Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μεσημερι ηρθα στο σπιτι και μεχρι πριν λιγες ωρα φλασαρα πολλες φορες με το flashtool τo Thl w7s, ηθελα να κανω repartition χωρις να κανω backup - restore αλλα δεν μπορουσα να τα καταφερω, το τηλεφωνο δεν ανοιγε με τιποτα.

Με τα πολλα, μαλλον κατι γινεται με το cot recovery, με cwm recovery τα καταφερα και με ενα αρχειο zip(install zip) που ειχε ανεβασει ο φιλος Γιωργος στο τοπικ του thl w7s και με το meteos.

Σε zte v967s εχω κανει τη διαδικασια χωρις backup - restore με μαμισιο recovery και με cwm recovery, της επομενες μερες θα δοκιμασω το zte με cot recovery.

 

Ανεβαζω της αποδειξεις

και η δευτερη αποδειξη

 

Το backup-restore το κανουμε οταν εχουμε ηδη ενα ''στημενο'' τηλεφωνο για να μην μπουμε στον κοπο να το ''ξαναστησουμε''.

 

Σε ενα καινουριο τηλεφωνο πιστευω οτι δεν χρειαζομαστε το restore.

 

Σε καθε περιπτωση, για την ασφαλεια μας καλο ειναι να εχουμε recovery(ποιο recovery ομως ?), διπλο backup και τη rom μας σε μορφη για το flashtool.

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, προσπαθησα και εγω να το κανω στο τηλέφωνο μου THL w200, τα προβληματα που εχω είναι τα εξης, οταν ειμαι σε recovery mode κανω wipe data factory reset αλλα δεν βρισκω πως να κανω Wipe Dalvik Cache εφοσον δεν βρισκω πουθενα advanced sto recovery menu. Αυτο που παρατηρω οταν ανοιγω το τηλέφωνο ειναι οτι δεν εχω την επιλογη default write disk/ phone storage εχω μονο το sd storage στο storage menu, Itenrnal storage μου δείχνει 2,46gb.

Ευχαριστω.

 

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

 

Το εκανα με επιτυχια στο δικο μου :D

 

Θα μεγαλωσουμε την εσωτερικη μνημη και θα εχουμε 2.46gb συνολο :up:

 

Η διαδικασια που ακολουθησα ειναι στα Γερμανικα, θα τα γραψω στα Ελληνικα.

 

Πρεπει να εχουμε recovery και root.

 

Κατεβαζουμε απο το πρωτο ποστ κατω-κατω το συνημμενο meteos-mtk6589-rom-edit-en.rar εδω http://chinamobiles.org/showthread.php?35103-Internen-Speicher-erweitern-MTK6589-amp-MTK657x

Το αποσυμπιεζουμε και βλεπουμε οτι υπαρχει μια εφαρμογη (apk), κραταμε καπου το apk στην καρτα sd στο τηλεφωνο μας.

 

1) Παμε σε recovery και κανουμε backup.

2) ανοιγουμε το τηλεφωνο.

3) κανουμε εγκατασταση το meteos-mtk6589-rom-edit-en.apk και ανοιγουμε την εφαρμογη.

4) επιλεγουμε το 2.5GB /data partition, απληστοι μην πατησετε το 2.77gb μπορει να υπαρξει προβλημα :cry:

5) Παταμε στην ιδια εφαρμογη reboot into recovery

6) Στο recovery κανουμε wipe data/factory reset και επισης στο recovery παμε advanced και επιλεγουμε Wipe Dalvik Cache.

7) Τωρα κανουμε reboot system now, θα αργησει λιγο παραπανω να ανοιξει το τηλεφωνο, υπομονη.

8) Παμε στις ρυθμισεις(settings) > Language & input > Language και γυρναμε το τηλεφωνο στα ελληνικα.

