Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποτε το βαζεις. Στην αρχη μολις το στηνεις;

γιατι και με αυτο δε μου τις περναγε παλια

Δοκιμασα και την Ultimate αλλα απαραδεκτο αυτο με το μικροφωνο του βιντεο. Απο αυτο και μονο την ξηλωσα.

 

ναι στην αρχη το βαζεις αφου το στησεις και το ροοταρεις το κινητο κατεβαζεις απο το google store και το βαζεις.

απλα κανεις καποια βηματα διαχωριζεις την καρτα σου,κατσε να βρω το π.μ που μου ειχε στηλει ο φιλος για το link2sd.

 

Ευτυχώς το είχα κρατήσει στα εξερχόμενα!

 

1. Θα κατεβάσεις αυτό εδώ: http://download.cnet.com/M...-10962200.html στον υπολογιστή σου και θα το εγκαταστήσεις.

2. Θα βάλεις την sd σε ένα card reader και θα την συνδέσεις σε μία usb θύρα του υπολογιστή.

3. Πάρε backup ό,τι έχεις στην κάρτα.

4. Άνοιξε το minitool partition wizard (αυτό που κατέβασες). Θα δεις ότι σου εμφανίζει όλα τα drives που έχει ο υπολογιστής (σκληρούς, φλασάκια κλπ). Θα επιλέξεις την κάρτα sd σου. Εδώ πολλή προσοχή, μην τυχόν και επιλέξεις κάναν δίσκο και έχουμε πρόβλημα.

5. Κάνε δεξί κλικ πάνω στην sd και κάνε Delete.

6. Μόλις τελειώσει ξανά δεξί κλικ και πάτα Create Νew. Διάλεξε FAT32 και διάλεξε να μην πιάσει όλη την sd. Αυτό θα είναι το partition για data. Το υπόλοιπο που θα μείνει θα είναι χώρος για τις εφαρμογές.Στην επιλογή Create As διάλεξε Primary.

7. Αφού δημιουργηθεί αυτό το partition, φτιάχνουμε το partition για τις εφαρμογές. Ξανά με τον ίδιο τρόπο, διαλέγεις όσο χώρο έχεις αφήσει και δημιουργείς ένα partition ext2 ή ext3 ή ext4 . Εδώ τώρα θα πρέπει να πειραματιστείς καθώς δεν υποστηρίζουν όλα τα κινητά ext3. Αν δε σου δουλέψει με το ένα format επαναλαμβάνεις τη διαδικασία και απλά σε αυτό το βήμα δοκιμάζεις το άλλο format. Στο Create As πάλι επιλέγουμε Primary και δημιουργούμε το partition. Επίσης να ξέρεις ότι partition με ext2/ext3 ή μάλλον ext4 στο Windows δε θα μπορείς να τα δεις. Φυσιολογικό, μη σε αγχώνει.

8. Βάλε την sd πίσω στο κινητό, άνοιξέ το, φόρτωσε τo link2sd και μόλις το ανοίξεις θα σε ρωτήσει ποιο partition να επιλέξει για εφαρμογές. Διαλέγεις ext2 ή ext3 ή ext4 , ανάλογα με το ποιο έχεις κάνει και μετά θα σου ζητήσει επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση άνοιξε ξανά το link2sd για να σιγουρευτείς ότι πέτυχε. Αν έχει αποτύχει η διαδικασία θα σου το πει.

 

Απλά έχε στο νου σου ότι για να δουλέψει το link2sd χρειάζεται να είσαι root. Αν δεν είσαι κατέβασε αυτό: http://forum.xda-developer....php?t=2130276 την τελευταία έκδοση και τρέξε το Barahir exploit. Θα γίνεις root αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σ ευχαριστω για τις οδηγιες. Θα το δοκιμασω αμεσα

edit: Δειχνει να δουλευει. Κατεβασα το Google maps απο Play Store και το πηρε στο ext3 partition

Ξανα edit: Αλλες φαινεται να τις μετακινει, αλλες οχι.

Παντως ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος του τηλεφωνου δειχνει κατηλειμενος ολο και περισσοτερο.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

οχι καλα λεει λαθος τα λενε αλο το rom που ειναι στην ουσια τη rom φοραει λειτουργικο συστημα και αλο ram που ειναι η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου.

το rom δεν εχει απο τι ξερω giga.

 

rom στο κινητό (εκτός από το Image που flashareis) μπορείς να πεις όλο το Internal (το συνολικό) storage , οπότε ναι μπορείς να πεις ότι είναι τα 4GB

Link to comment
Share on other sites

ROM (read only memory) εκεί μπαίνει το λογισμικό του τηλεφώνου και δεν μπορείς να το σβησεις είναι μονο για ανάγνωση

Ram (random access memory) εκεί φορτώνεται το λογισμικό

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα το παρω το hongmi για αλλον. Δεν θα με πειραζε και εμενα ομως :D

Θα το αγορασω απο το to2c λογω των θηκων που τις εχει πιο φθηνα. Εκτος και αν μου προτεινετε απο αξιοπιστους πωλητες αλλες θηκες.

