Jump to content

blogging @ myphone: Blackberry, λάθη και συνέπειες


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο αρθρογράφος τα είπε όλα. Έχω bb λόγω της δουλειάς μου. Στα μαιλ δε παίζεται ακόμα. Αλλά ως εκεί... Πεθαίνει και το bb10 άργησε πολύ.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Στο μέιλ δεν παίζεται είναι μπροστά με διαφορά. Θα προσέθετα και τον ΒΒΜ. Σε όλα τα άλλα όμως ... άστα να πάνε. Μιλώ για το ΒΒ7.

 

Ως προς τις συσκευές θεωρώ ότι το Ζ10 και το Q10 είναι ποιοτικά οπισθοδρόμηση σε σχεση με το πολύ καλό ΒΒ9900 και τις τιμές που έχουν, άσχετα αν το λειτουργικό είναι πραγματικά πολύ καλό.

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλαζονεία λέω εγώ αντίθετα με τους παραπάνω φίλους.

Κατά την παρουσίαση του ΒΒ10 αν θυμάμαι καλά δήλωναν ότι δεν ασχολούνται με tablets γιατί δεν έχουν λόγο ύπαρξης και σε 5 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί.

Ως φαίνεται όμως σε 5 χρόνια πιο πιθανό είναι να εξαφανιστεί η ΒΒ αν συνεχιστεί η ακολουθία των πραγμάτων.

Τώρα πόσοι είναι αυτοί οι επαγγελματίες που μπορούν να στηρίξουν ένα λειτουργικό? Σίγουρα λιγότεροι του 1%.

[sIGPIC][/sIGPIC] Ronnie 2004♥2018
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η Αμερικάνικη αγορά (που ήταν η συντριπτική πελατεία της ΒΒ) μεταφέρθηκε σε Andoid/iOS, η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Όλα τ'άλλα είναι για τους ρομαντικούς.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι περίπου λόγοι ισχύουν και για την άλλη πάλαι ποτέ μεγάλη αμερικανική εταιρεία, την Palm...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Κατά την παρουσίαση του ΒΒ10 αν θυμάμαι καλά δήλωναν ότι δεν ασχολούνται με tablets γιατί δεν έχουν λόγο ύπαρξης και σε 5 χρόνια θα έχουν εξαφανιστεί.

Τον φετινό Απρίλιο το είχαν πει αυτό!

Ακόμα κι έτσι να είναι, αντί αυτά τα 5 χρόνια να φτιάξουν κάτι και να βάλουν λεφτά στην τσέπη, προτιμούν να μην κάνουν τίποτα και να τα υποτιμούν, την ίδια στιγμή που άλλοι κάνουν περιούσια από αυτά...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το αρθρο.Πλεον δε βρισκεις ανθρωπο με bb.Και επειδη δουλευω στο χωρο της κινητης εχω ενα μεγαλο δειγμα κοσμου.Καλο ειναι να εχεις εμπιστοσυνη στο προΐον σου αλλα ακομα καλυτερο ειναι να "πιανεις" το σφυγμο της αγορας και να μπορεις να ακολουθεις τις αλλαγες.Η RIM την πατησε οπως ακριβως η nokia...και τωρα με το android και το ios να εχουν φτασει σε τεραστια ποσοστα αγορας ειναι πολυ δυσκολο να αντιστρεψει την κατασταση.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αρθρο Χρηστο!

 

Οσον αφορα την ΒΒ, καλα τα ειπες, απλα επαναπαυτηκε στης δαφνες της! Το μεγαλυτερο λαθος που θα μπορουσε να κανει μια εταιρια δηλαδη...

 

Εμενα μονο ενα ΒΒ θα μ ενδιαφερε, το P'9981 :D

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο για το ωραιο αρθρο.Ηρθε πανω στην ωρα που επεσε στα χερια μου ενα ΒΒ Ζ10.

Φτωχο,πλασικο,με αθλια μπαταρια,ελαχιστες βασικες εφαρμογες....κλπ.Σιγουρα το να μενει στο παιχνιδι του ανταγωνσισμου ειναι σωστο απο την αλλη ομως 'η θα πρεπει να πουλανε το Ζ10 150 ευρω ή το iphone/Galaxy 3000 ευρω.Γιατι μιλαμε για τετοια διαφορα κατηγοριας.

