Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το πρόβλημα με την μπαταρία. Από 40 σε 1-2% και κλείνει.

Το κινητό ειναι ακόμα στην εγγύηση, παίζει να μου το φτιάξουν free ή μπα?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το πρόβλημα με την μπαταρία. Από 40 σε 1-2% και κλείνει.

Το κινητό ειναι ακόμα στην εγγύηση, παίζει να μου το φτιάξουν free ή μπα?

 

Ναι. Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Το πήγα arvato και μου άλλαξαν μπαταρία.. Απλά εγώ δεν είχα εγγύηση και πλήρωσα την αλλαγή. Εσύ λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα αφού είναι ακόμα στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το πρόβλημα με την μπαταρία. Από 40 σε 1-2% και κλείνει.

Το κινητό ειναι ακόμα στην εγγύηση, παίζει να μου το φτιάξουν free ή μπα?

 

Είναι κλασικό πρόβλημα μπαταρίας. Έχει ταλαιπωρηθεί, με αποτέλεσμα να μην έχει σταθερή τάση, οπότε η ένδειξη δεν είναι ακριβής. Φίλος πάντως είχε πάει το z, μια βδομάδα πριν λήξει η εγγύηση στην omnitech. Του την πέρασαν κανονικά στην εγγύηση την μπαταρία. Παλιά είχαν μόνο 6 μήνες εγγύηση, τώρα επειδή είναι ενσωματωμένες μάλλον, πιάνονται με την εγγύηση του κινητού. Αξίζει να το πεταχτείς όταν βρεις χρόνο.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. θα το πάω όταν θα έχω χρόνο και θα σας ενημερωσω για την εξέλιξη. Αν και δεν νομίζω να το έχει και κάποιος άλλος ακόμα στην εγγύηση.. :D:lol:

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. θα το πάω όταν θα έχω χρόνο και θα σας ενημερωσω για την εξέλιξη. Αν και δεν νομίζω να το έχει και κάποιος άλλος ακόμα στην εγγύηση.. :D:lol:

 

Πρέπει να ήσουν απο τους τελευταίους που το πήραν.. Γενάρη του 15 ήδη είχε βγει το z3..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήσουν απο τους τελευταίους που το πήραν.. Γενάρη του 15 ήδη είχε βγει το z3..

Κάλλιο αργά παρά ποτέ

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παίδες,

 

ένα ζήτημα που αφορά τη μπαταρία του Ζ1 και τη διάρκεια ζωής της:

 

Έχει κάποιους μήνες - αν δεν κάνω λάθος λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων του 2016 - που αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα:

Η μπαταρία του κινητού έπεφτε ξαφνικά με φρενήρη ρυθμό, δηλαδή από το 25-30% πήγαινε στο 0%, άσχετα αν χρησιμοποιούσα 4G εκείνη τη στιγμή ή κάποια άλλα εφαρμογή (π.χ. reader για pdf/djvu βιβλία), γεγονός εξαιρετικά ενοχλητικό γιατί αν πρέπει να είσαι έξω για κάποια δουλειά όλη τη μέρα (ή στο δρόμο - ενίοτε το χρησιμοποιώ και ως GPS) είναι προφανές πως δεν μπορεί η έγνοια να είναι στο που θα βρεθεί η πλησιέστερη πρίζα για να (ξανα)φορτίσει.

Διάβασα προηγούμενα μηνύματα σχετικά με προβλήματα μπαταρίας και το ότι πιθανή αντικατάσταση λύνει το ζήτημα. Μια λεπτομέρεια όμως, την οποία δεν είδα να αναφέρουν άλλοι φίλοι ιδιοκτήτες αυτού του μοντέλου:

 

Ωραία, έκλεισε το κινητό με 0%. Το βάζω να φορτίσει για ένα μικρό χρονικό διάστημα, όλα ωραία και καλά πάει στο 20-25% (κλειστό ενώ φορτίζει). Τυχαίνει να πρέπει να φύγω βιαστικά και λέω ok δεν πειράζει, έστω 20% να κάνω τη δουλειά μου και όταν επιστρέψω θα το ξαναβάλω να φορτίσει. Τί βλέπω όμως; Ανοίγοντας το κινητό η μπαταρία έχει ανέβει από το 25% (ας πούμε) που έδειχνε η ένδειξη όσο φόρτιζε στο 85% (και στο 100% ορισμένες) !!! Εξυπακούεται πως όλο αυτό είναι αξιοπερίεργο καθώς σε διάστημα 30΄ είναι αδύνατο να συμβεί αυτό.

