Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδεία. Μπορείτε να μου προτείνετε κανένα καλό κινητό από εδώ η απέξω μέχρι 150€. Απαιτήσεις μεγαληηηηη μπαταρία. Ευχαριστώ

 

mεγαααλη μπατααρια και σχετικα καλη ποιοτητα κατα την γνωμη μου επειδη εχω και τα δυο ειναι τα oukitel και ulefone ψαξε λιγο χαρακτηριστικα και τιμες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

mεγαααλη μπατααρια και σχετικα καλη ποιοτητα κατα την γνωμη μου επειδη εχω και τα δυο ειναι τα oukitel και ulefone ψαξε λιγο χαρακτηριστικα και τιμες

 

Ok ευχαριστώ. Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδεία. Μπορείτε να μου προτείνετε κανένα καλό κινητό από εδώ η απέξω μέχρι 150€. Απαιτήσεις μεγαληηηηη μπαταρία. Ευχαριστώ

 

Απλά: https://www.skroutz.gr/s/14037867/Xiaomi-Redmi-Note-5-64GB.html

 

Κινητάρα λέμε! 1380 άτομα του έχουν δώσει 4.7 στα 5 αστέρια... Απο εκεί και μόνο καταλαβαίνεις!

 

Πολύ καλή πρόταση. Ευχαριστώ. Από μπαταρία τι λεη; Κάποιο ίσως με μεγαλύτερη μπαταρία; Θέλω αρκετό sot.

 

Για ποιο λόγο να μην πας στο τελευταίο, νεότερο (φετινό μοντέλο) Xiaomi Redmi Note 7, που είναι και μέσα στο budget σου (άντε και κανα 4-5ευρο πάνω για μεταφορικά, αν δεν είσαι Αθήνα); Και μάλιστα τη στιγμή που αναμένεται και το Xiaomi Redmi Note 8...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να μην πας στο τελευταίο, νεότερο (φετινό μοντέλο) Xiaomi Redmi Note 7, που είναι και μέσα στο budget σου (άντε και κανα 4-5ευρο πάνω για μεταφορικά, αν δεν είσαι Αθήνα); Και μάλιστα τη στιγμή που αναμένεται και το Xiaomi Redmi Note 8...
Το 8 θα έχει mtk επεξεργαστή ο οποίος λένε έχει θεματακια με υπερθέρμανση ?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 8 θα έχει mtk επεξεργαστή ο οποίος λένε έχει θεματακια με υπερθέρμανση ?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Οκ, εγώ για το 7 του λέω.

(το 8 το ανέφερα απλά για να του δείξω ότι το 5 θεωρείται "παλιό" μοντέλο...)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να μην πας στο τελευταίο, νεότερο (φετινό μοντέλο) Xiaomi Redmi Note 7, που είναι και μέσα στο budget σου (άντε και κανα 4-5ευρο πάνω για μεταφορικά, αν δεν είσαι Αθήνα); Και μάλιστα τη στιγμή που αναμένεται και το Xiaomi Redmi Note 8...

 

Πολύ καλή πρόταση. Αλλά από μπαταρία τι λεη; Βλέπω στο συγκεκριμένο φόρουμ ότι δεν βγαζη πολλές ώρες sot. Εγώ θέλω 6-7 ώρες sot.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πρόταση. Αλλά από μπαταρία τι λεη; Βλέπω στο συγκεκριμένο φόρουμ ότι δεν βγαζη πολλές ώρες sot. Εγώ θέλω 6-7 ώρες sot.

 

Screenshot-2019-09-10-21-37-18-866-com-miui-securitycenter.png

 

Screenshot-2019-09-10-21-37-25-419-com-miui-securitycenter.png

Redmi note 7 ανάλογα την χρήση παει και 9 ώρες sot.

Το απλό redmi 7 περνάει άνετα τις 10 αν αυτό είναι το πιο σημαντικό για εσένα

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Το 8 θα έχει mtk επεξεργαστή ο οποίος λένε έχει θεματακια με υπερθέρμανση ?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Κάποιοι έχουν μείνει σε άλλες εποχές.

Μην τους ακούς.

Ζήτα τους να σου το αποδείξουν.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2019-09-10-21-37-18-866-com-miui-securitycenter.png

 

Screenshot-2019-09-10-21-37-25-419-com-miui-securitycenter.png

Redmi note 7 ανάλογα την χρήση παει και 9 ώρες sot.

