Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

«Λόγω προσωπικών λόγων δε θα συνεχίσω να συμμετέχω ενεργά στο forum, όποιος χρειάζεται βοήθεια με τη συσκευή του και δεν μπορεί να βρει λύση, να επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα.»

 

Παρακάτω θα περιγράψω τον κλασσικό τρόπο flashαρίσματος των σύγχρονων Mediatek συσκευών [6575, 6577(Τ), 6572, 6589(T/M), 8377, 8389, 6592 κλπ] μέσω υπολογιστή (εγγραφή της nand/emmc rom της συσκευής, στο εξής για συντομία: rom), όπως τα περισσότερα κινέζικα android smartphones.

 

Λίγα Λόγια

•Δεν υπάρχει εργαλείο εγκατάστασης/αναβάθμισης του λειτουργικού για τα Mediatek από υπολογιστή. Αν δεν παρέχεται επίσημο πακέτο εγκατάστασης από το stock recovery της συσκευής, ή στις περιπτώσεις των custom rom, πακέτο εγκατάστασης για custom recovery (cwm & twrp), ο μόνος τρόπος αλλαγής rom είναι με εγγραφή της στην rom από images

•Κάθε συσκευή, έχει το δικό της αρχείο scatter, το οποίο δείχνει τη δομή των partitions (τμημάτων) της μνήμης rom του. (Μην επιχειρήσετε να φλασάρετε συσκευή με scatter διαφορετικού μοντέλου)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το εργαλείο sp flash tool που θα δείξω παρακάτω, προσφέρει δυνατότητα «raw» εγγραφής σε κάθε μέρος της μνήμης, δίνοτας πολλές δυνατότητες για έναν γνώστη, αλλά και δυνατότητα για κάποιον χωρίς γνώσεις και με περιέργια να αχρηστεύσει το κινητό.

Ευτυχώς εφόσον παρέχεται πλήρη πρόσβαση στη rom της συσκευής, υπάρχει πάντα τρόπος επαναφοράς ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ FIRMWARE ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ!

Ωστόσο.. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ FORMAT!!!. Αν το πατήσετε, θα βάλετε τα κλάμματα και θα ρωτάτε πώς να σώσετε το κινητό σας, και σίγουρα δεν το θέλετε, οπότε επαναλαμβάνω, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ FORMAT, δεν είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν σβήνει απλά τα δεδομένα σας, σβήνει ΟΛΗ ΤΗ ROM της συσκευής, σαν να κάνετε πλήρες format έναν σκληρό δίσκο, μια usb μνήμη κλπ. Ακόμη κι αν βρείτε το πλήρες firmware της συσκευής, δεν θα χετε IMEI, και θα χρειαστείτε άλλο ένα tutorial για να αποκτήσει η συσκευή σας IMEI και να μπορεί να κάνει κλήσεις.

•Μην φλασάρετε τα PRELOADER και MBR. Δεν υπάρχει λόγος, παρά μόνο αν χρειαστεί να κάνετε upgrade επειδή εμφανίζεται το μήνυμα PMT changed.

Πριν φλασάρετε οτιδήποτε, σιγουρευτείτε πρώτα ότι

1) αυτό που πάτε να φλασάρετε είστε απόλυτα σίγουρος πως είναι για τη δική σας συσκευή!

2) ΕΧΕΤΕ ΤΟ STOCK/ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ/ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟ αρχείο του partition (τμήματος της μνήμης) που θα αντικαταστήσετε, διαφορετικά πρέπει να πάρετε αντίγραφο ασφαλείας για να χετε το κεφάλι σας σίγουρο (ο τρόπος περιγράφεται στις σελίδες 2 έως 14 του http://www.mediafire.com/view/?jq6jz5i9vyr8zwv)

 

Πάμε στο ψητό:

Αφού διαβάσαμε τις παραπάνω προειδοποιήσεις (δεν πιστεύω να βαριόσουν και να τα προσπέρασες, ε; :worry: Αν ναι, πήγαινε μια βόλτα πάνω^)

•Κατεβάζουμε και αποσυμπιέζουμε τα απαραίτητα αρχεία, ταχτοποιημένα σε έναν φάκελο για να μην τα ψάχνουμε