 

Εφόσον είναι ανοιχτό το δουλεύω - αναγκαστικά -, βλέπω ότι η μπαταρία προοδευτικά πέφτει από το 80+% στο 65% σε ένα λογικό διάστημα, όμως από το 60% στο 50% ο χρόνος είναι ελάχιστος, για να φτάσει μετά νομοτελειακά στο κλασικό φαινόμενο της εξαϋλωσης από το 50% στο 0% μέσα σε δευτερόλεπτα. Λογικό θα μου πείτε, αφού φόρτισε για 25% και σου λέει μετά 80%, αυτό σημαίνει πως όταν η μπαταρία πέσει στο 60% το πραγματικό υπόλοιπο θα είναι 1-5%.

 

Αλλά ποιο είναι το πρόβλημα που κάνει το κινητό να διαβάζει λάθος τη χωρητικότητα/επίπεδο φόρτισης; Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάποιο bug/battery drain και όχι στο hardware/μπαταρία;

 

Για να είμαι ειλικρινής μεταξύ αλλαγής μπαταρίας σε κινητό που είναι 3,5 ετών και αγοράς νέου (όχι απαραίτητα στα ίδια λεφτά που το αγόρασα ενώ κυκλοφορούσε ήδη ένα έτος - τουλάχιστον - τότε) προτιμώ το 2ο [εάν και εφόσον βρεθεί το "κασέρι"], αλλά επειδή προς το παρόν πρέπει να δουλέψω μ' αυτό - μέχρι το καλοκαίρι σίγουρα - υπάρχει κάποια λύση;

 

Εάν είναι μόνο η αλλαγή...ίσως πρέπει να ζήσω για λίγο ακόμη με τη μπαταρία αυτή...

Le mieux est l'ennemi du bien
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

ένα ζήτημα που αφορά τη μπαταρία του Ζ1 και τη διάρκεια ζωής της:

 

Έχει κάποιους μήνες - αν δεν κάνω λάθος λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων του 2016 - που αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα:

Η μπαταρία του κινητού έπεφτε ξαφνικά με φρενήρη ρυθμό, δηλαδή από το 25-30% πήγαινε στο 0%, άσχετα αν χρησιμοποιούσα 4G εκείνη τη στιγμή ή κάποια άλλα εφαρμογή (π.χ. reader για pdf/djvu βιβλία), γεγονός εξαιρετικά ενοχλητικό γιατί αν πρέπει να είσαι έξω για κάποια δουλειά όλη τη μέρα (ή στο δρόμο - ενίοτε το χρησιμοποιώ και ως GPS) είναι προφανές πως δεν μπορεί η έγνοια να είναι στο που θα βρεθεί η πλησιέστερη πρίζα για να (ξανα)φορτίσει.

Διάβασα προηγούμενα μηνύματα σχετικά με προβλήματα μπαταρίας και το ότι πιθανή αντικατάσταση λύνει το ζήτημα. Μια λεπτομέρεια όμως, την οποία δεν είδα να αναφέρουν άλλοι φίλοι ιδιοκτήτες αυτού του μοντέλου:

 

Ωραία, έκλεισε το κινητό με 0%. Το βάζω να φορτίσει για ένα μικρό χρονικό διάστημα, όλα ωραία και καλά πάει στο 20-25% (κλειστό ενώ φορτίζει). Τυχαίνει να πρέπει να φύγω βιαστικά και λέω ok δεν πειράζει, έστω 20% να κάνω τη δουλειά μου και όταν επιστρέψω θα το ξαναβάλω να φορτίσει. Τί βλέπω όμως; Ανοίγοντας το κινητό η μπαταρία έχει ανέβει από το 25% (ας πούμε) που έδειχνε η ένδειξη όσο φόρτιζε στο 85% (και στο 100% ορισμένες) !!! Εξυπακούεται πως όλο αυτό είναι αξιοπερίεργο καθώς σε διάστημα 30΄ είναι αδύνατο να συμβεί αυτό.