9) παλι στις ρυθμισεις> αποθηκευτικος χωρος> και βλεπουμε το ''συνολικο χωρο'', πρεπει να γραφει 2.46, επισης δειτε αν υπαρχουν κανονικα οι δυο επιλογες αποθηκευσης ''καρτα sd'' και ''αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου'' αν αυτα ειναι οπως τα γραφω ειμαστε οκ.

10 ) παλι ρυθμισεις>προσβασιμοτητα> και απενεργοποιουμε τη γρηγορη εκκινηση.

11) κλεινουμε το τηλεφωνο και περιμενουμε μεχρι να κανει δονηση.

12) παταμε το volume up και το power on/of για ~8 δευτερολεπτα, αφου μπουμε σε recovery επιλεγουμε το backup and restore > restore, οταν γινει το restore ανοιγουμε το τηλεφωνο και παμε παλι στο ''9'' για να δουμε οτι ολα πηγαν οπως πρεπει.

 

 

Το πρωι παω διακοπες :yahoo:, θα σας διαβαζω αλλα δεν θα εχω την ευκολια που εχω στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, προσπαθησα και εγω να το κανω στο τηλέφωνο μου THL w200, τα προβληματα που εχω είναι τα εξης, οταν ειμαι σε recovery mode κανω wipe data factory reset αλλα δεν βρισκω πως να κανω Wipe Dalvik Cache εφοσον δεν βρισκω πουθενα advanced sto recovery menu. Αυτο που παρατηρω οταν ανοιγω το τηλέφωνο ειναι οτι δεν εχω την επιλογη default write disk/ phone storage εχω μονο το sd storage στο storage menu, Itenrnal storage μου δείχνει 2,46gb.

Ευχαριστω.

Δοκιμαζεις με δικη σου ευθυνη.

 

μενου >ρυθμισεις> αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορα> επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων. Θα χασεις τα παντα απο ρυθμισεις/εφαρμογες αλλα μετα θα βλεπεις και της δυο επιλογες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου σε ένα Lenovo P770 έβαλα 2,5 GB και έγινε η ενοποίηση κανονικά αλλα μου άφησε για χρήση sd0 80MB μόνο.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι κάποιες εφαρμογές του συστήματος και προγράμματα γεμίζουν τον χώρο αυτό των 80MB πολύ γρήγορα.Υπάρχει τρόπος με πρόγραμμα ή οτιδήποτε άλλο να τα πάει στη εξωτερική κάρτα Sd1.

Ακυρο βρέθηκε λύση.

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζεις με δικη σου ευθυνη

 

πρεπει να εισαι root και να εχεις cwm recovery

κατεβασε απο εδω το apk http://www19.zippyshare.com/v/20681403/file.html

Ακολουθησε τα βηματα στο πρωτο ποστ, προσεξε ποσο μεγεθος ''αποθηκευτικο χωρο τηλεφωνου'' εχεις και ποσο θα επιλεξεις.

Σε ποιο τηλεφωνο θες να το κανεις?

 

δες το δευτερο ποστ http://chinamobiles.org/showthread.php?35103-Internen-Speicher-erweitern-MTK6589-amp-MTK657x

Ευχαριστώ για την απάντηση, περιμένω ένα lenovo A390.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, περιμένω ένα lenovo A390.

