Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα Core κολημένο σε factory reset, από ότι φαίνεται ο efs φάκελος είναι Corrupted, μπορεί κάποιος κάτοχος του κινητού να κάνει backup τον φάκελο και να μου τον στείλε να τον φλασάρω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ο efs φάκελος εμπεριέχει και το IMEI που είναι μοναδικό για κάθε συσκευή. Μπορείς φυσικά να δοκιμάσεις αλλά πιστεύω λίγες είναι οι πιθανότητες να σου δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο efs φάκελος εμπεριέχει και το IMEI που είναι μοναδικό για κάθε συσκευή. Μπορείς φυσικά να δοκιμάσεις αλλά πιστεύω λίγες είναι οι πιθανότητες να σου δουλέψει.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... Το πόσο μοναδικό είναι το IMEI είναι συζητίσιμο ;) . Δυστύχως έχω ξεμείνει από ιδέες, εκτός άμα έχεις να προτείνει κάτι άλλο :O

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Το πόσο μοναδικό είναι το IMEI είναι συζητίσιμο ;) . Δυστύχως έχω ξεμείνει από ιδέες, εκτός άμα έχεις να προτείνει κάτι άλλο :O

Χαχαχα όντως κακώς ήμουν απόλυτος!

Ενημέρωσε μας πάντως αν επαναφέρεις κάποιο random και σου δουλέψει.

Δοκίμασε να ρωτήσεις και στο ανάλογο θέμα της συσκευής στο xda, ίσως εκεί έχεις περισσότερες πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Galaxy core 2 , αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτά και ακόμα τα ψάχνω ,για να μάθω λειτουργίες κλπ. Πάντως αν μου πεις με λεπτομέρειες τι πρέπει να κάνω και τι πρέπει να πατήσω (όλη τη διαδικασία δηλαδή ) θα προσπαθήσω να βοηθήσω την κατάσταση. Γειά χαρά.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω Galaxy core 2 , αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτά και ακόμα τα ψάχνω ,για να μάθω λειτουργίες κλπ. Πάντως αν μου πεις με λεπτομέρειες τι πρέπει να κάνω και τι πρέπει να πατήσω (όλη τη διαδικασία δηλαδή ) θα προσπαθήσω να βοηθήσω την κατάσταση. Γειά χαρά.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G355HN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ, αλλά τελικά το σούταρα, μιας και δεν μπορούσα να το κάνω τίποτα, το έδωσα σε ένα γνωστό να το έχει για parts.

 

Ευχαριστώ πολύ όμως όπως και να έχει.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας

 

Εχω το G-I8260, το έχω κάνει root με το framaroot και θέλω να το κάνω reset to factory defaults.

Υπάρχει κάποιο ρίσκο σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα. Εχει δοκιμασει κανείς να περάσει την rom 6.0.1 που βρίσκετε εδώ στο 8260? http://forum.xda-developers.com/galaxy-core/development/rom-t3383965 Την δοκίμασα σε ενα κινητό μιας φιλης μου. (πρώτη φορά δεν εχω ξανασχοληθει με αυτό). Μου έβγαλε ορισμένα προβλήματα όμως και γύρισα στην παλιά.

 

1 Οταν προσπαθούσα να καλέσω ενα νούμερο, ενω το καλούσε κανονικα μετά απο 2-3 sec περιπου το μενού της κλήσης έκλεινε και με πηγαινε σε αυτο που υπαρχουν οι εισερχομενες και εξερχόμενες κλίσεις. Ετσι δεν μπορούσα με τιποτα να τερματίσω την κλήση. Οσο και να έψαξα στης ρυθμισεις δεν καταφερα να το διορθωσω.

 

2 Οταν το καλούσα ενω έδειχνε οτι καλεί κανονικα η κλίση δεν έφτανε ποτέ στο κινητό.

 

3 Ουτε μηνυματα μπορούσα να στειλω και να δεχτω.

Edited by dimi_1967
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σε όλους! Έχω ένα θέμα με την συσκευή μου, εδώ και καιρό μου εμφανίζει κίτρινα γράμματα στην οθόνη. Φυσικά δεν μπορώ να τα βγάλω με τίποτα.

Απ'όσο έψαξα είναι για κάποιον λόγο σε factory mode κολλημένο (δεν είχα κάνει ούτε root ούτε κάτι άλλο στο κινητό) και δοκίμασα διάφορους τρόπους για να βγώ απο factory mode χωρίς επιτυχία, όπως για παράδειγμα με Terminal Emulator.

Επίσης δοκίμασα να κάνω root με framaroot και μέσω το Es File Root Explorer να ψάξω τον φάκελο efs και το περίεργο είναι οτι είναι άδειος.

 

Το IMEI μου το δείχνει σωστά στις ρυθμίσεις αλλά δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο και φυσικά ούτε να δεχτώ, δεν βρίσκει δίκτυο. Το wifi λειτουργεί.

