Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω θα πηγαινα εκει και θα τους ελεγα, δειξτε μου που ειναι το προβλημα, ποιος ο λογος να βγει εκτος? και θα το επαιρνα και θα εφευγα. :lol: :p

Κατα τα αλλα, πες τους οτι δε με ενημερωσατε για καμια χρεωση και θες να μιλησεις με διευθυντη.

 

Δεν θα έρθω και Αθήνα τώρα για τη χάρη τους.. Μου κάνει εντύπωση πάντως που τέτοιοι επιτήδειοι και κερδοσκόποι έχουν το service από τέτοιες εταιρείες.. Έφτασαν στο σημείο να μου πουν ότι πρέπει να πληρώσω τις εργατοώρες των ανθρώπων που έλεγξαν το κινητό μου!!! Λες και δεν έχω πληρώσει after sales στην αγορά του κινητού.. Xiaomi να πάρεις από Κίνα καλύτερο after sales θα έχεις.. απατεώνες παιδιά να έχετε το νου σας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν θα έρθω και Αθήνα τώρα για τη χάρη τους.. Μου κάνει εντύπωση πάντως που τέτοιοι επιτήδειοι και κερδοσκόποι έχουν το service από τέτοιες εταιρείες.. Έφτασαν στο σημείο να μου πουν ότι πρέπει να πληρώσω τις εργατοώρες των ανθρώπων που έλεγξαν το κινητό μου!!! Λες και δεν έχω πληρώσει after sales στην αγορά του κινητού.. Xiaomi να πάρεις από Κίνα καλύτερο after sales θα έχεις.. απατεώνες παιδιά να έχετε το νου σας..

κοιτα, δεν ξερω ποση σχεση εχεις με επιχειρησεις, αλλα κανεις δεν ασχολειται μαζι σου τσαμπα..τωρα αν εισαι σε χωριο, προφανως ο ντοπιος επιχειρηματιας μπορει να σου πει αστο να ριξω μια ματια τσαμπα. Ο αλλος στην Αθηνα εχει κανονες που τους τηρει, εισαι σε εγγυηση? τσαμπα. Δεν εισαι, πληρωνεις..γιατι απλα μεσω εγγυησης τον πληρωνει η σονυ, δεν ειναι οτι το κανει τσαμπα.

Απο εκει και περα το οτι δε στο ειπαν ειναι λαθος τους. το αν το ξεραμε, εγω επειδη μια φορα στη ζωη μου πριν χρονια εχω παει σερβις, δεν χρειαστηκε δευτερη για να παιρνω τα μετρα μου, δηλαδη να ρωταω αν υπαρχει χρεωση και να ξεκαθαριζω οτι αν ειναι να μου το βγαλουν εκτος δε θελω να το δεχτουν. Το κακο με εμας στην επαρχια ειναι οτι μπορουν να μας πουν ο,τι θελουν απο το τηλ..ειναι αλλιως νασαι εκει και να του πεις οτι αν ειναι να με χρεωσεις φερτο..ασε που εκει και ταμπελακι που λεει τις τιμες για επισκεψη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κινητό μου φυσικά και ήταν εντός εγγύησης χρονικά.. Τους είχα πει ότι το στέλνω λόγω φθορών και μου ειπαν οτι το ΚΑΛΥΠΤΕΙ δεν μου είπαν τίποτα για χρεώσεις και βλακειες.. Προφανώς τηλεφωνικά τους παίρνει να σε αντιμετωπίζουν έτσι.. Και σε κάθε περίπτωση δεν σε χρεώνει ποτέ κανένας για να σου πει αν το κινητό σου έχει γρατζουνιές.. Τι χρεώνουν δηλαδή.. Το μάτι;

Από επιχειρήσεις μια χαρά ξέρω και εγώ έχω την δική μου τη μικρή επιχείρηση και ζω χωρίς να κοροϊδεύω κόσμο.. Αν δεν επιβιώνω χωρίς αυτό θα το κλείσω το μαγαζάκι δεν θα γίνω αλήτης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια,αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το κινητο της κοπελιας.

απο τοτε που εκανε αναβαθμιση στην 236,

το κινητο σβηνει ξαφνικα μονο του κυριως οταν χρησιμοποιει την καμερα η το αλμπουμ.οταν το κανει αυτο λέι οτι εχει 0 μπαταρια ενω μπορει να ειναι στο 70%.εχει αντιμετωπιση κανεις το ιδιο προβλημα.λετε να ειναι θεμα ρομ; η τα εχει παιξει η μπαταρια;μπορω να το γυρισω πισω χωρις να τα σβησει ολα;

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το κινητο της κοπελιας.