 

Υ.Γ Ουτε μετρηση ποσοστου επι % δεν εχει ρε παιδια.Ελεος.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Στο μέιλ δεν παίζεται είναι μπροστά με διαφορά. Θα προσέθετα και τον ΒΒΜ. Σε όλα τα άλλα όμως ... άστα να πάνε. Μιλώ για το ΒΒ7.

 

Ως προς τις συσκευές θεωρώ ότι το Ζ10 και το Q10 είναι ποιοτικά οπισθοδρόμηση σε σχεση με το πολύ καλό ΒΒ9900 και τις τιμές που έχουν, άσχετα αν το λειτουργικό είναι πραγματικά πολύ καλό.

 

Μια χαρά ποιότητα έχει το Ζ10 και το Q10...!!! Δηλαδή δεν σε χαλάει το πλαστικό καπάκι του 9900 σε σχέση με το δερμάτινο του 9000..?

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα για το αναλυτικό άρθρο. Ιδίως για το κομάτι της αναδρομής δεν μπορώ να πω τίποτα από το μπράβο.

 

Απλά δύο παρατηρήσεις έχω :

- Επειδή ακούγονται πολλά περί χρεοκοπίας και αναφέρεται και στο άρθρο . Η BlackBerry έχει 3 δισεκατομμύρια δολλάρια σε καταθέσεις και έχει μηδενικό χρεός . Με βάση αυτά τα στοιχεία είναι αστείο το να συζητιέται η περίπτωση της χρεωκοπίας της εταιρείας.

- Το BlackBerry 10 είναι ένα λειτουργικό που βασίζεται πάνω στο QNX που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια συσκευές σε διάφορους τομείς της βιομηχανίας. Τα πρώτα κινητά με αυτό το λειτουργικό παρουσιάστηκαν πριν 7 μήνες, οπότε δεν μπορείς να βάζεις ταφόπλακα σε κάτι τόσο νέο. Τουλάχιστόν δώστου ένα χρόνο το ελάχιστο και μετά κάνε την κηδεία!

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο για το ωραιο αρθρο.Ηρθε πανω στην ωρα που επεσε στα χερια μου ενα ΒΒ Ζ10.

Φτωχο,πλασικο,με αθλια μπαταρια,ελαχιστες βασικες εφαρμογες....κλπ.Σιγουρα το να μενει στο παιχνιδι του ανταγωνσισμου ειναι σωστο απο την αλλη ομως 'η θα πρεπει να πουλανε το Ζ10 150 ευρω ή το iphone/Galaxy 3000 ευρω.Γιατι μιλαμε για τετοια διαφορα κατηγοριας.

 

Υ.Γ Ουτε μετρηση ποσοστου επι % δεν εχει ρε παιδια.Ελεος.

 

Στην ίδια κατηγορία είναι όλα τα τηλέφωνα που αναφέρεις...!!! Αλλού κερδίζει κάποιο, αλλού χάνει...

 

Φτωχό σε τι πράγμα είναι το Ζ10..?

Από θέμα λειτουργικού για πες μου την απόψή σου..?

Ποιες (πολλές) βασικές εφαρμογές του λείπουν..? Αν αναφέρεσαι σε προγράμματα, θα έπρεπει να γνωρίζεις ότι δεν φταίει η ΒΒ που οι εταιρίες δεν τα αναπτύσουν...! Οπότε μην κατηγορείς τη ΒΒ, ούτε το Ζ10, γιατί μάλλον δεν το έχεις δουλέψει καθόλου. Ότι ακριβώς κάνουν οι περισσότεροι που γράφουν reviews, ασχολούνται δύο ώρες και επειδή διαφέρει από iOS ή Android (που τόσα χρόνια είναι απαραλάχτα) που έχουν συνηθίσει, το θάβουν...

 

Αν είχες δουλέψει το Ζ10 τον ίδιο χρόνο με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, θα ερχόσουν στα λόγια μου.

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο άρθρο..! Μπράβο στον συντάκτη.. Είμαι κι εγώ ex-ΒΒ user εδώ και λιγότερο από ένα χρόνο αλλά δυστυχώς αναγκάστηκα, αφού η πολυαγαπημένη RIM δεν ακολούθησε της εξελίξειςαφού, το παιχνίδι άλλαξε, τα data πλέον είναι δωρεάν και ταξιδεύουν γρήγορα.