Με ακουστικα αλλης εταιρειας 3.5mm ο ηχος θα ειναι κανονικος; Για κανονικη χρηση τι μεγεθος καρτα sd να παρω απο το to2c?

Ο χρηστης του δεν θα θελει να το πειραξει, απλα να δουλευουν ολα και να εχει και ελληνικα. Θα χρειαστει root?

Edited by gavros10
Link to comment
Share on other sites

ROM (read only memory) εκεί μπαίνει το λογισμικό του τηλεφώνου και δεν μπορείς να το σβησεις είναι μονο για ανάγνωση

Ram (random access memory) εκεί φορτώνεται το λογισμικό

 

ας ξεφύγουμε λίγο από τους υπολογιστές σας παρακαλώ

στα κινητά , άντε πες στα android μόνο , ROM λέμε και την INTERNAL STORAGE ΟΛΟΚΛΗΡΗ

έτσι τo λένε , έτσι τo πουλάνε , δε με απασχολεί αν είναι σωστός ο όρος ή όχι αλλά ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

Link to comment
Share on other sites

4gb ρομ σημαίνει ότι σαν συσκευή έχει εσωτερική μνήμη 4gb, που συνήθως στα περισσότερα κινέζικα σου δίνει από αυτα 1gb για εφαρμογές( το οποίο είναι οριακό αρκετά, και διορθώνεται με ένα "τρικ" που κάνουμε και γίνεται ενοποίηση ).

Το red rise με την ρομ multilanguge που μου ήρθε από minideal είναι ήδη ο χώρος όπως πρέπει κ έχει 2,12gb για τις εφαρμογές που είναι υπερ αρκετός, με το κινητό στημένο με όλες τις γνωστές εφαρμογές facebook,skype,viber,what up,sygic navigon(οι χάρτες και τα αρχεία από τα προγράμματα gps είναι στη κάρτα sd, πάνε αυτόματα) και κάποιες άλλες είναι ελεύθερο 1gb περίπου.

 

για τα χρήματα που απαιτεί πραγματικά δεν έχει ανταγωνιστή, και μεγάλο + το MiUI.

Που μπορώ να βρω αυτό το τρικ για την ενοποίηση;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στους οδηγούς εδώ στο myphone..Οδηγός ενοποίησης αποθηκευτικού χώρου για mtk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω αυτό το τρικ για την ενοποίηση;

 

Εμένα με μόνο μία εφαρμογή μεταφέρει τις εφαρμογές χωρίς να κάνω διαδικασία για partition στην sd. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiaomistudio.tools.app2sd βέβαια πρέπει να μεταφέρεις μόνο αυτές που πρέπει για να μην παρουσιαστεί πρόβλημα. Χρειάζεται root access όπως όλες.

Edited by jimpet84
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με μόνο μία εφαρμογή μεταφέρει τις εφαρμογές χωρίς να κάνω διαδικασία για partition στην sd. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiaomistudio.tools.app2sd βέβαια πρέπει να μεταφέρεις μόνο αυτές που πρέπει για να μην παρουσιαστεί πρόβλημα. Χρειάζεται root access όπως όλες.

Ενδιαφερον φιλε μου. Δηλαδη ποιες μπορω να μεταφερω και ποιες οχι? Πρεπει να ειναι root η συσκευη?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον φιλε μου. Δηλαδη ποιες μπορω να μεταφερω και ποιες οχι? Πρεπει να ειναι root η συσκευη?

 

Το root είναι απαραίτητο.. Επέλεξε εφαρμογές μεγάλου μεγέθους για να μεταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με μόνο μία εφαρμογή μεταφέρει τις εφαρμογές χωρίς να κάνω διαδικασία για partition στην sd. https://play.google.com/st...o.tools.app2sd βέβαια πρέπει να μεταφέρεις μόνο αυτές που πρέπει για να μην παρουσιαστεί πρόβλημα. Χρειάζεται root access όπως όλες.