1) Flashmode Drivers (ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ 6595,6592,6572,6582 και γενικά όλα τα υπάρχοντα Mediatek SoC) http://www.mediafire.com/download/vb4i1qodr8c8mk4/MT6589+drivers.zip ή https://www.dropbox.com/s/xd6rjcgj6yk9p7z/VCOM.zip

2) Sp flash tool, η τελευταίες έκδοσεις: http://www.needrom.com/download/sp-flash-tool-v5-1424-00/, παλιότερη έκδοση με το προηγούμενο UI: http://www.mediafire.com/download/h65b1avcfimoxcb/SP_Flash_Tool_exe_v3.1316.0.150(1).zip

•Εγκαθιστούμε τους drivers από το πρώτο αρχείο απλά πατώντας το κατάλληλο installer (install_driver.exe για 32bit windows, installdrv64.exe για 64bit windows). Πριν απ αυτό, καλό είναι να απενεργοποιήσουμε τυχόν antivirus που (κακώς) έχουμε, για να μην εμποδίσουν την εγκατάσταση του driver

•Οδηγίες για απενεργοποίηση του Driver Signature Verification στα Windows 8.x: http://thetechnolyte.blogspot.de/2014/04/installing-vcom-drivers-in-windows-81.html

 

FLASHΑΡΙΣΜΑ

Οδηγίες για παλιότερες εκδόσεις του flash tool

Εκτελούμε το Flash_tool.exe

Φορτώνουμε στο scatter-loading δεξιά το scatter της συσκευής μας.

http://i39.tinypic.com/4i0h28.jpg

Τσεκάρουμε κάτω στον πίνακα τι θέλουμε να φλασάρουμε, και πατάμε το Download πάνω.

Κλείνουμε και συνδέουμε τη συσκευή μας ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στο USB, χρησιμοποιώντας θύρα USB της μητρικής πλακέτας, κι όχι κάποιου εξωτερικού HUB.

Αν δεν ξεκινήσει το φλασάρισμα (χρωματιστές γραμμούλες κάτω και το ποσοστό να ανεβαίνει προς το 100%), τοποθετούμε τη μπαταρία στη συσκευή.

Όταν βγει το παραθυράκι με τον πράσινο κύκλο, αποσυνδέουμε κι ανοίγουμε τη συσκευή για να δούμε τι κάναμε.

 

Οδηγίες για τις νέες εκδόσεις του Flash tool

Εκτελούμε το Flash_tool.exe

Φορτώνουμε στο scatter-loading δεξιά το scatter της συσκευής μας.

http://s21.postimg.org/j7e8kirhz/spflashtool2.png

Τικάρουμε στον πίνακα τι θέλουμε να φλασάρουμε, αν επιθυμούμε κάτι συγκεκριμένο. Αλλιώς τ αφήνουμε ως έχει. (ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πάντα ξετικάρουμε το preloader, εκτός αν απαιτείται ή έχουμε μπρικάρει τη συσκευή με λάθος preloader).

Επιλεγουμε το mode που θέλουμε:

MOTA SIU Like: Το επιλέγουμε όταν έχουμε φορτώσει ένα firmware και θέλουμε να κάνουμε απλά αναβάθμιση στη συσκευή, σε νέα rom. Αυτό φλασάρει μόνο το σύστημα και τον kernel, αφήνοντας τα υπόλοιπα απείραχτα, καθώς και τα δεδομένα του χρήστη. Αυτή ειναι η καλύτερη επιλογή για απλή αναβάθμιση σε νέα rom. (Σημείωση: Αν περνάμε διαφορετική rom απ την προηγούμενη που είχαμε (πχ μια στοκ ενώ είχαμε miui, ή μια 4.4 ενώ είχαμε 4.2), ίσως χρειαστεί να κάνουμε μετά wipe data/factory reset, αν το κινητό δεν bootάρει, απ το recovery της συσκευής)

Format All + Download: Δε χρειάζεται να το χρησιμοποιήσουμε ποτέ.

