Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος του Z1 και μετά από αρκετούς μήνες με την Pandora Remix Lollipop ROM, είχα την (όχι και τόσο) φαεινή ιδέα να δοκιμάσω την Marshmallow από τους ίδιους.

Για να μην τα πολυλογώ, είναι αποτυχία για everyday χρήση (random restarts, η φωτογραφική μηχανή κολλάει, η λήψη βίντεο δεν δουλεύει, η μπαταρία πέφτει σαν το μήλο στο κεφάλι του Νεύτωνα κοκ).

Η ερώτηση: Πώς μπορώ να επιστρέψω στην πιο πρόσφατη stock έκδοση; Το κινητό έχει (προφανώς) ξεκλειδωμένο bootloader και περασμένη την έκδοση 3.0 του TWRP recovery.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Λήξις συναγερμού. Για την περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα, δουλεύει μια χαρά αυτός ο οδηγός, με το XPERIFirm και το Flashtool. :ninja:

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα την καρτα sim σε ενα xperia u και το σημα ειναι πολυ καλυτερο απ οτι στο xperia z1 που ειναι απελπιστικο.

 

Αυτο ειναι θεμα hardware; Υπαρχει περιπτωση να φταει καποια απο τις 120 εφαρμογες που εχω περασει; υπαρχει περιπτωση να θελει hard reset; Υπαρχει καποια εφαρμογη που να βελτιωνει το σημα;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν και συνήθως αυτά τα θέματα δεν επηρεάζονται από τις εφαρμογές, ίσως είναι η ώρα να δοκιμάσεις και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Με άλλες sim (και άλλων παρόχων) έχεις τα ίδια προβλήματα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και συνήθως αυτά τα θέματα δεν επηρεάζονται από τις εφαρμογές, ίσως είναι η ώρα να δοκιμάσεις και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Με άλλες sim (και άλλων παρόχων) έχεις τα ίδια προβλήματα;

Τι να σου πω δεν το εχω δοκιμάσει.

Η ληψη σήματος ειναι ανεξάρτητη απο τη συσκευή;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η ληψη σήματος ειναι ανεξάρτητη απο τη συσκευή;

 

Όχι βέβαια, από τις εφαρμογές είπα οτι συνήθως είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρκετοί. Είναι θέμα μπαταρίας. Arvato και αλλαγή. Αν είναι εκτός εγγύησης 41-60€. Συνήθως συνοδεύεται και από ελαφρύ φούσκωμα στο πίσω μέρος στο ύψος της μπαταρίας.

 

επανερχομαι παιδια γιατι πηγαμε το κινητο στην σονυ πατρας και το εστειλαν στην αρβατο για αλλαγη μπταριας.

σημερα αφυ πηγε η κοπελια να ρωτησει τι γινεται γιατι δεν ειχε καποια ενημερωση της ειπαν οτι το κινητο γυρναει πισω γιατι

κριθηκε ασυμφορη η επισκευη του 200πλας και ο λογος ειναι οτι ειναι στραβο το σασι.

και λεω εγω τωρα δεν επρεπε να μας ειδοποιησουν να μας το πουν και αν θελαμε απλα να μας εβαζαν την μπαταρια και α μην γινονταν αδιαβροχο;

ειναι να μην πω οι ανθρωποι και τυχεροι που δεν ημουν εγω μπροστα.ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε αυθεντικη μπαταρια καθως και τις ταινιες για το κλεισιμο των καπακιων;θα το κανω μονο μου μαλλον εκτος αν βρω ακρη με αυτους.

ελπιζω μονο να μην μας ζητησουν λεφτ για το τσεκ γιατι θα γινει μαχη

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι παιδια γιατι πηγαμε το κινητο στην σονυ πατρας και το εστειλαν στην αρβατο για αλλαγη μπταριας.

σημερα αφυ πηγε η κοπελια να ρωτησει τι γινεται γιατι δεν ειχε καποια ενημερωση της ειπαν οτι το κινητο γυρναει πισω γιατι

κριθηκε ασυμφορη η επισκευη του 200πλας και ο λογος ειναι οτι ειναι στραβο το σασι.

