Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έχω χάσει επεισόδια και έχω να μπώ καιρό εδώ μέσα :)

Οταν λένε priority line η αποφυγή τελωνείου είναι 100% εξασφαλισμένη;

 

100% στη ζωή δεν έχεις εξασφαλισμένο τίποτα...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια,

Θελω να αγορασω το xiaomi mia max2 https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_638129.html?wid=21

αλλα αν διαλεξω international rom θα εχω καποιο προβλημα με τα δικτυα 3g-4g?

Εχει μεγαλη διαφορα global με international στην τιμη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Θελω να αγορασω το xiaomi mia max2 https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_638129.html?wid=21

αλλα αν διαλεξω international rom θα εχω καποιο προβλημα με τα δικτυα 3g-4g?

Εχει μεγαλη διαφορα global με international στην τιμη.

Ευχαριστώ

οι ρομ ειναι πολλες. Η τιμη ειναι ιδια, και καμια επιροη δεν εχουν στα δικτυα. Kαι οι δυο ρομ που αναφερεσαι ειναι οι ιδιες και εχουν ελληνικα. Αν και νομιζω η ιντερνατιοναλ εχει να κανει με την εκδοση του τηλεφωνου και οχι με το λογισμικο.

Link to comment
Share on other sites

Με την international λογικά δεν θα εχω κάποιο θέμα..

Θα έχεις αν είσαι εκτός Αθήνας γιατί από ότι βλέπω δεν έχει την 800ρα μπάντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις αν είσαι εκτός Αθήνας γιατί από ότι βλέπω δεν έχει την 800ρα μπάντα.

Δεν είναι θέμα έκδοσης. Κανένα Mi Max 2 δεν έχει την 800άρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Έχω βάλει στο μάτι το Elephone S8 και το S9 τους που θα βγεί οσονούπω!

Θα ήθελα την άποψή σας για τα κινητά αυτά και να ρωτήσω επίσης: εμπιστεύεστε το gearbest, chinavasion ή κάποιο παρόμοιο site γιατί φαντάζομαι δεν είναι ebay που σε καλύπτει αν δε λάβεις ποτέ το δεματάκι και 2ον πληρώνουμε κάτι σε τελωνεία or something? Τ' ότι το βρίσκω μόνο σε ΗΚ warehouse, είναι κακό? Η' κάνω κάτι λάθος? :O

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο μάτι το Elephone S8 και το S9 τους που θα βγεί οσονούπω!

Θα ήθελα την άποψή σας για τα κινητά αυτά και να ρωτήσω επίσης: εμπιστεύεστε το gearbest, chinavasion ή κάποιο παρόμοιο site γιατί φαντάζομαι δεν είναι ebay που σε καλύπτει αν δε λάβεις ποτέ το δεματάκι και 2ον πληρώνουμε κάτι σε τελωνεία or something? Τ' ότι το βρίσκω μόνο σε ΗΚ warehouse, είναι κακό? Η' κάνω κάτι λάθος? :O

Για τα τηλέφωνα δε ξέρω να πω κάτι.

Για τα κινέζικα μαγαζιά, κατ εμέ, το πιο εμπιστο απ όλα είναι το banggood. Δε λέω ότι είναι τέλειο, αλλά σε μένα, όσες φορές υπήρξε κάποιο πρόβλημα, βρέθηκε λύση σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο μάτι το Elephone S8 και το S9 τους που θα βγεί οσονούπω!

Θα ήθελα την άποψή σας για τα κινητά αυτά και να ρωτήσω επίσης: εμπιστεύεστε το gearbest, chinavasion ή κάποιο παρόμοιο site γιατί φαντάζομαι δεν είναι ebay που σε καλύπτει αν δε λάβεις ποτέ το δεματάκι και 2ον πληρώνουμε κάτι σε τελωνεία or something? Τ' ότι το βρίσκω μόνο σε ΗΚ warehouse, είναι κακό? Η' κάνω κάτι λάθος? :O

 

Σαπιο το elephone, δεν αξιζει (προσωπικη αποψη)

Ειναι ασχημο γιατι εχει ενα μονο μπεζελ μεγαλο κατω.

 

Και εκτος αυτου, δεν εχει τουλαχιστον capacitive buttons εκει, πρεπει να ενεργοποιησεις software buttons απο το μενου.

 

thanks but no thanks

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 1.5 χρόνο με 1 HomTom HT7 prο ήθελα να γράψω 2 λόγια.

Για 89 ευρώ που έδωσα η συσκευή (απο Κίνα) τα άξιζε.

Καλή κάμερα, αρκετά καλή οθόνη, παρόλο που έχει αρκετή μεγάλη μπαταρία (3000mAh) , το Android έχει μερικά Bugs.

Έχουν παρατηρήσει και άλλοι προβλήματα , παρόλο που άλλαξα 3 Rom , έπειτα απο επικοινωνία , το πρόβλημα παραμένει. Με χρήση 3G , μειώνεται αρκετά γρήγορα το ποσοστό μπαταρίας.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 1.5 χρόνο με 1 HomTom HT7 prο ήθελα να γράψω 2 λόγια.