Το απλό redmi 7 περνάει άνετα τις 10 αν αυτό είναι το πιο σημαντικό για εσένα

 

Ok θα το τιμήσω.ευχαριστω όλους για την βοήθεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εδω και κανα δυο χρονια χρησιμοποιω ενα Κινεζικο κινητο, αλλα εχω ενα προβλημα. Μολις συνδεομαι στο δικτυο (WiFi η δεδομενα) μου εμφανιζονται ενα-δυο παιχνιδια. Αυτο δεν συνεβαινε οταν πρωτοαγορασα το κινητο. Απο οτι διαβασα οφειλεται σε καποια εφαρμογη που εχω εγκαταστησει, ομως πως θα βρω ποια ειναι αυτη που το προξενει? Αν οχι, υπαρχει καποια λυση στο προβλημα μου?

Ευχαριστω.

Υ.Γ. Να αναφερω οτι το τηλεφωνο δεν ειναι root.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. Εδω και κανα δυο χρονια χρησιμοποιω ενα Κινεζικο κινητο, αλλα εχω ενα προβλημα. Μολις συνδεομαι στο δικτυο (WiFi η δεδομενα) μου εμφανιζονται ενα-δυο παιχνιδια. Αυτο δεν συνεβαινε οταν πρωτοαγορασα το κινητο. Απο οτι διαβασα οφειλεται σε καποια εφαρμογη που εχω εγκαταστησει, ομως πως θα βρω ποια ειναι αυτη που το προξενει? Αν οχι, υπαρχει καποια λυση στο προβλημα μου?

Ευχαριστω.

Υ.Γ. Να αναφερω οτι το τηλεφωνο δεν ειναι root.

 

Λογικά ναι, κάποια εφαρμογή ή pop ups από τον browser. Κάνε ένα scan με το Kaspersky ή το malwarebytes που θα τα βρεις στο playstore. Δες αν σου σου βρούνε κάτι και κάνε απεγκατάσταση ή διαγραφή. Επίσης κάνε και μια διαγραφή δεδομένων του browser που χρησιμοποιείς.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Κακή επιλογή δες κάτι άλλο

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το gome u7 από το Φεβρουάριο, καί έχει αποδειχθεί πως είναι σκυλί, μου έχει πέσει πολλές φορές κάτω μέχρι και καφες έχει πέσει αλλά δεν καταλαβαίνει τίποτα,, γρήγορο με καλή ραμ και 64 γιγα αποθ.χωρος... απολύτως ευχαριστημένος, μία απ'τις καλύτερες μου αγορές από Κίνα.Και το είχα πάρει μόνο 67€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κακή επιλογή δες κάτι άλλο

 

Πώς είσαι τόσο σίγουρος; Έχεις δουλέψει ποτέ με την συγκεκριμένη μάρκα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ούτε θα πάρω ποτέ Mediatek, και τέτοια μπαταρία.

καλύτερα σε αυτά τα λεφτά κάποιο xiaomi με snapdragon.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Πάντως και οι δυο σας, έχετε δίκιο, καθένας από την δική του σκοπιά.

Βρήκα και αυτό το άρθρο για τους επεξεργαστές.

MediaTek vs Snapdragon: σκληρή μονομαχία με έναν νικητή

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς καθόλου mediatek είναι άθλιοι σε σχέση με τους snapdragon, καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι καλό, π.χ Redmi 7, Redmi 8 δεν θα το μετανιώσεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το gome u7 και το gome u9, και τα δυο πετάνε στην κυριολεξία και είναι σκυλιά. Το βγάζεις από το κουτί και τέλος.

Εκτός και εάν θέλεις να παίζεις με αλλαγές rom κάθε λίγο ... :)

Πολύ καλή επιλογή και το SHARP που είπε και ο φίλος παραπάνω ,,

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά χαρακτηριστικά το Sharp αλλά 5,5" και 17:9 λόγο διάστασης οθόνης δεν θα είναι λίγο μικρό?
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά χαρακτηριστικά το Sharp αλλά 5,5" και 17:9 λόγο διάστασης οθόνης δεν θα είναι λίγο μικρό?

Ναι δεν μου αρέσει.

 

Μάζεψα όλα τα υποψήφια κινητά μέχρι 110€ σε ένα συγκριτικό και θα δω.

Doogee N20 VS. Gome U9 VS. UMIDIGI A5 Pro VS. Xiaomi Redmi 8A: Comparison

 

Ερώτηση: το Xiaomi Redmi 8A στο TOMTOP με 109€, με

Duty Free Shipping . Δηλαδή περνάει το τελωνείο, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Για το duty free shipping του tomtop, δες τα σχόλια στη σελίδα εδώ. Στην αρχή το σύστηνα, έχοντας θετική εμπειρία ο ίδιος στο παρελθόν, αλλά αφού συνφορουμίτης έγραψε ότι αντιμετώπισε πρόβλημα στο τελωνείο με αυτό, δεν μπορώ να το συστήσω πια...