Λίγο προσοχή με το lenovo, ψάξε να δεις αν το έχει κάνει κάποιος άλλος στο συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Εχτες τελικα βρηκα λυση με την καμερα που ειχα προβλημα περνοντας με recovery ενα update και ξεκκολησε.Μεσα στο κινητο ειχα 16gb καρτα και το κουλο ειναι οτι παω στης ρυθμισης χωρο αποθηκευσης και μου δειχνει της 2 επιλογες για χωρο αποθηξευσης δικου εγγραφης αλλα στην διαχειριση αρχειων οταν ανοιγω στηθεση του κινητου μου δειχνει τα περιχομενα της καρτας μου και στο χωρο της καρτας δειχνει τους φακελους του κινητου και βλεπω και απο το clean master οτι η μνημη του κινητου ειναι σχεδον 1 gb μονο... Τι εγινε βρε παιδια γιατι αυτο το μπερδεμα??Πρεπει να κανω την διαδικασια του πρωτου ποστ για να ξαναεχω μνημη κινητου κοντα στα 3gb??Και αν ναι θα αφησω και την micro sd μεσα η να την βγαλω??Μετα απο την διαδικασια αυτη θα διαβαζει σωδτα την μνημη κ ινητου και καρτας η παλι θα τα μπερδευει??Το κινητο μου ειναι ειναι το hdc galaxy gt-i9500 mediatek mt 6589.

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι ακριβως κανω σε ενα αρουταριστο inew6000 2/32 , θελω να παω στα 6-7 απο 1 που ειναι τωρα...thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Εχτες τελικα βρηκα λυση με την καμερα που ειχα προβλημα περνοντας με recovery ενα update και ξεκκολησε.Μεσα στο κινητο ειχα 16gb καρτα και το κουλο ειναι οτι παω στης ρυθμισης χωρο αποθηκευσης και μου δειχνει της 2 επιλογες για χωρο αποθηξευσης δικου εγγραφης αλλα στην διαχειριση αρχειων οταν ανοιγω στηθεση του κινητου μου δειχνει τα περιχομενα της καρτας μου και στο χωρο της καρτας δειχνει τους φακελους του κινητου και βλεπω και απο το clean master οτι η μνημη του κινητου ειναι σχεδον 1 gb μονο... Τι εγινε βρε παιδια γιατι αυτο το μπερδεμα??Πρεπει να κανω την διαδικασια του πρωτου ποστ για να ξαναεχω μνημη κινητου κοντα στα 3gb??Και αν ναι θα αφησω και την micro sd μεσα η να την βγαλω??Μετα απο την διαδικασια αυτη θα διαβαζει σωδτα την μνημη κ ινητου και καρτας η παλι θα τα μπερδευει??Το κινητο μου ειναι ειναι το hdc galaxy gt-i9500 mediatek mt 6589.

παιδια τι ακριβως κανω σε ενα αρουταριστο inew6000 2/32 , θελω να παω στα 6-7 απο 1 που ειναι τωρα...thanks
http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=4840876#post4840876
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημερα σε ολους.Το εκανα τελικα και δουλεψε και απο 0.9 gb που ειχα περιπου τωρα εχω μνημη τηλεφωνου 2.5 gb πολυ καλα!! Απλα στο μενου στης ρυθμισεις στον χωρο αποθηκευσης μου βγαζει και της 2 μνημες 16 gb (hη καρτα μου ειναι 16gb) αντε και καλα το δεχομαι αυτο ειναι η μουφα που δειχνει το συστημα και καλα αλλα στην διαχειρηση αρχειων στα all files μια μου διαβαζει την μια μνημη μια οχι και συν οτι μπερδευει τα εσωτερικα των μνημων δηλαδη στην καρτα μεσα μου δειχνει τους φακελους του κινητου και στον χωρο αποθηκευσης τηλεφωνου τους φακελους απο την καρτα μου.. :wacko: Δεν ξερω γιατι το κανη αυτο αλλα μικρο το κακο...Εχετε καμια ιδεα πως μπορει να φτιαξει???

