Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρείτε το πλήρες stock firmware και φλασάρετε kai to preloader μαζί, ή αν χρειαστεί όλα τα partitions, απλά αλλάζοντας πχ το recovery με το custom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eχω το G3s, και ρωταω εγκυκλοπαιδικα για τα partitions.

 

Τι ακριβως ειναι/προσφερει η ενοποιηση του εσωτερικου χωρου; Η TWRP recovery βγαινει σε 2 εκδοσεις, emmc και no_emmc, εγω πως ξερω τι εχω;

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο με windows 8 υπαρχει καποιο προβλημα ? δηλαδη ειναι συμβατοι οι Drivers και το Sp flash tool ?

 

Ευχαριστω :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Eχω το G3s, και ρωταω εγκυκλοπαιδικα για τα partitions.

 

Τι ακριβως ειναι/προσφερει η ενοποιηση του εσωτερικου χωρου; Η TWRP recovery βγαινει σε 2 εκδοσεις, emmc και no_emmc, εγω πως ξερω τι εχω;

Ενοποίηση εννοούμε όταν μεγαλώνουμε το /data partition (αυτό που περιέχει όλα τα δεδομενα κι εφαρμογές του χρήστη), στη θέση του partition του εσωτερικού χώρου αποθήκευσης (ο οποίος είναι άχρηστος εφόσον έχεις κάρτα μνήμης).

Όταν έχεις μεγαλώσει το /data και χρησιμοποιείς μόνο την καρτα μνημης, βάζεις την έκδοση no_emmc του recovery

Σταυρο με windows 8 υπαρχει καποιο προβλημα ? δηλαδη ειναι συμβατοι οι Drivers και το Sp flash tool ?

 

Ευχαριστω :)

Απ όσο ξέρω οι drivers είναι μη λειτουργικοί σε win8 ακόμη κι αν τους εγκαταστήσεις παρακάπτοντας τον έλεγχο υπογραφής. Χρησιμοποίησε win7
Link to comment
Share on other sites

Ενοποίηση εννοούμε όταν μεγαλώνουμε το /data partition (αυτό που περιέχει όλα τα δεδομενα κι εφαρμογές του χρήστη), στη θέση του partition του εσωτερικού χώρου αποθήκευσης (ο οποίος είναι άχρηστος εφόσον έχεις κάρτα μνήμης).

Όταν έχεις μεγαλώσει το /data και χρησιμοποιείς μόνο την καρτα μνημης, βάζεις την έκδοση no_emmc του recovery

Απ όσο ξέρω οι drivers είναι μη λειτουργικοί σε win8 ακόμη κι αν τους εγκαταστήσεις παρακάπτοντας τον έλεγχο υπογραφής. Χρησιμοποίησε win7

 

Εχεις υποψιν σου ποσος γινεται ο χωρος απο 2.5 που εχω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις υποψιν σου ποσος γινεται ο χωρος απο 2.5 που εχω τωρα;

Αφού έχεις 2.5GB /data, μένουν καμια 200αριά MB για εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, που στο firmware του Jiayu G3s είναι απενεργοποιημένος. Επομένως δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απολύτως. (το υπόλοιπο ~1GB της nand flash το χρησιμοποιεί το σύστημα)

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω οι drivers είναι μη λειτουργικοί σε win8 ακόμη κι αν τους εγκαταστήσεις παρακάπτοντας τον έλεγχο υπογραφής. Χρησιμοποίησε win7

Ψαχνω να αγορασω λαπτοπ, για αυτο ρωτησα.

 

Ευχαριστω και παλι.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να αγορασω λαπτοπ, για αυτο ρωτησα.

 

Ευχαριστω και παλι.

και τι σ απασχολεί; εγκαθιστάς σ ένα partition win7 αν χρειαστεί. ή καλύτερα πετας τα 8αρια τελείως..
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ZTE V967s και θελω να χρησιμοποιησω το εργαλειο σου αλλα εχω στο λαπτοπ Linux /Ubuntu ξερεις κατι; καποια βοηθεια;
Link to comment
Share on other sites

και τι σ απασχολεί; εγκαθιστάς σ ένα partition win7 αν χρειαστεί. ή καλύτερα πετας τα 8αρια τελείως..

Ελα φιλε Σταυρο , τωρα ειδα το ποστ σου ! Σωστος !

 

Αυτες της μερες το multitasking στο κεφαλι μου τα πηγε χαλια :lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που εχουμε Ubuntu/linux που θα βρουμε το αντοιστιχο προγραμμα; θελω να ξαναφλασαρω στο ΖΤΕ V967s

Παιδια μια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που εχουμε Ubuntu/linux που θα βρουμε το αντοιστιχο προγραμμα; θελω να ξαναφλασαρω στο ΖΤΕ V967s

Παιδια μια βοηθεια!

