Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

A) H χρεωστική σε συμφέρει οικονομικά

Β) έχεις κι εδώ δυνατότητα dispute και claim, συνήθως με περιθώριο 60 μέρες. Το περιθώριο το βλεπεις στην παραγγελία και μετα, καθώς και στο προϊόν εκεί που λέει προβλεπόμενος χρόνος παράδοσης. Επίσης σου ρχεται ενημερωτικό email 4 και 2 ημέρες πριν λήξει η προθεσμία

Γ) μόνο μέσα απ το ali

Mόλις πας να κάνεις αγορά, μεταφέρεσε στη σελίδα πληρωμής του alibaba

http://www.aliexpress.com/buyerprotection/index.html

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !!

Στο Α από πλευράς φόβου έβαζα την επιλογή, οικονομικά 2% είναι η χρεωστική επί του ποσού..

1,25% η προπληρωμένη συν 1 ευρώ έως τα 100 που γεμίζεις και 2 ευρώ συν από τα 101-500 όποτε η διαφορά είναι σχεδόν ίδια... (Ενημέρωνω και για άλλα παιδιά που ίσως δεν ξέρουν αν και είναι και θέμα τράπεζας..)

Στο Β δεν ήξερα καθόλου την διαδικασία που περιγράφεις πολύ αναλυτικά !! Οπότε πολύ καλό !!

Για το Γ σε ευχαριστώ ούτε αυτό δεν το γνώριζα..Γιατί έμπαινα στην σελίδα του έμπορου να δω και άλλα προιόντα του και δεν ήξερα αν εκεί μετά φεύγεις από το aliexpress..

Αν μπορείς μου απαντάς

Όταν βλέπουμε έναν έμπορο αν και είναι μεγάλη κουβέντα και όλοι κάποτε από το 0 ξεκίνησαν...

Βλέπουμε πχ έναν έμπορο να έχει

5.000+ ή και 10.000+ πωλήσεις ; Υπάρχει ένα νούμερο να έχουμε στο μυαλό μας ; ( Λογικό όσες περισσότερες πωλήσεις τόσο πιο σίγουρα για εμάς...)

και ποσοστό βαθμολογίας 99%+ ή και 98%+ ευχαριστημένοι στις κριτικές των πελατών ;

Και πόσες ειδικές κριτικές ευχαριστημένων για το συγκεκριμένο προιόν να υπάρχουν τουλάχιστον 5- 10- πωλήσεις με καλές 5 αστέρων κριτικές ;

Βέβαια καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να έχει κάνει θραύση με ένα φτηνό προιόν και αυτό να τον έχει ανεβάσει σε πωλήσεις και καλές κριτικές αλλά όσο να είναι όλα παίζουν το ρόλο τους...

Απλά λοιπόν θα ήθελα ένα περίπου Αριθμό πωλήσεων και Ποσοστό ευχαριστημένων για το κατάστημα και έναν αριθμό συγκεκριμένων αγοραστών του προιόντος που μας ενδιαφέρει...

Για να είναι το μέτρο σύγκρισης να προσπεράσουμε κάποιον έμπορο ή να παραγγείλουμε..

ΠΧ 2.000+ πωλήσεις, 98,5 % + ευχαριστημένοι γενικά πελάτες, 10 άτομα αγοράσανε το κινητό που θέλεις και εσύ και οι 5 από αυτούς έβαλαν 5 Αστέρια και 5 δεν απάντησαν ακόμα ή δεν απάντησαν...

Ελπίζω να μην σας κούρασα και να λυθούν και σε άλλους οι δικές μου απορίες,αν φυσικά έχουν κάποιες παρόμοιες..

Ευχαριστώ και πάλι καλό ξημέρωμα σε Όλους !! :up:

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν βλέπουμε έναν έμπορο αν και είναι μεγάλη κουβέντα και όλοι κάποτε από το 0 ξεκίνησαν...

Βλέπουμε πχ έναν έμπορο να έχει

5.000+ ή και 10.000+ πωλήσεις ; Υπάρχει ένα νούμερο να έχουμε στο μυαλό μας ; ( Λογικό όσες περισσότερες πωλήσεις τόσο πιο σίγουρα για εμάς...)

