Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα έχω κάνει όλα αυτά, και τη διαδικασία στο βίντεο έκανα με την πατάτα μου να είναι ότι έκανα reboot το τηλέφωνο ενώ δεν έπρεπε. Στο βήμα 4 δλδ του βίντεο που λέει dont reboot εγώ έκανα. Από εκεί και πέρα...μπορώ να κάνω κάτι; Μέσω του ES-explorer βλέπω ότι έχω ένα φάκελο sdcard (που είναι κενός) και έναν φάκελο storage που έχει μέσα έναν φάκελο sdcard0 (κενός) και έναν sdcard1(η εξωτερική sd που έχω βάλει). Δεν ξέρω αν βοηθάνε καθόλου αυτά που σου λέω. Αν δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι εννοώ ρώτα με κάτι που νομίζεις ότι θα σε κάνει να καταλάβεις αν απαντήσω.

 

Προφανως κανοντας rebbot το το κινητο στο σημειο που λες με εγκατεστημενα τα αρχεια αυτα και ενω δεν θα επρεπε να ειχες κανει επαθε καποιο κοκομπλοκο το κινητο χωρις να ειμαι σιγουρος!!Σαν πρωτη σκεψη μιας και το κινητο σου ειναι αδειο κανε μεσο recovery wipe data , wipe cahe , wipe adalvik cache, εφοσον εχεις περασει πρωτα νεο recovery και αν δεν φτιαξει το προβλημα ξαναπερνα με φλας τοολ το firmware που θα πρεπει να εχεις κατεβασει απο το need rom ...!!! Ok ????? ;) ;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την κάρτα sd την βλέπω, την επιλογή αποθηκευτικός χώρος τηλεφώνου δεν έχω. Αυτό που θέλω εγώ όπως είπες και εσύ είναι να ξε κάνω τη βλακεία που έκανα με τον εσωτερικό χώρο, οπότε flash rom με flashtool; και άμα το κάνω αυτό δε χρειάζονται factory reset κλπ, αφού είναι σαν να μπαίνουν τα πάντα από την αρχή έτσι;

 

edit: ωραία...και για να κάνω flash τη rom μέσω flashtool κάνω unzip το αρχείο που θα κατεβάσω από το i need rom και μετά στο flashtool διαλέγω το scatter loading file και από τις επιλογές από κάτω διαλέγω μόνο το bootimg ή και κάτι άλλο; Επίσης το DA DL All With Check Sum το τσεκάρω ή όχι; (σε κάποιους οδηγούς έχω διαβάσει ναι σε κάποιους όχι)

Edited by afentiko
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αυτα ειναι τα βηματα που πρεπει να κανετε με την σειρα στα κινητα σας πριν κανετε οτιδηποτε για να μην εχετε προβληματα!!!

1) Καντε root το κινητο (Framaroot, a one-click κανει για της περισσοτερες συσκευες) Απο εδω - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276)

2) Mobile uncle tool apk Για να μπορειτε να μπειτε στο συστημα του κινητου : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

3) Root explorer apk Για να μπορειτε να κανετε τα καταλληλα copy paste - μετενομασια αρχειων κλπ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.speedsoftware.rootexplorer&hl=el

4) Περασμα καταλληλου cwm αλλιως με το μαμα recovery δεν... κανεις τιποτα (Το καθε κινητο εχει το δικο του θα το βαλετε με το mobile uncle tool)

5) Back up την rom σου στην external sd μεσο το recovery που θα εχεις βαλει μεσο mobile uncle tool και back up το imei με το mobile uncle tool apk.

6) Να εχεte καλου κακου και την ρομ σας επισης σε μορφη στο pc για το flash tool για να μπορειτε να το επαναφερετε.

χάνουμε τα δεδομένα μας αν το κάνουμε αυτό;

Δεν χανουμε τιποτα :)

Ακολουθησε πιστά τον οδηγο.

την διαδικασια αυτην την κανουμε σε καθε αλλαγη ρομ; ή μια φορα και ειναι οκ;

Το κρατάει για όσες ρομ φλασάρουμε από cwm

Αν κατάλαβα καλά με αυτό που γράφει ο monolithic, αν φλασαρουμε rom από cwm το κρατάει.

Σε αλλαγή rom με το flashtool δεν το κρατάει.