 

Εφόσον είναι ανοιχτό το δουλεύω - αναγκαστικά -, βλέπω ότι η μπαταρία προοδευτικά πέφτει από το 80+% στο 65% σε ένα λογικό διάστημα, όμως από το 60% στο 50% ο χρόνος είναι ελάχιστος, για να φτάσει μετά νομοτελειακά στο κλασικό φαινόμενο της εξαϋλωσης από το 50% στο 0% μέσα σε δευτερόλεπτα. Λογικό θα μου πείτε, αφού φόρτισε για 25% και σου λέει μετά 80%, αυτό σημαίνει πως όταν η μπαταρία πέσει στο 60% το πραγματικό υπόλοιπο θα είναι 1-5%.

 

Αλλά ποιο είναι το πρόβλημα που κάνει το κινητό να διαβάζει λάθος τη χωρητικότητα/επίπεδο φόρτισης; Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάποιο bug/battery drain και όχι στο hardware/μπαταρία;

 

Για να είμαι ειλικρινής μεταξύ αλλαγής μπαταρίας σε κινητό που είναι 3,5 ετών και αγοράς νέου (όχι απαραίτητα στα ίδια λεφτά που το αγόρασα ενώ κυκλοφορούσε ήδη ένα έτος - τουλάχιστον - τότε) προτιμώ το 2ο [εάν και εφόσον βρεθεί το "κασέρι"], αλλά επειδή προς το παρόν πρέπει να δουλέψω μ' αυτό - μέχρι το καλοκαίρι σίγουρα - υπάρχει κάποια λύση;

 

Εάν είναι μόνο η αλλαγή...ίσως πρέπει να ζήσω για λίγο ακόμη με τη μπαταρία αυτή...

 

Αυτό που περιγράφεις ακριβώς είναι πρόβλημα της μπαταρίας και μόνο. Αλλαγή μπαταρίας και είσαι Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

ένα ζήτημα που αφορά τη μπαταρία του Ζ1 και τη διάρκεια ζωής της:

 

Έχει κάποιους μήνες - αν δεν κάνω λάθος λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων του 2016 - που αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα:

Η μπαταρία του κινητού έπεφτε ξαφνικά με φρενήρη ρυθμό, δηλαδή από το 25-30% πήγαινε στο 0%, άσχετα αν χρησιμοποιούσα 4G εκείνη τη στιγμή ή κάποια άλλα εφαρμογή (π.χ. reader για pdf/djvu βιβλία), γεγονός εξαιρετικά ενοχλητικό γιατί αν πρέπει να είσαι έξω για κάποια δουλειά όλη τη μέρα (ή στο δρόμο - ενίοτε το χρησιμοποιώ και ως GPS) είναι προφανές πως δεν μπορεί η έγνοια να είναι στο που θα βρεθεί η πλησιέστερη πρίζα για να (ξανα)φορτίσει.

Διάβασα προηγούμενα μηνύματα σχετικά με προβλήματα μπαταρίας και το ότι πιθανή αντικατάσταση λύνει το ζήτημα. Μια λεπτομέρεια όμως, την οποία δεν είδα να αναφέρουν άλλοι φίλοι ιδιοκτήτες αυτού του μοντέλου:

 

Ωραία, έκλεισε το κινητό με 0%. Το βάζω να φορτίσει για ένα μικρό χρονικό διάστημα, όλα ωραία και καλά πάει στο 20-25% (κλειστό ενώ φορτίζει). Τυχαίνει να πρέπει να φύγω βιαστικά και λέω ok δεν πειράζει, έστω 20% να κάνω τη δουλειά μου και όταν επιστρέψω θα το ξαναβάλω να φορτίσει. Τί βλέπω όμως; Ανοίγοντας το κινητό η μπαταρία έχει ανέβει από το 25% (ας πούμε) που έδειχνε η ένδειξη όσο φόρτιζε στο 85% (και στο 100% ορισμένες) !!! Εξυπακούεται πως όλο αυτό είναι αξιοπερίεργο καθώς σε διάστημα 30΄ είναι αδύνατο να συμβεί αυτό.

