Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω να ρωτησω γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως.

Εχω το thl w200 και ειμαι ετοιμος για να τρεξω το αρχειο να αλλαξω τα partitions.

Ο οδηγος λεει οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανουμε wipe.

Εχω στημενο τηλεφωνο και δεν θελω να βαζω ξανα roms κλπ...

Εχω κανει back up με το CWM .

Ειναι απαραιτητο για να ολοκληρωθει η διαδικασια να κανω restore το back up ?

Και εαν ναι , μετα το restore το τηλεφωνο θα ειναι οπως πριν ? δηλαδη προγραμματα , root , fix light notification ?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια θελω να ρωτησω γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως.

Εχω το thl w200 και ειμαι ετοιμος για να τρεξω το αρχειο να αλλαξω τα partitions.

Ο οδηγος λεει οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανουμε wipe.

Εχω στημενο τηλεφωνο και δεν θελω να βαζω ξανα roms κλπ...

Εχω κανει back up με το CWM .

Ειναι απαραιτητο για να ολοκληρωθει η διαδικασια να κανω restore το back up ?

Και εαν ναι , μετα το restore το τηλεφωνο θα ειναι οπως πριν ? δηλαδη προγραμματα , root , fix light notification ?

 

Ευχαριστω.

Προσωπικα κανω παντα τα wipe.

Ακολουθησε ολα τα βηματα του οδηγου.

Με το restore το τηλεφωνο θα ειναι οπως πριν, προγραμματα , root , fix light notification = ολα οκ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα κανω παντα τα wipe.

Ακολουθησε ολα τα βηματα του οδηγου.

Με το restore το τηλεφωνο θα ειναι οπως πριν, προγραμματα , root , fix light notification = ολα οκ

 

Οκ σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

Ας ελπισω μονο το backup να ειναι σωστο γιατι εχω ακουσει οτι καποιες φορες δεν πετυχαινει....

Εμενα οταν κανω backup στην sd καρτα (οχι στην μνημη του τηλεφωνου ) μου γραφει κατι που δεν ξερω αν ειναι προβλημα. Γραφει αυτο : No sd-ext found.skipping backup of sd-ext.

 

Ειναι προβλημα αυτο που γραφει ;

Και κατι τελευταιο. Στο restore κανω advanced restore ή σκετο restore ?

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

Ας ελπισω μονο το backup να ειναι σωστο γιατι εχω ακουσει οτι καποιες φορες δεν πετυχαινει....

1) Εμενα οταν κανω backup στην sd καρτα (οχι στην μνημη του τηλεφωνου ) μου γραφει κατι που δεν ξερω αν ειναι προβλημα. Γραφει αυτο : No sd-ext found.skipping backup of sd-ext.

Ειναι προβλημα αυτο που γραφει ;

2) Και κατι τελευταιο. Στο restore κανω advanced restore ή σκετο restore ?

1) Στο τελος οτεν τελειωνει η διαδικασια του backup γραφει backup complet ? αν ναι εισαι οκ. Παντος παρε δυο φορες backup ;)

2) Σκετο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα που σου βγάζει,δεν ειναι πρόβλημα.Εφοσον γράψει backup complete και μετά απο αυτό το μήνυμα και μόνο,εισαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια . οκ βγαζει backup complete.

 

ΤhL w200 ολα οκ την εκανα 4gb.

Επισης περιμενα να γινουν corrupted και unmountable τα 2.55 gb που εμειναν στην εσωτερικη sd αλλα αυτο δεν συνεβει.

Ειχα διαβασει σε ξενο οδηγο οτι θα γινει ετσι και μετα πρεπει να συνδεσεις το τηλεφωνο στο pc και να κανεις mount και format την internal sd για να δουλευει ξανα.

Εγω το συνδεσα στο pc και τα 2.55 gb τα βλεπω κανονικα .