Καμία βέβαια εταιρεία δεν νομίζω να καταφέρει τη συμπίεση που προσέφεραν τα Blackberry, όπου με GPRS κατέβαζες τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το άρθρο! Αν κι εγώ δεν είχα ποτέ BB ομολογώ ότι το Ζ10 είναι πολύ ωραία συσκευή εμφανισιακά! Το μενού δεν κατάφερα να το δω ακόμα! Το qwerty στα κινητά ποτέ δεν με βόλεψε. Πάρ' όλα αυτα εύχομαι να μη κλησει η εταιρία!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια κατηγορία είναι όλα τα τηλέφωνα που αναφέρεις...!!! Αλλού κερδίζει κάποιο, αλλού χάνει...

 

Φτωχό σε τι πράγμα είναι το Ζ10..?

Από θέμα λειτουργικού για πες μου την απόψή σου..?

Ποιες (πολλές) βασικές εφαρμογές του λείπουν..? Αν αναφέρεσαι σε προγράμματα, θα έπρεπει να γνωρίζεις ότι δεν φταίει η ΒΒ που οι εταιρίες δεν τα αναπτύσουν...! Οπότε μην κατηγορείς τη ΒΒ, ούτε το Ζ10, γιατί μάλλον δεν το έχεις δουλέψει καθόλου. Ότι ακριβώς κάνουν οι περισσότεροι που γράφουν reviews, ασχολούνται δύο ώρες και επειδή διαφέρει από iOS ή Android (που τόσα χρόνια είναι απαραλάχτα) που έχουν συνηθίσει, το θάβουν...

 

Αν είχες δουλέψει το Ζ10 τον ίδιο χρόνο με τα υπόλοιπα που αναφέρεις, θα ερχόσουν στα λόγια μου.

 

 

Φτωχο ειναι το μενου του.Δηλαδη ΔΕΝ υπαρχει μενου.Εχει οσες επιλογες εχει ενα ΝΟΚΙΑ 3310.Αραγε που ειναι το app kill,στατιστικα για το τι τρεχει ,ποση ενεργεια καταναλωνει.....

Aπο εφαρμογες που απορεις τι δεν εχει σε ρωταω αν εχει Viber.Ειναι μια εφαρμογη που την εχει ολος ο πλανητης στο κινητο του (εκτος την ΒΒ)

Η μπαταρια ειναι η χειροτερη που εχω δει σε smartphone(iphone,3,4,5,HTC One X).Με συγχονισμο μονο τα μειλ(2 λογαριασμους) και εξτρα whats up messenger και δεν βγαζεις μερα.

Α θελω και απαντηση για το γεγονος οτι δεν υπαρχει ενδειξη ποσοστου μπαταριας στην οθονη γαι ενα τηλεφωνο τοσο καλο και ακριβο.

Φωτογραφικη μηχανη να σου πω? Μετριοτατη χωρις πολλες παραμετροποιησεις.Εδω δεν χρειαζεται να πω για το τι φωτογραφικες εφαρμογες υπαρχουν στα Apple+Google store.

Θα ηθελα να θαψω κι αλλο αλλα πρεπει να εχει κατι το τηλεφωνο για να μπορεις να θαψεις.Αυτο ειναι ενα κενο τηλεφωνο με μετρια ποιοτητα οθονης που πωλειται το ιδιο ακριβα με τηλεφωνα που σφυριζουν

 

Υ.Γ. αυτο δεν ειναι review ειναι η εμπειρια μου απο το συγκεκριμενο τηλεφωνο.

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Public Αριστοτέλους... Μπορείς και να το δοκιμάσεις ;)

 

Το έχουν και στον Κωτσόβολο στο ΙΚΕΑ! Το είδα σήμερα σε λευκό! Το είχαν ανοιχτό και το δοκίμασα! Μεγαλο σφάλμα, δεν έχει μενού επιστροφής στην προηγούμενη οθόνη ή στην αρχική! Τυχαία το γύρισα χωρίς να ξέρω πως το έκανα! Με Magic colp!!! :) :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν και στον Κωτσόβολο στο ΙΚΕΑ! Το είδα σήμερα σε λευκό! Το είχαν ανοιχτό και το δοκίμασα! Μεγαλο σφάλμα, δεν έχει μενού επιστροφής στην προηγούμενη οθόνη ή στην αρχική! Τυχαία το γύρισα χωρίς να ξέρω πως το έκανα! Με Magic colp!!! :) :)

 

:lol::lol:Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα με αυτό το UI!! Όλα είναι πολύ απλά και πολύ πιο γρήγορα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό με back buttons! Όποιος έχει το Ζ10 καταλαβαίνει πως δεν υπάρχει καμία μα καμία ανάγκη για back και home buttons...