Firmware Upgrade: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε όλα τα partitions, και το preloader. Μόνο σε περιπτώσεις που έχουμε μπρικάρει τη συσκευή, ή περνάμε firmware με διαφορετικό partition table της nand rom

Download only: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε συγκεκριμένα partitions, πχ το recovery, το system κλπ

 

Κλείνουμε και συνδέουμε τη συσκευή μας ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στο USB, χρησιμοποιώντας θύρα USB της μητρικής πλακέτας, κι όχι κάποιου εξωτερικού HUB.

Αν δεν ξεκινήσει το φλασάρισμα (χρωματιστές γραμμούλες κάτω και το ποσοστό να ανεβαίνει προς το 100%), τοποθετούμε τη μπαταρία στη συσκευή.

Όταν βγει το παραθυράκι με τον πράσινο κύκλο, αποσυνδέουμε κι ανοίγουμε τη συσκευή για να δούμε τι κάναμε.

 

Σε διάφορες συσκευές, πρέπει να φλασάρουμε τα partitions μαζί με τα checksums, αλλιώς η συσκευή δε bootάρει (πχ στα Lenovo).

Στο νέο SP Flash tool, αυτή η επιλογή μεταφέρθηκε στις ρυθμίσεις, και πρέπει κάθε φορά να την τικάρουμε ή ξετικάρουμε:

http://s28.postimg.org/8tqcyp2tp/spflashtool1.png

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άψογος και μπράβο σου Σταύρο.

Μηπως να δημιουργήσουμε μια αρχειακή βάση με Full Rom Images έτσι ώστε σε περίπτωση στραβής να έχουμε αυτό που χρειαζόμαστε??? Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Άψογος και μπράβο σου Σταύρο.

Μηπως να δημιουργήσουμε μια αρχειακή βάση με Full Rom Images έτσι ώστε σε περίπτωση στραβής να έχουμε αυτό που χρειαζόμαστε??? Τι λες?

Τα περισσότερα υπάρχουν στο needrom. Όσα δεν υπάρχουν εκεί, είτε δεν υπάρχουν πουθενά στο ίντερνετ, είτε θα τα βρει κάποιος σε κινέζικα ή ρωσικά forum συνήθως.
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και απαραιτητο για ολους τους κινεζοφιλους :)

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστουμε gerstavros2, αψογη δουλεια, keep it up pls!

 

(Μια σημειωση που ισως φανει χρησιμη. Σε flashing lenovo P780, δεν δουλεψε η τελευταια εκδοση του flash tools, αλλα δουλεψε η προηγουμενη. Δεν γνωριζω γιατι και πως).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και αμα γινει τελικα τι μπορουμε να κανουμε?γινεται τιποτα?

Ωστόσο.. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ FORMAT!!!. Αν το πατήσετε, θα βάλετε τα κλάμματα και θα ρωτάτε πώς να σώσετε το κινητό σας, και σίγουρα δεν το θέλετε, οπότε επαναλαμβάνω, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ FORMAT, δεν είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν σβήνει απλά τα δεδομένα σας, σβήνει ΟΛΗ ΤΗ ROM της συσκευής, σαν να κάνετε πλήρες format έναν σκληρό δίσκο, μια usb μνήμη κλπ. Ακόμη κι αν βρείτε το πλήρες firmware της συσκευής, δεν θα χετε IMEI, και θα χρειαστείτε άλλο ένα tutorial για να αποκτήσει η συσκευή σας IMEI και να μπορεί να κάνει κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

και αμα γινει τελικα τι μπορουμε να κανουμε?γινεται τιποτα?

 

Το έκανες και ρωτάς οδηγίες ή ρωτάς έτσι απλά και εγκυκλοπαιδικά ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζεις να φλασάρεις την rom σου. Πολύ πιθανόν όμως να μην γίνεται τίποτα από τι στιγμή που δεν μπορεί να μπει το κινητό σε preloader mode.

Εάν δουλέψει το φλασάρισμα... το κάνεις και βλέπεις τι δουλεύει και τι όχι και το πιάνουμε από εκεί.