και λεω εγω τωρα δεν επρεπε να μας ειδοποιησουν να μας το πουν και αν θελαμε απλα να μας εβαζαν την μπαταρια και α μην γινονταν αδιαβροχο;

ειναι να μην πω οι ανθρωποι και τυχεροι που δεν ημουν εγω μπροστα.ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε αυθεντικη μπαταρια καθως και τις ταινιες για το κλεισιμο των καπακιων;θα το κανω μονο μου μαλλον εκτος αν βρω ακρη με αυτους.

ελπιζω μονο να μην μας ζητησουν λεφτ για το τσεκ γιατι θα γινει μαχη

Καλημέρα, εγω την μπαταρία την πήρα απο εδω http://www.hamzatel.gr ειναι Αθήνα βέβαια και δεν ξερω αμα σε βολεύει. Θα σου προτεινα να βρεις καπου απο Πάτρα γιατι εγω αναγκάστηκα να αλλαξω 2 φορες μπαταρια γιατι η πρώτη ηταν πεθαμενη. Για το καπακι μπορείς να παρεις διπλης οψεως της 3M που εχει βγάλει για τέτοιες δουλειές ειναι πολυ λεπτό και κολλάει και ντουβαρι.

Δοκιμασε αλλη μια φορά με Αρβατο στην τελική πεστους οτι υπογράφω και χαρτί οτι δεν θελω αδιαβροχοποιηση μονο αλλαγή μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε.

ποσο πηγε η αλλαγη αν επιτρεπεται;

την 3Μ απο ελλαδα παιζει για ποιο γρηγορα γιατι απο εξωτερικο συμφερει να παρω αυτες που ειναι ειδικα για το κινητο,φτηνες ειναι εξαλλου

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε.

ποσο πηγε η αλλαγη αν επιτρεπεται;

την 3Μ απο ελλαδα παιζει για ποιο γρηγορα γιατι απο εξωτερικο συμφερει να παρω αυτες που ειναι ειδικα για το κινητο,φτηνες ειναι εξαλλου

Την έκανε φιλος οποτε πληρωσα μονο τη μπαταρία. Εννοείτε οτι βολεύει να πάρεις αυτές που ειναι για τη συσκευή αλλα εγω βιαζομουν και βάλαμε της 3M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εντελει δεν μας χρεωσαν γιατι ειχε κριθει ασυμφορο και μαλλον επειδη ειχαμε.εξαρχης ζητησει αλλαγη μπαταριας και οχι ελεγχο.

σε ερωτηση μου αν μπορω να αγορασω την μπαταρια η να μου υην αλλαξουν και χωρις να γινει αδιαβροχο το κινητο μου ειπαν οχι.τραγικοι απλα.

εντελει πηγα σε ενα μαγαζι ακριβως απεναντι που αλλαζει μπαταριες κανονικα και μου ειπαν με τοποθετηση 35 ευρω.την περιμενω δευτερα η τριτη

να την βαλω.σε ερωτηση για την ποιοτητα της μπαταριας μου ειπε οτι ειναι αυθεντικη.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, να σας περιγράψω ένα πρόβλημα που έχω με την συσκευή μπας και το έχει πάθει κάποιος ή ξέρει κάποια βοήθεια...

Λοιπόν το κινητό δουλεύει μία χαρά και ξαφνικά μετά από 1 ή 2 ή 3 ημέρες (δεν έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) ανεβάζει θερμοκρασία η μπαταρία και δεν πέφτει... Μετά από λίγη ώρα σβήνει το κινητό λόγο θερμοκρασίας... Αν το αφήσω πολύ ώρα θα ανάψει αλλά η θερμοκρασία είναι ανεβασμένη και μετά από λίγο σβήνει πάλι... Ακόμη και να το σβήσω η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από 35... Έχω αλλάξει μπαταρία και ενώ ξεκινάει από 27-28 βαθμούς και δουλεύει μετά πάλι από λίγο καιρό χρήσης ανεβαίνει στους 42-43 και δεν ξαναπέφτει σε επίπεδα 27-28... Και φυσικά μετά από χρήση εντατική ανεβαίνει στους 52-53 και σβήνει εντελώς...

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα?

