή όλης της υπάρχουσας rom που έχεις τώρα ...) προσωπικά μόνο το clean master έχω ( μια φορά την έχω χρησημοποιη) μην κάνεις εγκατάσταση πολλές τέτοιες μαλ...ς δεν χρειάζονται !!! θα σου επιβαρύνουν το σύστημα!! ( για τα μεγάλα αρχεία ..πχ παιχνίδια κατέβασε FolderMount ...μεταφέρεις τα data τους στην εξωτερική..)[/QUt

 

το titanium pro ,folder mount τα εχω βαλει και εγω απλα για καθαριστικα ηθελα να ρωτησω θα κανω καμια custom αλλα για την ωρα αστο εκανα αρκετα αυτες της μερες εχει λιωσει το tabletaki....:lol::lol::lol::lol::p

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τη βλαβη ο σενσορας φωτος δεν ειναι σεταρισμενος παει ως 2.αυτα στο κρυφο μενου *#0×#.ισως ναχει και προβλημα παντος για να γινει μαλλον πρεπει να παει σέρβις;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τη βλαβη ο σενσορας φωτος δεν ειναι σεταρισμενος παει ως 2.αυτα στο κρυφο μενου *#0×#.ισως ναχει και προβλημα παντος για να γινει μαλλον πρεπει να παει σέρβις;

 

Αυτο εχει να κανει καθαρα με τον φως που παει στον αισθητηρα. Και εμενα μου το κανει αυτο και στο WiFi και στο LTE. Οποτε απλα το βαζω στο χειροκινητο. Αν βαλεις το τεστ και μετα τον αισθητηρα 3 ποντους απο λαμπα, θα παει στο 5

Edited by Shadowjump

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει να κανει καθαρα με τον φως που παει στον αισθητηρα. Και εμενα μου το κανει αυτο και στο WiFi και στο LTE. Οποτε απλα το βαζω στο χειροκινητο. Αν βαλεις το τεστ και μετα τον αισθητηρα 3 ποντους απο λαμπα, θα παει στο 5

 

Πατα *#7353# και πατα το11 ειναι ο σενσορας στο σ3 μου λεει 1 στο ταμπλετ 0 και κανει ενα θορυβο.η ειναι παρτιδα ολοκληρη με προβλημα η μονο το δικο μου. Πολλοι δεν ξερουν να τα δουν αυτα η νομιζουν οτι ετσι πρεπει νανε. Αυτα τα δοκίμασα και τα ξερα απο το σ3 που'χω 2χρονια.εκεινο λεει 1 στο σενσορα.

μετο φον ινφο ειδα οτι ειναι και ευρωπαϊκό ελληνικο.

τωρα στο γιφι μοντελο δεν ξερω πως πατας τα παραπάνω στο πληκτρολόγιο

Edited by votis
Link to comment
Share on other sites

Πατα *#7353# και πατα το11 ειναι ο σενσορας στο σ3 μου λεει 1 στο ταμπλετ 0 και κανει ενα θορυβο.η ειναι παρτιδα ολοκληρη με προβλημα η μονο το δικο μου. Πολλοι δεν ξερουν να τα δουν αυτα η νομιζουν οτι ετσι πρεπει νανε. Αυτα τα δοκίμασα και τα ξερα απο το σ3 που'χω 2χρονια.εκεινο λεει 1 στο σενσορα.

μετο φον ινφο ειδα οτι ειναι και ευρωπαϊκό ελληνικο.

τωρα στο γιφι μοντελο δεν ξερω πως πατας τα παραπάνω στο πληκτρολόγιο

δόνηση είναι ... στην αρχή είναι 0 και εάν μετακινήσεις το ταμπλετ σε περιβάλλον ποιο φωτεινό πάει 1 ( τεστ είναι ) μια χαρά μου δουλεύει η φωτεινότητα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν πρεπει να απορούν στην σαμυ για την πτωση πωλήσεων. Απο το σ3 και μετα ολο πρόβληματα οι ναυαρχιδες της. Και αποτι βλεπω κ τα ταμπλετ. Σε επικοινωνία μετο πλεσιο μουπαν να το στηλω στο σερβις εγω(ρε δε πατε να γ.....λεω γω)

Δεν εχει ντοα να μου στηλουν αλλο;

μου ρχεται να το στηλω απο το παρ@θυρο, μετάνιωσα ηδη που δεν πηρα το ζ3 ταμπλετ μιας και ηταν στην λιστα μου.

