Jump to content

[Επίσημο] Nokia 515


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υ.Γ. Γιατι τοσο απαξιωμενη αυτη η σουπερ τηλεφωναρα;; (δεν μπορω να πιστεψω οτι το πηραμε 2 - 3 ατομα μονο...)

 

Γιατί, δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε πια στην εποχή των smartphones και τέτοια διαμάντια πάνε χαμένα... Όπως λέει και ο φίλος από κάτω, μπορώ πια να δικαιολογήσω την αγορά μόνο για συναισθηματικούς λόγους. Αλλά και πάλι τα κουκιά δε βγαίνουνε. Αν δεν είχα εκμεταλλευτεί την προσφορά της δεκαετίας της Vodafone με το LG, θα το έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σιγουρα μετρανε κι αυτοι οι λογοι..

 

Ειμαι ομως πεπεισμενος οτι, και παλι, το 'χουν παρει αρκετοι. αλλα αδιαφορουν (?) να γραψουν εντυπωσεις, να απαντησουν σε ερωτησεις.. δεν τους νοιαζει...(?).. παρα μονον σε ο,τι εχει να κανει με την παρτη τους...(?)...

Κατι εχει αλλαξει παντως τελευταια και στο φορουμ, οπως ακριβως και στην κοινωνια εξω...

και σιγουρα δεν ειναι το ''θεμα'' το 515...

Χαρακτηριστικο παραδειγμα των οσων λεω - εννοω... Προ ημερων καποιος, πολυ δραστηριο μελος, τουλαχιστον παλια, στην ενοτητα Buy and Sell - Mobiles εβαλε αγγελια οτι ψαχνει καποια μοντελα σχετικα παλια, κλασικα, με πληκτρα.. οπως 6600i, Ε66, κ.α. Του εστειλα pm με καταστημα αθηναϊκο που του τα βρηκα, τυχαια, και μαλιστα καινουργια. Οχι ευχαριστω, αλλα ουτε καν απαντησε....

Γι αυτο λεω οτι κατι αλλαξε τελευταια (και) στο φορουμ... Δυστυχως...

Μακαρι να εχω λαθος...

Edited by antonio_r
Link to comment
Share on other sites

Ναι, Μου αρεσει το 515 σε ασπρο και μολις ερθει κατα εδω θα το παρω...

ομως οσοι το εχετε αγορασει, δεν γραφετε τιποτα.

πχ. αν εχει ισοσταθμιστη στην μουσικη, κατι που δεν εχει το 301 που πηρα, και ακουγεται σαν χαος.

τι επιλογες εχει το menu του, αν πχ, αν ειναι σαν το 3110 classic Που εχω και ειναι τρομερο τηλ !

ενα τετοιο θελω.

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Μου αρεσει το 515 σε ασπρο και μολις ερθει κατα εδω θα το παρω...

ομως οσοι το εχετε αγορασει, δεν γραφετε τιποτα.

πχ. αν εχει ισοσταθμιστη στην μουσικη, κατι που δεν εχει το 301 που πηρα, και ακουγεται σαν χαος.

τι επιλογες εχει το menu του, αν πχ, αν ειναι σαν το 3110 classic Που εχω και ειναι τρομερο τηλ !

ενα τετοιο θελω.

 

ε οχι και δεν γραφουμε τιποτα.... Για δες πιο πανω..!! Απλα ρωτας, για ο,τι θες και σου απανταει οποιος μπορει....

....Και γραφει ο καθενας ο,τι θεωρει πιο σημαντικο. π.χ πιο σημαντικο ειναι για μενα το ακουστικο του που ειναι σουπερ - κορυφη, ή η ευκρινεστατη οθονη του, ή τα απιστευτα πληκτρα του, ή το μικρο του μεγεθος, ή το χλιδατο ντιζαϊν του, ή..ή..ή..ή.... παρα ο ...ισοσταθμιστης... (παρεμπιπτοντως δεν εχει.. αλλα ΔΕΝ ακουγεται σαν χαος.. Αντιθετως αψογα.. !!).

Το μενου ειναι κλασικο s 40... (δεν γνωριζω το 3110.. δεν το ειχα..) Ειναι σχεδον ιδιο ομως με του 301 που λες οτι ειχες.

(πλεον η ''εκθεση'', λεγεται ''αρχεία''..)

Edited by antonio_r
Link to comment
Share on other sites

Antonio, μπορείς να κάνεις μια σύγκριση του 515 με το 301;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

μερα με νυχτα...

Αλλη αισθηση..

σε ολα τα επιπεδα...

μεγεθος...

ποιοτητα υλικων, (οχι πλαστικουρα)...

Οθοναρα πεντακαθαρη...

Ακουστικο πολυ καλυτερο...

