Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω δύο ερωτήσεις, απλές νομίζω :

 

1. Στο αρχείο των κλήσεων, πώς ορίζω να μην εμφανίζονται τα εισερχόμενα μυνήματα, παρά μόνον οι τηλεφωνικές κλήσεις ;

 

2. Ενώ όταν συνδέομαι σε τοπικό δίκτυο Wi-Fi η σύνδεση είναι ταχύτατη, όταν συνδέομαι στο δίκτυο internet της Vodafone, πηγαίνει απελπιστικά αργά. Έχετε να μου προτείνετε κάτι να βελτιώσω την ταχύτητα ; Μήπως παίζει ρόλο το σήμα που έχει γενικότερα η Vodafone στην περιοχή, που είναι μέτριο ;

 

Ευχαριστώ !

προφανως και δε θα χεις καλη καλυψη στη περιοχη σου απο τη vodafone οπως εγω εδω που μενω εχω φουλ απο vodafone ενω απο cosmote ψοφια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά! έχω ένα προβλημα καθως επαιζα με τον κινητο με με 1-2% μπαταρια και το φορτιζα ταυτοχρονα βγηκε καταλαθος ο φορτιστης και εκλεισε και προσπαθω να το ανοιξω και δεν ανοιγει μου δειχνει την αρχικη οθονη οταν ανοιγει το κινητο λεει : Samsung galaxy core 2 powered by android. το εχω κλεισει το εχω ανοιξει απειρες φορες εχω βγαλει μπαταρια τιποτα αμα μπορουσατε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ :) . επισης αν δεν ειναι αυτο ισως να ειναι και αυτο : κατεβασα μια εφαρμογη chainfire 3d για ενα παιχνιδι που μου εδειχνε ολα τα χρωματα ασπρο με γκρι και το κατεβασα και εκανα install εναν driver και το κινητο εκανε reboot και εκλεισε και δεν ανοιξε ποτε!(μεχρι τωρα) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! έχω ένα προβλημα καθως επαιζα με τον κινητο με με 1-2% μπαταρια και το φορτιζα ταυτοχρονα βγηκε καταλαθος ο φορτιστης και εκλεισε και προσπαθω να το ανοιξω και δεν ανοιγει μου δειχνει την αρχικη οθονη οταν ανοιγει το κινητο λεει : Samsung galaxy core 2 powered by android. το εχω κλεισει το εχω ανοιξει απειρες φορες εχω βγαλει μπαταρια τιποτα αμα μπορουσατε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ :) . επισης αν δεν ειναι αυτο ισως να ειναι και αυτο : κατεβασα μια εφαρμογη chainfire 3d για ενα παιχνιδι που μου εδειχνε ολα τα χρωματα ασπρο με γκρι και το κατεβασα και εκανα install εναν driver και το κινητο εκανε reboot και εκλεισε και δεν ανοιξε ποτε!(μεχρι τωρα) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !

 

Τελικά πόσες φορές έσβησε και δεν ξανα άναψε;2;

 

Το άφησες να φορτίσει ή κατευθείαν το παλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Έχω το κινητό 1 χρόνο και κάτι και πολλές φορές μου εμφανίζει ένα γκρι πλαίσιο στις φωτογραφίες που έχω τραβήξει από την κάμερα.

Υπάρχει κάποια λύση;

 

Επίσης, μερικές φορές μου βγάζει και ένα 'σφάλμα κάμερας' όταν πάω να βγάλω φωτογραφία, κάτι που διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση.

Τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω το κινητό 1 χρόνο και κάτι και πολλές φορές μου εμφανίζει ένα γκρι πλαίσιο στις φωτογραφίες που έχω τραβήξει από την κάμερα.

Υπάρχει κάποια λύση;

 

Επίσης, μερικές φορές μου βγάζει και ένα 'σφάλμα κάμερας' όταν πάω να βγάλω φωτογραφία, κάτι που διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση.

Τι φταίει;

 

Για το πρώτο που ρωτάς, δεν ξέρω. Για το σφάλμα κάμερας, το έβγαζε και σε εμένα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και όντως με επανεκκίνηση έστρωνε. Έψαχνα μήνες να βρω τι φταίει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Λύθηκε οριστικά μόνο με επαναφορά εργοστασιακών...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ρουτ, ίσως γίνω μετά την εγγύηση.