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Το εκανα τελικα και δουλεψε και απο 0.9 gb που ειχα περιπου τωρα εχω μνημη τηλεφωνου 2.5 gb πολυ καλα!! Απλα στο μενου στης ρυθμισεις στον χωρο αποθηκευσης μου βγαζει και της 2 μνημες 16 gb (hη καρτα μου ειναι 16gb) αντε και καλα το δεχομαι αυτο ειναι η μουφα που δειχνει το συστημα και καλα αλλα στην διαχειρηση αρχειων στα all files μια μου διαβαζει την μια μνημη μια οχι και συν οτι μπερδευει τα εσωτερικα των μνημων δηλαδη στην καρτα μεσα μου δειχνει τους φακελους του κινητου και στον χωρο αποθηκευσης τηλεφωνου τους φακελους απο την καρτα μου.. :wacko: Δεν ξερω γιατι το κανη αυτο αλλα μικρο το κακο...Εχετε καμια ιδεα πως μπορει να φτιαξει???

Δεν χρειάζεται, απλά αγνόησε την εσωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

 

Το εκανα με επιτυχια στο δικο μου :D

 

Θα μεγαλωσουμε την εσωτερικη μνημη και θα εχουμε 2.46gb συνολο :up:

 

Η διαδικασια που ακολουθησα ειναι στα Γερμανικα, θα τα γραψω στα Ελληνικα.

 

Πρεπει να εχουμε recovery και root.

 

Κατεβαζουμε απο το πρωτο ποστ κατω-κατω το συνημμενο meteos-mtk6589-rom-edit-en.rar εδω http://chinamobiles.org/showthread.php?35103-Internen-Speicher-erweitern-MTK6589-amp-MTK657x

Το αποσυμπιεζουμε και βλεπουμε οτι υπαρχει μια εφαρμογη (apk), κραταμε καπου το apk στην καρτα sd στο τηλεφωνο μας.

 

1) Παμε σε recovery και κανουμε backup.

2) ανοιγουμε το τηλεφωνο.

3) κανουμε εγκατασταση το meteos-mtk6589-rom-edit-en.apk και ανοιγουμε την εφαρμογη.

4) επιλεγουμε το 2.5GB /data partition, απληστοι μην πατησετε το 2.77gb μπορει να υπαρξει προβλημα :cry:

5) Παταμε στην ιδια εφαρμογη reboot into recovery

6) Στο recovery κανουμε wipe data/factory reset και επισης στο recovery παμε advanced και επιλεγουμε Wipe Dalvik Cache.

7) Τωρα κανουμε reboot system now, θα αργησει λιγο παραπανω να ανοιξει το τηλεφωνο, υπομονη.

8) Παμε στις ρυθμισεις(settings) > Language & input > Language και γυρναμε το τηλεφωνο στα ελληνικα.

9) παλι στις ρυθμισεις> αποθηκευτικος χωρος> και βλεπουμε το ''συνολικο χωρο'', πρεπει να γραφει 2.46, επισης δειτε αν υπαρχουν κανονικα οι δυο επιλογες αποθηκευσης ''καρτα sd'' και ''αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου'' αν αυτα ειναι οπως τα γραφω ειμαστε οκ.

10 ) παλι ρυθμισεις>προσβασιμοτητα> και απενεργοποιουμε τη γρηγορη εκκινηση.

11) κλεινουμε το τηλεφωνο και περιμενουμε μεχρι να κανει δονηση.

12) παταμε το volume up και το power on/of για ~8 δευτερολεπτα, αφου μπουμε σε recovery επιλεγουμε το backup and restore > restore, οταν γινει το restore ανοιγουμε το τηλεφωνο και παμε παλι στο ''9'' για να δουμε οτι ολα πηγαν οπως πρεπει.

 

 

Το πρωι παω διακοπες :yahoo:, θα σας διαβαζω αλλα δεν θα εχω την ευκολια που εχω στο pc.