 

Εφόσον είναι ανοιχτό το δουλεύω - αναγκαστικά -, βλέπω ότι η μπαταρία προοδευτικά πέφτει από το 80+% στο 65% σε ένα λογικό διάστημα, όμως από το 60% στο 50% ο χρόνος είναι ελάχιστος, για να φτάσει μετά νομοτελειακά στο κλασικό φαινόμενο της εξαϋλωσης από το 50% στο 0% μέσα σε δευτερόλεπτα. Λογικό θα μου πείτε, αφού φόρτισε για 25% και σου λέει μετά 80%, αυτό σημαίνει πως όταν η μπαταρία πέσει στο 60% το πραγματικό υπόλοιπο θα είναι 1-5%.

 

Αλλά ποιο είναι το πρόβλημα που κάνει το κινητό να διαβάζει λάθος τη χωρητικότητα/επίπεδο φόρτισης; Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάποιο bug/battery drain και όχι στο hardware/μπαταρία;

 

Για να είμαι ειλικρινής μεταξύ αλλαγής μπαταρίας σε κινητό που είναι 3,5 ετών και αγοράς νέου (όχι απαραίτητα στα ίδια λεφτά που το αγόρασα ενώ κυκλοφορούσε ήδη ένα έτος - τουλάχιστον - τότε) προτιμώ το 2ο [εάν και εφόσον βρεθεί το "κασέρι"], αλλά επειδή προς το παρόν πρέπει να δουλέψω μ' αυτό - μέχρι το καλοκαίρι σίγουρα - υπάρχει κάποια λύση;

 

Εάν είναι μόνο η αλλαγή...ίσως πρέπει να ζήσω για λίγο ακόμη με τη μπαταρία αυτή...

 

Και το δικο μου μετα από 2,5 περιπου χρονια αρχισε να κανει διαφορα κουλά όχι όμως τοσο εντονα όπως το δικο σου. Προφανως είναι θεμα μπαταριας. Η αντικατασταση της μπαταριας κοστιζει περιπου 50€. Ισως και λιγο λιγοτερο. Το βασικο θεμα είναι το κατά ποσο το κινητο σημερα σου καλυπτει τις ανάγκες η όχι οποτε πρεπει να κινηθείς σε κατι με μεγαλύτερες δυνατότητες, αλλα και αναλογο κοστος. Στην ιδια φαση είμαι και εγω και σκέφτομαι το κατά ποσο πρεπει να κινηθω για μπαταρια η για νέο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου μετα από 2,5 περιπου χρονια αρχισε να κανει διαφορα κουλά όχι όμως τοσο εντονα όπως το δικο σου. Προφανως είναι θεμα μπαταριας. Η αντικατασταση της μπαταριας κοστιζει περιπου 50€. Ισως και λιγο λιγοτερο. Το βασικο θεμα είναι το κατά ποσο το κινητο σημερα σου καλυπτει τις ανάγκες η όχι οποτε πρεπει να κινηθείς σε κατι με μεγαλύτερες δυνατότητες, αλλα και αναλογο κοστος. Στην ιδια φαση είμαι και εγω και σκέφτομαι το κατά ποσο πρεπει να κινηθω για μπαταρια η για νέο τηλεφωνο.

 

Προς το παρόν με βλέπω να την παλεύω με προσεκτική χρήση - όσο δεν ελλοχεύει στα κοντά κανένα μακρινό ταξίδι (αλλά και κει με 2 powerbank καβάτζα...). Σαν κινητό δεν το λες και κακό, παρά την ηλικία του, δεν είμαι ψείρας με τις φωτογραφίες/βίντεο, παιχνίδια δεν παίζω, αρκετά casual χρήση (ίντερνετ κυρίως επειδή πρέπει να πηγαινοέρχομαι συχνά με λεωφορεία), μάλλον θα κοιτάξω να πάρω κάτι "καλό", όταν θα υπάρχει ευχέρεια. Εκτός κι αν μου τη σαλτάρει τόσο πολύ που θα πάω αύριο και θα το στείλω για αλλαγή μπαταρίας, αλλά διάβασα πως θέλει και κάποιες μέρες για να γίνει η δουλειά, πράγμα κάπως αποθαρρυντικό-

