Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Παιδιά όταν πηγαίνω στις ρυθμίσεις--->αποθηκευτικος χώρος μου λέει το συνολικό χώρο και το διαθέσιμο. Δεν έπρεπε να μου τα λέει και αναλυτικά πόσο πιάνουν οι photo τα video οι εφαρμογές κτλ. Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό ; :worry:
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις πρόσεξα κάτι στον οδηγό σου, αν και το λέει κ το εργαλείο, δεν ισχύει, διόρθωσέ το ή βάλτο ως προαιρετικό

Αυτό το βήμα

Στο recovery κανουμε wipe data/factory reset και επισης στο recovery παμε advanced και επιλεγουμε Wipe Dalvik Cache.

είναι τελείως περιττό κι άσκοπο, δεν χρειάζεται να χάσεις τα δεδομένα σου κλπ μετά την εννοποίηση. Εγώ το κανω κανονικά σε στημένα κινητά χωρίς να ξαναπερνάω εφαρμογές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Σταύρος! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

 

Δεν μπορώ να διορθώσω τον οδηγό, ας το κάνει κάποιος mod.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε ως προαιρετικό στον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα στον Κινέζο μου, ίδιο με το HDC Galaxy player N7300 EX, αγορασμένο από το chinavasion, με τη μαμά recovery.

 

Όταν πάτησα το restart in recovery, το έκανε αλλά δεν μπήκε ποτέ στη recovery. Ξαναεκανε reboot, ξεκίνησε κανονικά με 2.5 GB, αλλά εξαφανίστηκε η εσωτερική κάρτα. Μικρο το κακό! Ούτε wipe ούτε τίποτε δε χρειάστηκε.

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα στον Κινέζο μου, ίδιο με το HDC Galaxy player N7300 EX, αγορασμένο από το chinavasion, με τη μαμά recovery.

 

Όταν πάτησα το restart in recovery, το έκανε αλλά δεν μπήκε ποτέ στη recovery. Ξαναεκανε reboot, ξεκίνησε κανονικά με 2.5 GB, αλλά εξαφανίστηκε η εσωτερική κάρτα. Μικρο το κακό! Ούτε wipe ούτε τίποτε δε χρειάστηκε.

Λογικό να εξαφανιστεί η εσωτερική μνήμη γι αρχεία, αφού στη θέση του επεκτάθηκε το /data
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι πολλά νέα μέλη διαβάζουν απο τους παλιότερους που έχουμε κάνει την διαδικασία ότι είναι εύκολη και τελικά καταλήγουν στο να κολλάνε τα κινητά τους και να μπλέκουν με την διαδικασία drivers--->sp flash tools--->rom που σαφώς για κάποιον που δεν ασχολείται είναι δύσκολη.

Πρέπει να καταστεί σαφές ότι η διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα αν δε ακολουθηθεί ακριβώς ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο και αν κάποιος δεν ειναι σίγουρος για το τι διαβάζει και τι πρέπει να κάνει σε περίπτωση αστοχίας ώστε να επαναφέρει το κινητό του,καλύτερα να μην το επιχειρήσει καθόλου.

Και τέλος επειδή σχεδόν κανένα νέο μέλος δεν κάνει τον κόπο να διαβάσει ούτε ένα ποστ παραπάνω,καλό ειναι να αναγραφεί στο πρώτο ποστ ότι η διαδικασία δε δουλεύει σωστά σε κινητά mtk6589 της lenovo και ότι επισης δε λειτουργεί για mtk6572 και ίσως και για mtk6582

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι πολλά νέα μέλη διαβάζουν απο τους παλιότερους που έχουμε κάνει την διαδικασία ότι είναι εύκολη και τελικά καταλήγουν στο να κολλάνε τα κινητά τους και να μπλέκουν με την διαδικασία drivers--->sp flash tools--->rom που σαφώς για κάποιον που δεν ασχολείται είναι δύσκολη.

Πρέπει να καταστεί σαφές ότι η διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα αν δε ακολουθηθεί ακριβώς ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο και αν κάποιος δεν ειναι σίγουρος για το τι διαβάζει και τι πρέπει να κάνει σε περίπτωση αστοχίας ώστε να επαναφέρει το κινητό του,καλύτερα να μην το επιχειρήσει καθόλου.

