Jump to content

Oppo R819


IVIetaCreatoR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε σόρρυ έκανα λάθος στην παρουσίαση μου. Ήθελα να πω iGo και Sygic. Το Navigon γράφηκε κατά λάθος.

κρίμα μου έκοψες τη χαρά....

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nασαι καλα,την περιμεναμε την παρουσιαση αυτη και αξιζε η αναμονη,να πεσει και η τιμη τωρα να το δουμε σοβαρα.

 

oppo δεν ρίχνει τιμές κλπ όπως βγαίνει συνήθως μέχρι τέλος μένει ετσι

 

αν είχε sdcard με αυτά τα λεφτά θα ήταν the phone of the god............. έστω 32 gb...........

 

+ τι στο διάολο τόσο χάλια είναι το mtk? παντού διαβάζω lag και lag

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

+ τι στο διάολο τόσο χάλια είναι το mtk? παντού διαβάζω lag και lag

Χάλια σε σχέση με τον snapdragon 600/800

Link to comment
Share on other sites

Χάλια σε σχέση με τον snapdragon 600/800

 

κοίτα είχα πετύχει στα χέρια μου HTC One S με krait είχε cyanogen mod 10 ούτε lag ουτε τπτ σφαίρα, από θέμα επιδόσεων στα bench πρέπει να είναι κατώτερος από το mtk αλλά lag Κλπ δεν είχε

σε κάτι review που διαβάζω όμως λένε εχει lag μόλις περάσεις μερικές εφαρμογές που τρέχουν στην μνήμη (viber,fb,whatsup)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου γενικά και χωρίς να έχω δει ακόμη το oppo αλλά άλλες mtk6589 συσκευές ειναι ότι ο απλός mtk6589 (δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τον turbo) απο επιδόσεις ειναι πάνω απο τον διπύρηνο που έχουν τα s2/note 1 και πιο κάτω απο τον 4πυρηνο του s3/note 2.Το θετικό είναι ότι ακόμη και με 1gb ram το κινητό είναι απόλυτα αξιοπρεπές για κάθε χρήση.Διαθέσιμα στο λειτουργικό ειναι περίπου 970mb ram και ξεκινάς χάρη της ελαφριά φορτωμένης ρομ με πάνω απο 500mb ram ελεύθερα.Και με πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας.Πιο "αεράτα" βλέπω ότι πάει με την ανάλυση qhd (έχω το zte v967s) και λιγότερο "αεράτα" χωρίς ωστόσο να προβληματίζει στο thl w7s που έχει 720p ανάλυση.Φίλος που έχει το s3 και πήρε το v967s μου λέει ότι το zte είναι αλαγκάριστο συγκρινόμενο με το s3 του.Ο turbo 6589 ειδικά σε συσκευή με 720p ανάλυση πιστεύω ότι θα είναι ακόμη καλύτερος σε καθημερινή χρήση.Και κάτι σημαντικό είναι ότι τουλάχιστον ο απλός 6589 πρέπει να ζοριστεί υπερβολικά πολύ για να ανεβάσει θερμοκρασία και να νιώσεις να καίει πραγματικά το χέρι σου.Ειχα το acer cloudmobile s500 με τον διπύρηνο s4 8260α και ήταν όντως αλαγκάριστο και αυτό (με μικρότερο σκορ στο antutu απο το w7s και το 967) αλλά σε 10 λεπτά χρήσης το πίσω μέρος έπαιρνε φωτιά. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου γενικά και χωρίς να έχω δει ακόμη το oppo αλλά άλλες mtk6589 συσκευές ειναι ότι ο απλός mtk6589 (δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τον turbo) απο επιδόσεις ειναι πάνω απο τον διπύρηνο που έχουν τα s2/note 1 και πιο κάτω απο τον 4πυρηνο του s3/note 2.Το θετικό είναι ότι ακόμη και με 1gb ram το κινητό είναι απόλυτα αξιοπρεπές για κάθε χρήση.Διαθέσιμα στο λειτουργικό ειναι περίπου 970mb ram και ξεκινάς χάρη της ελαφριά φορτωμένης ρομ με πάνω απο 500mb ram ελεύθερα.Και με πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας.Πιο "αεράτα" βλέπω ότι πάει με την ανάλυση qhd (έχω το zte v967s) και λιγότερο "αεράτα" χωρίς ωστόσο να προβληματίζει στο thl w7s που έχει 720p ανάλυση.Φίλος που έχει το s3 και πήρε το v967s μου λέει ότι το zte είναι αλαγκάριστο συγκρινόμενο με το s3 του.Ο turbo 6589 ειδικά σε συσκευή με 720p ανάλυση πιστεύω ότι θα είναι ακόμη καλύτερος σε καθημερινή χρήση.Και κάτι σημαντικό είναι ότι τουλάχιστον ο απλός 6589 πρέπει να ζοριστεί υπερβολικά πολύ για να ανεβάσει θερμοκρασία και να νιώσεις να καίει πραγματικά το χέρι σου.Ειχα το acer cloudmobile s500 με τον διπύρηνο s4 8260α και ήταν όντως αλαγκάριστο και αυτό (με μικρότερο σκορ στο antutu απο το w7s και το 967) αλλά σε 10 λεπτά χρήσης το πίσω μέρος έπαιρνε φωτιά.