Το λειτουργικό είναι τέλειο αλλά πολύ νέο ακόμη. Θέλει τον χρόνο του όπως όλα τα υπόλοιπα.

Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν αυτό ορισμένοι; :O (εδώ δεν αναφέρομαι σε εσένα evris2013;))

Link to comment
Share on other sites

@iou εγώ δεν το βρήκα το back button και δηλαδή πως γυρνάει πίσω δεν μπόρεσα να καταλάβω! :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα ΒΒ παραδοσιακά αποτελούσαν συσκευές παραγωγικότητας και όχι content consumption. Να όμως που η ακόρεστη δίψα του καταναλωτικού κοινού για νέα features και content, τα κατέστησε σύντομα non-relevant.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εβρις το ΒΒ είναι σαν το meego. Ούτε στο ένα ούτε στο άλλο υπάρχει back button. Εμένα μου άρεσε το ui του ΒΒ10 αλλά δεν χρειάζεται μόνο αυτό για να πετύχει κάτι.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Φτωχο ειναι το μενου του.Δηλαδη ΔΕΝ υπαρχει μενου.Εχει οσες επιλογες εχει ενα ΝΟΚΙΑ 3310.Αραγε που ειναι το app kill,στατιστικα για το τι τρεχει ,ποση ενεργεια καταναλωνει.....

Aπο εφαρμογες που απορεις τι δεν εχει σε ρωταω αν εχει Viber.Ειναι μια εφαρμογη που την εχει ολος ο πλανητης στο κινητο του (εκτος την ΒΒ)

Η μπαταρια ειναι η χειροτερη που εχω δει σε smartphone(iphone,3,4,5,HTC One X).Με συγχονισμο μονο τα μειλ(2 λογαριασμους) και εξτρα whats up messenger και δεν βγαζεις μερα.

Α θελω και απαντηση για το γεγονος οτι δεν υπαρχει ενδειξη ποσοστου μπαταριας στην οθονη γαι ενα τηλεφωνο τοσο καλο και ακριβο.

Φωτογραφικη μηχανη να σου πω? Μετριοτατη χωρις πολλες παραμετροποιησεις.Εδω δεν χρειαζεται να πω για το τι φωτογραφικες εφαρμογες υπαρχουν στα Apple+Google store.

Θα ηθελα να θαψω κι αλλο αλλα πρεπει να εχει κατι το τηλεφωνο για να μπορεις να θαψεις.Αυτο ειναι ενα κενο τηλεφωνο με μετρια ποιοτητα οθονης που πωλειται το ιδιο ακριβα με τηλεφωνα που σφυριζουν

 

Υ.Γ. αυτο δεν ειναι review ειναι η εμπειρια μου απο το συγκεκριμενο τηλεφωνο.

 

Προσωπικά στο 9900 έχω Viber ....!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο 9900 έχω Viber ....!:p

Προσωπικα στο Ζ10 δεν εχω Viber γιατι δεν υπαρχει Viber.

Ειναι σαν να μου λες στο iphone 3G εχω και στο iphone 5 δεν εχω.

Τραγικο.:ninja:

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Εβρις το ΒΒ είναι σαν το meego. Ούτε στο ένα ούτε στο άλλο υπάρχει back button. Εμένα μου άρεσε το ui του ΒΒ10 αλλά δεν χρειάζεται μόνο αυτό για να πετύχει κάτι.

 

Το Ν9 πήγαινε στο προηγούμενο μενού αλλά δεν θυμάμαι πως το έκανα! Στο Ζ10 δεν μπόρεσα να το βρω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο Ζ10 δεν εχω Viber γιατι δεν υπαρχει Viber.

Ειναι σαν να μου λες στο iphone 3G εχω και στο iphone 5 δεν εχω.

Τραγικο.:ninja:

 

http://appworld.blackberry.com/webstore/content/85455/

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτια υπαρχει.Για βαλτο να σε δω.:X

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...