Και τέλος επειδή σχεδόν κανένα νέο μέλος δεν κάνει τον κόπο να διαβάσει ούτε ένα ποστ παραπάνω,καλό ειναι να αναγραφεί στο πρώτο ποστ ότι η διαδικασία δε δουλεύει σωστά σε κινητά mtk6589 της lenovo και ότι επισης δε λειτουργεί για mtk6572 και ίσως και για mtk6582

 

Αυτο ακριβως επαθα εγω γιατι δεν μου εμφανιζε την καρτα SD και αναγκαστηκα να κανω flash τη rom μετα απο πολυ κοπο φυσικα γιατι ηταν η πρωτη φορα !

Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να εξαφανιστεί η εσωτερική μνήμη γι αρχεία, αφού στη θέση του επεκτάθηκε το /data

 

Υπαρχει βεβαια μια αναντιστοιχια, πριν ειχα 1G για /data και 1.8G για εσωτερικη sd card, οποτε "κανονικα" θα επρεπε να περισσεψουν 200-300 Mb στην εσωτερικη καρτα. Τεσπα, μικρο το κακο.

 

Απο την αλλη, παρατηρησα οτι δεν μπαινει πλεον στη μαμα recovery. Ξεκιναει, περιμενει καμποση ωρα με το Android-ακι ξαπλωμενο και μετα κανει reset και ξεκιναει κανονικα στο λειτουργικο. Αρα κατι χαλασε, δεν εγινε ανωδυνα η διαδικασια. Βεβαια στα προηγουμενα ποστ καποιος εγραψε οτι θελει καποιο "σοβαρο" recovery, αλλα εμενα δε μου φανηκε "α-σόβαρο" αυτο που εχει μαμα, σαν μια κουτσουρεμενη version του CWM μου φανηκε. Λετε να δοκιμασω να περασω κανα αλλο recovery ή θα το παρω στα χερια? Δεν ειναι και πολυ σπουδαιο γιατι εχει την εκδοση 4.2.1, οποτε το αφηνω κι ετσι μια χαρα.

 

-------- EDIT --------------

 

Ακυρωνω το οτι εξαφανιστηκε ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος. Δεν ειχα συνδεσει το τηλ στον υπολογιστη και πριν λιγο που το εκανα, βρηκε δυο "αφαιρουμενους δισκους" εκ των οποιων ο ενας ηθελε format (οποτε και θυμιθηκα οτι το διαβασα παραπανω!!!). Το εκανα και ειναι 273Mb. Αρα οκ, αυτο.

Edited by paslero

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εκανα και εγω αλλα τωρα οταν παω να κατεβασω καμια μεγαλη εφαρμογη μου βγαζεο το μυνημα δεν υπαρχει επαρκης χωρος στον εξωτερικο χωρο αποθηκευσης. εβαλα το copilot και δεν μπορω να κατεβασω τουσ χατρες....τι μπορω να κανω? μπορω να αντιστρεψω την διαδικασια που εκανα? το τηλεφωνο μου ειναι το hdc s4 legend
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις βάλει στη συσκευή κάρτα μνήμης; Αν έχεις βαλει κάρτα μνήμης, αν πας ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος δε σου δίνει επιλογή για την κάρτα sd;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερωτηση,μετά από φλασάρισμα νεας rom μου εμφανίζει μόνο

τον χωρο της εσωτερικής μνήμης για εφαρμογες, δεν χαθηκε το partition που ηταν χωρισμενο σε 7gb για εφαρμογές και 21gb για φωτος,κτλ.

 

Στις ρυθμισεις και χωρος αποθηκευσης μου βγάζει γκρίζο το χωρό της SD.Με τον efs explorer διαβάζω τα αρχεια κανονικά,απλά όταν παω να βγαλω φωτο κτλ μου λεει οτι δεν υπαρχει χωρος αποθηκευσης.Από αυτό ειναι?Πρέπει να το ξανακάνω?

(το πήρα ετοιμο το κινητο και δεν το κατέχω το sp tools ktl)

 

edit:Σκ@τα τιποτα δεν με αφηνει να κανω,οταν παω να κανω εγκατασταση οποιαδηποτε εφαρμογη (Mobileuncle για να μπω cwm) δεν την κανει εγκατασταση και ουτε με βαζει στο cwm me volume up kai power να κανω restore to nandroid μου.Ε ρε μπλέξιμο γμτ.

 

edit2: (4ωρες μετά) Μετά από ακόμα ένα reset με αφησε να βαλω εφαρμογες και έβαλα framaroot και superuser,εγκατεστησα mobileuncletools,του εδωσα δικαιωματα root και ευτυχως μπηκα στο cwm και επανέφερα το nadroid και είναι όπως πρίν περάσω την rom και δουλευει ο αποθηκευτικός της sd κανονικά.Ουφ!!