Υπάρχει κανένα άλλο λινκ για το πρόγραμμα, γιατί δυσκολεύομαι κάπως με τα γερμανικά για να κάνω εγγραφή (που απαιτείται).

 

e d i t :

τελικά γκουγκλάρισα και βρήκα και το κατέβασα από εδώ:https://docs.google.com/file/d/0B89XA-7reZTaUEp0aGo1NlAyMDA/edit?usp=sharing&pli=1

από την εμπειρία μου μέχρι τώρα αυτό που παρατήρησα είναι ότι γενικά στα lenovo έχουμε μια ιστορία που σε κανένα άλλο δεν υπάρχει. Με το ζόρι recovery με το στανιό repartition

Το μεσημερι ηρθα στο σπιτι και μεχρι πριν λιγες ωρα φλασαρα πολλες φορες με το flashtool τo Thl w7s, ηθελα να κανω repartition χωρις να κανω backup - restore αλλα δεν μπορουσα να τα καταφερω, το τηλεφωνο δεν ανοιγε με τιποτα.

Με τα πολλα, μαλλον κατι γινεται με το cot recovery, με cwm recovery τα καταφερα και με ενα αρχειο zip(install zip) που ειχε ανεβασει ο φιλος Γιωργος στο τοπικ του thl w7s και με το meteos.

Σε zte v967s εχω κανει τη διαδικασια χωρις backup - restore με μαμισιο recovery και με cwm recovery, της επομενες μερες θα δοκιμασω το zte με cot recovery.

 

Ανεβαζω της αποδειξεις

και η δευτερη αποδειξη

 

Το backup-restore το κανουμε οταν εχουμε ηδη ενα ''στημενο'' τηλεφωνο για να μην μπουμε στον κοπο να το ''ξαναστησουμε''.

 

Σε ενα καινουριο τηλεφωνο πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε το restore.

 

Σε καθε περιπτωση, για την ασφαλεια μας καλο ειναι να εχουμε recovery(ποιο recovery ομως ?), διπλο backup και τη rom μας σε μορφη για το flashtool.

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

 

Αν μπορει καποιος mod / Mobile Guides Mod ας το ''παντρεψει'' με το πρωτο ποστ.

 

Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα sd την βλέπω, την επιλογή αποθηκευτικός χώρος τηλεφώνου δεν έχω. Αυτό που θέλω εγώ όπως είπες και εσύ είναι να ξε κάνω τη βλακεία που έκανα με τον εσωτερικό χώρο, οπότε flash rom με flashtool; και άμα το κάνω αυτό δε χρειάζονται factory reset κλπ, αφού είναι σαν να μπαίνουν τα πάντα από την αρχή έτσι;

 

edit: ωραία...και για να κάνω flash τη rom μέσω flashtool κάνω unzip το αρχείο που θα κατεβάσω από το i need rom και μετά στο flashtool διαλέγω το scatter loading file και από τις επιλογές από κάτω διαλέγω μόνο το bootimg ή και κάτι άλλο; Επίσης το DA DL All With Check Sum το τσεκάρω ή όχι; (σε κάποιους οδηγούς έχω διαβάσει ναι σε κάποιους όχι)

 

Λοιπον οταν εγω ειχα κανει την διαδικασια εβλεπα στο κινητο μετα το reboot στην διαχειριση αρχειων μονο τον αποθηκευτικο χωρο και μεσα σε αυτον τα περιεχομενα της καρτας μνημης αλλα νταλον δηλαδη μετα κατεβαζοντας την κουρτινα ειδοποιησεων ειδα οτι εκει εγραφε καταστροφη εσωτερικης μνημης κατι τετοιο δεν θυμαμαι και πατησα μεσα και μου εβγαλε μυνημα για διαμορφωση..Πατησα οκ και μετα ως διαμαγεις εμφανιστηκαν και οι 2 μνημες στο κινητο και στην διαχειριση αρχειων κανονικα!!Δες μηπως και σε βοηθηση αυτο αλλιως για το φλασαρισμα διαλεξε το scatter loading file και αφου βρεις το αναλογο αρχειο από τις επιλογές από κάτω διαλεξετες ολες για να σου περασει ολη την ρομ ξανα απο την αρχη και να εχεις ενα νεο φρεσκο κινητο; Επίσης το DA DL All With Check Sum εγω δεν το τσεκάρω!!!Δοκιμασε πρωτα πατωντας το download και αν δεν σου ποιασει μετα κανε το ιδιο και πατα firmware upgrade !!! ;)