και ποσοστό βαθμολογίας 99%+ ή και 98%+ ευχαριστημένοι στις κριτικές των πελατών ;

Και πόσες ειδικές κριτικές ευχαριστημένων για το συγκεκριμένο προιόν να υπάρχουν τουλάχιστον 5- 10- πωλήσεις με καλές 5 αστέρων κριτικές ;

Βέβαια καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να έχει κάνει θραύση με ένα φτηνό προιόν και αυτό να τον έχει ανεβάσει σε πωλήσεις και καλές κριτικές αλλά όσο να είναι όλα παίζουν το ρόλο τους...

Απλά λοιπόν θα ήθελα ένα περίπου Αριθμό πωλήσεων και Ποσοστό ευχαριστημένων για το κατάστημα και έναν αριθμό συγκεκριμένων αγοραστών του προιόντος που μας ενδιαφέρει...

Για να είναι το μέτρο σύγκρισης να προσπεράσουμε κάποιον έμπορο ή να παραγγείλουμε..

ΠΧ 2.000+ πωλήσεις, 98,5 % + ευχαριστημένοι γενικά πελάτες, 10 άτομα αγοράσανε το κινητό που θέλεις και εσύ και οι 5 από αυτούς έβαλαν 5 Αστέρια και 5 δεν απάντησαν ακόμα ή δεν απάντησαν...

Ελπίζω να μην σας κούρασα και να λυθούν και σε άλλους οι δικές μου απορίες,αν φυσικά έχουν κάποιες παρόμοιες..

Ευχαριστώ και πάλι καλό ξημέρωμα σε Όλους !! :up:

 

με βάση την εμπειρία από το ebay, να σου πω την γνώμη μου επ'αυτού,

όσο πιο πολλές συναλλαγές έχει ένας πωλητής, τόσο πιο πολύ του επιτρέπω να πέσει σε ποσοστό.

Δηλαδή, αν έχει λίγες πωλήσεις, λχ μέχρι 500 θα κοιτάξω να είναι στο 99,9%

Αν όμως έχει 5000, και το 96% δεν θα με τρομάξει.

Να διαβάζεις και τις κακές κριτικές για να δεις γιατί τον βαθμολογούν άσκημα, μια τελευταία αλλαγή στο ebay προϋποθέτει κείμενο στην αξιολόγηση.

 

Δύο ακόμα σημαντικοί παράγοντες είναι το πόσα χρόνια έχει το "μαγαζί", δηλαδή πόσα χρόνια είναι γραμμένος στο ebay ή στο ali και επίσης, ακόμα πιο σημαντικό, αν οι πωλήσεις για τις οποίες έχει καλές κριτικές αφορούν προϊόντα σαν αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε.

Δηλαδή, αν κάποιος έχει πουλήσει 10.000 ξυραφάκια και έχει 99,9% βαθμολογία και ξαφνικά πουλάει για πρώτη φορά κινητά, δεν θα τον προτιμήσω (πρόσφατη περίπτωση με τιμές χώμα tablet στο ebay).

 

Γενικά, θα βρεις πολλούς καλούς οδηγούς για αγορές από ebay, αν το γκουγκλάρεις έτσι, σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα "διπλανά".

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνει ένας φίλος ένα κινητό καλούτσικο και τον ενδιαφέρει πρώτα από όλα να έχει φακό γιατί είναι ηλεκτρονικός - ηλεκτρολόγος και του χρειάζεται στη δουλειά.

Είδα κάτι τέτοια αξίζουν?

http://www.to2c.com/doogee-titans-dg150-basic-original-waterproof-cell-phones-3-5-mtk6572-dual-core-ips-512mb-4gb-dual-camera-android-4-2-smartphone.html

Αν και δεν τον ενδιαφέρει πολύ η ανθεκτικότητα.

 

Μπορεί κανείς να μας βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μας βοηθήσει?

Εφ'όσον το θέλει γιά την δουλειά και δεν τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα, είναι πολύ καλό γιατί είναι ανθεκτικό στις καταπονήσεις. Ο φακός δεν είναι πρόβλημα, γιατί εάν δεν έχει, κατεβάζεις αντίστοιχη εφαρμογή από το play store και είσαι εντάξει.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον το παρέλαβες, πρέπει να το στείλεις πίσω γιά αντικατάσταση. Αυτό θα σου πουν και από το paypal. Απλώς με το dispute παρατείνεται η προθεσμία μέχρι να επιλυθεί η υπόθεση. Πάντως τίποτα δεν θα γίνει εάν δεν το στείλεις πίσω.