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις βάλει στη συσκευή κάρτα μνήμης; Αν έχεις βαλει κάρτα μνήμης, αν πας ρυθμίσεις--->αποθηκευτικός χώρος δε σου δίνει επιλογή για την κάρτα sd;

 

εχω κατρα μνημης 16gb αλλα της εχω κανει παρτισιον και εχει ελευθερα 13 gb. τι μπορει να φταιει? πωσ αντιστρεφω την ολη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις την stock rom της συσκευής που έχει κανονικά τα partition και να τη φλασάρεις πάλι.Επισης δε ξέρω για τον κλώνο που λες αλλά στα υπόλοιπα mtk κινητά στις ρυθμίσεις-->αποθηκευτικός χώρος έχει επιλογή για την κάρτα sd και μόλις την επιλέξεις πάνε όλα αυτόματα στην sd και είσαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις την stock rom της συσκευής που έχει κανονικά τα partition και να τη φλασάρεις πάλι.Επισης δε ξέρω για τον κλώνο που λες αλλά στα υπόλοιπα mtk κινητά στις ρυθμίσεις-->αποθηκευτικός χώρος έχει επιλογή για την κάρτα sd και μόλις την επιλέξεις πάνε όλα αυτόματα στην sd και είσαι οκ

εκανα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44742457&postcount=1191

ποια ειναι η γνωμη σας?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44742457&postcount=1191

ποια ειναι η γνωμη σας?

 

 

 

Ωραια αφου το εκανες, τι αλλαξε ακριβως τωρα?

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44742457&postcount=1191

ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Πρωτα εκανες την διαδικασια του οδηγου στο πρωτο ποστ σου αυξηθηκε η μνημη σε 2.5 gb και μετα εκανες αυτο που λεει στο xda η κατευθειαν εκανες την αλλαγη?? Για πες μας στην πραξη δηλαδη τι διαφορα βλεπεις αν αξιζει να το κανουμε και εμεις π.χ το βαζεις στο pc και εκει που λεει μνημη τηλεφωνου δειχνει τα π.χ 16gb που ειναι η εξωτερικη καρτα μνημης σου και στην θεση της καρτας δειχνει το 2.5 gb του κινητου?? Και αφου κανουμε την διαδικασια και ας πουμε οτι δουλευει μετα στης ρυθμισεις αποθηκευσης επιλεγουμε την μνημη τηλεφωνου σωστα?? Κανα μεγαλο game που ειναι γυρω στο 1gb εχεις δοκιμασει να δεις αν παιζει π.χ the amazing spiderman η asphalt 8 αφου εκανες την διαδικασια που λες?? Γεια πες μας γιατι ενδιαφερει πολλους ολα αυτα!!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα εκανες την διαδικασια του οδηγου στο πρωτο ποστ σου αυξηθηκε η μνημη σε 2.5 gb και μετα εκανες αυτο που λεει στο xda η κατευθειαν εκανες την αλλαγη?? Για πες μας στην πραξη δηλαδη τι διαφορα βλεπεις αν αξιζει να το κανουμε και εμεις π.χ το βαζεις στο pc και εκει που λεει μνημη τηλεφωνου δειχνει τα π.χ 16gb που ειναι η εξωτερικη καρτα μνημης σου και στην θεση της καρτας δειχνει το 2.5 gb του κινητου?? Και αφου κανουμε την διαδικασια και ας πουμε οτι δουλευει μετα στης ρυθμισεις αποθηκευσης επιλεγουμε την μνημη τηλεφωνου σωστα?? Κανα μεγαλο game που ειναι γυρω στο 1gb εχεις δοκιμασει να δεις αν παιζει π.χ the amazing spiderman η asphalt 8 αφου εκανες την διαδικασια που λες?? Γεια πες μας γιατι ενδιαφερει πολλους ολα αυτα!!!

 

εκανα την διαδικασια του οδηγου και μετα αυτο το φιξ.....τωρα αφου συνδεω το κινητο στο pc εκει που λεει μνημη τηλεφωνου δειχνει την καρτα μνημησ(16gb) και στην θεση τησ καρτασ δειχνει 2,5 gb.