Φωτογραφια 5αρας, και οχι μουφα..

Αξιζει με 1000 η μεταβαση!!!

(αφου σκεφτομαι να παρω και 2ο μονοκαρτο ασπρο.. εχω ηδη το μαυρο δικαρτο..)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειανι οτι σε ασπρο δικαρτο δεν υπαρχει πουθενα ...
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, antonio!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειανι οτι σε ασπρο δικαρτο δεν υπαρχει πουθενα ...

 

το μαυρο ειναι ...πιο χλιδη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το Χαος που ειπα ειναι για το ακουστικο του 301 ! Πολυ Αχρηστο.

 

Παντως δειτε το Μenu του 3110 και θα δειτε οτι ειναι τελειο.

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα 515 λευκο dual με ελληνικα σε σκρουτζομαγαζο , πολυ καλο μαλλον θα το κρατησω για πολυ ως δευτερο :-P
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Από τα 220 στα τέλη Σεπτέμβρη ήδη έπεσε στα 130 :). Ακόμη ένα 30αρι κάτω,να πιάσουμε διψήφιο αριθμό ευρώ και θα αρχίσω να το λιγουρευομαι έντονα :p.

 

Γιατί, δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε πια στην εποχή των smartphones και τέτοια διαμάντια πάνε χαμένα... Όπως λέει και ο φίλος από κάτω, μπορώ πια να δικαιολογήσω την αγορά μόνο για συναισθηματικούς λόγους. Αλλά και πάλι τα κουκιά δε βγαίνουνε. Αν δεν είχα εκμεταλλευτεί την προσφορά της δεκαετίας της Vodafone με το LG, θα το έπαιρνα.

 

Εν μέρει διαφωνώ. Νομίζω ότι το 515 είναι μια έξοχη επιλογή για όποιον χρησιμοποιεί δύο συσκευές και ψάχνει μια μικρή χρηστική και πανεμορφη συσκευή για δεύτερη. Αυτη την στιγμή ο συνδυασμός Note III (που δεν έχει ραδιοφωνο κιόλας) και Nokia 515 σκοτώνει, για μένα :). Εχεις το 515 για τη δεύτερή σου SIM και για ραδιοφωνο+mp3 και το Note III για όλα τα υπόλοιπα :).

 

Να ρωτησω,αν και δεν είναι κρίσιμο. Τα EU μοντέλα χωρίς ελληνικό μενού γίνεται να πάρουν ελληνικό μενού με κάποιο update?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Απλά αυτό ισχύει για κάποιον που κουβαλά δύο συσκευές. Αν κουβαλά μία, δύσκολα να προχωρήσει στην αγορά του 515 πια.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα σε αυτό :). Να πω την αλήθεια,αν υπήρχε το δίκαρτο Note III στην ευρωπαϊκή αγορά με εγγύηση από τη Samsung Europe, θα το χτυπούσα day1. Οσο όμως η Samsung επιμένει να μη φέρνει επίσημα τα δίκαρτά της στην ΕΕ, το 515 θα αποτελεί την πιο ομορφη (μα το έκαναν ΤΟΣΟ υπέροχο :) ) επιλογή για δεύτερη συσκευή για μενα.

 

Σημείωση: αυτό το λέει κάποιος που μέχρι και πριν από ~12 μήνες είχε για κύριο κινητο το Nokia N95 8 GB (και το οποίο είναι τώρα το δευτερο κινητό μου για τον ελληνικό μου αριθμό στην Ολλανδία, με πρώτο το Note II ) .

Edited by voithostyrempora

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

- Ενα μονο αρνητικο του βρηκα (αν ειναι κιολας..) Τι την ενοχλουσε την κυρα Νοκια κι αφαιρεσε απο το μενου το ''Διαχειριση Sim''...;;;;;.... Αποτελεσμα... Δεν μπορεις να μετονομασεις τις 2 καρτες sim... Aν εχεις δηλαδη 2 καρτες vodafone οπως εγω, θα πρεπει να προσεχεις στην αρχη (μετα συνηθιζεται), απο πια sim θα καλεσεις.. την 1 ή την 2.... Μικρο το κακο...

 

τελικα, ΔΕΝ υπαρχει αυτο το ''μειονεκτημα''... Μετονομαζεται κανονικοτατα η / οι sim :)

Ανακαλυψα εντελως τυχαια, οτι την ''Διαχειρηση sim'', την εχουν βαλει στο αριστερο πληκτρο επιλογης, στην ''Μεταβαση'', στις συντομευσεις δηλαδη... (τωρα γιατι δεν υπαρχει στο κυριο μενου.. αγνωστο και ανεξηγητο... Αφου ο,τι υπαρχει στην ''μεταβαση'' - συντομευσεις, υπαρχει και στο μενου κανονικα)..