Για 89 ευρώ που έδωσα η συσκευή (απο Κίνα) τα άξιζε.

Καλή κάμερα, αρκετά καλή οθόνη, παρόλο που έχει αρκετή μεγάλη μπαταρία (3000mAh) , το Android έχει μερικά Bugs.

Έχουν παρατηρήσει και άλλοι προβλήματα , παρόλο που άλλαξα 3 Rom , έπειτα απο επικοινωνία , το πρόβλημα παραμένει. Με χρήση 3G , μειώνεται αρκετά γρήγορα το ποσοστό μπαταρίας.

 

Δεν εχουν τα Android σφαλματα και κενα. Σχεδον ολα τα ΗΟΜΤΟΜ ειχανε θεματα με το λογισμικο τους. Η αλλαγη ρομ δεν βοηθαει, (εφοσον προερχεται απο την ΗΟΜΤΟΜ ) εκτος αν περασεις μια custom η οποια λυνει αρκετα προβληματα. Το ξελιγωμα μπαταριας ειναι σιγουρα θεμα λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν τα Android σφαλματα και κενα. Σχεδον ολα τα ΗΟΜΤΟΜ ειχανε θεματα με το λογισμικο τους. Η αλλαγη ρομ δεν βοηθαει, (εφοσον προερχεται απο την ΗΟΜΤΟΜ ) εκτος αν περασεις μια custom η οποια λυνει αρκετα προβληματα. Το ξελιγωμα μπαταριας ειναι σιγουρα θεμα λογισμικου.

Και με Custom Rom είχα θέματα. Πλέον το εχω παρατήσει. 3 διαφορετικές εκδόσεις δοκίμασα απο εδω:https://www.needrom.com/

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο μάτι το Elephone S8 και το S9 τους που θα βγεί οσονούπω!

Θα ήθελα την άποψή σας για τα κινητά αυτά και να ρωτήσω επίσης: εμπιστεύεστε το gearbest, chinavasion ή κάποιο παρόμοιο site γιατί φαντάζομαι δεν είναι ebay που σε καλύπτει αν δε λάβεις ποτέ το δεματάκι και 2ον πληρώνουμε κάτι σε τελωνεία or something? Τ' ότι το βρίσκω μόνο σε ΗΚ warehouse, είναι κακό? Η' κάνω κάτι λάθος? :O

 

Tα elephone δεν εχουν καλο ονομα,δεν ξερω αν αλλαξε η φιλοσοφια της εταιρειας,αν το παρεις μονο απο banggood k priority mail.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας.

Ψάχνω για την γυναίκα ένα κινητό dual sim στις 5,5 ίντσες με σχετικά καλή κάμερα και μπαταρία, max 170€ και κατά προτίμηση αξιόπιστη μάρκα.

Τα μόνα που μου εύχονται στο νου είναι τα Xiaomi Note 4 & Letv Le max 2 - Le Pro3 Elite και το Coolpad Cool Play 6!

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

αν ισχύει αύριο η τιμή, πηγαίνετε σε ένα mediamarkt και πες της να τσεκάρει αυτό :

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_huawei-p9-lite-dual-sim-white-1181839.html

περσινό μοντέλο, 2/16 στα 159€ και με τα υπόλοιπα παίρνεις θήκη και ακουστικά. έχει καλές κάμερες για την κατηγορία του (ας δοκιμάσει η γυναίκα σου και καμιά σέλφι)

το κινητό δεν είναι η καλύτερη επιλογή όσο αναφορά στις επιδόσεις, αλλά είναι πολύ χαμηλή η τιμή του για Ελλάδα. στα συν τα 2 χρόνια εγγύησης.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Το pro 3 elite είναι τούμπανο.με μια άλλη εφαρμογή κάμερας από το play γίνεται και καλό στην φώτο.σε χρυσό χρωματακι.Η μικρή έκδοση 4/32 βγαίνει στα 125 με μεταφορικά priority line και η μεγάλη 6/64 στα 170

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλά και να είναι τα LeEco (και σε συμφέρουσες τιμές για αυτά που προσφέρουν), η εταιρία πάει τάχιστα για φούντο (εξ ου άλλωστε και οι δελεαστικές τιμές), οπότε όποιος ψωνίσει καλό είναι να ξέρει ότι ουσιαστικά θα βρεθεί με συσκευή χωρίς υποστήριξη (από λειτουργικό άλλωστε είναι ήδη χωρίς υποστήριξη από καιρό, εκτός και αν είναι κανείς διατεθειμένος να ασχοληθεί με φλασάρισμα custom ROMs).