απο τοτε που εκανε αναβαθμιση στην 236,

το κινητο σβηνει ξαφνικα μονο του κυριως οταν χρησιμοποιει την καμερα η το αλμπουμ.οταν το κανει αυτο λέι οτι εχει 0 μπαταρια ενω μπορει να ειναι στο 70%.εχει αντιμετωπιση κανεις το ιδιο προβλημα.λετε να ειναι θεμα ρομ; η τα εχει παιξει η μπαταρια;μπορω να το γυρισω πισω χωρις να τα σβησει ολα;

 

Αρκετοί. Είναι θέμα μπαταρίας. Arvato και αλλαγή. Αν είναι εκτός εγγύησης 41-60€. Συνήθως συνοδεύεται και από ελαφρύ φούσκωμα στο πίσω μέρος στο ύψος της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

μμμ κατι μου φανηκε οτι ειδα για το φουσκωμα που λες αν και πιστεψα οτι ειναι περισσοτερο λογω χρησης αυτο.αυτο σας το εκανε ξαφνικα;

δεν εδειχνε σημαδια κουρασης η μπαταρια πρωτα;τι να πω ρε παιδια εχω το ζτε v967

και κοντευει τρια χρονια η μπαταρια και ειναι σκυλι,σε ολοκληρη ναυαρχιδα και στα δυο χρονια μπαταρια ειναι μεγαλο φειλ για μενα οσο και αν θεωρειται αναλωσιμο.σε unibody συσκευες επρεπε να ειναι πιο προσεγμενες οι μπαταριες.

εστω να μην χρεωνουν εργασια για τοποθετηση.

αρβατο ποσο χρεωνουν ξερουμε;και αν ξερεις καποιος ποσο χρεωνπυν για πορτακι της usb που της εχει φυγει.αλλο μεγαλο φειλ απο σονυ κατ'εμε

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

μμμ κατι μου φανηκε οτι ειδα για το φουσκωμα που λες αν και πιστεψα οτι ειναι περισσοτερο λογω χρησης αυτο.αυτο σας το εκανε ξαφνικα;

δεν εδειχνε σημαδια κουρασης η μπαταρια πρωτα;τι να πω ρε παιδια εχω το ζτε v967

και κοντευει τρια χρονια η μπαταρια και ειναι σκυλι,σε ολοκληρη ναυαρχιδα και στα δυο χρονια μπαταρια ειναι μεγαλο φειλ για μενα οσο και αν θεωρειται αναλωσιμο.σε unibody συσκευες επρεπε να ειναι πιο προσεγμενες οι μπαταριες.

εστω να μην χρεωνουν εργασια για τοποθετηση.

αρβατο ποσο χρεωνουν ξερουμε;και αν ξερεις καποιος ποσο χρεωνπυν για πορτακι της usb που της εχει φυγει.αλλο μεγαλο φειλ απο σονυ κατ'εμε

Εμένα 60€ πήγε. Αλλαγή μπαταρίας, μαζί με ότι παρελκόμενο χρειάστηκε συν καινούργιο πορτάκι usb (αυτό στο αλλάζουν υποχρεωτικά).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το κινητο της κοπελιας.

απο τοτε που εκανε αναβαθμιση στην 236,

το κινητο σβηνει ξαφνικα μονο του κυριως οταν χρησιμοποιει την καμερα η το αλμπουμ.οταν το κανει αυτο λέι οτι εχει 0 μπαταρια ενω μπορει να ειναι στο 70%.εχει αντιμετωπιση κανεις το ιδιο προβλημα.λετε να ειναι θεμα ρομ; η τα εχει παιξει η μπαταρια;μπορω να το γυρισω πισω χωρις να τα σβησει ολα;

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ,εκεί που η μπαταρία δείχνει 70% ξαφνικά πάει στο 15% ανεξαρτήτως τι κάνω εκείνη τη στιγμή. Δοκίμασα και παλιότερη rom για 2-3 μέρες φάνηκε ότι έστρωσε αλλά εντέλει άρχισε πάλι τα ίδια.

Είναι και το δικό μου σχεδόν 3 ετών και είχε πέσει αισθητά η διάρκεια της μπαταρίας . Πιστεύω ότι αν δεν έχεις την άνεση να πάρεις κάτι ανάλογων χαρακτηριστικων (επεξεργαστή που τραβάει ακομα,κάμερα , ντιζάιν ) μια αλλαγή μπαταρίας είναι καλή επένδυση.

Τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω ελπίζοντας να του δώσω άλλο ένα χρόνο ζωής!

