Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε φορα που βρίσκομαι σε αναζήτησή συσκευής για αγορα, φλερτάρω με τις κινεζικες αλλα καταλήγω σε κάποια επώνυμη, φοβούμενη τις "κακοτοπιές". Ειπα να το τολμήσω αυτη τη φορα (μια και το budget ειναι χαμηλό),αλλα θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατι εχω πελαγώσει!

Με ενδιαφέρουν τα εξής χαρακτηριστικά...

Ικανοποιητική απόδοση μπαταρίας

Οσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα

Καλή ανάλυση

Rom τουλαχιστον 16gb αν δεν παιρνει επέκταση, αλλιώς θα συμβιβαζομουν κ με 8ρα με δυνατότητα επέκτασης (στην ανάγκη!)

Να μην κολλάει (γιατι κανω βαριά χρήση)

5ρα οθόνη (χωρις να αποκλείω κ τις 5,5)

Android 5

4g

Και προπάντων να ειναι αξιόπιστη!

Κοιτάζω τα Cubot x9, Cubot x15, Cubot x16 και xiaomi redmi note 2. Τι θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ...

το Χιαομι η κορυφη αναμεσα στα υπολοιπα που διαλεξες, και οταν το πιασεις στα χερια σου θα αναθεωρησεις για τα κινεζικα.

Τα Κουμποτ ειναι τιμια και αξιοπιστα, αλλα μεχρι εκει, αν και πιστευω ειναι λιιιιγο τσιμπημενα στην τιμη τους.

Αλλα μιας και κοιταξες τα παραπανω, κοιταξε και τοθαυμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάθε φορα που βρίσκομαι σε αναζήτησή συσκευής για αγορα, φλερτάρω με τις κινεζικες αλλα καταλήγω σε κάποια επώνυμη, φοβούμενη τις "κακοτοπιές". Ειπα να το τολμήσω αυτη τη φορα (μια και το budget ειναι χαμηλό),αλλα θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατι εχω πελαγώσει!

Με ενδιαφέρουν τα εξής χαρακτηριστικά...

Ικανοποιητική απόδοση μπαταρίας

Οσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα

Καλή ανάλυση

Rom τουλαχιστον 16gb αν δεν παιρνει επέκταση, αλλιώς θα συμβιβαζομουν κ με 8ρα με δυνατότητα επέκτασης (στην ανάγκη!)

Να μην κολλάει (γιατι κανω βαριά χρήση)

5ρα οθόνη (χωρις να αποκλείω κ τις 5,5)

Android 5

4g

Και προπάντων να ειναι αξιόπιστη!

Κοιτάζω τα Cubot x9, Cubot x15, Cubot x16 και xiaomi redmi note 2. Τι θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ...

 

Αν μιλάμε για κορυφαίες αξιόπιστες συσκευές από ΚΙΝΑ, τότε MEIZU και HUAWEI πρέπει να αναφέρονται, μαζί με ΧΙΑΟΜΙ.

Δεν ασχολείσαι με CUBOT, ELEPHONE κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κορυφαίες αξιόπιστες συσκευές από ΚΙΝΑ, τότε MEIZU και HUAWEI πρέπει να αναφέρονται, μαζί με ΧΙΑΟΜΙ.

Δεν ασχολείσαι με CUBOT, ELEPHONE κλπ.

Αν καποιος ομως θελει full 4G με 800MhZ, το 95% απο αυτα που αναφερεις απορριπτονται.

Link to comment
Share on other sites

Η cubot και earphone σε όσα μοντέλα κοίταξα παίζανε στα 800

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η cubot και earphone σε όσα μοντέλα κοίταξα παίζανε στα 800

Γιά τα "προτεινόμενα" μιλάει ο φίλος από επάνω, γιατί πολλοί προτείνουν μόνο ορισμένες όντως καλές μάρκες, αλλά παραλείπουν τα μειονεκτήματα που έχουν ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

δικό μου βίντεο πριν μια εβδομάδα το παρέλαβα

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Κατα δεύτερον... Στα Cubot κατέληξα λόγω των καλών reviews που ειδα για το x9. Στις υπόψην συσκευές επίσης βλεπω και τα blackview omega pro, doogee f5, lets s1 και letv one l1 που πρότεινε ο φίλος παραπανω. Τωρα αυτο με τα 800 κ τα 900 στο 4g, ειδα οτι τα Cubot εχουν 800, αλλα οχι οτι καταλαβα κ τι σημαίνει αυτο!
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Κατα δεύτερον... Στα Cubot κατέληξα λόγω των καλών reviews που ειδα για το x9. Στις υπόψην συσκευές επίσης βλεπω και τα blackview omega pro, doogee f5, lets s1 και letv one l1 που πρότεινε ο φίλος παραπανω. Τωρα αυτο με τα 800 κ τα 900 στο 4g, ειδα οτι τα Cubot εχουν 800, αλλα οχι οτι καταλαβα κ τι σημαίνει αυτο!