 

Εάν ΔΕΝ δουλέψει, δεν μπορεί να μπει σε preloader mode τότε ο μόνος τρόπος να πάρει ζωή το τούβλο με τα λαμπάκια περιλαμβάνει και κατσαβίδι. Πρέπει να βρεις τα test points του κινητού, να βραχυκυκλώσεις και να φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

και αμα γινει τελικα τι μπορουμε να κανουμε?γινεται τιποτα?

καταρχας, ποιο κινητό έχεις

Link to comment
Share on other sites

έχω το zte v970

θα γραψεις λοιπον στο google «zte v970 myphone.gr» και θα ρωτήσεις. Ή ακόμη καλύτερα, θα πατησεις στην αναζήτηση του θέματος του V970 ,«stock rom», και πρώτο πρωτο θα βγει το ποστ μου με τη στοκ ρομ που θα φλασάρεις με τις οδηγίες του παρόντος θέματος και θα αναστήσεις το κινητό σου

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αγορασα εχθες ενα zopo c2 απο το επισημο site. To κινητο εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ειναι αρκετα γρηγορο, ομως το software που φορα ειναι αρκετα φτωχο, με αρκετες ελειψεις, σε σχεση με αλλα android κινητα που ειχα στο παρελθον. Επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις σχετικα με ρουταρισματα και τετοια, αν μπορει καποιος να μου λυσει την απορια οσο πιο απλα γινεται.

 

Υπαρχει τροπος να αλλαξω το λειτουργικο του, και να βαλω ενα πιο "πλουσιο" σε γραφικα, και λειτουργιες? Αν δηλαδη μπω στη διαδικασια να κανω ρουταρισμα (και θεος βοηθος αν τα καταφερω...) θα εχω το αποτελεσμα που θελω? Δηλαδη να εχει λειτουργικο ομοιο με το galaxy s 4 για παραδειγμα? Οι λειτουργιες που του λειπουν τωρα, θα εμφανιστουν με το νεο λειτουργικο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αγορασα εχθες ενα zopo c2 απο το επισημο site. To κινητο εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ειναι αρκετα γρηγορο, ομως το software που φορα ειναι αρκετα φτωχο, με αρκετες ελειψεις, σε σχεση με αλλα android κινητα που ειχα στο παρελθον. Επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις σχετικα με ρουταρισματα και τετοια, αν μπορει καποιος να μου λυσει την απορια οσο πιο απλα γινεται.

 

Υπαρχει τροπος να αλλαξω το λειτουργικο του, και να βαλω ενα πιο "πλουσιο" σε γραφικα, και λειτουργιες? Αν δηλαδη μπω στη διαδικασια να κανω ρουταρισμα (και θεος βοηθος αν τα καταφερω...) θα εχω το αποτελεσμα που θελω? Δηλαδη να εχει λειτουργικο ομοιο με το galaxy s 4 για παραδειγμα? Οι λειτουργιες που του λειπουν τωρα, θα εμφανιστουν με το νεο λειτουργικο?

 

Ευχαριστω

1. είσαι εκτός θέματος

2. η συσκευή σου έχει stock android

3. βάλε το xposed installer κ μετά το gravity box από μέσα, και θα χεις πάρα πολλές νέες λειτουργείες παρμένες κυρίως απ τη cyanogenmod

4. http://www.needrom.com/phone-roms/zopo/zp980h-c2/ Custom roms για το κινητο σου, και miui, και lewa, και samsung-like με touchwiz

5. Εφαρμογές που σου λείπουν..μπορείς να βάλεις μονος σου απ το play store:p

Link to comment
Share on other sites

1. είσαι εκτός θέματος

2. η συσκευή σου έχει stock android

3. βάλε το xposed installer κ μετά το gravity box από μέσα, και θα χεις πάρα πολλές νέες λειτουργείες παρμένες κυρίως απ τη cyanogenmod

4. http://www.needrom.com/phone-roms/zopo/zp980h-c2/ Custom roms για το κινητο σου, και miui, και lewa, και samsung-like με touchwiz

5. Εφαρμογές που σου λείπουν..μπορείς να βάλεις μονος σου απ το play store:p

 

ευχαριστω πολυ

αν και λιγα καταλαβα, θα προσπαθησω να τα κανω

 

ευχαριστω για την απαντηση σου. υπαρχει καποιος αναλυτικος οδηγος πως γινονται αυτα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου. υπαρχει καποιος αναλυτικος οδηγος πως γινονται αυτα?