έχω δοκιμάσει εγκαθιστώντας τους drivers με το ndiswrapper και έτρεξα το sp flash tool στο wine, αλλά δεν συνδεόταν στο κινητό. αναγκαστικά θα το κανεις από windows
Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει εγκαθιστώντας τους drivers με το ndiswrapper και έτρεξα το sp flash tool στο wine, αλλά δεν συνδεόταν στο κινητό. αναγκαστικά θα το κανεις από windows

 

Αν βρω με windows XP θα γινει;

Link to comment
Share on other sites

Nαι δουλεύει σε xp

 

Θα το αφησω κανα 15λεπτο και παραπανω και αν δεν δω καποια αλλαγη θα ψαξω σε φιλες για λαπτοπ! Σνιφ! :(

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασάρεις όλη την ρομ,πρέπει να ειναι τικαρισμένα όλα πλην preloader και mbr.Aν τικάρεις μόνο το recovery,θα φλασαριστεί μόνο το recovery
Link to comment
Share on other sites

Για να φλασάρεις όλη την ρομ,πρέπει να ειναι τικαρισμένα όλα πλην preloader και mbr.Aν τικάρεις μόνο το recovery,θα φλασαριστεί μόνο το recovery

Παιζει ρολο αν το λαπτοπ εχει USB 1 γιατι οταν συνδεω το κινητο και παταω Download μου λεει οτι "ολα τα αρχεια δεν κατεβηκαν σωστα" και ξαναδοκιμασα και κατεβασα την rom .7z αλλα παλι το ιδιο! (την αποσυμπιεσα κι ολας)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το 7z πρέπει να είναι αποσυμπιεσμένο.Απο την στιγμή που στο sp flash tools δεν έχεις επιλέξει όλα τα partition (και καλώς κάνεις,μην επιλέξεις preloader και mbr) και πατήσεις download θα σου βγάλει ένα μήνυμα ότι δεν φορτώνεις όλα τα partitions

Δε νομίζω να παίζει ρόλο η usb 1 αν και νομίζω ότι όλα τα laptop της τελευταίας 5ετιας τουλάχιστον πρέπει να έχουν usb 2.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το 7z πρέπει να είναι αποσυμπιεσμένο.Απο την στιγμή που στο sp flash tools δεν έχεις επιλέξει όλα τα partition (και καλώς κάνεις,μην επιλέξεις preloader και mbr) και πατήσεις download θα σου βγάλει ένα μήνυμα ότι δεν φορτώνεις όλα τα partitions

Δε νομίζω να παίζει ρόλο η usb 1 αν και νομίζω ότι όλα τα laptop της τελευταίας 5ετιας τουλάχιστον πρέπει να έχουν usb 2.

 

"Not ALL images are correctly loaded,which may cause boot up issue!

Dp you still want to go on downloading anyway?"

Αυτο μου βγαζει και παταω Ναι! Εχω ξανακατεβασει το 7z και τους Drivers! και δεν κανει τιποτα και με μπαταρια και χωρις!

 

Εβγαλα-εβαλα μπαταρια και η μπαρα κατω εγινε κοκκινη και εγραψε 100% αλλα ακομη δεν βελπω πρασινο κυκλο! να το αφησω λιγα λεπτα ακομη; η ολη διαδικασια εγινε μεσα σε 28 δευτερολεπτα περιπου απ'οσο εγραψε και με ολα τικαρισμενα εκτος απο τα 2 που μου ειπες!

Edited by basoula_85
Link to comment
Share on other sites

Ναι περίμενε να σου βγάλει τον πράσινο κύκλο και θα κάνει και μόνο του restart
Link to comment
Share on other sites

Ναι περίμενε να σου βγάλει τον πράσινο κύκλο και θα κάνει και μόνο του restart

 

Ο χρονος μετραει ακομη στο προγραμματακι περιπου 5 λεπτα! αλλα δεν εχει δειξει κυκλο. Restart θα κανει το κινητο; συνδεμενο στο λαπτοπ οπως ειναι;Αν θελεις στειλε μου μηνυμα να μην ενολουμε εδω!

 

Οταν τσεκαρω και το USRDATA μου βγαζει μηνυμα οτι δεν εχει "διαδρομη" και δεν με αφηνει να συνεχησω! Επεισης τωρα δοκιμασα μονο το recovery και παλι περιμενω να εμφανησει πρασινο κυκλο!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Recovery επιλέγεις κανονικά το αγγλικό;

 

Μεσα στο 7z ενα recovery.img εχει μονο! Θα δοκιμασω τωρα και με τικαρισμενο το MBR μπορεις να μου ξαναστειλεις το 7z μηπως απο το google δεν κατεβαινει σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ανεβάσει εγώ στο google το αρχείο της ρομ.Κατέβασε αυτό το recovery http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=1669 επέλεξε μόνο recovery στο sp flash tools,πάτα πάνω του και δωσε του το recovery-cwm-6044.img που μόλις κατέβασες και περιμενε μήπως φλασαριστεί κανονικά.Πάντως μέσα στο αρχειο 7z εδώ https://docs.google.com/uc?id=0BxE9S1QZGr4mYTN5R2tIVHpnVXc&export=download δεν έχει μόνο ένα recovery.img.Το αποσυμπιέζεις με 7zip ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα; Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...