 

Το δοκιμασα στο Lenovo S750 αλλα οταν εφτασα στο βημα 6 δεν μου εγραφε πουθενα advanced και Wipe Dalvik Cache ! Συνεχισα κανονικα και εκανα reboot αλλα κολησε στο Lenovo. Περιμενα για ωρα αλλα τιποτα, δεν ανοιγει ! Μπορει καποιος να με βοηθησει ; :worry:

Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να το κάνω με τον τρόπο που λέει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 στο κομμάτι που λέει repartition και νομιζω brickare το τηλεφωνο. Πως μπορω να το ξε brickαρω;
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα στο Lenovo S750 αλλα οταν εφτασα στο βημα 6 δεν μου εγραφε πουθενα advanced και Wipe Dalvik Cache ! Συνεχισα κανονικα και εκανα reboot αλλα κολησε στο Lenovo. Περιμενα για ωρα αλλα τιποτα, δεν ανοιγει ! Μπορει καποιος να με βοηθησει ; :worry:

 

Παιδιά πήγα να το κάνω με τον τρόπο που λέει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 στο κομμάτι που λέει repartition και νομιζω brickare το τηλεφωνο. Πως μπορω να το ξε brickαρω;

 

Παιδια πρωτα πρεπει να εχετε περασει στο κινητο σας ενα καλο cwm recovery που να δουλευει καλα και σταθερα στην συσκευη σας ωστε να μπορειτε να κανετε update from external sd η update zip να εχει advanced και wipe dalvik cache και μετα να κανετε οτι κανετε γιατι οπως καταλαβα τουλαχιστον εσυ vagelis_7 δεν εχεις βαλει. Εγω στο κινητο μου HDC SPARK S4 εχω βαλει και δουλευει καλα και σταθερα αυτον εδω https://docs.google.com/file/d/0B1_Uo-Ndslvidl9PZkJFYmowM3c/edit ο οποιος δεν ξερω αν κανει και για της συσκευες σας διαβαστε ψαξτε στα αναλογα φορουμ της συσκευης σας π.χ xda να δειτε εκει οι χρηστες ποιο δουλευουν και ειναι καλο!! Επισης σε καθε περιπτωση να εχετε πρωτα κατεβασει την ρομ σας και να ειναι ετοιμη για φλασαρισμα με το flash tool σε περιπτωση που κατι παει στραβα και brikari για να το επαναφερεται !!! Εδω στο φορουμ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5012286#post5012286 εχω γραψει 5 βηματα που πρεπει να κανουμε με την σειρα πριν το οτιδηποτε αν δεν τα κανουμε ετσι θα εχουμε προβλημα !!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρωτα πρεπει να εχετε περασει στο κινητο σας ενα καλο cwm recovery που να δουλευει καλα και σταθερα στην συσκευη σας ωστε να μπορειτε να κανετε update from external sd η update zip να εχει advanced και wipe dalvik cache και μετα να κανετε οτι κανετε γιατι οπως καταλαβα τουλαχιστον εσυ vagelis_7 δεν εχεις βαλει. Εγω στο κινητο μου HDC SPARK S4 εχω βαλει και δουλευει καλα και σταθερα αυτον εδω https://docs.google.com/file/d/0B1_Uo-Ndslvidl9PZkJFYmowM3c/edit ο οποιος δεν ξερω αν κανει και για της συσκευες σας διαβαστε ψαξτε στα αναλογα φορουμ της συσκευης σας π.χ xda να δειτε εκει οι χρηστες ποιο δουλευουν και ειναι καλο!! Επισης σε καθε περιπτωση να εχετε πρωτα κατεβασει την ρομ σας και να ειναι ετοιμη για φλασαρισμα με το flash tool σε περιπτωση που κατι παει στραβα και brikari για να το επαναφερεται !!! Εδω στο φορουμ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5012286#post5012286 εχω γραψει 5 βηματα που πρεπει να κανουμε με την σειρα πριν το οτιδηποτε αν δεν τα κανουμε ετσι θα εχουμε προβλημα !!! ;) ;)

 

Μπορω να το φτιαξω τωρα ; Πως θα περασω το δικο σου cwm recovery ; Μπορεις να μου γραψεις εναν οδηγο ; ευχαριστω ! η το πεταω; το εχω μια μερα μονο :cry:

Edited by vagelis_7
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Γράφω και για τους δύο φίλους που έχουν πρόβλημα, μπείτε σε recovery > backup and restore > restore.