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

Το εχει κανει κανεις σε mtk 6592

Μην το δοκιμασεις. Ποσο εσωτερικη μνημη εχεις ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το τσεκαρα...βλακια μου 4 γιγα

Πηρα το ζοπο 980+ και εχει εσωτερικό χώρο 3,94 και συνολο 24,11

Η πλακα ειναι οτι το πήρα 1γιγα ραμ και 16 γιγα εσωτερικο χώρο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

το δοκιμασα στο lenovo p770 και νομιζω το πηρα στο χερι τουβλο. τωρα ουτε καν hard reset δεν μπορω να κανω. παω για αλλη συσκευη;

 

στο βημα μετα το reboot to recovery (εκει που θελει καποια ωρα), εμεινε κανα 20λεπτο.. εβγαλα μπαταρια.:mad:

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Κακός που το δοκίμασες ..... Ο τίτλος του θέματος είναι : MT6589 SoC

Πήγαινε στο θέμα με το τηλέφωνο σου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353936 και ρώτησε πως μπορείς να το ζωντανεψεις

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

την πατησα...

 

εβαλα 5GB σε τηλεφωνο 8GB,

αλλα δεν ειχα σωστο CWM και μετα που εκανα wipe/reset, στο reboot εμεινε κολλημενο στην αρχικη οθονη android

(edit: φταιει αυτο, ή φταιει που το τηλ ειναι ΜΤ6589Τ ?)

 

τωρα προσπαθω να κανω flash με καλωδιο και το flash tool, αλλα κολλαει στο 19% !!!

 

δοκιμασα με πολλες εκδοσεις flash tool και με 2 firmware και ενω ξεκιναει κανονικα, μολις φτασει στο 19% κολλαει.

 

ακομα και μετα το ανεπιτυχες φλασαρισμα, μπορω να μπω στο απλο recovery,

αλλα οταν παει να bootαρει, μενει κολλημενο στην αρχικη οθονη android jelly bean, οπως την 1η φορα.

 

καμμια ιδεα?

Edited by tommygun
Link to comment
Share on other sites

Tελικα βρηκα ακρη, αλλα θα πω και το παραπονο μου για το φορουμ.

 

Για το θεμα του flash που κολλαγε, δοκιμασα σε αλλο υπολογιστη και εγινε κανονικα.

Υποθετω οτι μαλλον θα εφταιγε ο driver που ειχα στο desktop μου και κολλαγε στη μεση του flash. Αβυσσος η ψυχη των υπολογιστων....

 

 

Αλλα ρε παιδια, ελεος δηλαδη.

 

20 σελιδες απαντησεις, τοσοι πολλοι που δοκιμασατε αυτη τη μεθοδο, και δε βρεθηκε ενας να πει οτι ο οδηγος ειναι γραμμενος λαθος?

 

 

Η διαδικασια που ακολουθησα ειναι στα Γερμανικα http://chinamobiles.org/threads/internen-speicher-erweitern-mtk6589-mtk657x.35103/ , θα τα γραψω στα Ελληνικα.

 

Πρεπει στο τηλεφωνο να εχουμε root και recovery.

 

Στο δευτερο ποστ υπαρχουν δυο λινκ για download. Κατεβαζουμε το meteos-mtk6589-rom-edit-4gb-en.apk και το αποθηκευουμε στην καρτα sd στο τηλεφωνο μας.

 

1) Παμε σε recovery και κανουμε backup.

2) ανοιγουμε το τηλεφωνο.

3) κανουμε εγκατασταση το meteos-mtk6589-rom-edit-en.apk και ανοιγουμε την εφαρμογη.

4) επιλεγουμε το 2.5GB /data partition, απληστοι μην πατησετε το 2.77gb σε τηλεφωνο με 4gb rom μπορει να υπαρξει προβλημα :cry: Σε τηλεφωνα με rom- 8/16/32gGB μπορειτε να δοκιμασετε μεγαλυτερο μεγεθος.