 

Το Gome -και όποια άλλα τηλέφωνα από τις επιλογές σου τυχαίνει να είναι στη ίδια αποθήκη- παρατήρσε ότι το banggood τα έχει στην αποθήκη του στο Hong Kong, για την οποία θα δεις ότι έχει αφαιρέσει την επιλογή για το "ασφαλές" priority direct mail αυτόν τον καιρό, καθώς υπάρχουν προβλήματα με τις αποστολές από εκεί, πιθανόν εξαιτίας των ταραχών και των επεισοδίων τελευταία.

Άρα ΔΕΝ προχωράς σε αγορά από εκεί, μέχρι να διευθετηθεί το -όποιο- θέμα και να επιστρέψει το priority - ακόμα καλυτερα μάλιστα μέχρι να γραφτεί κανένα θετικό σχόλιο εδώ για παραγγελίες που αποστέλλονται κανονικά...

 

Για τις ίδιες τις επιλογές σου, θα ήθελα να σχολιάσω το εξής: Απόλυτα αξιοπρεπή, πιστεύω, τα Gome, όπως και το Sharp, από τη στιγμή όμως που σε ανάλογη τιμή βρίσκεις τηλέφωνα όπως τα Xiaomi (και θα έλεγα ότι μπορεις να βάλεις μέσα και τα Redmi 7 και 7a), η σύγκριση γίνεται λίγο άνιση:

Συσκευές από έναν πρακτικά άγνωστο μικρό κατασκευαστή (Gome) και συσκευές που δεν έχουν καμία προοπτική αναβάθμισης και υποστήριξης στο μέλλον (Gome, Sharp) απέναντι σε αυτές ενός μεγάλου και γνωστού κατασκευαστή (Xiaomi), με δεδομένη υποστήριξη, αλλά και μια τεράστια κοινότητα χρηστών και ανεξάρτητων developers διεθνώς πίσω τους...

Μάρκες όπως η Xiaomi (και ας τυχαίνει να μην τη συμπαθώ ο ίδιος...) έχουν καταστρέψει τελείως τη μπίζνα για τους διαφόρους 'μικρούς' Κινέζους κατασκευαστές που ψωνίζαμε παλιά...

 

Τέλος, μιλώντας ειδικά για τα Xiaomi, νομίζω ότι πλέον δεν έχει νόημα η αγορά τους από Κίνα, με τα διάφορα ρίσκα και μειονεκτήματα που αυτή συνεπαγεται, όταν η διαφορά τιμής τους με το Σκρουτζ εδώ είναι πραγματικά ελάχιστη (και ναι, ξέρω ότι υπάρχουν διάφορα θέματα και με τα σκρουτζομάγαζα, αλλά δεν παύει, πιστεύω, να είναι αγορά από τοπικό μαγαζί, χωρίς τελωνεία, κινδύνους κατά τη μεταφορά κλπ, και με μία μεταπωλητική εγγύηση από έναν τοπικό έμπορο - οκ, όσο καλή ή αξιόπιστη μπορεί να προκύψει τελικά αυτή, μιλώντας πάντα για σκρουτζομάγαζα...).

 

Γνώμη μου πάντα όλα αυτά, βεβαίως - ξέρω ότι πολλοί πιθανότατα θα διαφωνήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις το λαθος και παρεις τηλεφωνο με 2γιγα ραμ,θα το μετανοιωσεις....Αν θες xiaomi παρε με μεγαλυτερη ραμ αλλο μοντελο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

διαφορετικα αν δεν φτανουν τα χρηματα προτιμησε καποιο αλλο απο αυτα που εχεις βαλει για συγκριση

Ναι δεν μου αρέσει.

 

Μάζεψα όλα τα υποψήφια κινητά μέχρι 110€ σε ένα συγκριτικό και θα δω.

Doogee N20 VS. Gome U9 VS. UMIDIGI A5 Pro VS. Xiaomi Redmi 8A: Comparison

 

Ερώτηση: το Xiaomi Redmi 8A στο TOMTOP με 109€, με

Duty Free Shipping . Δηλαδή περνάει το τελωνείο, το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κατέληξα στο Xiaomi Redmi 8 από εδώ με κουπόνι, με τελική τιμή 123 €. Το καλό όνομα της Xiaomi, η μεγάλη μπαταρία, επεξεργαστής Snapdragon και 4GB ram στα θετικά. Το μόνο που υστερεί, είναι η χαμηλότερη ανάλυση της οθόνης, που δεν νομίζω πως θα καταλάβω την διαφορά. Όταν το παραλάβω θα σας γράψω εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...