Έχετε μαμισιο recovery ή cwm recovery?

 

Αν δεν επανέλθουν πρέπει να κατεβάσετε rom για το τηλέφωνο σας και να την βάλετε με το flashtool ή από το recovery (........install zip )

Rom πιστεύω να βρείτε στο needrom http://www.needrom.com/

Οδηγός για το flashtool εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Σε κάθε περίπτωση, η κάθε rom έχει οδηγίες εγκατάστασης .

 

Το cwm recovery του zerv_5800 μην το βάλετε στα τηλέφωνα σας, κάθε τηλέφωνο έχει δικό του cwm recovery.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα τελικα :happy::happy:

Και πως να μην ειμαι ευτυχισμενος οταν τελικα επανεφερα το κινητο με την βοηθεια του zerv_5800 (Γιωργος)

Χιλια ευχαριστω και απο εδω Γιωργο :yahoo::yahoo::yahoo:

Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα τελικα :happy::happy:

Και πως να μην ειμαι ευτυχισμενος οταν τελικα επανεφερα το κινητο με την βοηθεια του zerv_5800 (Γιωργος)

Χιλια ευχαριστω και απο εδω Γιωργο :yahoo::yahoo::yahoo:

 

Να σε καλα φιλε και ανα τελικα θες να του βαλεις αλλο cwm και να του αυξησεις τον χωρο της συσκευης και gps κλπ μου λες!!!

Δυσκολα δεν ειναι αλλα θελει μια σειρα αυτο μονο !!! ;) :p ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα τελικα :happy::happy:

Και πως να μην ειμαι ευτυχισμενος οταν τελικα επανεφερα το κινητο με την βοηθεια του zerv_5800 (Γιωργος)

Χιλια ευχαριστω και απο εδω Γιωργο :yahoo::yahoo::yahoo:

Αν θες γραψε τη διαδικασια που εκανες για να το επανεφερες, μπορει να το χρειαστει καποιος αλλος χρηστης ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά δεν brickαρε, αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα μέσω recovery, μου βγάζει "E: Can't mount /emmc" . Έχω γράψει και αναλυτικότερα εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5018002#post5018002

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει plz!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αυτα ειναι τα βηματα που πρεπει να κανετε με την σειρα στα κινητα σας πριν κανετε οτιδηποτε για να μην εχετε προβληματα!!!

1) Καντε root το κινητο (Framaroot, a one-click κανει για της περισσοτερες συσκευες) Απο εδω - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276)

2) Mobile uncle tool apk Για να μπορειτε να μπειτε στο συστημα του κινητου : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

3) Root explorer apk Για να μπορειτε να κανετε τα καταλληλα copy paste - μετενομασια αρχειων κλπ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.speedsoftware.rootexplorer&hl=el

4) Περασμα καταλληλου cwm αλλιως με το μαμα recovery δεν... κανεις τιποτα (Το καθε κινητο εχει το δικο του θα το βαλετε με το mobile uncle tool)

5) Back up την rom σου στην external sd μεσο το recovery που θα εχεις βαλει μεσο mobile uncle tool και back up το imei με το mobile uncle tool apk.

6) Να εχετε καλου κακου και την ρομ σας επισης σε μορφη στο pc για το flash tool για να μπορειτε να το επαναφερετε.