5) Παταμε στην ιδια εφαρμογη reboot into recovery

6) Προαιρετικά στο recovery κανουμε wipe data/factory reset και επισης στο recovery παμε advanced και επιλεγουμε Wipe Dalvik Cache. (Αυτό το βήμα δεν είναι απαραίτητο)

7) Τωρα κανουμε reboot system now, θα αργησει λιγο παραπανω να ανοιξει το τηλεφωνο, υπομονη.

8) Παμε στις ρυθμισεις(settings) > Language & input > Language και γυρναμε το τηλεφωνο στα ελληνικα.

9) παλι στις ρυθμισεις> αποθηκευτικος χωρος> και βλεπουμε το ''συνολικο χωρο'', πρεπει να γραφει 2.46, επισης δειτε αν υπαρχουν κανονικα οι δυο επιλογες αποθηκευσης ''καρτα sd'' και ''αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου'' αν αυτα ειναι οπως τα γραφω ειμαστε οκ.

10 ) παλι ρυθμισεις>προσβασιμοτητα> και απενεργοποιουμε τη γρηγορη εκκινηση.

11) κλεινουμε το τηλεφωνο και περιμενουμε μεχρι να κανει δονηση.

12) παταμε το volume up και το power on/of για ~8 δευτερολεπτα, αφου μπουμε σε recovery επιλεγουμε το backup and restore > restore, οταν γινει το restore ανοιγουμε το τηλεφωνο και παμε παλι στο ''9'' για να δουμε οτι ολα πηγαν οπως πρεπει.

 

Μα ειναι δυνατον κανεις να μην εχει γραψει οτι πρεπει να κανεις Reboot Recovery στο Advanced και με restore backup να περασεις αμεσως το backup που πηρες στην αρχη?

ωστε να μπορεσει να μπουταρει το τηλ για 1η φορα.

και φυσικα οχι -reboot system now διοτι ετσι θα κολλησει το τηλεφωνο!!!

 

καλα, πως ειναι δυνατον να λεει "κανε reboot και μπες να βαλεις ελληνικα να δεις αν σου λεει συνολικο χωρο ταδε και μετα reboot και recovery" !!!?!?!!!

 

Δηλαδη ολοι εσεις οι εμπειροι που το κανατε, το θεωρησατε τοσο φυσιολογικο, ωστε κανεις να μην κανει τον κοπο να το αναφερει?

Edited by tommygun
Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρησω, δεν ειχε αναφερθει μεχρι στιγμης ο τροπος που περιγραφεις και ολοι το εκαναν ακολουθοντας ολα τα βηματα.

Οφειλω να σε ευχαριστησω, με το δικο σου προβλημα εμαθα κατι νεο :)

Ο οδηγος οταν τον εγραψα εγραφε τα βηματα ''7 - 9 - 10 - 11 - 12 '', αν δεις και στο λινκ με το γερμανικο σαιτ στο βημα 7 γραφει jetzt Reboot Recovery ( unter Advanced ) nicht auf - reboot system now και Τελευταία επεξεργασία: Sonntag um 21:18 Uhr.

Το βημα 8 το εγραψα για ευκολια, υπαρχουν χρηστες που δεν γνωριζουν που θα βρουν να αλλαξουν γλωσσα στο τηλεφωνο τους, αν δεις στα θεματα με τα καταστηματα ρωτανε αν το ταδε τηλεφωνο εχει Ελληνικα.

Επισης εχει αναφερθει οτι στα lenovo υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για αποτελεσματα σαν το δικο σου, κολλανε-δεν ανοιγουν, δεν εγραψες καν ποιο τηλεφωνο εχεις (?).