για το xposed και το gravity box, googlαρε. για τις ρομ, διαβασε οτι γραφουν στο needrom στη καθεμια, κ ρώτα στο θέμα της συσκευής σου

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα περιγράψω τον κλασσικό τρόπο flashαρίσματος των σύγχρονων Mediatek συσκευών [6575, 6577(Τ), 6572, 6589(T/M), 8377, 8389] μέσω υπολογιστή (εγγραφή της nand/emmc rom της συσκευής, στο εξής για συντομία: rom), όπως τα περισσότερα κινέζικα android smartphones.

Τσεκάρουμε κάτω στον πίνακα τι θέλουμε να φλασάρουμε, και πατάμε το Download πάνω.

Κλείνουμε και συνδέουμε τη συσκευή μας ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ στο USB, χρησιμοποιώντας θύρα USB της μητρικής πλακέτας, κι όχι κάποιου εξωτερικού HUB.

Αν δεν ξεκινήσει το φλασάρισμα (χρωματιστές γραμμούλες κάτω και το ποσοστό να ανεβαίνει προς το 100%), τοποθετούμε τη μπαταρία στη συσκευή.

Όταν βγει το παραθυράκι με τον πράσινο κύκλο, αποσυνδέουμε κι ανοίγουμε τη συσκευή για να δούμε τι κάναμε.

 

Καλησπέρα έχω μια ένσταση σχετικά με τη σύνδεση του κινητού στο USB χωρίς μπαταρία . Στο δικό μου THL W8+ έκαψε το λεντάκι που ανάβει κόκκινο στη φόρτιση . Νομίζοντας ότι είναι θέμα της νέας ROM που έβαλα ξαναφλάσαρα τη stock ROM που είχα κάνει backup αλλά τίποτα το λεντάκι δε ξανάναψε μάλλον κάηκε κατά τη σύνδεση στο USB χωρίς μπαταρία γιατί σήκωσε μεγαλύτερη τάση .(Η μπαταρία είναι 3,6 volt ενώ το USB 5 volt).

Edited by nickgram0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια ένσταση σχετικά με τη σύνδεση του κινητού στο USB χωρίς μπαταρία . Στο δικό μου THL W8+ έκαψε το λεντάκι που ανάβει κόκκινο στη φόρτιση . Νομίζοντας ότι είναι θέμα της νέας ROM που έβαλα ξαναφλάσαρα τη stock ROM που είχα κάνει backup αλλά τίποτα το λεντάκι δε ξανάναψε μάλλον κάηκε κατά τη σύνδεση στο USB χωρίς μπαταρία γιατί σήκωσε μεγαλύτερη τάση .(Η μπαταρία είναι 3,6 volt ενώ το USB 5 volt).

Απλά έτυχε. Το ρεύμα που παίρνει η πλακέτα είναι το ίδιο είτε με μπαταρία είτε χωρίς, καθώς ελέγχεται από το κύκλωμα φόρτισης. Και η μπαταρία φορτισμένη πλήρως είναι ~4.1V

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εχω ενα Lenovo P770 και εχθες του περασα την Rom LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.05.23_0e0be με λαθος εργαλειο(χρειαζεται το δικο της).Το κινητο σταματαει στο εικονιδιο της Rom.Βοηθησε με σε παρακαλω να περασω μια Rom μεσω Flash Tool.Ποια ειναι καταλληλη για χρηση με το Flash Tool.Και 2ο που θα βαλω την Rom για το φλασαρισμα;Πρεπει στον φακελο που περιεχει το Flash Tool να φτιαξω καινουργιο φακελο με το ονομα Firmware και να βαλω μεσα την Rοm;Κατοπιν οταν βαλω το scatter πρεπει να ειναι μαρκαρισμενο το κουτακι του Recovery ή ολα;