 

Τα EU μοντέλα χωρίς ελληνικό μενού γίνεται να πάρουν ελληνικό μενού πλεον. Στη nokia της Πατησιων το εκανα στο δευτερο μου 515..

 

(και οχι, δεν της αξιζει αυτης της συσκευης να την εχει κανεις για δευτερη.. Κουκλαρα ειναι και την εχεις ανετα για ''πρωτη''.. Εκτος κι αν καποιος δεν κανει χωρις ..''εξυπνη'' touch συσκευη..) Γουστα ειναι αυτα ομως..

Edited by antonio_r
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες συνύπαρξης με το 515 έχω να σας πω τα εξής:

Το τηλέφωνο ήρθε σε μαύρο χρώμα, καταπληκτική εμφάνιση με γυαλιστερή επιφάνεια και πλήκτρα εμπρός και ματ πλάτη.

έχει ακίδα για να ανοίξει το καπάκι (κάτι αντίστοιχο με το iphone) και πολύ στιβαρή κατασκευή. Χωρίς κενά, τριγμούς κλπ.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τα κλασσικά ακουστικά, την μπαταρία, τον φορτιστή με βύσμα universal και την ακιδα.

Το μενού είναι το γνωστό της πλατφόρμας 40 εμπλουτισμένο με εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης όπως FB, Twitter (λέει κάτι και για το Whatsapp στο κουτί αλλά δεν το έψαξα ιδιαίτερα) καθώς και πολύ καλή κάμερα 5ΜΡ η οποία κατά τη γνώμη μου μπορεί να συγκριθεί με πολλές "8ΜΡ" που κυκλοφορούν στην αγορά.

Η μπαταρία είναι πραγματικά ατελείωτη, τα χρώματα στην οθόνη και οι ήχοι πολύ ικανοποιητικοί και για να μην πολυλογώ, θεωρώ ότι εκφράζει την απλότητα σε συνδυασμό με τη χρηστικότητα και τη λειτουργικότητα με την κάλυψη των καθημερινών αναγκών σε απόλυτο βαθμό.

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες συνύπαρξης με το 515 έχω να σας πω τα εξής:

Το τηλέφωνο ήρθε σε μαύρο χρώμα, καταπληκτική εμφάνιση με γυαλιστερή επιφάνεια και πλήκτρα εμπρός και ματ πλάτη.

έχει ακίδα για να ανοίξει το καπάκι (κάτι αντίστοιχο με το iphone) και πολύ στιβαρή κατασκευή. Χωρίς κενά, τριγμούς κλπ.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τα κλασσικά ακουστικά, την μπαταρία, τον φορτιστή με βύσμα universal και την ακιδα.

Το μενού είναι το γνωστό της πλατφόρμας 40 εμπλουτισμένο με εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης όπως FB, Twitter (λέει κάτι και για το Whatsapp στο κουτί αλλά δεν το έψαξα ιδιαίτερα) καθώς και πολύ καλή κάμερα 5ΜΡ η οποία κατά τη γνώμη μου μπορεί να συγκριθεί με πολλές "8ΜΡ" που κυκλοφορούν στην αγορά.

Η μπαταρία είναι πραγματικά ατελείωτη, τα χρώματα στην οθόνη και οι ήχοι πολύ ικανοποιητικοί και για να μην πολυλογώ, θεωρώ ότι εκφράζει την απλότητα σε συνδυασμό με τη χρηστικότητα και τη λειτουργικότητα με την κάλυψη των καθημερινών αναγκών σε απόλυτο βαθμό.

 

Tι να μην πολυλογεις;;; Ολα αυτα που ειπες τα ξεραμε απο πριν/πριν κυκλοφορησει. Πες μας κι αλλα, με λεπτομεριες!!

Βραδυνες φωτογραφιες βγαζει καλες με φλας η χωρις? Εχει θορυβο? Το μεγαφωνο τριζει στη μεγιστη ενταση? Το ακουστικο ειναι δυνατο? Το ακουστικο ειναι οπως στα nokia 100, 206 που ο συνομιλητης ακουγεται και στο ακουστικο και στο μεγαφωνο (bug)? Πες μας πραγματα που δεν ξερουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα EU μοντέλα χωρίς ελληνικό μενού γίνεται να πάρουν ελληνικό μενού πλεον. Στη nokia της Πατησιων το εκανα στο δευτερο μου 515..

 

Δε μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας? επίσης,έχει να γραφεις ελληνικά στα SMS ?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γινεται να το κανεις μονος ελληνικο.. (ξερω μονο οτι αργησε να ερθει η ελληνικη αναβαθμιση. αυτο μου το ειπαν στη nokia.. και μαλιστα οτι συνεβει πρωτη φορα..)