 

αυτό το acer και εγώ το είδα (δώρο πήγε) και αυτό μεν δεν έβγαζε τπτ τρελό αλλά οκ ζεστανοταν όπως λες το είχα πάρει από expansys αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτουμε οτι το Jiayu g4 ME xιλιαδες προβληματα και καθυστερησεις στην ρομ κανει 240 περιπου διχως εσωτερικη μνημη τοτε δεν ειναι πολυ ακριβο,και να συγκρινουμε και την ποιοτητα μεταξυ των δυο,για τα υπολοιπα κινεζικα δεν συζητω,η thl κι η Ζοpo στα ιδια λεφτα πουλανε τα 16γιγα τους

 

OK φιλε respect στην oppo εχω blue ray oppo και ξερω τη εστι,αλλα πηρα thl w11 2g ram 32g rom me 223euro:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα: Η καλύτερη κάμερα που έχω δοκιμάσει μετά το Pureview 808 και το Lumia 925. Φωτογραφίες πάρα πολύ όμορφες, σωστά χρώματα και αντιθέσεις, απουσία θορύβου. Εστίαση στιγμιαία και ταχύτατο κλείστρο. Επισυνάπτω και 3 φωτογραφίες από τον χθεσινό μου καφέ στην όμορφη Κατερίνη.

 

Υπερβολή μήπως..?..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή μήπως..?..

 

Ο καθένας μας έχει την προσωπική του άποψη.

Για μένα είναι η τρίτη καλύτερη που έχω δοκιμάσει.

Δεν έχω δοκιμάσει όλα τα smartphone του κόσμου ούτε είμαι επαγγελματίας φωτογράφος/ειδικός για να μπω σε τρομακτικές λεπτομέρειες και ανάλυση.

Αλλά από την στιγμή που κάνω ένα review για μία συσκευή που κατέχω, παραθέτω καθαρά την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη ως χρήστης.

Για σένα που διαφωνείς, οκ. Αλλά όπως και να έχει είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή σε ένα φόρουμ όπως αυτό.

Θεωρώ όμως πως θα μπορούσες απλά να το αναφέρεις με καλύτερο τρόπο από το να παραθέσεις ένα εντελώς ειρωνικό σχόλιο όπως αυτό από την στιγμή μάλιστα που δεν έχεις την συσκευή στην κατοχή αλλά ένα άλλο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας έχει την προσωπική του άποψη.

Για μένα είναι η τρίτη καλύτερη που έχω δοκιμάσει.

Δεν έχω δοκιμάσει όλα τα smartphone του κόσμου ούτε είμαι επαγγελματίας φωτογράφος/ειδικός για να μπω σε τρομακτικές λεπτομέρειες και ανάλυση.

Αλλά από την στιγμή που κάνω ένα review για μία συσκευή που κατέχω, παραθέτω καθαρά την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη ως χρήστης.

Για σένα που διαφωνείς, οκ. Αλλά όπως και να έχει είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή σε ένα φόρουμ όπως αυτό.

Θεωρώ όμως πως θα μπορούσες απλά να το αναφέρεις με καλύτερο τρόπο από το να παραθέσεις ένα εντελώς ειρωνικό σχόλιο όπως αυτό από την στιγμή μάλιστα που δεν έχεις την συσκευή στην κατοχή αλλά ένα άλλο μοντέλο.

 

Μα, με το μπαρδόν διότι όπως δείχνουν τα πράγματα thyxtikes, συγκρίνεις την κάμερα του μη-flagship της Oppo με 2 εκ των καλύτερων, έπειτα από δεκάδες reviews παγκοσμίως, cameraphones..