 

Βασικα όμως δεν στελνω κάτι πίσω αν δεν μου πουν απο το paypal ετσι? Εννοειται θα σταλει πισω απλα λεω να ακολουθήσω πιστα ότι μου πει το paypal. Δηλαδη αφου ανοιξε το dispute με καλυπτει οσο διαστημα και να παρει για να λυθει το θεμα? πχ 25-30 μερες που θα κανει να παει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον το θέλει γιά την δουλειά και δεν τον ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα, είναι πολύ καλό γιατί είναι ανθεκτικό στις καταπονήσεις. Ο φακός δεν είναι πρόβλημα, γιατί εάν δεν έχει, κατεβάζεις αντίστοιχη εφαρμογή από το play store και είσαι εντάξει.

Επίσης ρίξε και μία ματιά εδώ. http://www.aliexpress.com/store/317454/search?SearchText=dg150

Το έχει 20 δολλάρια πιό φθηνό, και με 2 δολλάρια παίρνεις και τα αξεσουάρ του. Το μαγαζί είναι αξιόπιστο, έχω πάρει δύο τηλέφωνα από εκεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικα όμως δεν στελνω κάτι πίσω αν δεν μου πουν απο το paypal ετσι? Εννοειται θα σταλει πισω απλα λεω να ακολουθήσω πιστα ότι μου πει το paypal. Δηλαδη αφου ανοιξε το dispute με καλυπτει οσο διαστημα και να παρει για να λυθει το θεμα? πχ 25-30 μερες που θα κανει να παει το κινητο?

Φυσικά παρατείνεται ο χρόνος μέχρι να επιλυθεί το πρόβλημα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτα του καλο φαινεται.

Ας μας πουν και οι πιο ειδικοι. :D

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα όμως δεν στελνω κάτι πίσω αν δεν μου πουν απο το paypal ετσι? Εννοειται θα σταλει πισω απλα λεω να ακολουθήσω πιστα ότι μου πει το paypal. Δηλαδη αφου ανοιξε το dispute με καλυπτει οσο διαστημα και να παρει για να λυθει το θεμα? πχ 25-30 μερες που θα κανει να παει το κινητο?

 

και οταν σου πουν να το στειλεις:

1)κρατας την αποδειξη του συστημενου

2)βγαζεις φωτο η βιντεο το packing ,τι περιεχει η συσκευασια

3)επισης το ιδιο στο ταχυδρομειο,τον φακκελο με την διευθυνση να φαινεται οπως θα στην δωσει το πεηπαλ,επισης τα γραμματοσημα.

Πριν παρει την αποφαση για επιστροφη χρηματων θα σου ζητησει αποδειξεις της αποστολης,ακομα κι αν ο πωλητης δεν παραλαβει το πακετο εσυ θα τα παρεις πισω

Link to comment
Share on other sites

Nεο μαρκα, νεο κινητο με παχος μολις 5,99 και dual λειτουργικο σε τιμη 179$ και την πρωτη ημερα κυκλοφοριας 100$

http://www.neomobile.me/neo-m1-featureμμ

Link to comment
Share on other sites

Nεο μαρκα, νεο κινητο με παχος μολις 5,99 και dual λειτουργικο σε τιμη 179$ και την πρωτη ημερα κυκλοφοριας 100$

http://www.neomobile.me/neo-m1-featureμμ

Κατι σε inew v3 μου κανει. Παντως 100$ οποιος προλαβει ειναι καλη περιπτωση.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

και οταν σου πουν να το στειλεις:

1)κρατας την αποδειξη του συστημενου

2)βγαζεις φωτο η βιντεο το packing ,τι περιεχει η συσκευασια

3)επισης το ιδιο στο ταχυδρομειο,τον φακκελο με την διευθυνση να φαινεται οπως θα στην δωσει το πεηπαλ,επισης τα γραμματοσημα.

Πριν παρει την αποφαση για επιστροφη χρηματων θα σου ζητησει αποδειξεις της αποστολης,ακομα κι αν ο πωλητης δεν παραλαβει το πακετο εσυ θα τα παρεις πισω

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου. Θα τ εστελνα ετσι χωρις να κανω κατι απο αυτα αν δεν μου το ελεγες. Σε ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Nεο μαρκα, νεο κινητο με παχος μολις 5,99 και dual λειτουργικο σε τιμη 179$ και την πρωτη ημερα κυκλοφοριας 100$

http://www.neomobile.me/neo-m1-featureμμ

Που βρήκες τις τιμές, και πότε είναι η πρώτη ημέρα με τα 100 δολλάρια;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Nεο μαρκα, νεο κινητο με παχος μολις 5,99 και dual λειτουργικο σε τιμη 179$ και την πρωτη ημερα κυκλοφοριας 100$

http://www.neomobile.me/neo-m1-featureμμ

 

First real photos of the Neo M1, plust $99.99 intro price details!

Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω να πεφτει ο server τους στις 25 Απριλη. :lol:

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορικά δεν λέει τπτ.

 

From: support (support@neomobile.me)

Sent: Tuesday, April 15, 2014 4:26:42 AM To: ailkayu

Thanks for visiting our site.

1) The shipping cost is $29.99 DHL

2) The battery is un-removeable 2000mAh.

Link to comment
Share on other sites

From: support (support@neomobile.me)

Sent: Tuesday, April 15, 2014 4:26:42 AM To: ailkayu

Thanks for visiting our site.

1) The shipping cost is $29.99 DHL

2) The battery is un-removeable 2000mAh.

Δηλαδή 130 δολλάρια, συν εκτελωνισμοί και δασμοί ... οπότε ας το πάρουν άλλοι !!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 130 δολλάρια, συν εκτελωνισμοί και δασμοί ... οπότε ας το πάρουν άλλοι !!!

 

δε βλεπω να εχει κατι καλυτερο απο το Newman N2..99 δολλαρια στο antelife..Άρπαξα 2...

Link to comment
Share on other sites

δε βλεπω να εχει κατι καλυτερο απο το Newman N2..99 δολλαρια στο antelife..Άρπαξα 2...

Εμένα γιατί μου το βγάζει 110$? Είχες κάποιο κουπονι?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα το twinovo T108 με τα εξης χαρακτηριστικα

 

Επεξεργαστής (συχνότητα): MT6582 4-πυρήνα, 1300MHz

Επιταχυντής: Μάλι-400, OpenGL 2.0

Αριθμός κάρτες SIM: 2 sim

Μέγεθος οθόνης: 5.5 ίντσες

Ανάλυση οθόνης: 540x960

Τύπος Οθόνη: Αφής, Capacitive, Multi

Μπαταρία (mA ικανότητα \ h): Li-Ion 2000mAch

Κύρια κάμερα: 8,0 MP

Μνήμη: 1 GB

Μπροστινή κάμερα: 2 MP έχουν

Λειτουργικό σύστημα: Android 4.2

Τυπική σύνδεση: 3G WCDMA: 900/2100MHz

Flash μνήμη (Built-in): 2 GB

 

το αγορασα απο μαγαζι στην αθηνα στα 140 ευρακια ( εχει δευτερη μπαταρια και καρτα sd - 8 gb ) ....λιγο ακριβο νομιζω αλλα ευχαριστημενος απο τις πρωτες εντυπωσεις ( οθονη , χρωματα , καμερα ,αποκριση :) μηπως το ξαιρει κανεις η εχει ακουσει κατι σχετικα ?

 

ευχαριστω :)

Edited by aitos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου το βγάζει 110$? Είχες κάποιο κουπονι?

φίλε υπάρχει κουπόνι που το κατεβάζει κατά 10 ευρώ.....στο facebook το εχουν βαλει.. newmann2off10

Link to comment
Share on other sites

1. http://www.to2c.com/thl-t11-mtk6592-octa-core-1-7g-8mp-camera-5-0-inch-hd-1280-720-gorilla-glass-2gb-ram-16gb-rom.html

 

2. http://www.to2c.com/phone/huawei-honor-3c-w-tf-card.html

 

Ποιο κινητο απο τα 2 λετε αξιζει περισσοτερο?

Edited by nivaz
Link to comment
Share on other sites

Nεο μαρκα, νεο κινητο με παχος μολις 5,99 και dual λειτουργικο σε τιμη 179$ και την πρωτη ημερα κυκλοφοριας 100$

http://www.neomobile.me/neo-m1-featureμμ

Όχι και νέα μάρκα η NEO. Περσινή είναι. Αλλά...windows phone σε mediatek;; Για να δούμε, όταν κυκλοφορήσει, αν κυκλοφορήσει, η windows rom

THL T11 εννοείταιιι

Link to comment
Share on other sites

THL T11 εννοείταιιι

 

Απο ποια αποψη το λες φιλε μου?Γενικα εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα πανω κατω,δεν διαφερουν πολυ κ στην τιμη το Thl ειναι λιγο πιο ακριβο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...