εχω κατεβασει το thor kai to asphalt 8 kai paizoyne :-)

Link to comment
Share on other sites

εκανα την διαδικασια του οδηγου και μετα αυτο το φιξ.....τωρα αφου συνδεω το κινητο στο pc εκει που λεει μνημη τηλεφωνου δειχνει την καρτα μνημησ(16gb) και στην θεση τησ καρτασ δειχνει 2,5 gb.

εχω κατεβασει το thor kai to asphalt 8 kai paizoyne :-)

 

Εκπληκτικο θα ελεγα στης ρυθμισεις αποθηκευτικος χωρος στο κινητο μετα επελεξες τον αποθηκευτικο χωρο τηλεφωνου σωστα?? Θα το δοκιμασω και εγω σε λιγο και θα σας πω για να δουμε !!! :shifty:

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό φαίνεται, αλλά τι μειονεκτήματα έχει?

Προκαλεί κάποιο θέμα με το λειτουργικό?

Μήπως πρέπει να έχουμε κάρτα class 10 για να μην είναι αργό το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει κάτι με την κάρτα μνήμης.Ο χώρος που ενοποιείται ειναι η 2η εσωτερική μνήμη που έχει το κινητό.π.χ. Σε ένα κινητό με 4gb rom όπως το v967s έ όπως έρχεται με την στοκ ρομ έχει 0,9gb για να βάλει εφαρμογές ο χρήστης,1,77gb ως δεύτερη κάρτα μνήμης και τα υπόλοιπα μέχρι τα 4gb,τα δεσμεύει το σύστημα.Κάνοντας την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό αυτής της ενότητας και επιλέγοντας τα 2,5gb θα έχεις πλέον για εφαρμογές 2,46gb και τη 2η εσωτερική μνήμη στα 273mb.Βάζεις και μια κάρτα μνήμης και επιλέγεις να αποθηκεύονται εκει τα αρχεία σου όπως φωτό,βίντεο,χάρτες κτλ οπότε η κάρτα μνήμης σου έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι γρήγορη

Αν τώρα θεωρείς ότι είσαι οκ με 0.9gb για εφαρμογές και 1,77gb για τα αρχεία σου,τότε προσπερνάς τον οδηγό και δε χρειάζεσαι καν και κάρτα μνήμης.Αν τώρα εισαι οκ με τα 0.9gb για τις εφαρμογές αλλά όχι με τα 1.77gb θα βάλεις μια κάρτα μνήμης για τα αρχεία σου και θα εισαι πάλι οκ χωρίς το re-partition

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει κάτι με την κάρτα μνήμης.Ο χώρος που ενοποιείται ειναι η 2η εσωτερική μνήμη που έχει το κινητό.π.χ. Σε ένα κινητό με 4gb rom όπως το v967s έ όπως έρχεται με την στοκ ρομ έχει 0,9gb για να βάλει εφαρμογές ο χρήστης,1,77gb ως δεύτερη κάρτα μνήμης και τα υπόλοιπα μέχρι τα 4gb,τα δεσμεύει το σύστημα.Κάνοντας την διαδικασία που περιγράφεται στον οδηγό αυτής της ενότητας και επιλέγοντας τα 2,5gb θα έχεις πλέον για εφαρμογές 2,46gb και τη 2η εσωτερική μνήμη στα 273mb.Βάζεις και μια κάρτα μνήμης και επιλέγεις να αποθηκεύονται εκει τα αρχεία σου όπως φωτό,βίντεο,χάρτες κτλ οπότε η κάρτα μνήμης σου έτσι και αλλιώς πρέπει να είναι γρήγορη

Αν τώρα θεωρείς ότι είσαι οκ με 0.9gb για εφαρμογές και 1,77gb για τα αρχεία σου,τότε προσπερνάς τον οδηγό και δε χρειάζεσαι καν και κάρτα μνήμης.Αν τώρα εισαι οκ με τα 0.9gb για τις εφαρμογές αλλά όχι με τα 1.77gb θα βάλεις μια κάρτα μνήμης για τα αρχεία σου και θα εισαι πάλι οκ χωρίς το re-partition

 

Βασικά αναφερόμουν στο παραπάνω φιξ...

Link to comment
Share on other sites

Στο thl w8s με τον Mtk6589T με μνήμες 2/32 (δηλαδή 2 ram.....32 Rom....) και δεν έχω ιδέα πόσο έχει διαθέσιμο για εφαρμογές...(γιατί δεν μου έχει έρθει ακόμα...) η διαδικασία θα παίξει?

Ρωτάω λόγο του mtk6589T .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...