Σε φιλου το γιφι μοντελο που ταβαλα διπλα διπλα οταν το βαζεις αυτοματο με ανοιχτα τα γιφι δεν χανει το 90% της φωτεινότητας το δικομου γίνεται μαύρο.

Αν αναψω 1 φως ακόμα στο σπίτι θα βαλω γυαλί ηλιου κ ο σενσορας ειναι απαθεις στο 0

Edited by votis
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν πρεπει να απορούν στην σαμυ για την πτωση πωλήσεων. Απο το σ3 και μετα ολο πρόβληματα οι ναυαρχιδες της. Και αποτι βλεπω κ τα ταμπλετ. Σε επικοινωνία μετο πλεσιο μουπαν να το στηλω στο σερβις εγω(ρε δε πατε να γ.....λεω γω)

Δεν εχει ντοα να μου στηλουν αλλο;

μου ρχεται να το στηλω απο το παρ@θυρο, μετάνιωσα ηδη που δεν πηρα το ζ3 ταμπλετ μιας και ηταν στην λιστα μου.

Σε φιλου το γιφι μοντελο που ταβαλα διπλα διπλα οταν το βαζεις αυτοματο με ανοιχτα τα γιφι δεν χανει το 90% της φωτεινότητας το δικομου γίνεται μαύρο.

Αν αναψω 1 φως ακόμα στο σπίτι θα βαλω γυαλί ηλιου κ ο σενσορας ειναι απαθεις στο 0

 

Αν ειναι οντως ετσι, τοτε πηγαινε το για σερβις.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

βάλε titanium backup και καθάρισες...(τα data των παιχνιδιών .. βρίσκονται εδώ /storage/extSdCard/Android ...στους δύο φακέλους ..τα αντιγραφεις στην εξωτερική.. η μέσο recovery(χρειάζεσαι custom recovery)κάνεις nandroid backup .. πιστή αντιγραφή όλης της υπάρχουσας rom που έχεις τώρα ...) προσωπικά μόνο το clean master έχω ( μια φορά την έχω χρησημοποιη) μην κάνεις εγκατάσταση πολλές τέτοιες μαλ...ς δεν χρειάζονται !!! θα σου επιβαρύνουν το σύστημα!! ( για τα μεγάλα αρχεία ..πχ παιχνίδια κατέβασε FolderMount ...μεταφέρεις τα data τους στην εξωτερική..)
καλημερα εχεις αποψη για το greenfy?το εχω μαζι με το clean master αλλα νομιζω οτι τρωει μπαταρια τελικα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχεις αποψη για το greenfy?το εχω μαζι με το clean master αλλα νομιζω οτι τρωει μπαταρια τελικα

Δεν το χρησιμοποιώ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βγήκε YouTube 6.0.11 ( επαναφέρει 1440p ) επιδιορθώνει Πολλά bug + καινούργια εμφάνιση ...από lollipop..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτή. Υπόψη: την αγοράζεις απο Γερμανία και σου 'ρχεται απο Κορέα. Επίσης είμαι δεν την έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου ακόμα, φαινεται απο κριτικές οτι πάει πολύ καλά, και ο πωλητής δεν δείχνει απάτη. Μολις την πάρω θα ενημερώσω. Ποιό οικονομικό μοντέλο είναι αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτή. Υπόψη: την αγοράζεις απο Γερμανία και σου 'ρχεται απο Κορέα. Επίσης είμαι δεν την έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου ακόμα, φαινεται απο κριτικές οτι πάει πολύ καλά, και ο πωλητής δεν δείχνει απάτη. Μολις την πάρω θα ενημερώσω. Ποιό οικονομικό μοντέλο είναι αυτή.

 

Καλυτερα την EVO και οχι την PRO. Εξ αλλου ο microSD controller ουτε τις ταχυτητες της EVO δεν φτανει.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Tην evo τελικα που ερχεται και ποιο φθηνα?

 

Εσυ οτι θες. Εγω την Evo εχω στο Note 4 που ουτε αυτο φτανει την ταχυτητα της, ποσο μαλλον το 10.1.

 

Με αντιστοιχη και λιγο πιο γρηγορη της Pro, (Kingston) που δοκιμασα παντως, δεν ειδα απολυτως καμια διαφορα.

 

Αν σε ενδιαφερει, εγω την πηρα απο αυτον και ηρθε μεσα σε 1 εβδομαδα. Ειναι και 2€ πιο φτηνη απο το γερμανικο amazon.

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00J2BSW9O?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o01_s00

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...