Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το 1ο διαβάζω σε ξένα reviews ότι δεν ακούς καλά το συνομιλητή έστω και με μικρό περιβάλλοντα θόρυβο. Έχω ρωτήσει στο φόρουμ εδώ αλλά δεν έχει απαντήσει ακόμα κάποιος. Αν είναι έτσι, είναι σημαντικό μειων.

Το 2ο δεν έχει την 800ρα μπάντα. Αν μένεις εκτός λεκανοπεδιου, είναι σημαντικό μειων.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το 1ο διαβάζω σε ξένα reviews ότι δεν ακούς καλά το συνομιλητή έστω και με μικρό περιβάλλοντα θόρυβο. Έχω ρωτήσει στο φόρουμ εδώ αλλά δεν έχει απαντήσει ακόμα κάποιος. Αν είναι έτσι, είναι σημαντικό μειων.

Το 2ο δεν έχει την 800ρα μπάντα. Αν μένεις εκτός λεκανοπεδιου, είναι σημαντικό μειων.

Να είσαι καλά, πάντως για την πρώτη εταιρεία, είχα δυο τηλ. μέχρι τώρα και δεν είχαν πρόβλημα ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε προσεκτικά τα reviews του Leagoo (γιατί λίγοι το γράφουν ξεκάθαρα, ίσως για να μη θίξουν την εταιρία και το προϊόν), ή δείτε τις φωτογραφίες, θα καταλάβετε το γιατί.

Απ' ό,τι φαίνεται, δεν μπόρεσαν να χωρέσουν το ακουστικό στον πολύ μικρό χώρο πάνω από την οθόνη, με αποτέλεσμα να το έχουν βάλει να "κοιτάει" προς τα πάνω(!), παράλληλα με τη συσκευή, και όχι κάθετα με αυτή, προς το αυτί του χρήστη, όπως σε όλα τα τηλέφωνα από τον... 19ο αιώνα μέχρι σήμερα!

Οπότε ο μόνος τρόπος για να ακούσεις το συνομιλητή σου είναι αφού του μιλήσεις, έχοντας το τηλέφωνο στην... παραδοσιακή θέση, να το γυρίσεις κατα 90 μοίρες και να βάλεις το αυτί σου στην κορυφή της συσκευής, αλλιώς το συνομιλητή σου θα τον ακούν όσοι βρίσκονται στο χώρο τριγύρω, αλλά όχι εσύ!

Κατά τα άλλα, απ' ό,τι διαβάζω, η συσκευή είναι πολύ καλή για την κατηγορία τιμής που ανήκει, αλλά αυτό από μόνο του νομίζω ότι τη... σκοτώνει σαν αγορά.

 

 

Edit:

Σε σχέση με τα 2 παραπάνω, αυτό που νομίζω αποτελεί εξαιρετική περίπτωση είναι αυτό που αναφέρεται εδώ.

Όπως γράφαμε και στο σχετικό θέμα (αλλά μάλλον τα έσβησαν οι mods, γιατί -ομολογουμένως- ήμασταν εκτός θέματος στο συγκεκριμένο νήμα), η συσκευή είναι ήδη εξαιρετική, με καλές επιδόσεις, κάμερα και -σε σχέση με τα 'κλασικά' LeEco- με σαφώς μεγαλύτερη μπαταρία (ειδικά μάλιστα στο X626, o Helio X20 λένε ότι καταβροχθίζει στα γρήγορα τη μέτριας χωρητικότητας μπαταρία...).

Μοιράζεται με αυτά την έλλειψη 800άρας μπάντας (B20 - σημαντική έλλειψη κατά τη γνώμη μου) και το γεγονός ότι μάλλον κανένα από όλα αυτά τα LeEco δεν πρόκειται να δει ξανά ενημέρωση λογισμικού.

Όμως, ρίχνοντας μια ματιά στο νήμα του Cool1, είδα ότι πλέον έχει 'ωριμάσει' σημαντικά το port στο Cool1 του JUI, του καινούριου λειτουργικού της -αυτόνομης πλέον ξανά, κατά τα φαινόμενα- Coolpad, το οποίο μάλιστα είναι πολύ πλησιέστερα σε stock Android.

