Jump to content

Samsung Galaxy Tab 3.0 10.1 (P5200)


Sol_Ballads
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 9 months later...

Εδώ και λίγες ημέρες η μικρή μου έκανε το θαύμα της και έσπασε την οθόνη από το P5200.:O

Ρώτησα για επισκευή και το κόστος κυμαίνεται (Θεσσαλονίκη) από 180 -240 ευρώ.

Ψάχνοντάς το λίγο παραπάνω είδα ότι στην ουσία υπάρχουν δύο ανταλλακτικά.

Το ένα είναι το touch screen γυαλάκι (το οποίο έχει σπάσει) και το άλλο είναι η οθόνη (η οποία είναι άθικτη,. Λειτουργεί ακόμη).

Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο skroutz είδα ότι το touch screen κοστίζει 35-40 ευρώ.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το εξής:

Γιατί όλα τα συνεργεία χρεώνουν και αντικατάσταση οθόνης, λέγοντας ότι το ανταλλακτικό από το εργοστάσιο έρχεται μαζί (Touch screen + οθόνη); Αφού ξέρω ότι πωλούνται χώρια από ελληνικά eshops ακόμη και σε ιδιώτες.

Δεν γνωρίζουν τη μέθοδο αλλαγής της οθόνης; Στο youtube έχει βιντεάκια για να το επιδιορθώσεις μόνος σου. Μακάρι να έπιανε το χέρι μου.

Μόνο στην Αθήνα βρήκα μια εταιρεία (δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω το όνομά της ή θα θεωρηθεί διαφήμιση) η οποία ζήτησε 55 ευρώ, αφού τους εξήγησα τι θέλω να κάνω.

'Εχετε να μου προτείνετε κάτι δοκιμασμένο και καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ισως να υπάρχει και ενα πρόβλημα με την μπαταρία, το φορτιζω ενω το εχω ανοιχτο και δε φορτιζει....

ενω οταν δειχνει οτι εχει φορτισει 100%(κλειστό) με το που το ανοιγω πεφτει αμέσως στο 99% και γενικά

πεφτει γρήγορα!!

Εχει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα??

 

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής θέμα με την φόρτιση:

Αν είναι ενεργοποιημένο (σε λειτουργία) ακόμη και μετά από αρκετές ώρες (πάνω από 4-5) δεν ξεπερνά το ποσοστό των 60-65%!!!

Εν ολίγοις φτάνει έως και σε αυτό το ποσοστό και μένει εκεί χωρίς να συνεχίζει την φόρτιση μέχρι την πλήρη φόρτιση!

 

Τώρα, σκέφτηκα να το φορτίσω εκτός λειτουργίας για να δω αν θα φορτίσει την μπαταρία πλήρως!!!

 

Πάντως όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα κάπου κάποια αναφορά/πληροφορία για τον πόσο χρόνο απαιτεί για την πλήρη φόρτιση!

Αν υπολογίσουμε ότι η μπαταρία είναι περίπου 6800 mAh, λογικά αν είναι αποφορτισμένη πλήρως, με έναν φορτιστή της τάξης του 1 Amper θα χρειαστεί κατά μέσον όρο 6-7 ώρες... αλλά αυτό καθορίζεται από το κύκλωμα ρύθμισης του ρεύματος (Amperage) που δίνεται στην μπαταρία κατά τη διάρκεια φόρτισης!

 

Επίσης έχει σημασία, αν αυτό το κύκλωμα φόρτισης δίνει σταθερό ρεύμα με μεταβλητή τάση σταδιακά για όσο φορτίζει ή αν δίνει σταθερή τάση και μεταβλητό ρεύμα φόρτισης... έχει κάποιος κάποια εικόνα γι αυτό το θέμα;;;

Edited by criss_x
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 3.0 10.1 (P5200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...