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000252_zps5a641caa.jpg

Edited by Superuser

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εχω ενα Lenovo P770 και εχθες του περασα την Rom LeWa_Lenovo_P770_JB_ROM_13.05.23_0e0be με λαθος εργαλειο(χρειαζεται το δικο της).Το κινητο σταματαει στο εικονιδιο της Rom.Βοηθησε με σε παρακαλω να περασω μια Rom μεσω Flash Tool.Ποια ειναι καταλληλη για χρηση με το Flash Tool.Και 2ο που θα βαλω την Rom για το φλασαρισμα;Πρεπει στον φακελο που περιεχει το Flash Tool να φτιαξω καινουργιο φακελο με το ονομα Firmware και να βαλω μεσα την Rοm;Κατοπιν οταν βαλω το scatter πρεπει να ειναι μαρκαρισμενο το κουτακι του Recovery ή ολα;

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000252_zps5a641caa.jpg

Δεν έχεις καμια δουλειά με το flash tool, απλά εγκατέστησες τη ρομ απ το recovery χωρίς να κανεις wipe data-dalvik. Απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες το απογευμα προσπαθω να περασω μια νεα ρομ στο κινητο μου MEDIATEK MT6589 S4 CLONE ΜΙΑ ΝΕΑ ΡΟΜ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..εΒΑΛΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΒΑΛΑ 2-3 ΚΛΕΙΔΙΑ δοκιμασα 3-4 flashtool αλλα τιποτα μολις βαζω το κινητο μου βγαζει brom error κλπ κλπ ... τι να φταιει παω να σκασω πονανε τα ματια μου απο την νυστα υπαρχει καποια βοηθεια???

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καμια δουλειά με το flash tool, απλά εγκατέστησες τη ρομ απ το recovery χωρίς να κανεις wipe data-dalvik. Απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου

Σταυρο σε ευχαριστω για την απαντηση.Δηλαδη μπορω να σωσω την συσκευη με ξαναπερασμα της Rom ή πρεπει να κανω κατι αλλο;Συγνωμη που σου ξαναγραφω αλλα εισαι ειδικος.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ.Επειδη εχω κανει λαθος φλασαρισμα στο τηλεφωνο μου,θα ηθελα παρακαλω να με βοηθησετε εφοσον εχετε χρονο για το ξαναφλασαρω με Flash Tool βημα-βημα.Καταρχην τρεχομε το Flash_tool.exe και μετα βαζουμε το MT6577_Android_scatter_emmc.Τι αλλο πρεπει να κανουμε μετα;Γιατι κανοντας αυτα τα βηματα μου βγαινει μηνυμα λαθους.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000259_zps9fe80aba.jpg

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000258_zps0809bc37.jpg

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000257_zps1ca2ecec.jpg

http://i1218.photobucket.com/albums/dd404/gkpapad/Lenovo%20P770/P1000256_zps74ac9809.jpg

Edited by gkpapad

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ.Επειδη εχω κανει λαθος φλασαρισμα στο τηλεφωνο μου,θα ηθελα παρακαλω να με βοηθησετε εφοσον εχετε χρονο για το ξαναφλασαρω με Flash Tool βημα-βημα.Καταρχην τρεχομε το Flash_tool.exe και μετα βαζουμε το MT6577_Android_scatter_emmc.Τι αλλο πρεπει να κανουμε μετα;Γιατι κανοντας αυτα τα βηματα μου βγαινει μηνυμα λαθους. URL]

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω μου βγαζει ακριβως το ιδιο σφαλμα και εχω κολλησει παρακαλουμε οποιος ξερει να μας πει λυση τι να κανουμε για να φτιαξει η τι κανουμε λαθος .......

 

Παιδια καλημερα!! Προβλημα μεγαλο ξαναπερναγωντας την μαμα rom μου εξαφανιστηκε η εφαρμογη της καμερας απτο μενου...!!!

Μονο στο widget το εχει και απο εκει δεν μου το ανοιγει...Οτι ναναι...Καμια ιδεα κανεις τι παιζει γιατι εχω φρικαρει...

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...