Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα καταρχάς στην παρέα και θα ήθελα της γνώσης σας πριν 4 μέρες αποφάσισα και το αγόρασα αλλά χθες το βράδυ η βόλτα με την μηχανή του αποδείχθηκε μοιραία και έφυγε απο το μπουφάν με αποτέλεσμα να σπάσει η οθόνη μήπως γνωρίζουμε κόστος οθόνης και κάποιο αξιόπιστο μαγαζί για αλλαγή?

Κριμα φιλε μου.. Ξερω πως νοιωθεις...

δες στο σκρουτζ για οθονες-ανταλλακτικα. Βεβαιωσου και αν εχει σπασει και η οθονη ή μονο το τζαμακι. Συνηθως τα μαγαζια που πουλανε ανταλλακτικα, επισκευαζουν κιολας.

Εμενα για το Ζ μου ειχαν ζητησει περιπου 200 ευρω μαζι με εργατικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

άστα φίλε ρώτησα στην αρβατο 290+ΦΠΑ

Και γω στην αρβατο ειχα ρωτησει και απογοητευτηκα.

ψαξε σε μαγαζακια που επισκευαζουν. Κανουν καλη δουλεια! Επισης, κοιτα μπας και βρεις φθηνο πανελ απο ebay.

Απλα ξεχνας την αδιαβροχοποιηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απάντηση Νίκο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το είδα αφότου είχα γράψει το μήνυμα...Γιατί όμως μόνο έναν χρόνο συνήθως 2 δεν είναι και στα σκρουτζομαγαζα...Με μια αναζήτηση στο google με τον EAN Code: 7311271437598 μου το έβγαζε σε γερμανικά μαγαζιά τώρα ένας θεός ξέρει τους έχω στείλει μήνυμα από εχτές αλλά δεν μου έχουν απάντηση

Edited by Tragila
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απάντηση Νίκο

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το είδα αφότου είχα γράψει το μήνυμα...Γιατί όμως μόνο έναν χρόνο συνήθως 2 δεν είναι και στα σκρουτζομαγαζα...Με μια αναζήτηση στο google με τον EAN Code: 7311271437598 μου το έβγαζε σε γερμανικά μαγαζιά τώρα ένας θεός ξέρει τους έχω στείλει μήνυμα από εχτές αλλά δεν μου έχουν απάντηση

 

Ναι γράφουν ότι ήταν κλειστό τόσες μέρες οπότε θα πηζουν τώρα.

Για μένα πήγαινε πάρε το από κοντά να το ανοίξεις επί τόπου.. Εντάξει δε νομίζω να έχει πρόβλημα απλά για να μην μπλέξεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.de/dp/B00ET7MYBS/ref=asc_df_B00ET7MYBS20581777?smid=A1X0M9U5WW1195&tag=notebookinfo-21&linkCode=df0&creative=22506&creativeASIN=B00ET7MYBS από το γερμανικό amazon εχει και Part Number: 1276-2647 όπως το easy buy

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα προσπαθήσω...Το S/N πρέπει να είναι αυτό B00ET7MYBS,Επίσης υπάρχει κανένας τρόπος να αποφεύγω της χαμηλότερης ποιότητας οθόνες;

Link to comment
Share on other sites

παίδες επειδή από ότι έχω δει γίνεται ένας μεγάλος χαμός με το θέμα οθόνης και στο terminal από ότι βλέπω δε μπορώ να δω κάτι (δεν έχω κάνει ακόμα root κτλ σε αυτή τη συσκευή, μου λέει access denied) , υπάρχει περίπτωση να καταλάβω κάτι από την ημ/νια παραγωγής του;

 

από ότι βλέπω στη sim slot το δικό μου λέει 14W27, οπότε είναι αρκετά πρόσφατο, αυτό μπορεί να μας πει κάτι; όχι ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο πέρα από τις γωνίες θέασης, απλά για να ξέρω τι παίζει

 

κατά τα άλλα είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την αγορά μου, το κινητό είναι αρκετά καλό και αρκετά ιδιαίτερο σε σχέση με τα περισσότερα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ναι γράφουν ότι ήταν κλειστό τόσες μέρες οπότε θα πηζουν τώρα.