Για όποιον δε φοβάται το σχετικό φλασάρισμα, αυτό ξαναβάζει το Cool1 στο παιχνίδι (με τα... μπούνια μάλιστα) και σε σχέση με την παραπάνω τιμή, το κάνει απλώς εξαιρετική αγορά (οκ, υπάρχει βέβαια και αυτό το θέμα με τη Β20...)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλο

Εγώ όπως το βλέπω στα "mix" like κινητά, δεν έχουν κάνει τίποτα άλλο από το να πάρουν το πάνω bezel και να το βάλουν κάτω, αλλά τότε δημιουργείται αυτό το πρόβλημα με το ακουστικό που αλλιώς δε θα υπήρχε αν δεν έκαναν αυτό το σατανικό σχέδιο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Είμαι κάτοχος του jiayu s3 και δυστυχώς ήρθε η ώρα αντικατάστασης του.Είμαι μεταξύ των δύο προαναφερθέντων τηλεφώνων.

Το πρόβλημα της 800αρας μπάντας ξεπεράστηκε γιατί έχουν και τα δύο.Θέλω τις γνώμες σας για να επιλέξω ένα από τα δύο Εκτός αν έχετε και καμία άλλη επιλογή.

Κάθε άποψη δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη και δοκιμασμένη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Είμαι κάτοχος του jiayu s3 και δυστυχώς ήρθε η ώρα αντικατάστασης του.Είμαι μεταξύ των δύο προαναφερθέντων τηλεφώνων.

Το πρόβλημα της 800αρας μπάντας ξεπεράστηκε γιατί έχουν και τα δύο.Θέλω τις γνώμες σας για να επιλέξω ένα από τα δύο Εκτός αν έχετε και καμία άλλη επιλογή.

Κάθε άποψη δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη και δοκιμασμένη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Redmι

Best seller

Απίστευτη υποστήριξη

Το άλλο... άγνωστο

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

@ timkos40 φιλε και εγω ειμαι της γνωμης να παρεις xiaomi μια και υπαρχει στην ελλαδα επισημα αν χρειαστεις κατι ,νομιζω μαλιστα οτι με τιςμεγαλες καθυστερησεις κα ι το τελεωνειο που παρουσιαζονται τελευταια μπορε ι να συμφερει η αγορα απο ελλαδα η ευρωπαικη αποθηκη στην χειροτερη
Link to comment
Share on other sites

@ timkos40 φιλε και εγω ειμαι της γνωμης να παρεις xiaomi μια και υπαρχει στην ελλαδα επισημα αν χρειαστεις κατι ,νομιζω μαλιστα οτι με τιςμεγαλες καθυστερησεις κα ι το τελεωνειο που παρουσιαζονται τελευταια μπορε ι να συμφερει η αγορα απο ελλαδα η ευρωπαικη αποθηκη στην χειροτερη

 

Απο Ιταλικη αποθηκη το βρηκα 170€ και απο ελληνικη 176€.Μικρη η διαφορα και μαλλον θα το παρω απο ελλαδα.

 

ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Απο Ιταλικη αποθηκη το βρηκα 170€ και απο ελληνικη 176€.Μικρη η διαφορα και μαλλον θα το παρω απο ελλαδα.

 

ευχαριστω παντως

 

Χιαομι ...ουτε να κοιταξεις το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι 200 ευρώ σε 5 ίντσες τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι 200 ευρώ σε 5 ίντσες τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από που; Ελλάδα ή Κίνα ;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από που; Ελλάδα ή Κίνα ;;
Ελλάδα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aς πει κάποιος άλλος την γνώμη του, εγώ δεν παίρνω από εδώ πλέον .. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Aς πει κάποιος άλλος την γνώμη του, εγώ δεν παίρνω από εδώ πλέον .. :)
Μπορείς να μου πείς από Κίνα? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι 200 ευρώ σε 5 ίντσες τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αριστο τηλεφωνο αυτο εδω αν δεν σε ενοχλουν οι 5,5 ιντσες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να πάρω κινητό για τη γυναίκα μου για κανονική χρήση (browsing, facebook, μηνύματα μέσω viber, whattsapp κτλ).