Σημαίνει ότι εάν είσαι στην WIND δεν θα έχεις 4G με όσα δεν έχουν την 800 ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι εάν είσαι στην WIND δεν θα έχεις 4G με όσα δεν έχουν την 800 ...[/quote

Το έχω ξαναπεί και άλλη φορά η 800 δεν δουλεύει ακόμα έχει πάρει την άδεια η wind αλλά ακόμα δεν την δουλεύουν και αυτό το λέω γιατί έχω wind και σε tadlet και σε κινητό και δουλεύουν το ίδιο και το tablet είναι samsung tab s lte που έχει την περιβόητη 800 και το έχω δοκιμάσει και Αθήνα και Σαλαμίνα ενώ το xiaomi mi4c δεν έχει 800

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι εάν είσαι στην WIND δεν θα έχεις 4G με όσα δεν έχουν την 800 ...[/quote

Το έχω ξαναπεί και άλλη φορά η 800 δεν δουλεύει ακόμα έχει πάρει την άδεια η wind αλλά ακόμα δεν την δουλεύουν και αυτό το λέω γιατί έχω wind και σε tadlet και σε κινητό και δουλεύουν το ίδιο και το tablet είναι samsung tab s lte που έχει την περιβόητη 800 και το έχω δοκιμάσει και Αθήνα και Σαλαμίνα ενώ το xiaomi mi4c δεν έχει 800

Ο άνθρωπος ρώτησε τι είναι το 800 και του εξήγησα.

Το εάν πιάνει σήμα, είναι άλλου Παπά Ευαγγέλια ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι λέει αυτή η εταιρεία; Αξίζει ή υπάρχουν προβλήματα στα κινητά της; Είδα το Ulefone Power που θα βγάλει και μου άρεσε αρκετά αλλά δε τη ξέρω σαν εταιρεία και τη φοβάμαι!!! Ας μου απαντήσουν άτομα που ήδη έχουν Ulefone κινητά ή όποιοι ξέρουν παρακαλώ γιατί ήδη την πάτησα με ένα Kingzone K2 που το περίμενα 25 μέρες, ήρθε και τώρα το στέλνω πίσω στο to2c γιατί δεν δουλεύει η sim1.
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι εάν είσαι στην WIND δεν θα έχεις 4G με όσα δεν έχουν την 800 ...[/quote

Το έχω ξαναπεί και άλλη φορά η 800 δεν δουλεύει ακόμα έχει πάρει την άδεια η wind αλλά ακόμα δεν την δουλεύουν και αυτό το λέω γιατί έχω wind και σε tadlet και σε κινητό και δουλεύουν το ίδιο και το tablet είναι samsung tab s lte που έχει την περιβόητη 800 και το έχω δοκιμάσει και Αθήνα και Σαλαμίνα ενώ το xiaomi mi4c δεν έχει 800

 

Φίλε μου στην Τρίπολη με την 800αρα δουλεύει η wind και δουλεύει μιά χαρά. Απ΄ότι έχω διαβάσει σε αρκετές περιοχές δουλεύει ικανονικά με αυτή και επειδή εξελίσει το δίκτυό της όποιος χρησημοποιεί wind καλό θα ήταν να κοιτάζει εάν την υποστηρίζει το κινητό του ή αυτόμ που θέλει να αγοράσει.

Το κακό είναι ότι οι γνωστές κινέζικες εταιρίες xiaomi, meizu, huawei και άλλες δεν την υποστηρίζουν με αποτέλεσμα πολλοί από εμάς να ψαχνόμαστε στις δευτεροκλασάτες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Οι Kirin της Huawei την υποστηριζουν

 

Αν θυμάμαι καλά όταν είχα πάρει το huawei p8 lite από wind στην προσφορά των 170 ευρώ, αυτά από Κίνα δεν την υποστήριζαν όπως και το honor 6. Ίσως οι εκδόσεις που βγάζουν για την Ευρωπαϊκή αγορά να την υποστηρίζουν.