 

Βλεπω οτι υπαρχουν 4 διαφορετικα apk αναλογα με την rom http://www.movilesdualsim.com/threads/meteos-mtk6589-rom-edit-redimensiona-facilmente-data-apps-com-4gb-8gb-16gb-rom.31769/

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγος οταν τον εγραψα εγραφε τα βηματα ''7 - 9 - 10 - 11 - 12 '', αν δεις και στο λινκ με το γερμανικο σαιτ στο βημα 7 γραφει jetzt Reboot Recovery ( unter Advanced ) nicht auf - reboot system now και Τελευταία επεξεργασία: Sonntag um 21:18 Uhr.

 

φιλε μου, μαλλον εγω θα σε στενοχωρησω,

σημασια εχει πoιο ειναι το σωστο.

 

Δηλαδη τοσες μερες και τοσες σελιδες, τι γραφανε ολοι οι αλλοι?

Ψεμματα οτι το κανανε ετσι και πετυχε?

 

Και παει καποιος αρχαριος σαν εμενα να κανει το ιδιο και μπρικαρει το τηλεφωνο και βαραει το κεφαλι του?

Και τουλαχιστον εγω ετυχε να μπορω να κατσω να το ψαξω το θεμα και να δω τι πραγματικα γινεται και να γλιτωσω το ταρακουλο,

μερικώς μονο βεβαια, διοτι στο μεταξυ τα παιξα και παραγγειλα κι αλλο τηλεφωνο γιατι νομισα οτι το διελυσα το πρωτο...

Γιατι ρε παιδια?

 

Κανεις δε βρεθηκε να πει οτι ετσι κολλαει το τηλεφωνο?

Και να διορθωθει και το αρχικο ποστ?

 

 

αυτο που γραφει ο γερμανικος οδηγος, κατα λεξη σημαινει:

 

τωρα [- Reboot Recovery] ( στο Advanced μενου ) , ΟΧΙ απο το [- reboot system now] !

 

 

οπως καταλαβαινεις, στο αρχικο ποστ το εχεις γραψει αναποδα.

 

και αν πας και κανεις reboot system now το τηλ "μπρικαρει" (διορθωνεται βεβαια)

 

ολο το νοημα ειναι οτι πρεπει εκει αμεσως να κανεις Reboot Recovery, (βημα 7)

δηλ να ξαναμπεις αμεσως στο recovery (χωρις πρωτα να προσπαθησεις να μπουταρεις το τηλ στο λειτουργικο, γιατι θα κολλησει)

και να κανεις επι τοπου restore το μπακαπ που εχεις αποθηκευσει στην αρχη (βημα 8)

 

και μετα να κανεις reboot system now. (βημα 10)

 

 

http://chinamobiles.org/threads/internen-speicher-erweitern-mtk6589-mtk657x.35103/

7. jetzt [- Reboot Recovery] (unter Advanced) nicht auf [-reboot system now]!

8. nun mit [- backup and restore] --> [- advanced restore] das zuvor gemachte Backup auswählen

9. und mit [- Restore data] die data partition wiederherstellen.

10. [- reboot system now] und über 2,5 GB internen speicher freuen

 

 

και ξαναλεω, τοσες μερες τι γραφανε ολοι?

οτι το κανανε οπως εγραφε στην αρχη και τους πετυχαινε?

 

αφου και οι αλλοι οδηγοι στο ιντερνετ, κανενας δε λεει οτι πετυχε ετσι.

ολοι λενε πρωτα νεο recovey και restore backup και μετα για 1η φορα reboot system now

δειτε και εδω που ειναι γραμμενο απο τις 24/6/2013

http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-Tool-App-for-repartitioning-your-phone-s-internal-memory

 

 

αλλιως τι νοημα εχει το CWM ?

αμα ηταν ετσι, και ηταν προαιρετικο το restore backup, και μπορουσες να το κανεις και μετα απο το 1ο reboot,

τοτε θα πετυχαινε και χωρις CWM, θα μπαινανε ολοι στο συστημα με το reboot και στα @@ τους αν ειχαν τις εφαρμογες τους, θα τις ξανακατεβαζαν.