Ελληνικα στα sms πριν περαστει η ελληνικη γλωσσα, οχι δεν υπηρχαν.. Πλεον, ναι.. κανονικα..) Η αναβαθμιση πληροφοριακα στοιχησε 10 ευρω.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι αγγελίες εκτός buy&sell
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμηηη αλλά γιατί κάποιοι λέτε ότι το πήρατε για συναισθηματικούς λόγους.άνετα μπορεί να ειναι πρώτη συσκευή για καθημερινή κυρια χρήση
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμηηη αλλά γιατί κάποιοι λέτε ότι το πήρατε για συναισθηματικούς λόγους.άνετα μπορεί να ειναι πρώτη συσκευή για καθημερινή κυρια χρήση

Γιατί δεν είναι smartphone... Κατά τα άλλα είναι κόσμημα και θα το είχα ήδη αν δεν έπεφτα πάνω στην τρομερή προσφορά της Vodafone για το Optimus G με 129 ευρώ...! Αλλά και πάλι με τρώει κάτι! Αχ, γιατί να είμαι S40λάγνος; :love::love::p

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμηηη αλλά γιατί κάποιοι λέτε ότι το πήρατε για συναισθηματικούς λόγους.άνετα μπορεί να ειναι πρώτη συσκευή για καθημερινή κυρια χρήση

 

Εγώ το είπα αυτό. Το τηλέφωνο είναι κουκλί, έχω πάρει και το μαύρο και το λευκό για να κάνουν παρέα στα άλλα NOKIA που λατρεύω. Πέρασαν από τα χέρια μου δεκάδες Nokia συσκευές. Αυτές που αναφέρω στην υπογραφή μου είναι αυτές που έχω κρατήσει "για συναισθηματικούς λόγους" και όλες λειτουργούν άψογα. Όμως για κύριο τηλέφωνο χρησιμοποιώ το Note 3 (μέχρι πρότινος το Note 2) γιατί, απλά, αυτά που κάνω με αυτό δεν μπορώ να τα κάνω με το 515. Καλή Χρονιά.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Υπάρχουν εφαρμογές για το 515 και που μπορώ να τις βρω (εκτός απ' το site της nokia); Πήρε ο πατέρας μου το κινητό και προσπαθώ να βρω εφαρμογές αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Επίσης προσπαθώ να μεταφέρω κάποια πράγματα και θέλει το nokia pc suite, όμως δεν είναι συμβατό με την παλιά έκδοση του υπολογιστή μου. Με άλλο τρόπο δεν γίνεται; Εγώ έχω android και δεν ξέρω, όλα αυτά τώρα δεν μου φαίνονται και πολύ εκσυγχρονισμένα..

Kάποια βοήθεια;! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι smartphone... Κατά τα άλλα είναι κόσμημα και θα το είχα ήδη αν δεν έπεφτα πάνω στην τρομερή προσφορά της Vodafone για το Optimus G με 129 ευρώ...! Αλλά και πάλι με τρώει κάτι! Αχ, γιατί να είμαι S40λάγνος; :love::love::p

Ποοοσα?? :blink: Μη το συζητας καθολου!! Βαλε ενα τελος στην Nokia,, και κρατα την σαν αναμνηση, (οπως τις πρωην σου).. :devil: η vodafone σου δινει την χαριστικη βολη..

..Τωρα που κοιταξα/εψαξα.. αυτη δεν ειναι παλια πρσφορα (νοεμβριου)?..

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

Ποοοσα?? :blink: Μη το συζητας καθολου!! Βαλε ενα τελος στην Nokia,, και κρατα την σαν αναμνηση, (οπως τις πρωην σου).. :devil: η vodafone σου δινει την χαριστικη βολη..

..Τωρα που κοιταξα/εψαξα.. αυτη δεν ειναι παλια πρσφορα (νοεμβριου)?..

 

Αυτό εννοώ. Το έχω ήδη το LG από όταν βγήκε η προσφορά τότε.

 

Παιδιά καλησπέρα! Υπάρχουν εφαρμογές για το 515 και που μπορώ να τις βρω (εκτός απ' το site της nokia); Πήρε ο πατέρας μου το κινητό και προσπαθώ να βρω εφαρμογές αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Επίσης προσπαθώ να μεταφέρω κάποια πράγματα και θέλει το nokia pc suite, όμως δεν είναι συμβατό με την παλιά έκδοση του υπολογιστή μου. Με άλλο τρόπο δεν γίνεται; Εγώ έχω android και δεν ξέρω, όλα αυτά τώρα δεν μου φαίνονται και πολύ εκσυγχρονισμένα..

Kάποια βοήθεια;!

 

Τι είδους εφαρμογές αναζητάς; Δεν έχουν και ιδιαίτερη ποικιλία σε εφαρμογές τα S40...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...