Le mieux est l'ennemi du bien
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα z3 tablet και αντινετωπιζω το ιδιο θεμα.η μπαταρία επεσε απο 11 ωρες SOT στις 6,5-7 μέσα σε ενα χρονο με βαρια χρηση.μαλλον ειναι θεμα γενικο οι μπαταριες στα sony.με το samsung που ειχα 2 χρονια με βαρια χρηση και η μπαταρια ειχε πεσει πολυυυυ λιγότερο!μαλιστα στο z3 μου εδω κ ποσους μηνες μόλις φτασει στο 16% και μεχρι το 7% πεφτει σε 5 λεπτα!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα. Το μεσημερι αλλαξα το κλειδωμα με μοτιβο στο Ζ1 και εβαλα κωδικο. Εβαλα την λειτουργια πτησης και το εβαλα για φορτιση.

Το απογευμα που πηγα να το ξεκλειδωσω, μου λεει οτι ο κωδικος ειναι λαθος (πληκτρολογω τον σωστο κωδικο). Τι μπορω να κανω για να μου παρει τον κωδικο;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A7600-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα πας στη περιοχει σου σε καποιο μαγαζι με κινητα να ασχολειται σε καποιο καλο μαστορα με 20 ΕΥΡΟ θα το τεληοσει υποθεσει σε 2 ωρες

Nokai 5110-Nokia 3310-Nokia 3410-Sony ericsson t68i-Sony ericsson t610-LG K920-Nokia 6230i-

Nokia 6220c-Nokia 610-SoNY Xperia P-Sony Xperia Z1 Honami-Iphone 5s-

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα με την τηλεφωνικη εξυπηρέτηση πελατών sonyxperia. Άψογη εξυπηρέτηση.

 

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επανεκκίνηση?
Οχι. Μεσω του υπολογιστη εβαλα αλλον κωδικο και το ξεκλειδωσα

 

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Μεσω του υπολογιστη εβαλα αλλον κωδικο και το ξεκλειδωσα

 

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΟΚ..:up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα ,μία βοήθεια .

Άλλαξα την μάλον ''προβληματική μπαταρία'' στο sony μου και αντί να διορθωθεί το πρόβλημα που είχα παρέμεινε το ίδιο .Αδειάζει ξαφνικά και σβύνει .Αν το έχω συνδεδεμένο όμως σε φορτιστή αυτό δεν συμβαίνει .

Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να το λυσω ;

Άν ήταν η μητρική το πρόβλημα μου δεν θα έσβυνε ακόμα και με τον φορτιστή ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Που την άλλαξες; Σίγουρα στην αλλάξανε; Να το πας και να τους πεις ότι κάνει πάλι το ίδιο. 99% είναι πρόβλημα μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Που την άλλαξες; Σίγουρα στην αλλάξανε; Να το πας και να τους πεις ότι κάνει πάλι το ίδιο. 99% είναι πρόβλημα μπαταρίας.

Την άλλαξα μόνος μου .Έχει τοποθετηθεί σωστά ,δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.Οκ έχασα την αδιαβροχοποίηση αλλά οκ .

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής ,φτάνει 100% ,αν το δουλέψω κανονικά σβύνει στο 20 λεπτο-30 λεπτο .Αν το ξανανοίξω μετα απο κανά 20λεπτο ,δείχνει φορτισμένο εκεί που ήτανε στο 70% π.χ. και ξανασβύνει τάχυστα αν ξαναδουλεφτεί .

Επίσης αν η συσκευή φορτιστεί και δεν δουλευτεί ,αλλά παραμείνει στην άκρη μένει ανοικτή χωρίς να σβύσει .Αυτό παρακολουθώ σήμερα ...Ίσως αν πέσει κατω απο το 70 να σβυσει.