 

Έχω περάσει και την stock rom μέσω odin και Kies αλλά τα κίτρινα γράμματα παραμένουν εκεί.

 

15967209_632020696997955_1697694133_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς kitkat στο single sim; Πώς πήγαινε; Κι αν όχι, ποια ROM θα προτείνατε;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γειά σας έχω στα χέρια μου ένα core και μόλις του έκανα root με framaroot.Τώρα η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι τι θα μπορούσα να κάνω ή και με ποιες εφαρμογές θα πρέπει να εγκαταστήσω ώστε να "καθαρίσω" το κινητό,να καλυτερευσω την μπαταρία του. Επίσης τι άλλες επιλογές μπορώ να κάνω μιας και είναι root. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους! Έχω ένα θέμα με την συσκευή μου, εδώ και καιρό μου εμφανίζει κίτρινα γράμματα στην οθόνη. Φυσικά δεν μπορώ να τα βγάλω με τίποτα.

Απ'όσο έψαξα είναι για κάποιον λόγο σε factory mode κολλημένο (δεν είχα κάνει ούτε root ούτε κάτι άλλο στο κινητό) και δοκίμασα διάφορους τρόπους για να βγώ απο factory mode χωρίς επιτυχία, όπως για παράδειγμα με Terminal Emulator.

Επίσης δοκίμασα να κάνω root με framaroot και μέσω το Es File Root Explorer να ψάξω τον φάκελο efs και το περίεργο είναι οτι είναι άδειος.

 

Το IMEI μου το δείχνει σωστά στις ρυθμίσεις αλλά δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο και φυσικά ούτε να δεχτώ, δεν βρίσκει δίκτυο. Το wifi λειτουργεί.

 

Έχω περάσει και την stock rom μέσω odin και Kies αλλά τα κίτρινα γράμματα παραμένουν εκεί.

 

15967209_632020696997955_1697694133_o.jpg

 

 

Έβγαλες άκρη ?Αν όχι, για τσέκαρε τα 2 παρακάτω :

 

 

(δοκίμασε με root explorer )

 

Ενδεχομένως είναι corrupted το EFS αλλά με το πρώτο βίντεο ίσως βγάλεις άκρη, άν όχι, δες και αυτό :

 

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα χρόνια πολλά.

Έπεσε στα χέρια μου το εν λόγο κινητό που ειναι μιας φίλης. Το κινητό άρχισε ξαφνικά αραιά στην αρχή της επανεκκινήσεις μέχρι που κάποια στιγμη κόλλησε στο logo. Του περνάω μέσω odin την rom που βρηκα από sammobile γιατί δεν ήθελα να το ρουτάρω. Δούλεψε σωστά για 2-3 ημέρες μέχρι που άρχισε ξανά κάθε 3 λεπτά περιπου να κάνει επανεκκίνηση κάθε λίγο. Ξανά δοκιμάζω να το φλασάρω αλλα τώρα δεν γινετε καθώς το odin κολλάει και βγαζει σφαλμα στην nand. Κάνει και αλλα παράξενα οπως πχ ενώ στα 3 λεπτά αυτά προλαβαίνω και δοκιμάζω να κανω unistall μερικες εφαρμογές και ενώ διχνει οτι της κάνει, όταν ξανα μπαίνω στης εφαρμογές της βλεπω ξανά!! Τέλος ακόμα και το factory default με home+volume+power δεν πιάνει καθώς το κινητό ανοιγει ξανά με όλες της εφαρμογές και της ρυθμίσεις όπως ήταν πριν!!

 

Για ρίξτε καμιά ιδέα βρε μάγκες τι να του κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γραψτε λαθος.

 

Το βρηκα αυτο που εψαχνα.

 

Συγνωμη για το ακυρο ποστ.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Εχει αλλαξει κανείς πλακέτα σε κινητό? Πέρασα μια καινούργια στο συγκεκριμένο μοντέλο. Έκανα την διαδικασία με το imei και το πήρε κανονικά. Όμως εχω πρόβλημα γιατί μου βγάζει μι εγγεγραμμένο στο δίκτυο και δεν βρίσκει κανένα δίκτυο. Καμιά βοήθεια πάνω σε αυτό? :(
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα στην παρέα,το τηλέφωνο σήμερα δεν νιώθει.Δεν φορτίζει δεν ανοίγει παρά μόνο κάνει μια δόνηση βγάζει Samsung για λίγο και σβήνει.Καποια ιδέα για να το επαναφέρω;δοκίμασα hard reset δεν κάνει τίποτα.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σε ολους,εχω ενα θεμα με το i8260.Καποιες φορες αρνειται να ενεργοποιηθει το wifi.Υπαρχει καποια λυση?Ευχαριστω.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...