Link to comment
Share on other sites

ενα χρονο μονο;βαλε 2+!Για μενα παρε μπαταρια απο ebay (απαιτησε τους να ειναι φρεσκια,γιατι παιζει ρολο) και μαζι παρε και το στικερ για το καπακι αλλα το αυθεντικο.τα αλλα δεν κολλαν σαν τσιμεντο οπως το αυθεντικο..

 

παιδια ξερει κανεις κανεναν kernel που να υποστηριζει quick charge σε kitkat?σα να ειδα τον doom kernel,αλλα δεν ξερω..2 φορες που επαιξα με custom kernel και τις 2 το κινητο κολλησε ενυελως τη δευτερη μερα..Παρηγγειλα φορτιστη quick charge v2.0 για το νεο μου μελος z3c tablet (το tablet δεν υπαρχει παιδια ειλικρινα) και θελω να φον εχω και για τα 2.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στην σονυ στην πατρα και μου ειπαν για αρχη να μου κανουν ενα CUSTOMIZE.Το οποιο κανει 25 ευρω λογω μη εγγυησης.αν δεν στρωσει με αυτο τοτε θα το στειλουν στην αρβατο για μπαταρια με κοστος περιπου 50 ευρω αλλα θα μου αφαιρεσουν τα προηγουμενα 25.Τους ειπα επισης να μου βαλουν και το πορτακι της USB γιατι εφυγε καποια στιγμη αφου ειχε χαλασει το λαστιχακι και μου ειπε οτι το κοστος ειναι ελαχιστο.

ξεχασα μονο να την ρωτησω αν μπορςι να αλλαχτει κ η μεμβρανη η αντισατερ γιατι εχει φυγει ενα κομματι και δειχνει καπως ασχημα.ξερετε αν γινεται αυτο;

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στην σονυ στην πατρα και μου ειπαν για αρχη να μου κανουν ενα CUSTOMIZE.Το οποιο κανει 25 ευρω λογω μη εγγυησης.αν δεν στρωσει με αυτο τοτε θα το στειλουν στην αρβατο για μπαταρια με κοστος περιπου 50 ευρω αλλα θα μου αφαιρεσουν τα προηγουμενα 25.Τους ειπα επισης να μου βαλουν και το πορτακι της USB γιατι εφυγε καποια στιγμη αφου ειχε χαλασει το λαστιχακι και μου ειπε οτι το κοστος ειναι ελαχιστο.

ξεχασα μονο να την ρωτησω αν μπορςι να αλλαχτει κ η μεμβρανη η αντισατερ γιατι εχει φυγει ενα κομματι και δειχνει καπως ασχημα.ξερετε αν γινεται αυτο;

 

αφου εισαι εκτος εγγυησης βγαλε τη τελειως. Εγω την ειχα βγαλει σε ολα τα παλια μου, και απλα εβαλα ενα tempered απο πανω. Το να φυγει το λογοτυπο δεν λεει κατι, σιγα. Δεν θα σου βαλουν , παει μαζι με οθονη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω και εγω αν ηταν δικο μου θα την εβγαζα αν και εχω ακουσει διαφορα για την αφη μετα αλλα δεν ξερω αν ισχυουν βεβαια.το ιεμα ειναι πτι ειναι της κοπελιας και θελει να φαινεται.

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω και εγω αν ηταν δικο μου θα την εβγαζα αν και εχω ακουσει διαφορα για την αφη μετα αλλα δεν ξερω αν ισχυουν βεβαια.το ιεμα ειναι πτι ειναι της κοπελιας και θελει να φαινεται.

 

μια ζελατινα ειναι λιγο πιο σκληρη, τι να παθει η αφη..αμα ηταν ετσι δε θα βαζαμε ενα καρο γυαλια πανω κτλ. Εγω θα σου προτεινα το εξης. να ριξεις απο πανω ενα tempered, ακομα και ετσι οπως ειναι θα εχει καλυτερη αισθηση και τυχον σημαδια δε θα φαινονται. Απο εκει και περα και να χασει το λογοτυπο τι θα παθει, σιγα.. αμα θες θα την ψησεις. ειδικα αμα της βαλεις το γυαλι και δει ποσο θα αλλαξει αισθηση.