 

Περί ορέξεως αλλά το Pureview μέχρι και την έλευση του 1020 ήταν ο ορισμός του CAMERAPHONE..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έβαλα παραγγελία την προηγούμενη δευτέρα με τον δωρεάν τρόπο αποστολής και μου δόθηκε track στις 17/09 από τότε όμως το δέμα δεν φαίνεται κάπου . και στη rοyal mail δεν φαίνεται να μετακινείτε . πότε θα πρέπει να το περιμένω και αν μπορώ από κάπου να δω που βρίσκεται .ευχαριστώ

 

 

''It's on its way

 

Your item, posted on 17/09/13 with reference RUχχχχχχχχχGB has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE. ''

 

αυτό μου γράφει εδώ και τόσες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Μα, με το μπαρδόν διότι όπως δείχνουν τα πράγματα thyxtikes, συγκρίνεις την κάμερα του μη-flagship της Oppo με 2 εκ των καλύτερων, έπειτα από δεκάδες reviews παγκοσμίως, cameraphones..

 

Περί ορέξεως αλλά το Pureview μέχρι και την έλευση του 1020 ήταν ο ορισμός του CAMERAPHONE..

 

Φίλε μου συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί είμαστε σε αντιπαράθεση αυτήν την στιγμή...

Δεν λέω ότι η κάμερα του oppo r819 είναι χειρότερη από τα τα pureview και το 925 που είναι cameraphones?

(μήπως κατάλαβες ότι εννοώ πως είναι στο ίδιο επίπεδο ή καλύτερη αυτή του oppo? γιατί ξεκάθαρα δεν λέω αυτό)

Ο λόγος που χρησιμοποιώ αυτά τα δύο τηλέφωνα ως μέτρο σύγκρισης είναι επειδή τα έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος και επομένως λέω πως αυτά τα 2 κινητά έχουν κατά την προσωπική μου άποψη καλύτερη κάμερα από το r819 όπως επίσης θα μπορούσα να πω ότι θεωρώ την κάμερα του r819 ανώτερη από τα galaxy s2, galaxy s3, lg optimus 4x, lg nexus 4, xperia p, xperia t, lenovo a820 και iphone 4 που επίσης είχα ή έχω στην κατοχή μου.

Οκ, βάσει τωγ reviews είναι σίγουρο πως το lumia 1020 ή το s4 έχουν καλύτερη κάμερα από το r819 απλά δεν τα συγκρίνω επειδή απλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.

υ.γ. δεν παρεξηγήθηκα απλά θεώρησα ότι το ύφος του μηνύματος σου εμπεριείχε αρκετή δόση ειρωνείας

anyway, από ότι φαίνεται δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η εν λόγω παρεξήγηση

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να και το πρώτο ελληνικό βίντεο review του R819 για όποιον ενδιαφέρεται για το νέο μοντέλο της OPPO:

 

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια θηκη και μια μεμβρανη οθονης για το συγκεκριμενο κινητο. Τα πηρα απο ebay πριν αγορασω το κινητο και τελικα αγορασα αλλο :lol: . Τα δινω 5 ευρω και τα δυο μαζι, οσο τα αγορασα δηλαδη. Οποιος ενδιαφερεται π.μ.

 

Θηκη:

http://www.ebay.com/itm/281157465153?var=580218964033&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

(σε κοκκινο)

 

Screen Protector:

http://www.ebay.com/itm/350884040697?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το θέλει να πάρει ένας φίλος μου και αν μπορείτε και ξέρετε μερικές ερωτήσεις (δλδ αυτά που τον νοιαζουν αρκετά έως πολύ)

 

1. ηχείο πως τα πάει? (ένταση ποιότητα)

2. ακουστικά πως τα πάνε (ένταση ποιότητα)

3. USB OTG έχει? (πάρα πολύ σημαντικό αυτό)

4. gps πως τα πάει (σε σχέση με άλλα MTK)

5. μπαταρία πόσο βγάζει? (αν βγάζει πχ 20 ώρες με 4 ώρες οθονη στα 60% φοτινοτιτας πχ)

6. έχει mhl δυνατότητα?