 

Αμ δε γινεται ετσι, αφου εχει γινει νεο partition στην ΝΑΝD, τι να διαβασει το συστημα χωρις restore πρωτα?

 

εγω εχω ενα κινεζικο κλωνο του Samsung note II

το STAR N9589T

Edited by tommygun
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, μαλλον εγω θα σε στενοχωρησω,

σημασια εχει πoιο ειναι το σωστο.

 

Δηλαδη τοσες μερες και τοσες σελιδες, τι γραφανε ολοι οι αλλοι?

Ψεμματα οτι το κανανε ετσι και πετυχε?

 

Και παει καποιος αρχαριος σαν εμενα να κανει το ιδιο και μπρικαρει το τηλεφωνο και βαραει το κεφαλι του?

Και τουλαχιστον εγω ετυχε να μπορω να κατσω να το ψαξω το θεμα και να δω τι πραγματικα γινεται και να γλιτωσω το ταρακουλο,

μερικώς μονο βεβαια, διοτι στο μεταξυ τα παιξα και παραγγειλα κι αλλο τηλεφωνο γιατι νομισα οτι το διελυσα το πρωτο...

Γιατι ρε παιδια?

 

Κανεις δε βρεθηκε να πει οτι ετσι κολλαει το τηλεφωνο?

Και να διορθωθει και το αρχικο ποστ?

 

 

αυτο που γραφει ο γερμανικος οδηγος, κατα λεξη σημαινει:

 

τωρα [- Reboot Recovery] ( στο Advanced μενου ) , ΟΧΙ απο το [- reboot system now] !

 

 

οπως καταλαβαινεις, στο αρχικο ποστ το εχεις γραψει αναποδα.

 

και αν πας και κανεις reboot system now το τηλ "μπρικαρει" (διορθωνεται βεβαια)

 

ολο το νοημα ειναι οτι πρεπει εκει αμεσως να κανεις Reboot Recovery, (βημα 7)

δηλ να ξαναμπεις αμεσως στο recovery (χωρις πρωτα να προσπαθησεις να μπουταρεις το τηλ στο λειτουργικο, γιατι θα κολλησει)

και να κανεις επι τοπου restore το μπακαπ που εχεις αποθηκευσει στην αρχη (βημα 8)

 

και μετα να κανεις reboot system now. (βημα 10)

 

 

http://chinamobiles.org/threads/internen-speicher-erweitern-mtk6589-mtk657x.35103/

 

 

 

και ξαναλεω, τοσες μερες τι γραφανε ολοι?

οτι το κανανε οπως εγραφε στην αρχη και τους πετυχαινε?

 

αφου και οι αλλοι οδηγοι στο ιντερνετ, κανενας δε λεει οτι πετυχε ετσι.

ολοι λενε πρωτα νεο recovey και restore backup και μετα για 1η φορα reboot system now

δειτε και εδω που ειναι γραμμενο απο τις 24/6/2013

http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-Tool-App-for-repartitioning-your-phone-s-internal-memory

 

 

αλλιως τι νοημα εχει το CWM ?

αμα ηταν ετσι, και ηταν προαιρετικο το restore backup, και μπορουσες να το κανεις και μετα απο το 1ο reboot,

τοτε θα πετυχαινε και χωρις CWM, θα μπαινανε ολοι στο συστημα με το reboot και στα @@ τους αν ειχαν τις εφαρμογες τους, θα τις ξανακατεβαζαν.

 

Αμ δε γινεται ετσι, αφου εχει γινει νεο partition στην ΝΑΝD, τι να διαβασει το συστημα χωρις restore πρωτα?

 

εγω εχω ενα κινεζικο κλωνο του Samsung note II

το STAR N9589T

Ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια <<Δηλαδη τοσες μερες και τοσες σελιδες, τι γραφανε ολοι οι αλλοι?