 

Μπορώ να καταργήσω χωρίς πρόβλημα κάποιες ή όλες από τις εφαρμογές που έχει η συσκευή χωρίς να υπάρξει πρόβλημα στην λειτουργία του τηλεφώνου;

 

Τώρα μόλις πάω να καταργήσω κάποια μου λέει ότι ενδέχετε να υπάρξει πρόβλημα και δεν έχω κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδιά! Εχω το κινητό samsung core i8260 με root και θα ηθελα να να αλλάξω το λογισμικο του κινητου και να το αναβαθμισω σε 4.4.2 η σε οποιοδήποτε αλλο λογισμικο που μπορει να το σηκωνει και να φυγει απο το jelly bean 4.1 ! Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει βημα βημα η να με παραπεμψει καπου; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Εχω το κινητό samsung core i8260 με root και θα ηθελα να να αλλάξω το λογισμικο του κινητου και να το αναβαθμισω σε 4.4.2 η σε οποιοδήποτε αλλο λογισμικο που μπορει να το σηκωνει και να φυγει απο το jelly bean 4.1 ! Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει βημα βημα η να με παραπεμψει καπου; Ευχαριστώ πολύ!

 

Από όσο το είχα ψάξει πριν αρκετό καιρό, δεν είχε κυκλοφορίσει 4.4.2 για το συγκεκριμένο κινητό. Επίσης, κάποιες λίγες custom που είχα βρει, είχαν σημαντικά προβλήματα, όπως wifi, 3g, camera. Για αυτούς τους λόγους, δυστυχώς, δεν κράτησα τα λινκ. Αν κάποιος πάντως έχει βρει κάτι αξιόλογο, ας το γράψει.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γειααααα σας...εχω το Samsung galaxy core 1...και εχω ενα μεγαλο πρόβλημα. . Οταν το συνδεω με αλλους φορτηστες (που αποτελουνται απο το μπριζακι συν το καλοδιο usb) ή οταν το συνδεω με power bank το κινητό μου δεν ανταποκρινεται....δηλαδή είναι σαν να μην εχει συνδεθει κανενα καλωδιο με το κινητό μου.....δεν φορτίζει. ... οταν ομως συνδεω το κινητό μου με φορτιστες που δν αποτελουνται απο το καλωδιο που βγαίνει....το κινητό φορτιζει κανονικά! Και επίσης οταν συνδεω το κινητο με usb στο λαπτοπ παλι φορτιζει κανονικα

 

εχω αγορασει πολους φορτιστες που αποτελουνται απο το μπριζακι και το καλωδιο και δεν θελω να πανε χαμένοι. ..ξέρει κανείς τι μπορώ να κανω ωστε το κινητό μου να ανταποκρινεται σε αυτον φορτιστή και να φορτιζει??

 

Θα το εκτιμούσα πολυ!:/

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω το samsung galaxy core συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου και στς ρυθμησεις usb μου βγαζει 2 επιλογες τν συσκευη μεσων(mtp) και καμερα(ptp) αλλα σε καμια απο τις δυο δεν μπορω να μεταφερω αρχειο .pdf στο κινητο μου...επεισης το samsung kies δεν αναγνωριζει το κινητο μου...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Εχω το κινητό samsung core i8260 με root και θα ηθελα να να αλλάξω το λογισμικο του κινητου και να το αναβαθμισω σε 4.4.2 η σε οποιοδήποτε αλλο λογισμικο που μπορει να το σηκωνει και να φυγει απο το jelly bean 4.1 ! Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει βημα βημα η να με παραπεμψει καπου; Ευχαριστώ πολύ!

 

Από όσο το είχα ψάξει πριν αρκετό καιρό, δεν είχε κυκλοφορίσει 4.4.2 για το συγκεκριμένο κινητό. Επίσης, κάποιες λίγες custom που είχα βρει, είχαν σημαντικά προβλήματα, όπως wifi, 3g, camera. Για αυτούς τους λόγους, δυστυχώς, δεν κράτησα τα λινκ. Αν κάποιος πάντως έχει βρει κάτι αξιόλογο, ας το γράψει.