για camera δεν ρωτάω από ότι κατάλαβα είναι αρκετά καλή

 

το ποιο σημαντικό πάντως είναι το otg τα υπόλοιπα ας είναι μέτρια, άλλα το OTG είναι RED FLAG

 

τώρα αυτός έχει το galaxy s3 και το έχει ψιλοσιχαθει (και δεν θέλει να πάει πάλι σε samsung συσκευή)

 

θα έπαιρνε το oppo find 5 (αυτό έχω εγώ) αλλά χωρίς otg ουτε να το ακούει δεν θέλει (και εγώ το χρειαζόμουνα αρκετά το otg ακόμη έχω το xperia p να μου κάνει την μισή δουλειά..........)

 

αν έχει usb otg αν κάποιος μπορεί να δοκιμάσει αν κάνει mount δίσκους NTFS αν όχι μικρο το κακό με usb otg helper το λύνουμε το θέμα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

από μπαταρία ,ήχο και ακουστικά είναι άψογο . Το πήρα για τη γυναίκα όπου ακούει πολύ μουσική και είναι υπερευχαριστημένη για τα υπόλοιπα επειδή δεν την ενδιαφέρει δεν ξέρω να σου απαντήσω .Όσο για να το τεστάρω αποκλείεται να μου το δώσει γιατί δεν το αφήνει από τα χέρια της.
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να το πάρω αυτή την εβδομάδα από http://europe.oppostyle.com

 

Πρέπει να προσέξω κάτι; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να το πάρω αυτή την εβδομάδα από http://europe.oppostyle.com

 

Πρέπει να προσέξω κάτι; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

 

Απροβλημάτιστη συνεργασία με το site, έρχεται γρήγορα από Ευρώπη.

Το είχα παραγγείλει για φίλο μαζί με την πολύ ταιριαστή θήκη: http://europe.oppostyle.com/accessories/18-r819-rock-cover.html

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

από μπαταρία ,ήχο και ακουστικά είναι άψογο . Το πήρα για τη γυναίκα όπου ακούει πολύ μουσική και είναι υπερευχαριστημένη για τα υπόλοιπα επειδή δεν την ενδιαφέρει δεν ξέρω να σου απαντήσω .Όσο για να το τεστάρω αποκλείεται να μου το δώσει γιατί δεν το αφήνει από τα χέρια της.

 

ευχαριστώ πολύ :)

 

έμεινε κάποιος να μου απαντήσει για το otg/gps/και mhl

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδε κανείς ?

wide F/2.0 aperture

Κάμερα: Η καλύτερη κάμερα που έχω δοκιμάσει μετά το Pureview 808 και το Lumia 925. Φωτογραφίες πάρα πολύ όμορφες, σωστά χρώματα και αντιθέσεις, απουσία θορύβου. Εστίαση στιγμιαία και ταχύτατο κλείστρο. Επισυνάπτω και 3 φωτογραφίες από τον χθεσινό μου καφέ στην όμορφη Κατερίνη.

 

Υπερβολή μήπως..?..

 

Μα, με το μπαρδόν διότι όπως δείχνουν τα πράγματα thyxtikes, συγκρίνεις την κάμερα του μη-flagship της Oppo με 2 εκ των καλύτερων, έπειτα από δεκάδες reviews παγκοσμίως, cameraphones..

 

Περί ορέξεως αλλά το Pureview μέχρι και την έλευση του 1020 ήταν ο ορισμός του CAMERAPHONE..

με το μπαρδόν εγω εδω να ρωτήσω αν χρειαζόταν ο φίλος να γράψει τα παρακάτω ??

Δεν λέω ότι η κάμερα του oppo r819 είναι χειρότερη από τα τα pureview και το 925 που είναι cameraphones?

(μήπως κατάλαβες ότι εννοώ πως είναι στο ίδιο επίπεδο ή καλύτερη αυτή του oppo? γιατί ξεκάθαρα δεν λέω αυτό)....

Link to comment
Share on other sites

Τις επαφές μου θα μπορώ να τις γράφω με ελληνικά;

 

Απλά έλεος!!! :lol: Μην γεμίζετε το forum με ανούσια μηνύματα!!! Υπάρχει και το google σαν μηχανή αναζήτησης. Κάποιος να σβήσει παρακαλώ αυτή την :X ερώτηση.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Απλά έλεος!!! :lol: Μην γεμίζετε το forum με ανούσια μηνύματα!!! Υπάρχει και το google σαν μηχανή αναζήτησης. Κάποιος να σβήσει παρακαλώ αυτή την :X ερώτηση.

 

μην κάνεις έτσι για τις επαφές ρώτησε οχι για το μενού

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...