Είμαι ανάμεσα σε xiaomi: mi a1 / redmi note 4X global και αν βρω το mi5s σε καλύτερη τιμή. Σκεφτόμουν και το mi5x αλλά λόγω έλλειψης (?) σε rom ακόμα δεν είναι στις άμεσες επιλογές.

Βασικά το budget είναι €200-300 και θέλω το κινητό να είναι "λειτουργικό" μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια τουλάχιστον όσον αφορά ram/rom/μπαταρία, αν και τα νέα πλέον τηλέφωνα είναι από 3/32 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πείς από Κίνα? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://www.banggood.com/Lenovo-ZUK-Z2-5_0-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-820-2_15GHz-Quad-core-4G-Smartphone-p-1064299.html?rmmds=category&ID=521800&cur_warehouse=CN

Και με 1,78 ευρώ με priority για αποφυγή "λυπητερής" ... :)

Σε 5,5 έχει πολλά ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι 200 ευρώ σε 5 ίντσες τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei p9 lite 2017 απο Ελλάδα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Άψογο τηλέφωνο.
Καλησπέρα, θέλω να πάρω κινητό για τη γυναίκα μου για κανονική χρήση (browsing, facebook, μηνύματα μέσω viber, whattsapp κτλ).

Είμαι ανάμεσα σε xiaomi: mi a1 / redmi note 4X global και αν βρω το mi5s σε καλύτερη τιμή. Σκεφτόμουν και το mi5x αλλά λόγω έλλειψης (?) σε rom ακόμα δεν είναι στις άμεσες επιλογές.

Βασικά το budget είναι €200-300 και θέλω το κινητό να είναι "λειτουργικό" μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια τουλάχιστον όσον αφορά ram/rom/μπαταρία, αν και τα νέα πλέον τηλέφωνα είναι από 3/32 και πάνω.

Το huawei p9 lite 2017 θα σε καλύψει πλήρως γι αυτά που ζητάς με 2 χρόνια εγγύηση. Αν θες να ανέβεις σε budget δες και το p10 lite.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να πάρω κινητό για τη γυναίκα μου για κανονική χρήση (browsing, facebook, μηνύματα μέσω viber, whattsapp κτλ).

Είμαι ανάμεσα σε xiaomi: mi a1 / redmi note 4X global και αν βρω το mi5s σε καλύτερη τιμή. Σκεφτόμουν και το mi5x αλλά λόγω έλλειψης (?) σε rom ακόμα δεν είναι στις άμεσες επιλογές.

Βασικά το budget είναι €200-300 και θέλω το κινητό να είναι "λειτουργικό" μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια τουλάχιστον όσον αφορά ram/rom/μπαταρία, αν και τα νέα πλέον τηλέφωνα είναι από 3/32 και πάνω.

 

Αυτο που λες ειναι σαν να ακουω, θελω να αγορασω φερραρι για να πηγαινω μονο για ψωνια.

Υπαρχουν τηλεφωνα στην μιση τιμη σχεδον που τα κανουν ολα αυτα χωρις να σκαλωνουν. Ολα τα τηλεφωνα ειναι λειτουργικα, αρκει να τα συμπεριφερεσαι οπως πρεπει. Ξερω πολλους που ειπαν "θελω μονο για facebook" και κατεβασαν ολη την σαβουρα που υπαρχει στο διαδικτυο. Πχ dooge x5 pro και παλι λειτουργει χωρις να σκαλωνει, δεν το συγκρινω με αυτα που λες, απλα το λεω για την λειτουργικοτητα του.