Για μένα πήγαινε πάρε το από κοντά να το ανοίξεις επί τόπου.. Εντάξει δε νομίζω να έχει πρόβλημα απλά για να μην μπλέξεις..

 

απάντηση από το easy buy world:Καλησπέρα σας, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά βρήκαμε το μήνυμα σας αφού είχαμε κλείσει και επανήλθαμε, είναι ευρωπαικής εισαγωγής με 2ετή εγγύηση, ευχαριστούμε πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και κατι αλλο ποιες εκδόσεις έχουν καλύτερες οθόνες οι καινούργιες ή παλιές από το easy buy έρχεται με εκδώσει android 4.2 είναι από τις παλιές;

Link to comment
Share on other sites

απάντηση από το easy buy world:Καλησπέρα σας, συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά βρήκαμε το μήνυμα σας αφού είχαμε κλείσει και επανήλθαμε, είναι ευρωπαικής εισαγωγής με 2ετή εγγύηση, ευχαριστούμε πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και κατι αλλο ποιες εκδόσεις έχουν καλύτερες οθόνες οι καινούργιες ή παλιές από το easy buy έρχεται με εκδώσει android 4.2 είναι από τις παλιές;

 

Παρτο, μια χαρα ειναι

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ok σε ευχαριστω:happy: .Τώρα μόνο για την οθόνη φοβάμαι:worry:

 

μια χαρα ειναι οι οθονες..και εγω ολο για οθονες ακουγα και μετα που πηγα και συγκρινα με τα αλλα δεν ειδα καμια τρελλη διαφορα..οποτε μην αγχωνεσαι

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οκ τότε..Με πήραν και τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι από γερμάνια λογικά από αύριο θα το έχω στα χέρια μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Μολις το πηρα στα χερια μου και φορτιζει :)

Δεδομενου οτι το προηγουμενο μου κινητο ειναι το Samsung Galaxy Ace, για να μεταφερω τις επαφες τι θα μου προτεινατε? γινεται μεσω bluetooth?

Οποια αλλη συμβουλη δεκτη :)

 

EDIT: Τελικα ολα μια χαρα, τις μετεφερα με Bluetooth.

Το εχω ανοιξει χωρις sim και η μπαταρια μετα απο μιαμιση ωρα και ελαχιστη χρηση, ειναι στο 93%.

Επισης μεχρι στιγμης δεν αναβει το LED, ξερετε αν ειναι φυσιολογικο αυτο (μιας και δεν εχω εισαγει την sim ισως) και απο ποιο σημειο και μετα ισως αρχιζει να αναβει;

Edited by STK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Μολις το πηρα στα χερια μου και φορτιζει :)

Δεδομενου οτι το προηγουμενο μου κινητο ειναι το Samsung Galaxy Ace, για να μεταφερω τις επαφες τι θα μου προτεινατε? γινεται μεσω bluetooth?

Οποια αλλη συμβουλη δεκτη :)

 

EDIT: Τελικα ολα μια χαρα, τις μετεφερα με Bluetooth.

Το εχω ανοιξει χωρις sim και η μπαταρια μετα απο μιαμιση ωρα και ελαχιστη χρηση, ειναι στο 93%.

Επισης μεχρι στιγμης δεν αναβει το LED, ξερετε αν ειναι φυσιολογικο αυτο (μιας και δεν εχω εισαγει την sim ισως) και απο ποιο σημειο και μετα ισως αρχιζει να αναβει;

Καλοριζικο φιλε μου.

 

Μηπως εχεις την εξοικονομηση ενεργειας (stamina) ενεργη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε μου.