Τώρα που έπεσε σε λογικά επίπεδα η τιμή του, καλύτερη και πιο ισορροπημένη αγορά, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να είναι το Cool Play 6 (οκ, όχι ότι και με την Coolpad μπορεί να περιμένει κανείς ότι θα δει πολλές αναβαθμίσεις και ενημερώσεις, αλλά άλλο είναι να ψωνίσει κανείς από εταιρία που... δεν έχει κλείσει! :))

To hardware είναι πολύ ενδιαφέρον και με βάση τον κοντινό του... πρόγονο, το Cool1, πιστεύω ότι μπορεί να περιμένει κανείς και καλές επιδόσεις κάμερας (και αυτονομία και επιδόσεις γενικότερα), ενώ το νεώτερο λειτουργικό της Coolpad είναι, λένε, πολύ κοντά πλέον σε στοκ Android (κάτι που προσωπικά θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα - αν και αυτό το τελευταίο είναι πρωτίστως θέμα γούστου...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποιο κινητό θα προτείνατε ως περίπου 250 € (απ έξω, αλλιώς ως 320 από εδώ), με κύριο μέλημα τις καλές φωτογραφίες, τουλάχιστον 5.5 ίντσες (επιθυμητό 5.7-6) αλλά maximum 75 χιλιοστά πλάτος?

Ήμουν μέχρι πρότινος με το Leeco Le 2 Pro, πολύ ευχαριστημένος, μα ήρθε η ώρα για αλλαγή. Μου αρέσει πολύ το Xiaomi Mi Note 2 που έχει την κυρτή οθόνη, μα διάβασα κακά σχόλια για τις φωτό και και σκέφτομαι το Mi Note 3.. Θα ήθελα πολύ να είναι ή με κυρτή οθόνη ή bezel-less μα δεν έχω βρει κάποιο σε αυτό το budget με καλή, δοκιμασμένη κάμερα :(

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποιο κινητό θα προτείνατε ως περίπου 250 € (απ έξω, αλλιώς ως 320 από εδώ), με κύριο μέλημα τις καλές φωτογραφίες, τουλάχιστον 5.5 ίντσες (επιθυμητό 5.7-6) αλλά maximum 75 χιλιοστά πλάτος?

Ήμουν μέχρι πρότινος με το Leeco Le 2 Pro, πολύ ευχαριστημένος, μα ήρθε η ώρα για αλλαγή. Μου αρέσει πολύ το Xiaomi Mi Note 2 που έχει την κυρτή οθόνη, μα διάβασα κακά σχόλια για τις φωτό και και σκέφτομαι το Mi Note 3.. Θα ήθελα πολύ να είναι ή με κυρτή οθόνη ή bezel-less μα δεν έχω βρει κάποιο σε αυτό το budget με καλή, δοκιμασμένη κάμερα :(

Mi note 3 από εμένα

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις ιντσες και με αυτα τα χρηματα νομιζω το Huawei Mate 10 Lite ειναι καλη επιλογη...

Tην κορυφαια καμερα την εχει το LG Nexus 5X αλλα με τον κλασικο φοβο του bootloop..

 

Ειμαι λιγο οφτοπικ στο θεμα..:p

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

Όσο καλά και να είναι τα LeEco (και σε συμφέρουσες τιμές για αυτά που προσφέρουν), η εταιρία πάει τάχιστα για φούντο (εξ ου άλλωστε και οι δελεαστικές τιμές), οπότε όποιος ψωνίσει καλό είναι να ξέρει ότι ουσιαστικά θα βρεθεί με συσκευή χωρίς υποστήριξη (από λειτουργικό άλλωστε είναι ήδη χωρίς υποστήριξη από καιρό, εκτός και αν είναι κανείς διατεθειμένος να ασχοληθεί με φλασάρισμα custom ROMs).

Τώρα που έπεσε σε λογικά επίπεδα η τιμή του, καλύτερη και πιο ισορροπημένη αγορά, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να είναι το Cool Play 6 (οκ, όχι ότι και με την Coolpad μπορεί να περιμένει κανείς ότι θα δει πολλές αναβαθμίσεις και ενημερώσεις, αλλά άλλο είναι να ψωνίσει κανείς από εταιρία που... δεν έχει κλείσει! :))

To hardware είναι πολύ ενδιαφέρον και με βάση τον κοντινό του... πρόγονο, το Cool1, πιστεύω ότι μπορεί να περιμένει κανείς και καλές επιδόσεις κάμερας (και αυτονομία και επιδόσεις γενικότερα), ενώ το νεώτερο λειτουργικό της Coolpad είναι, λένε, πολύ κοντά πλέον σε στοκ Android (κάτι που προσωπικά θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα - αν και αυτό το τελευταίο είναι πρωτίστως θέμα γούστου...)

 

η εταιρία πάει τάχιστα για φούντο

 

θα μας πεις τη πηγη της πληροφοριας ?

Link to comment
Share on other sites

Και το μικρό το axon πιο πολυ αξίζει απο κάτι note redmi note 4 κτλ..η εταιρία έχει σοβαρά προβλήματα γιατί βιάστηκε πολύ να ανοίξει και Αμερική και να βγάλει και ποδήλατα,αυτοκίνητα κτλ..ας ελπίζουμε να σωθεί.Δεν μου είναι καθόλου δύσκολο να μείνω με μια καλή 6αρα android από το να έχω 7 και ένα κινητό στα πάντα κατώτερο.Δεν κάνω κάτι παραπάνω με το 7 η το 8..Και αν ποτέ βαρεθώ Φλασαρω χωρίς να ψάχνω ξεκλείδωμα bootloader κτλ.

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...