Τι πιστεύεις;Τζούφια και η 2η μπαταρία που του έβαλα;

Υπάρχει τρόπος να την μετρήσω;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά είναι η μητρική πλακέτα της μπαταρίας. Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ στο δικό μου Sony Xperia Z1 Compact ...Φίλος τεχνικός μου είχε βάλει καινούργια γνήσια μπαταρία αλλά έκανε πάλι τα ίδια. Όταν το έχω στο ρεύμα είναι οκ, μόλις το βγάλω και δεν του κάνω τίποτα είναι οκ, αν κάνω 2-3 ενέργειες ή μπω internet κατευθείαν θα κλείσει κι ας είναι 100% . Μόλις το συνδέσω πάλι στο ρεύμα άλλες φορές γράφει 0% κι άλλες φορές εκεί που ήταν η μπαταρία πριν κλείσει π.χ. 80%!!!! Στην TS Solutions που το είχα πάει μου είπαν ότι είναι η βλάβη που σου είπα και για την αλλαγή της θέλανε 230 ευρώ!!!! Σε τέτοιες βλάβες το κινητό πάει στον κάλαθο των αχρήστων μιας κι όταν δεν είναι μέσα στην εγγύηση είναι οικονομικά ασύμφορη η επισκευή της. Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ,μία βοήθεια .

Άλλαξα την μάλον ''προβληματική μπαταρία'' στο sony μου και αντί να διορθωθεί το πρόβλημα που είχα παρέμεινε το ίδιο .Αδειάζει ξαφνικά και σβύνει .Αν το έχω συνδεδεμένο όμως σε φορτιστή αυτό δεν συμβαίνει .

Έχετε καμία ιδέα πως μπορώ να το λυσω ;

Άν ήταν η μητρική το πρόβλημα μου δεν θα έσβυνε ακόμα και με τον φορτιστή ;

 

Το ίδιο ακριβώς που περιγράφεις έπαθα πέρισυ στο Z1 Compact μου, 1-2 βδομάδες πριν τη λήξη της εγγύησης. Εκεί που έδειχνε π.χ. 70-80% μπαταρία, έκλεινε, ακόμα κι όταν δεν το δούλευα, ακόμα κι ήταν κανονικά σε αναμονή. Αν το συνέδεα σε ρεύμα κι έκανα και μια επανεκκίνηση, επανέρχονταν. Κουβαλούσα πάντα power bank μαζί μου για να μη μείνω χωρίς κινητό. Δυστυχώς από τα συμπτώματα που περιγράφεις, κατά πάσα πιθανότητα είναι μητρική πλακέτα. Το έστειλα στην arvato (ts solutions) και μου άλλαξαν και μητρική (με καινούργιο IMEI φυσικά) και μπαταρία. Απ' ό,τι θυμάμαι το κόστος εκτός εγγύησης ήταν κοντά στα 200+ ευρώ. Έκτοτε δεν μου το παρουσίασε ξανά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις σας και σας ζητω συγνώμη για την καθυστέρηση .Οι υποχρεώσεις με άφησαν μακρυά απο το pc κτλ .

Απο την αρχή το έιχα ψιλιαστεί για μητρική αλλά τα πάμπολλα post σχετικά με την μπαταρία μου άλλαξαν γνώμη ,μάταια όμως.

Πριν το αφήσω στην άκρη είπα να δοκιμάσω το εξής .Το φόρτισα πλήρως και το αφήσα να αργοπεθάνει στην άκρη .Σήμερα έχει φτάσει στο 40% και πέφτει .Ακόμα δεν έχει σβύσει και λέω μήπως καταφέρω κάποιου τύπου καλιμπράρισμα στην μπαταρία ,αν είναι η μπαταρία που προφανώς δεν είναι :lol: ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις .

Ψάχνοντας στο ebay βρήκα απο Iσπανία μητρικές πλακέτες απο 45 -+ .

Ποιά είναι η γνώμη σας ;

Εδώ π.χ. :

https://www.ebay.com/itm/Placa-Base-Motherboard-Sony-Xperia-Z1-C6903-16-GB-Yoigo-/112603400867?hash=item1a37af8aa3:g:hCYAAOSwwc1Z46ae

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αν έχεις τη διάθεση..Σε περίπτωση που είναι προβληματική μπορείς να πάρεις και τα χρήματά σου πίσω.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...