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Το θέμα είναι ότι ακολούθησα ένα διαφορετικό οδηγό, έκανα και μία πατάτα και τώρα θέλω να ξανακάνω την internal memory όπως ήταν πριν. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό; Δε με ενδιαφέρει αν σώσω αρχεία κλπ, το κινητό το πήρα χθες δεν έχει τίποτα μέσα. Άμα ξαναπεράσω τη ROM μέσω CWM θα γίνει και η internal όπως ήταν αρχικά; default; δε ξέρω πώς αλλιώς να το πω. Ή πρέπει να κάνω κάποια άλλη διαδικασία;

 

Ορίστε και η εικόνα που έχω βάλει και στο thread του lenovo a820 για να καταλάβεις τι μου δείχνει

 

http://i39.tinypic.com/ztyd87.jpg

 

δε μπορώ να "δω" ή να "μπω" με κάποιο file manager στην internal memory

Edited by afentiko
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Το θέμα είναι ότι ακολούθησα ένα διαφορετικό οδηγό, έκανα και μία πατάτα και τώρα θέλω να ξανακάνω την internal memory όπως ήταν πριν. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό; Δε με ενδιαφέρει αν σώσω αρχεία κλπ, το κινητό το πήρα χθες δεν έχει τίποτα μέσα. Άμα ξαναπεράσω τη ROM μέσω CWM θα γίνει και η internal όπως ήταν αρχικά; default; δε ξέρω πώς αλλιώς να το πω. Ή πρέπει να κάνω κάποια άλλη διαδικασία;

 

Ορίστε και η εικόνα που έχω βάλει και στο thread του lenovo a820 για να καταλάβεις τι μου δείχνει

 

http://i39.tinypic.com/ztyd87.jpg

 

δε μπορώ να "δω" ή να "μπω" με κάποιο file manager στην internal memory

 

Φιλε το lenovo a820 εχεις αν καταλαβα καλα το οποιο εχει τον επεξεργαστη MTK6589 σωστα?? Ρουτ το εχεις κανει το κινητο ?? Αλλο cwm με το mobile uncle tool του εχεις περασει?? Αν ναι κανε πρωτα ενα back up την ρομ σου με το νεο recovery και μετα κανε οτι λεει η πρωτη σελιδα του εν λογο θεματος !!! ;) ;) Επισης με μια γρηγορη ματια βρηκα και αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=GN6lzO03pqI επισης συμβουλεψου και εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2264398 ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά, και τη διαδικασία στο βίντεο έκανα με την πατάτα μου να είναι ότι έκανα reboot το τηλέφωνο ενώ δεν έπρεπε. Στο βήμα 4 δλδ του βίντεο που λέει dont reboot εγώ έκανα. Από εκεί και πέρα...μπορώ να κάνω κάτι; Μέσω του ES-explorer βλέπω ότι έχω ένα φάκελο sdcard (που είναι κενός) και έναν φάκελο storage που έχει μέσα έναν φάκελο sdcard0 (κενός) και έναν sdcard1(η εξωτερική sd που έχω βάλει). Δεν ξέρω αν βοηθάνε καθόλου αυτά που σου λέω. Αν δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι εννοώ ρώτα με κάτι που νομίζεις ότι θα σε κάνει να καταλάβεις αν απαντήσω.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάρτα micro sd μέσα στο τηλέφωνο και δεν το βλέπεις όπως στη φωτογραφία από κάτω?

 

Αν η απάντηση είναι ναι, πάρε recovery backup > άνοιξε το τηλέφωνο > μενού > ρυθμίσεις > αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά > επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων > επαναφορά τηλεφώνου.

 

Αν περάσεις πάλι τη rom με recovery δεν επηρεάζετε ο "εσ. Αποθ. Χώρος", θα μείνει όπως είναι τώρα αλλά λογικά θα εμφανιστεί και η κάρτα sd.

 

Για να επανέλθει ο "εσ. Αποθ. Χώρος" στην αρχική κατάσταση πρέπει να περάσεις rom με το flashtool.

 

Επειδή γράφεις "άμα ξαναπεράσω τη rom μέσω cwm.... " σου λέω να την ξαναπερασεις για τον λόγο ότι ξέρεις την διαδικασία και λογικα θα εμφανιστουν και οι δυο επιλογες οπως στη φωτογραφια

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...