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Μπορείτε να με καθοδηγήσετε πού να κοιτάξω για να φέρω το κινητό (ΟΛΟ το κινητό) σε μία αρχική κατάσταση, χωρίς root χωρίς τίποτα για να τα αρχίσω όλα από το 0 και να τα κάνω σωστά αυτή τη φορά;
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος mod / Mobile Guides Mod ας το ''παντρεψει'' με το πρωτο ποστ.

 

Ευχαριστω

 

Έγινε.

Για οποιαδήποτε αλλαγή θες να γίνει ενημέρωσέ με.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δε μου αναγνωρίζει ούτε την εξωτερική κάρτα (στο recovery τη δείχνει κανονικά). Παιδιά δεν αντέχω άλλο. Μπορείτε να με καθοδηγήσετε σε κάποιον που ξέρει να του το πάω να του δώσω ένα 20αρικο να μου το φτιάξει για να μη πάει στο διάολο το κολοτηλέφωνο; :P
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε άλλη ρομ, πρέπει πρώτα να πάρουμε backup την παλιά, να κάνουμε μετά το repartition και μετά να εγκαταστήσουμε απευθείας την καινούρια αντί της παλιάς?
Link to comment
Share on other sites

http://checkrom.com/threads/cant-mount-internal-sd-card.994/

 

σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ ο τύπος η λύση φαίνεται πολύ απλή(και στα comment λένε ότι έπιασε). Απλά λέει πρέπει να περάσω μία GB ή ICS ROM (εφόσον είχα JB όταν έγινε η βλακεία) για να επαναρυθμιστεί το vold.fstab . Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποια τέτοια ROM για το Α820. Μία οποιαδήποτε GB ROM για lenovo ας πούμε λέτε να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

http://checkrom.com/threads/cant-mount-internal-sd-card.994/

 

σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ ο τύπος η λύση φαίνεται πολύ απλή(και στα comment λένε ότι έπιασε). Απλά λέει πρέπει να περάσω μία GB ή ICS ROM (εφόσον είχα JB όταν έγινε η βλακεία) για να επαναρυθμιστεί το vold.fstab . Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποια τέτοια ROM για το Α820. Μία οποιαδήποτε GB ROM για lenovo ας πούμε λέτε να κάνει;

 

Δοκιμασες καποια ρομ απο εδω http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/serial-a/a820/ Εδω εχει παρα πολλες καποια πιστευω θα σου κανει ... !!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μία έκδοση gingerbeard ή icecream sandwich όμως και εκεί έχει μόνο jellybean. Αυτό ρωτάω από πάνω, άμα βάλω μία ROM που είναι κανονικά για άλλο τηλέφωνο παίζει να έχω προβλήματα; (μη αναστρέψιμα; )
Link to comment
Share on other sites

http://checkrom.com/threads/cant-mount-internal-sd-card.994/

 

σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ ο τύπος η λύση φαίνεται πολύ απλή(και στα comment λένε ότι έπιασε). Απλά λέει πρέπει να περάσω μία GB ή ICS ROM (εφόσον είχα JB όταν έγινε η βλακεία) για να επαναρυθμιστεί το vold.fstab . Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποια τέτοια ROM για το Α820. Μία οποιαδήποτε GB ROM για lenovo ας πούμε λέτε να κάνει;

αυτο δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ,ειναι για άλλη συσκευή. Το ξεχνάς ASAP

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΚ! Άμα περάσω την official ROM χωρίς root χωρίς τίποτα θα φτιάξει; Ξέρει κανείς τέλοσπαντων να μου πει πώς να το φτιάξω;

παίρνα την στοκ, ή άλλη καλή καστομ για το μοντέλο σου, οδηγίες στην υπογραφη μ

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει και άλλες custom rom όμως δεν έφτιαξε, γι αυτό ρωτάω για την στοκ.

άρα πρέπει να φλασαρεις τα εργοστασιακα EBR. Ποιο κινητό εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Lenovo A820.