Ψεμματα οτι το κανανε ετσι και πετυχε?>>. :down:

Ναι, τοσα ποστ λεμε και γραφουμε ψεματα και τοσα τηλεφωνα το εκαναν με διαφορετικο τροπο απλα δεν το εγραφαν για να μπρικαρεις εσυ το τηλεφωνο σου..... Τι αλλο θα διαβασουμε......

 

Εγω δεν στεναχωριεμαι καθολου.

 

Αναρωτηθηκες για ποιο λογο ο γερμανικος οδηγος γραφει τωρα [- Reboot Recovery] ( στο Advanced μενου ) , ΟΧΙ απο το [- reboot system now] !, ποιος ο λογος να γραφει '''ΟΧΙ reboot system now''' ? μαλλον γιατι μεχρι πριν λιγο εκαναν reboot system now.

 

Οσα παιδια εχουν lenovo που γινεται με δυσκολια φταιει ο οδηγος ? Δες το δευτερο ποστ.

Το δικο σου παθημα ισως να ειναι λυση στα lenovo, ισως να θελει με αυτη τη διαδικασια.

 

Θα ενημερωσω τον οδηγο στο πρωτο ποστ για το Reboot Recovery ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

αμα ηταν ετσι, και ηταν προαιρετικο το restore backup, και μπορουσες να το κανεις και μετα απο το 1ο reboot,

τοτε θα πετυχαινε και χωρις CWM, θα μπαινανε ολοι στο συστημα με το reboot και στα @@ τους αν ειχαν τις εφαρμογες τους, θα τις ξανακατεβαζαν.

 

 

Κι όμως φίλε μου το restore backup είναι προαιρετικό. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στις σελίδες 3 και 4 και θα δεις ότι στην δική μου περίπτωση λόγο λάθους που έκανα εγώ κατά την διαδικασία του αρχικού backup, τελικά έστησα από την αρχή το τηλέφωνο, το οποίο βέβαια άνοιξε κανονικότατα μετά την ενοποίηση του αποθηκευτικού χώρου.

Link to comment
Share on other sites

ολο το νοημα ειναι οτι πρεπει εκει αμεσως να κανεις Reboot Recovery, (βημα 7)

δηλ να ξαναμπεις αμεσως στο recovery (χωρις πρωτα να προσπαθησεις να μπουταρεις το τηλ στο λειτουργικο, γιατι θα κολλησει)

και να κανεις επι τοπου restore το μπακαπ που εχεις αποθηκευσει στην αρχη (βημα 8)

 

και μετα να κανεις reboot system now. (βημα 10)

 

εγω εχω ενα κινεζικο κλωνο του Samsung note II

το STAR N9589T

Εγινε τροποποιηση στο πρωτο ποστ του οδηγου :)

συγγνωμη για το εντονο υφος, ημουνα σε πολυ ενταση.

 

thanks :)

Κριμα που εκανες νεα παραγγελια τηλεφωνο, αν δεν το εχει στειλει ο πωλητης ζητησε ακυρωση.

Για να μπρικαρεις οριστικα :cry: ενα τηλεφωνο με mtk θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια, δεν θυμαμαι οριστικο μπρικ με mtk σε καποιον εδω στο myphone, παντος καλο ειναι να εχουμε παντα ενα recovery backup και τη rom μας σε μορφη για φλασαρισμα με flashtools ;)

 

Καταλαβαινω την κατασταση που βρεθηκες, ολοι καποια στιγμη μπορει να ''ξεφυγουμε'', απο την πλευρα μου δεν υπαρχει κανενα προβλημα :)

 

Κι όμως φίλε μου το restore backup είναι προαιρετικό. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στις σελίδες 3 και 4 και θα δεις ότι στην δική μου περίπτωση λόγο λάθους που έκανα εγώ κατά την διαδικασία του αρχικού backup, τελικά έστησα από την αρχή το τηλέφωνο, το οποίο βέβαια άνοιξε κανονικότατα μετά την ενοποίηση του αποθηκευτικού χώρου.