Το θέμα είναι ότι στην πλειονότητά τους τα καλύτερα Κινέζικα δεν την υποστηρίζουν και εμείς όπως είπα πιό πριν κοιτάζουμε στα πιό δεύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά όταν είχα πάρει το huawei p8 lite από wind στην προσφορά των 170 ευρώ, αυτά από Κίνα δεν την υποστήριζαν όπως και το honor 6. Ίσως οι εκδόσεις που βγάζουν για την Ευρωπαϊκή αγορά να την υποστηρίζουν.

Το θέμα είναι ότι στην πλειονότητά τους τα καλύτερα Κινέζικα δεν την υποστηρίζουν και εμείς όπως είπα πιό πριν κοιτάζουμε στα πιό δεύτερα.

 

Οι Ευρωπαϊκές εκδόσεις των μεγάλων τα υποστηρίζουν

Ευρωπαϊκές έχουν Lenovo, Huawei

Οι άλλες εκδόσεις και κατασκευαστες ειναι ΜΟΝΟ για κινα, σωστά το λες

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι λέει αυτή η εταιρεία; Αξίζει ή υπάρχουν προβλήματα στα κινητά της; Είδα το Ulefone Power που θα βγάλει και μου άρεσε αρκετά αλλά δε τη ξέρω σαν εταιρεία και τη φοβάμαι!!! Ας μου απαντήσουν άτομα που ήδη έχουν Ulefone κινητά ή όποιοι ξέρουν παρακαλώ γιατί ήδη την πάτησα με ένα Kingzone K2 που το περίμενα 25 μέρες, ήρθε και τώρα το στέλνω πίσω στο to2c γιατί δεν δουλεύει η sim1.

Κανένας για Ulefone παιδιά;;;

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κανένας για Ulefone παιδιά;;;

 

Μιχαλη ulefone εχω φερει δυο. Ενα be pure το οποιο εχει βγει αριστο 4μηνες τωρα.Ενα paris που εφερα η οθονη του τα επαιξε μεσα σε μια εβδομαδα. Θα το στειλω αυτες τις μερες πισω.

Για μενα σκεφτομαι προσωπικα το be touch 3 απο ulefone. Ειναι πιστευω απο τα καλυτερα vfm με φοβερη καμερα 214 imx sony.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω πιο από τα παρακάτω κινητά μου προτείνετε:

1)Blackview BV2000

2)Leagoo Alfa 5

3)HOMTOM HT7

 

ακριβως οπως τα εθεσες, ετσι και θα διαλεξεις

πρωτα το bv2000

και επειτα τα αλλα με την σειρα που τα εθεσες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

δικό μου βίντεο πριν μια εβδομάδα το παρέλαβα

 

ωραιος ,τελειος συνδιασμος μουσικης και χιονανθρωπου :lol: ,αληθεια τον χιονανθρωπο απο που τον πηρες; θελω και εγω εναν :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω πιο από τα παρακάτω κινητά μου προτείνετε:

1)Blackview BV2000

2)Leagoo Alfa 5

3)HOMTOM HT7

 

Έχω το blackview crown που είναι octa-core. Την πρώτη φορά μου ήρθε και σε μια ώρα το πολύ τα έπαιξε η οθόνη. Το εστειλα πίσω στην Κίνα και ήρθε η αντικατάσταση. Γενικά πολύ δυνατό κινητό. Γρήγορο, δεν έχει κολλήσει ποτέ. Το μόνο μειονέκτημα είναι η μπαταρία. Έχει κάποιο bug το σύστημα και φαίνεται να πέφτει η μπαταρία τελείως ακανόνιστα. πχ απ'το 100, πέφτει στο 90 σε 20 λεπτά χωρίς χρήση. μετά πέφτει κανονικά, μετά και πάλι πέφτει πολύ. Γενικά κρατάει μια μέρα με χρήση.

Εχει βγει ενα update που αρκετοί λένε ότι φτιάχνει το Bug, αλλά δεν έκανε και τίποτα. Ρώτησα στο forum του κατασκευαστή αλλά με έγραψαν κανονικά.

Ρώτησα επίσης αν μπορώ να βρω κάπου το πίσω καπάκι σε μαύρο, γιατί έχω λευκό και με έγραψαν και πάλι.

Γενικά βγάζουν ένα κινητό και αμα σου κάτσει, όλα ΟΚ. Αν έχεις πρόβλημα είσαι γραμμένος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...