 

Μηπως εχεις την εξοικονομηση ενεργειας (stamina) ενεργη;

 

Ναι την εχω ενεργοποιησει απο καποιο σημειο και μετα. Το Led αναβει ανα διαστηματα μονο οταν δεν εχεις μπαταρια ή γενικα;

Εν τω μεταξυ επειδη μεχρι στιγμης δεν ειχα κινητο που να πεφτει η μπαταρια ανα 1% εχω ψαρωσει και νομιζω πως πεφτει γρηγορα επειδη παει εκει το ματι μου συνεχεια :P

Edited by STK
Link to comment
Share on other sites

Ναι την εχω ενεργοποιηση απο καποιο σημειο και μετα. Το Led αναβει ανα διαστηματα μονο οταν δεν εχεις μπαταρια ή γενικα;

Εν τω μεταξυ επειδη μεχρι στιγμης δεν ειχα κινητο που να πεφτει η μπαταρια ανα 1% εχω ψαρωσει και νομιζω πως πεφτει γρηγορα επειδη παει εκει το ματι μου συνεχεια :P

 

Για απενεργοποίησε ό,τι έχει να κάνει με εξοικονόμηση ενέργειας και δοκίμασε το led.

Όσο για την μπαταρία, μου φαίνεται πολύ γρήγορα πέφτει. Μπες στις πληροφορίες μπαταρίας και πες μου τι σου λέει. Επίσης να ξέρεις ότι η οθόνη καταναλώνει την περισσότερη οπότε αν μπορείς χαμήλωσε την φωτεινότητα. Το πιθανότερο είναι να ανέβει κατακόρυφα στις επόμενες 4-5 σωστές φορτίσεις.. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για απενεργοποίησε ό,τι έχει να κάνει με εξοικονόμηση ενέργειας και δοκίμασε το led.

Όσο για την μπαταρία, μου φαίνεται πολύ γρήγορα πέφτει. Μπες στις πληροφορίες μπαταρίας και πες μου τι σου λέει. Επίσης να ξέρεις ότι η οθόνη καταναλώνει την περισσότερη οπότε αν μπορείς χαμήλωσε την φωτεινότητα. Το πιθανότερο είναι να ανέβει κατακόρυφα στις επόμενες 4-5 σωστές φορτίσεις.. ;)

 

Το εκανα πριν αυτο αλλα δεν εχει ενδειξη το led. (οταν λεω led εννοω το μπροστινο που σε ενημερωνει για την πληροτητα της μπαταριας).

Η αληθεια ειναι οτι και μενα πολυ γρηγορα μου φαινεται πεφτει. Εκανα και ενα test με τη δοκιμη Antutu και δεν ειδα κατι το ανησυχητικο. Τωρα ειμαι στο 79% απο τις 2 σχεδον και εχω κατεβασει κανα δυο προγραμματα, εχω κανει αναβαθμιση android και εχω μεταφερει τις επαφες με bluetooth.

Λεει 68% λεει για την οθονη στη χρηση μπαταριας...

 

Οταν λες σωστες φορτισεις εννοεις πληρεις; εχω διαβασει πολλα για τις φορτισεις και εχω μπερδευτει λιγο.

Edited by STK
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα πριν αυτο αλλα δεν εχει ενδειξη το led. (οταν λεω led εννοω το μπροστινο που σε ενημερωνει για την πληροτητα της μπαταριας).

Η αληθεια ειναι οτι και μενα πολυ γρηγορα μου φαινεται πεφτει. Εκανα και ενα test με τη δοκιμη Antutu και δεν ειδα κατι το ανησυχητικο. Τωρα ειμαι στο 79% απο τις 2 σχεδον και εχω κατεβασει κανα δυο προγραμματα, εχω κανει αναβαθμιση android και εχω μεταφερει τις επαφες με bluetooth.

Λεει 68% λεει για την οθονη στη χρηση μπαταριας...

 

Οταν λες σωστες φορτισεις εννοεις πληρεις; εχω διαβασει πολλα για τις φορτισεις και εχω μπερδευτει λιγο.

 

Ναι, για το μπροστινό μιλάμε. Δεν σε ενημερώνει καθόλου;; Δηλαδή σε μήνυμα στο fb δεν αναβοσβήνει πράσινο;; Κόκκινο θα γίνει όταν φτάσει στο 15% και θα αρχίσει να αναβοσβήνει. Θα σου λεγα να το δοκιμάσεις με αναπάντητες και μηνύματα αλλά το έχεις χωρίς κάρτα.