Εχω παρει για φιλους τηλεφωνα απο κινα με 70-80 ευρω που κανουν αυτα που λες, και εδω και ενα χρονο κανεις δεν μου παραπονεθηκε. (εννοειτε καθαρο λειτουργικο )

Αν παλι θελεις μια γνωμη. redmi note 4X και δεν θελεις τιποτα αλλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να μου πείς από Κίνα? Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

θα συμφωνησω με τον φιλο που σου προτεινε το ZUK

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού 5.5"-6" (μα να έχει maximum 75-76 χιλιοστά πλάτος για να πιάνεται με το ένα χέρι), ως 250 €. Θέλω να έχει καλή κάμερα (αν είναι δυνατόν και καλή εμπρόσθια - και φλας εμπρόσθιο αν γίνεται) και ωραία εμφάνιση (μ αρέσουν αρκετά τα bezel less). Αγορά ή από EU αποθήκη ή από banggood καλύτερα..

Έχω δει το doogee mix 2 στα 200$ σε προσφορά που με καλύπτει εμφανισιακά μα φοβάμαι λίγο τις κάμερές του. Μ αρέσει που χωράει την οθόνη των 6" σε αρκετά compact διαστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά κινητού 5.5"-6" (μα να έχει maximum 75-76 χιλιοστά πλάτος για να πιάνεται με το ένα χέρι), ως 250 €. Θέλω να έχει καλή κάμερα (αν είναι δυνατόν και καλή εμπρόσθια - και φλας εμπρόσθιο αν γίνεται) και ωραία εμφάνιση (μ αρέσουν αρκετά τα bezel less). Αγορά ή από EU αποθήκη ή από banggood καλύτερα..

Έχω δει το doogee mix 2 στα 200$ σε προσφορά που με καλύπτει εμφανισιακά μα φοβάμαι λίγο τις κάμερές του. Μ αρέσει που χωράει την οθόνη των 6" σε αρκετά compact διαστάσεις...

Πάρτο, θα μείνεις ευχαριστημένος.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλό. Πες με προκατειλημμένο πάντως, αλλά έχω ακόμα μια μικρή επιφύλαξη για τα Doogee.

Στην κατηγορία αυτή, θα πρότεινα και το Vernee Mix 2 (στην έκδοση 6/64GB και προσθέτοντας και το απαραίτητο "Priority Line shipping" έρχεται περίπου μία ή άλλη σε Gearbest και Banggood, ενώ υπάρχει και η 4/64 έκδοση με κανένα €30άρι λιγότερο)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλό. Πες με προκατειλημμένο πάντως, αλλά έχω ακόμα μια μικρή επιφύλαξη για τα Doogee.

Στην κατηγορία αυτή, θα πρότεινα και το Vernee Mix 2 (στην έκδοση 6/64GB και προσθέτοντας και το απαραίτητο "Priority Line shipping" έρχεται περίπου μία ή άλλη σε Gearbest και Banggood, ενώ υπάρχει και η 4/64 έκδοση με κανένα €30άρι λιγότερο)

Εγώ θα το έπαιρνα, και το Banggood έχει το Priority Line 1,95 ευρώ.

https://www.banggood.com/DOOGEE-MIX-2-5_99-Inch-6GB-RAM-64GB-ROM-Helio-P25-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1201795.html?rmmds=search&ID=229&cur_warehouse=HK

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

https://www.banggood.com/Lenovo-ZUK-Z2-5_0-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-820-2_15GHz-Quad-core-4G-Smartphone-p-1064299.html?rmmds=category&ID=521800&cur_warehouse=CN

Και με 1,78 ευρώ με priority για αποφυγή "λυπητερής" ... :)

Σε 5,5 έχει πολλά ...

 

Επειδή έχω χάσει επεισόδια και έχω να μπώ καιρό εδώ μέσα :)

Οταν λένε priority line η αποφυγή τελωνείου είναι 100% εξασφαλισμένη;

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει επεισόδια και έχω να μπώ καιρό εδώ μέσα :)

Οταν λένε priority line η αποφυγή τελωνείου είναι 100% εξασφαλισμένη;

Μέχρι στιγμής ναι ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...