 

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-11/

τη φλασάρεις με το sp flash tool, αναλυτικότατες οδηγίες στην υπογραφή μου, κι έχεις τα εργοστασιακά partitions

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, πήγε μέχρι το 100% κανονικά και download οκ και τώρα το κινητό δεν ανοίγει........ΚΑΘΟΛΟΥ. Τι κάνω; προσπαθώ να το ξαναφλασάρω αλλά δεν γίνεται...δε προχωράει όπως πριν. Μου βγάζει ένα error για drum fail

 

Ωραία από ότι διαβάζω στο internet "σκότωσα" το κινητό μου και δεν υπάρχει γυρισμός....οκ, τουλάχιστον τώρα μπορώ να το πετάξω και να ησυχάσω...

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, πήγε μέχρι το 100% κανονικά και download οκ και τώρα το κινητό δεν ανοίγει........ΚΑΘΟΛΟΥ. Τι κάνω; προσπαθώ να το ξαναφλασάρω αλλά δεν γίνεται...δε προχωράει όπως πριν. Μου βγάζει ένα error για drum fail

 

Ωραία από ότι διαβάζω στο internet "σκότωσα" το κινητό μου και δεν υπάρχει γυρισμός....οκ, τουλάχιστον τώρα μπορώ να το πετάξω και να ησυχάσω...

εισαι σιγουρος πως εχεις το A820? το κινητο δεν πάει για πέταμα, δεν ειναι εφικτό να το νεκρώσεις με λάθος φλασάρισμα. βγάλε και ξαναβάλε τη μπαταρία επίσης

Link to comment
Share on other sites

lol, ειμαι σιγουρος οτι εχω το Α820. Την μπαταρια την εχω βαλει-βγαλει 100 φορες με διαφορους χρονους αναμονης. Επισης μετα το πρωτο φλασαρισμα (που εγινε κανονικα) οταν το ξανασυνδεσα για να το ξαναφλασαρω επειδη νεκρωσε ο υπολογιστης το αναγνωρισε σαν νεα συσκευη και εψαχνε για install drivers και ενω πριν ηταν MKTκατι COM36 τωρα ειναι MKTκατιαλλο COM16. Δε ξερω. Ψαχνω ατομο να του το παω να δει αν σωνεται, οποιος ξερει κανεναν ή αν μπορει ο ιδιος ας μου πει παρακαλω.

 

OMG!!! Δοκίμασα να φλασάρω με τον preloader που έχει ανεβάσει αυτός εδώ στο post 833 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1943442&page=84 και ΔΟΥΛΕΨΕ!!!!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! Τώρα έχω την stock rom και εφτιαξε και αυτο με τα partition της internal memory!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Εκανα ολη τη διαδικασια κατα γραμα αλλα οταν πατησα reboot system για να ανοιξει το κινητο κολλησε στο Lenovo ! Εβγαλα τη μπαταρια και μπηκα στο Recovery. Εκανα restore. Το κινητο ανοιξε αλλα τωρα δεν μου εμφανιζει την καρτα SD. Ξερει κανεις τι να κανω ;
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! Εκανα ολη τη διαδικασια κατα γραμα αλλα οταν πατησα reboot system για να ανοιξει το κινητο κολλησε στο Lenovo ! Εβγαλα τη μπαταρια και μπηκα στο Recovery. Εκανα restore. Το κινητο ανοιξε αλλα τωρα δεν μου εμφανιζει την καρτα SD. Ξερει κανεις τι να κανω ;

lenovo=problem απο ο,τι διαβαζω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον φίλο από πάνω, εγώ πάντως είχα κάνει πατάτα, δεν ακολούθησα ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τη διαδικασία. Αφού κατάφερα και το έσωσα, το ξαναέκανα όπως λέει στο πρώτο ποστ ακριβώς και έγινε και όλα είναι κομπλέ και σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον φίλο από πάνω, εγώ πάντως είχα κάνει πατάτα, δεν ακολούθησα ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τη διαδικασία. Αφού κατάφερα και το έσωσα, το ξαναέκανα όπως λέει στο πρώτο ποστ ακριβώς και έγινε και όλα είναι κομπλέ και σωστά.

εγω λεω για τον απο πανω και αλλους με lenovo...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...