 

Στη σελίδα που γραψατε τα μηνύματα αυτά, πάνω πάνω είναι το μήνυμα του atheros που δοκίμασε την 4.4.2 Monster$ rom του Omkar$.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω το samsung galaxy core συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου και στς ρυθμησεις usb μου βγαζει 2 επιλογες τν συσκευη μεσων(mtp) και καμερα(ptp) αλλα σε καμια απο τις δυο δεν μπορω να μεταφερω αρχειο .pdf στο κινητο μου...επεισης το samsung kies δεν αναγνωριζει το κινητο μου...

 

Υπάρχουν 2 samsung kies. Είσαι σίγουρος ότι έχεις το κατάλληλο για το κινητό σου;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Έχω το galaxy core (gt-i8260), το έχω 6 μήνες και ανά διαστήματα μου κολλάει όταν ανοίγω τη συλλογή της κάμερας, έκανα restart ή διέγραφα μερικές φώτο και ήταν οκ σήμερα όμως δεν παλεύεται με τπτ!!!!!!

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω?

Να σημειώσω ότι την ίδια sd είχα και το προηγούμενο κινητό μου....

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα που γραψατε τα μηνύματα αυτά, πάνω πάνω είναι το μήνυμα του atheros που δοκίμασε την 4.4.2 Monster$ rom του Omkar$.

 

Την είχα δει, αλλά αυτή είναι test rom και από όσο είδα αναφέρθηκαν κολλήματα και αναγκαστικές επανεκκινήσεις σε κάποια ποστ...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας, εχω το εξης προβλημα

μεχρι χθες εβλεπα κανονικα ολα τα βιντεο και ταινιες με τον mx player, σημερα ομως πηγα να δω μια ταινια και ανα τακτα διαστηματα (15-20 δευτ.) μου κανει pause απο μονο του.

Δοκιμασα στο tablet να δω αν συμβαινει το ιδιο και εκει παιζει μια χαρα τα παντα.

Υποψιν εχουν την ιδια εκδοση mx player 1.7.37 και τα δυο.

Κατεβασα και 2ο player και παλι τα ιδια.

Καμια ιδεα τι φταιει;

 

σας χαιρετω,

προσπαθω να κανω αναβαθμιση στο συγκεκριμενο κινητο, αλλα ειτε μεσω ota ειτε μεσω kies μου βγαζει οτι "το υλικολογισμικο εχει τροποποιηθει" και απ' οτι καταλαβαινω πρεπει να φταιει το root(kinguser).

εχω κατεβασει απο το sammobile ενα update

http://www.sammobile.com/firmwares/download/41104/G355HNXXU0ANK2_G355HNEUR0ANH1_EUR.zip/,

αλλα δεν γνωριζω αν ειναι το σωστο;

το κινητο αυτη την στιγμη πατωντας *#1234# μου βγαζει τα εξης:

AP:G355HNXXU0ANH3

CP:G355HNXXU0ANH3

CSC:G355HNEUR0ANH1

πως καταλαβαινω αν ειναι το σωστο firmware;

Edited by truckman

Sony Ericsson x8|root|cwm|cypress|overclock|ginderdx 2.3.7 v24|Jimdem Tweak v24.1

Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία εβδομάδα έχω πρόβλημα με τη μπαταρία.

Μπορεί να είναι στο 5% (ή σε οποιοδήποτε ποσοστό) και αφού το βάλω να φορτίσει σε πολύ μικρό διάστημα πάει στο 99% και μετά απλά φορτίζει την υπόλοιπη ώρα μέχρι να φτάσει στο 100%.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στην αποφόρτιση καθώς τη μια στιγμή μπορεί να έχω 69% και σε 2' να κλείσει...

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

 

Την τελευταία εβδομάδα έχω πρόβλημα με τη μπαταρία.

Μπορεί να είναι στο 5% (ή σε οποιοδήποτε ποσοστό) και αφού το βάλω να φορτίσει σε πολύ μικρό διάστημα πάει στο 99% και μετά απλά φορτίζει την υπόλοιπη ώρα μέχρι να φτάσει στο 100%.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στην αποφόρτιση καθώς τη μια στιγμή μπορεί να έχω 69% και σε 2' να κλείσει...