Σωστα, σε καινουριο τηλεφωνο αν κανουμε κατευθειαν το meteos δεν χρειαζεται backup και restore, δειτε στο ποστ τα 3 βιντεακια (και αυτα που εχω στην παραθεση) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5037624#post5037624

Παντος με cot recovery ειχα αρκετα προβληματα, εμπιστευομαι μονο cwm

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

δεν το ακυρωνω, μαλιστα ειναι ηδη στο δρομο.

 

ειναι πολυ καλο τηλ, και ειδικα και σε τετοια τιμη με την ισοτιμια δολλαριου, 140 κοστισε και σημερα βγαινει στα 126Ε, τρελλη τιμη για τετοιο τηλ.

 

οσοι το βλεπουν στη γυναικα μου νομιζουν οτι ειναι samsung

εγω να μη σου πω οτι ειναι καλυτερο και απο το αυθεντικο samsung, ειδικα τωρα με την ελευθερη internal...

θα το φλασαρω κι αυτο και θα το εχω να κυκλοφορει στην οικογενεια

Link to comment
Share on other sites

Guys, hello πρωτο ποστ στο γαμάτο αυτό φόρουμ.

Εχω lenovo a820, και δούλεψε σε μένα ο οδηγός άριστα. Δε ξέρω αν έχει σημασία, αλλά έκανα το 6ο προαιρετικό βήμα με wipe data/factory reset.

Λοιπον, τώρα έχω την εξής απορία.

Εχω καπου ελευθερα 285mb στην sd και καπου στο 1gb στο ιντερναλ μετά απο διάφορα apps που έβαλα. Που μπορώ να αποθηκεύσω τραγουδια, βίντεο, φωτογραφίες κλπ? Σε ποιον κατάλογο δλδ? Γιατί, προσπαθώ να βρω καποιον κατάλογο που να μου δίνει πρόσβαση στο internal χώρο, αλλά δε τα καταφέρνω. Οι περισσότεροι κατάλογοι μου δίνουν πρόσβαση στα 285mb με αποτέλεσμα να μη μπορώ να αξιοποιήσω το 1gb που μου μένει για κάτι άλλο πέρα από apps.

Βέβαια, την δουλειά μου την κάνω με μια εξωτερική sd, αλλά απλώς εχω αυτή την απορία. Τον internal χώρο πλεον μπορουμε να τον αξιοποιήσουμε μόνον για apps?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επισκέπτης
Παιδια λιγο βοηθεια.Η αλλαγη πετυχε σε ζπ980 2/32 αλλα απο εκει και επειτα δεν μου εμφανιζει την εσωτερικη μνημη.Μονο sd διαβαζει και στον υπολογιστη δειχνει κανονικα sd και την εσωτερικη τελειως κενη.Εχει τυχει σε καποιον?Ουτε με αλλαγη rom αλλαξε κατι.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδες.

Παραλαμβανω αυριο το Lenovo S820 και αναρωτιομουν αν παιζει να δουλεψει η διαδικασια αυτη στο συγκεκριμενο κινητο! Εχει δοκιμασει κανεις να το κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Παραλαμβανω αυριο το Lenovo S820 και αναρωτιομουν αν παιζει να δουλεψει η διαδικασια αυτη στο συγκεκριμενο κινητο! Εχει δοκιμασει κανεις να το κανει?

Ρώτησε στο τοπικ για το τηλέφωνο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371000 αν το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε στο τοπικ για το τηλέφωνο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371000 αν το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος :)

Εχω ηδη ρωτησει και κανενας δεν απανταει. Θα προσπαθησω να βαλω cwm και μετα ισως δοκιμασω και τη διαδικασια αυτη. Αν εχω παρει σωστο nandroid backup οτι και να γινει κατα τη διαδικασια αυτη μπορω να το επαναφερω στα αρχικα, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...