Κανενα θεμα δεν εχει..μονο εγγυηση σε βλαβη οθονης χανεις αν βγαλεις τη ζελατινα μου ειχαν πει στη σονυ και αυτο παιζεται, μονο αν διαπιστωθει κατι τετοιο.τρεχα γυρευε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι της εχω βαλει γυαλι και μαλιστα κανα 4-5,εχω χασει το μετρημα.τα εχει σπασει ολα.με την ζελατινα εγινε μαλ...α οταν πηγα να βαλω το τελευταιο γυαλι και πριν ακριβως το τοποθετησω πηγα με το μικρο αυτοκολλητακι να τραβηξω κανα δυο κοκκους σκονης.ε παρεα με τον ενα κοκκο τραβηξε και κομματι απο την αντισατερ ζελατινα.και φαινεται χαλια.τα νευρα μου βαρεσαν κοκκινο γιατι αυτο ειναι απαραδεκτο αλλα αντε αποδειξε το και αντε να το δεχτουν τη βλα..ια εχουν κανει.

καπου ειχα διαβασει πιο παλια οτι οταν καποιοι εβγαζαν την ζελατινα αυτη ειχαν θεμα με την αφη του κινητου.δεν ανταποκρινονταν σωστα το κινητο.εσυ εχεις δει κατι τετοιο;

επισης αν στραβωσςι μια γυναικα με κατι αντε φερτην στα ισια.με τον καιρο ισως.παντως το ατιμο ακομα και τωρα ειναι κινηταρα

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι της εχω βαλει γυαλι και μαλιστα κανα 4-5,εχω χασει το μετρημα.τα εχει σπασει ολα.με την ζελατινα εγινε μαλ...α οταν πηγα να βαλω το τελευταιο γυαλι και πριν ακριβως το τοποθετησω πηγα με το μικρο αυτοκολλητακι να τραβηξω κανα δυο κοκκους σκονης.ε παρεα με τον ενα κοκκο τραβηξε και κομματι απο την αντισατερ ζελατινα.και φαινεται χαλια.τα νευρα μου βαρεσαν κοκκινο γιατι αυτο ειναι απαραδεκτο αλλα αντε αποδειξε το και αντε να το δεχτουν τη βλα..ια εχουν κανει.

καπου ειχα διαβασει πιο παλια οτι οταν καποιοι εβγαζαν την ζελατινα αυτη ειχαν θεμα με την αφη του κινητου.δεν ανταποκρινονταν σωστα το κινητο.εσυ εχεις δει κατι τετοιο;

επισης αν στραβωσςι μια γυναικα με κατι αντε φερτην στα ισια.με τον καιρο ισως.παντως το ατιμο ακομα και τωρα ειναι κινηταρα

 

οχι πουθενα δεν το εχω δει αυτο, και δε μπορει να ισχυει γιατι ειναι μια απλη ζελατινα, αμα ειχε θεμα θαχες θεμα και με την προσθηκη γυαλιου κτλ κτλ.

Οσο για τον αν ειναι κινηταρα, σιγουρα για την εποχη του εγω το υποστηριξα αλλα πλεον τα καινουρια σε καμερα εχουν ξεφυγει, και αν σε νοιαζει η φωτο αξιζει να αναβαθμιστεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

κοιτα που την ψιλοεψησα σημερα για να της την βγαλω αν και αποτι μου ειπε ειναι κλεφτοδιωχτης ετσι οπως ειναι.

τωρα αν και δεν νομιζω να μην ειναι η μπαταρια

λεω να του κανω μια επαναφορα εργοστασιακων η και hard reset πιο πολυ μπας και κατι στραβωσε με την τελευταια αναβαθμιση,μπορει καποιος να μου πει πως γινεται σε αυτο το κινητο;

επισης nandroid backup χωρις ρόυτ παιζει σε αυτο;

Huawei x5

Zte carl

Huawei y210

Samsung e1182

Zte v967s

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ,εκεί που η μπαταρία δείχνει 70% ξαφνικά πάει στο 15% ανεξαρτήτως τι κάνω εκείνη τη στιγμή. Δοκίμασα και παλιότερη rom για 2-3 μέρες φάνηκε ότι έστρωσε αλλά εντέλει άρχισε πάλι τα ίδια.

Είναι και το δικό μου σχεδόν 3 ετών και είχε πέσει αισθητά η διάρκεια της μπαταρίας . Πιστεύω ότι αν δεν έχεις την άνεση να πάρεις κάτι ανάλογων χαρακτηριστικων (επεξεργαστή που τραβάει ακομα,κάμερα , ντιζάιν ) μια αλλαγή μπαταρίας είναι καλή επένδυση.

Τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω ελπίζοντας να του δώσω άλλο ένα χρόνο ζωής!