 

Έχω αλλάξει μπαταρία, έχω "παίξει με το cpu", έχω βάλει με flashtool την official 5.1.1 ξανά από την αρχή, το έχω ψευτορουτάρει και έκανα reset τα πάντα αλλά τίποτα... Το πρόβλημα παραμένει

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι κάποια εφαρμογή; Όταν το κάνεις reset και το αφήνεις "γυμνό" τελείως, ανεβάζει πάλι θερμοκρασίες;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι κάποια εφαρμογή; Όταν το κάνεις reset και το αφήνεις "γυμνό" τελείως, ανεβάζει πάλι θερμοκρασίες;

 

Ναι... Δουλεύει σωστά για 1 ή 2 ημέρες όπως είναι "μαμά" και το ξαναπαθαίνει...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία άλλαξες μόνος σου; Εννοώ είσαι εκτός εγγύησης;

 

Ναι είχε βγει από την Εγγύηση και την άλλαξα μόνος μου... Πλήρωσα 30 ευρώ για μπαταρία από γνωστό μαγαζί, υποτίθεται γνήσια...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Εχω μια απορια, αν μπορειτε να με βοηθήσετε. Τι διαφορα υπάρχει αν μπαινω σε καποια ιστοσελίδα μέσω εφαρμογης από το να μπαινω μεσω του browser? Υπαρχει καποια διαφορα στην καταναλωση δεδομένων ή στην καταναλωση μπαταριας?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω μια απορια, αν μπορειτε να με βοηθήσετε. Τι διαφορα υπάρχει αν μπαινω σε καποια ιστοσελίδα μέσω εφαρμογης από το να μπαινω μεσω του browser? Υπαρχει καποια διαφορα στην καταναλωση δεδομένων ή στην καταναλωση μπαταριας?

Συνήθως οι ιστοσελίδες που προβάλλονται μέσω εφαρμογής είναι προσαρμοσμένες για οθόνες κινητών ενώ μέσω των browser είναι πιθανό να μην ισχύει και το περιεχόμενό τους να παρουσιάζεται όπως στον υπολογιστή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να κανω backup τις εφαρμογες που εχω εγκατεστημένες στην συσκευή μου, ώστε μετά από hard reset να μπορώ να τις επαναφέρω εύκολα? Ή πρέπει να τις ξαναεγκαταστήσω μια μια?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν εισαι root,titanium backup.αν οχι,ενα παιδι μου ειχε πει οτι αποθηκευε στον υπολογιστη ολη την sd card 0 (μνημη συσκευης) και μετα το format εκανε paste παλι την sd card 0 και ξαναεκανε εγκατασταση ξανα τις εφαρμογες που ειχε κανει backup με το apk extractor.εγω προσωπικα ειμαι root και χρησιμοποιω το sd maid pro και το καθαριζει τοσο τελεια ετσι ωστε ποτε δε χρειαζεται να κανω f.reset.
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορω να συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη? ενώ βλεπει την καρτα μνημης δεν βλεπει την εσωτερικη μνημη και δεν το αναγνωριζει το xperia companion
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επιλέξεις άλλη λειτουργία..την mtp νομίζω. Θα το βρεις στις ρυθμίσεις ->συνδεσιμότητα xperia ->usb αν θυμάμαι καλά.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα στην παρεα .Πηρα χτες ενα Ζ1 και ειπα να το κανω ρουτ.Θεωρητικα εγινε μεσω του vroot και ειδα οτι το greenify λειτουργει κανονικα.Το supersu ομως ζηταει ενημερωση η οποια αποτυγχανει συνεχεια , τι κανω λαθος ρε παιδια ;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Administrators
Καλησπέρα έχω το Ζ1 και μου έπιασε η οθόνη ξέρει κανένας τίποτα

Σας ευχαριστω

 

Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις το ίδιο πράγμα σε διαφορετικά θέματα τα οποία και είναι εκτός θέματος με την ερώτησή σου. Δεύτερον... οποιουδήποτε είδους αγγελίες (πώλησης ή ζήτησης) απαγορεύονται δημόσια στο φόρουμ. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών του φόρουμ και όσον αφορά το ερώτημά σου... κάνε μια αναζήτηση στο ebay και θα βρεις πολλές επιλογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...