Στο πόσο την έχεις την οθόνη; 100% φωτεινότητα;;

 

Όσον αφορά στις φορτίσεις, είναι λίγο εμπειρικό το πράγμα. Όταν φτάσεις στο 10-15% κλείστο και άστο να φορτίσει πλήρως κλειστό. Κάνε το ίδιο για τις πρώτες 4-5 φορτίσεις να "στρώσει" η μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το μπροστινό μιλάμε. Δεν σε ενημερώνει καθόλου;; Δηλαδή σε μήνυμα στο fb δεν αναβοσβήνει πράσινο;; Κόκκινο θα γίνει όταν φτάσει στο 15% και θα αρχίσει να αναβοσβήνει. Θα σου λεγα να το δοκιμάσεις με αναπάντητες και μηνύματα αλλά το έχεις χωρίς κάρτα.

Στο πόσο την έχεις την οθόνη; 100% φωτεινότητα;;

 

Όσον αφορά στις φορτίσεις, είναι λίγο εμπειρικό το πράγμα. Όταν φτάσεις στο 10-15% κλείστο και άστο να φορτίσει πλήρως κλειστό. Κάνε το ίδιο για τις πρώτες 4-5 φορτίσεις να "στρώσει" η μπαταρία.

 

Θα το δοκιμασω φιλε οταν βαλω sim αυτο με ττα μηνυματα. Την οθονη την εχω κατεβασει τωρα σε χαμηλη φωτεινοτητα. Θα το κανω ετσι, εχω καταληξει κι εγω οτι θελει γυρω στο 20 φορτισει και με κλειστο το κινητο. Ελπιζω να μην εχει καποιο προβλημα η μπαταρια τελικα :/

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...

Edited by STK
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω φιλε οταν βαλω sim αυτο με ττα μηνυματα. Την οθονη την εχω κατεβασει τωρα σε χαμηλη φωτεινοτητα. Θα το κανω ετσι, εχω καταληξει κι εγω οτι θελει γυρω στο 20 φορτισει και με κλειστο το κινητο. Ελπιζω να μην εχει καποιο προβλημα η μπαταρια τελικα :/

 

Μην αγχώνεσαι. Η συσκευή γενικά έχει πολύ καλή μπαταρία. Δύσκολο μου φαίνεται να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι. Χαμήλωσε την οθόνη, βάλτου και αυτόματη φωτεινότητα αν θες και νομίζω δεν θα χεις πρόβλημα. Από κει και πέρα με αυτά τα μαραφέτια ό,τι περισσότερο έχεις κλειστό όταν δεν το χρειάζεσαι (πχ BT,GPS) τόσο το καλύτερο.

Κατά τα άλλα πώς σου φαίνεται σαν συσκευή;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το πήρα και εγώ...Είμαι εκνευρισμενος από το "κατάστημα" αλλά το κινητό είναι καλό μόνο που μου το έφεραν χτυπημενο...Να σας ρωτήσω update να κάνω από τον pc η από το κινητό καταρχάς από το κινητό γίνεται καθαρι εγκατάσταση!!! Edited by Tragila
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι το ιδιο απλα κανε ενα hard reset μετα την αναβαθμιση (το εκανα σημερα στο ultra μου)

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ειναι το ιδιο απλα κανε ενα hard reset μετα την αναβαθμιση (το εκανα σημερα στο ultra μου)

 

Τελικά την πέρασα κατευθειαν από το κινητό και δουλεύει οκ δεν νομίζω να χρειαζετε καθάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να βγάλω τη μπροστινή αηδία και να πιάνω γυαλί (το ξεκίνησα με βελονίτσα πάνω δεξιά)

μου αρέσει που δεν έχει κανένα λογότυπο πλέον εμπρός, μου θυμίζει το παλιό μου nexus

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20140825_014018_zpsuw7pmx8o.jpg

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/IMG_20140825_015105_zps29oxvujr.jpg

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

βρε παίδες εσάς πόση ώρα κάνει να φόρτιση έμενα κάνει 4 ώρες για Full μου φαίνεται υπερβολικά πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...