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

 

Τελικα το μονο που χρειαζοταν ηταν να βγαλω και να ξαναβαλω τη μπαταρια. :D

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι, από αυτό το link - προσπάθησα πάρα πολλές φορές να την κατεβάσω απ'αυτό το link βέβαια, πρωινές ώρες οι ταχύτητες ήταν άθλιες σε σημείο που μου έκοβε το download (και από διαφορετικές γραμμές, δεν ήταν δικό μου το θέμα). Τελικά τα κατάφερα ένα απόγευμα με μέτρια ταχύτητα.

 

500 mb είναι η ROM? Μπορείς να το επιβεβαιώσεις μήπως κάνω κάποιο λάθος στο link?

Από μπαταρία πως πάει αυτή η ROM?

Link to comment
Share on other sites

Το έχει η κοπέλα αυτό το κινητό και τελευταία κλείνει συνέχεια μόνο του, καμιά ιδέα? Έκανα και επαναφορά σε εργοστασιακές μπας και αλλά δεν άλλαηξε κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Έχω το galaxy core (gt-i8260), το έχω 6 μήνες και ανά διαστήματα μου κολλάει όταν ανοίγω τη συλλογή της κάμερας, έκανα restart ή διέγραφα μερικές φώτο και ήταν οκ σήμερα όμως δεν παλεύεται με τπτ!!!!!!

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω?

Να σημειώσω ότι την ίδια sd είχα και το προηγούμενο κινητό μου....

 

Κάποια βοήθεια παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια παιδιά?
Δοκίμασε το χωρίς sd για να τσεκάρεις μήπως φταίει η κάρτα σου (μπορεί να χαλάσει σε ανύποπτο χρόνο)
Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια παιδιά?

 

Τί ελεύθερο χώρο έχει η κάρτα σου ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δοκίμασε το χωρίς sd για να τσεκάρεις μήπως φταίει η κάρτα σου (μπορεί να χαλάσει σε ανύποπτο χρόνο)

 

Τις φωτος απο καμερα τις εχω ολες στην sd και μονο σε αυτο το αλμπουμ το κανει αυτο!!!!

 

Τί ελεύθερο χώρο έχει η κάρτα σου ?

 

Συνολικος χωρος 1,85 gb διαθεσημος 821 mb

Link to comment
Share on other sites

Τις φωτος απο καμερα τις εχω ολες στην sd και μονο σε αυτο το αλμπουμ το κανει αυτο!!!!

Συνολικος χωρος 1,85 gb διαθεσημος 821 mb

 

Eνδεχεται να στο κάνει μόνο στις φωτό από την κάμερα, ίσως γιατί έχεις πολλά αρχεία σε αυτό το άλμπουμ και αργεί να κάνει preview όλων.

Επίσης είναι γεμάτη παραπάνω από τη μισή, για να είναι 2GB μου δίνει την είκόνα ότι δεν είναι μεγάλο Speed Class, ίσως υστερεί σε ταχύτητα.

 

Στη θέση σου θα δοκίμαζα να κάνω backup τις περισσότερες φωτό σε κάποιο άλλο μέσο (στον υπολογιστή σου ας πούμε) και να δώ αν με τις λιγότερες φωτό στο άλμπουμ, το πρόβλημα εξαλείφεται. Αν έχεις π.χ. 400 φωτό, κάνε backup τις 350 στο pc και σβήστες από το κινητό και δες αν αλλάζει κάτι.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ποια ειναι η καλυτερη custom να βαλω στο κινητο?

δοκιμασα με philz recovery να βαλω μια 4.4 και δεν γινοταν τιποτα...δεν ολοκληρωνοταν η εγκατασταση της ROM

ετσι ξαναγυρισα μεσω ODIN στη stock....θελω να περασω ομως μια custom μηπως το κινητο γινει πιο γρηγορο....

 

ευχαριστω!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ποια ειναι η καλυτερη custom να βαλω στο κινητο?

δοκιμασα με philz recovery να βαλω μια 4.4 και δεν γινοταν τιποτα...δεν ολοκληρωνοταν η εγκατασταση της ROM

ετσι ξαναγυρισα μεσω ODIN στη stock....θελω να περασω ομως μια custom μηπως το κινητο γινει πιο γρηγορο....

 

ευχαριστω!!

 

Πέρα από αυτήν, που είναι 4.4.2, δεν θυμάμαι να έχει βγεί κάποια άλλη...

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...