Τελικά παίδες δεν έδωσε λύση η αλλαγή μπαταρίας. Ίσα ίσα που χειροτέρεψε τα πράγματα με την έννοια ότι το φαινόμενο έγινε πιο συχνό και καθιστά το κινητό άχρηστο. Για να σιγουρευτώ θα αλλάξω την καινούρια μπαταρία με άλλη μπας και έπεσα στη περίπτωση αλλά δεν νομίζω να βρεθεί λύση.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και δεν είμαι διατεθειμένος να αλλάξω board εκτός εγγύησης σε κινητό 3ετιας. Δεν νομίζω να συμφέρει και οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίδες δεν έδωσε λύση η αλλαγή μπαταρίας. Ίσα ίσα που χειροτέρεψε τα πράγματα με την έννοια ότι το φαινόμενο έγινε πιο συχνό και καθιστά το κινητό άχρηστο. Για να σιγουρευτώ θα αλλάξω την καινούρια μπαταρία με άλλη μπας και έπεσα στη περίπτωση αλλά δεν νομίζω να βρεθεί λύση.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και δεν είμαι διατεθειμένος να αλλάξω board εκτός εγγύησης σε κινητό 3ετιας. Δεν νομίζω να συμφέρει και οικονομικά.

Για να καταλάβω, το πήγες arvato και σου άλλαξαν μπαταρία +τα υπόλοιπα που απαιτούνται (γιατί δεν είναι μόνο μπαταρία) ή την άλλαξες μόνος σου;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, το πήγες arvato και σου άλλαξαν μπαταρία +τα υπόλοιπα που απαιτούνται (γιατί δεν είναι μόνο μπαταρία) ή την άλλαξες μόνος σου;

Όχι μόνος μου .18 ευρώ είχε η μπαταρία αγορασμένη από γνωστό κατάστημα ανταλλακτικων.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνος μου .18 ευρώ είχε η μπαταρία αγορασμένη από γνωστό κατάστημα ανταλλακτικων.

 

Σε ρώτησα γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το πήγα στην αρβάτο για αλλαγή. Μου άλλαξαν μπαταρία (40€) + κάτι παρελκόμενα (20€). Σύνολο 60€ αλλά δουλεύει τέλεια. Αν θες την συμβουλή μου να το πας. Εξάλλου πριν προχωρήσουν σε κάτι σε ρωτάνε πρώτα. Αν είναι κάτι άλλο πιο ακριβό το παίρνεις πίσω με κόστος 18€ για το τσεκ. Όσο θα σου πάει σκέτη η μπαταρία. Αλλά θα ξέρεις όμως το πρόβλημα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίδες δεν έδωσε λύση η αλλαγή μπαταρίας. Ίσα ίσα που χειροτέρεψε τα πράγματα με την έννοια ότι το φαινόμενο έγινε πιο συχνό και καθιστά το κινητό άχρηστο. Για να σιγουρευτώ θα αλλάξω την καινούρια μπαταρία με άλλη μπας και έπεσα στη περίπτωση αλλά δεν νομίζω να βρεθεί λύση.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει και δεν είμαι διατεθειμένος να αλλάξω board εκτός εγγύησης σε κινητό 3ετιας. Δεν νομίζω να συμφέρει και οικονομικά.

Δυο μερες τωρα μετα την αλλαγή της νέας μπαταρίας η συσκευή επανήλθε σε κανονική λειτουργεια! Παρατηρησα οτι το πιν της καινούριας που κουμπώνει στο board ειναι πολυ πιο σφιχτο απο την πρώτη που αγόρασα και έμπαινε με λίγη δυσκολία.

Τελος καλό ολα καλά με ελάχιστο κόστος αλλά πλεον μου έχει κολλήσει στο μυαλό η αντικατάσταση του. Μαλλον οι 2 βδομάδες που εφαγα με τις δοκιμές και το ψάξιμο στα φόρουμ και στο νετ με έβαλαν σε τριπακι αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά τα φώτα σας. Ποια εφαρμογή ή ρύθμιση μου ενεργοποιεί το wifi? Ενώ το κλείνω το βρίσκω ανοιχτό. Από τις ρυθμίσεις τα έχω όλα απενεργοποιημενα. Ποια εφαρμογή μπορεί να το ανοίγει; Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Wi-Fi -> Σύνθετα (θα το βρεις στις τρεις τελίτσες κάτω δεξιά) -> Σάρωση πάντα διαθέσιμη. Είναι τσεκαρισμένο; (όχι είναι η σωστή απάντηση)

 

Επίσης Ρυθμίσεις -> Υπηρεσίες τοποθεσίας -> Υπηρεσία τοποθεσίας Google. Είναι τσεκαρισμένο; (όχι είναι η σωστή απάντηση)

 

Ας δούμε αυτά για αρχή κι αν δεν βρεθεί λύση το βλέπουμε πάλι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...