 

αν μεταφερεις μια εφαρμογη στην sd και βγαλεις την sd και κανεις reboot η εφαρμογη χανεται οταν την ξαναβαλεις. το δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια....παρηγγειλα 9-4-2014 απο To2c.com και μου δωσαν tracking number στις 11-4-2014....βαζοντας το νουμερο στο singapore post για να το εντοπισω μου βγαζει στις 13-04-2014 Despatched to overseas (Country code: ES)...Αυτο ομως πρεπει να ειναι λαθος γιατι ES ειναι ο κωδικος για Ισπανία....Τι κανω τωρα εγω ρε παιδια;;;σορρυ αν ειμαι εκτος τοπικ, αλλα ειανι η πρωτη φορα που παραγγελνω παο αυτο το σαιτ και δεν ξερω τι να περιμενω.......
Link to comment
Share on other sites

αν μεταφερεις μια εφαρμογη στην sd και βγαλεις την sd και κανεις reboot η εφαρμογη χανεται οταν την ξαναβαλεις. το δοκιμασα

 

Αυτό δεν το δοκίμασα.. Αν κάνεις πάλι επανεκκίνηση με την sd δεν τις βρίσκει πάλι;

 

 

 

 

 

αν μεταφερεις μια εφαρμογη στην sd και βγαλεις την sd και κανεις reboot η εφαρμογη χανεται οταν την ξαναβαλεις. το δοκιμασα
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης να ρωτήσω για κάποια θέματα ήχου που έχω. Ακούγεται κάπως βαθιά η συνομιλία.(Όχι πηγάδι αλλα κοντα) Το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο με συγκεκριμένο νούμερο!(που τυγχάνει να είναι της κοπέλας μου!) Όταν με παίρνει ακούγεται πάντα ένα ενοχλητικό σφύριγμα. Όταν παίρνω εγώ είναι ΟΚ. Έχω έκδοση android 4.2.2 και miui - jhbcnal 25.0. Αξίζει να ψάχτώ για κάποια άλλη ρόμ και αν ναι ποια προτείνεται?

Ευχαριστώ!

 

Έχει να προτείνει κανείς κάποια ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το δοκίμασα.. Αν κάνεις πάλι επανεκκίνηση με την sd δεν τις βρίσκει πάλι;

 

δεν ξερω, δεν το δοκιμασα. χαθηκαν ηδη 3 εφαρμογες δεν θελω να χαθουν κι αλλες

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τελευταίο update της stable (JHBCNBA13.0).

 

Τί το 'θελα; :( Έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα εμφάνισης της SD card ως drive στα Windows! :mad:

 

Χώρια που μου γ#$%^% το Play Store και δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθόλου τώρα... :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το τελευταίο update της stable (JHBCNBA13.0).

 

Τί το 'θελα; :( Έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα εμφάνισης της SD card ως drive στα Windows! :mad:

 

Χώρια που μου γ#$%^% το Play Store και δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω καθόλου τώρα... :mad: :mad:

 

Αν θες τη 13 εδώ θα βρεις την πολύ καλύτερη εκδοχή της. Μη ξεχάσεις το wipe...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη 13 εδώ θα βρεις την πολύ καλύτερη εκδοχή της. Μη ξεχάσεις το wipe...

 

Αυτή είναι που έχει το πρόβλημα ήχου στο video recording; Ή η Ultimate;

Edited by parsifal
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι βοηθεια....παρηγγειλα 9-4-2014 απο To2c.com και μου δωσαν tracking number στις 11-4-2014....βαζοντας το νουμερο στο singapore post για να το εντοπισω μου βγαζει στις 13-04-2014 Despatched to overseas (Country code: ES)...Αυτο ομως πρεπει να ειναι λαθος γιατι ES ειναι ο κωδικος για Ισπανία....Τι κανω τωρα εγω ρε παιδια;;;σορρυ αν ειμαι εκτος τοπικ, αλλα ειανι η πρωτη φορα που παραγγελνω παο αυτο το σαιτ και δεν ξερω τι να περιμενω.......

 

μην ανισυχεις ετσι μου ειχε βγαλει και εμενα και καποια στιγμη ειχε βγαλει και για τουρκια.

το δεμα σου παει ισπανια και απο εκει θα αριχσει να κατεβαινει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Επιτέλους σήμερα παρέλαβα ( σε 34 μέρες με Singapore post)απο merimobiles τα xiaomi piston ακουστικά και το power bank της xiaomi! Απο μια ματια μου φαίνονται αυθεντικά!μπορω να τα ελεξω κάπως ειδικά τα pistons???
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι που έχει το πρόβλημα ήχου στο video recording; Ή η Ultimate;

 

Η Ultimate το έχει σίγουρα. Για την experience δε ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Επιτέλους σήμερα παρέλαβα ( σε 34 μέρες με Singapore post)απο merimobiles τα xiaomi piston ακουστικά και το power bank της xiaomi! Απο μια ματια μου φαίνονται αυθεντικά!μπορω να τα ελεξω κάπως ειδικά τα pistons???

 

Τελικά είναι αυθεντικοτατα τα ελεξα!αν θέλετε ανεβάσω και unboxing !!!

Link to comment
Share on other sites

το εχω παραγγειλει με play store και root καθως και en/ch rom,όταν με το καλο θα έρθει θα δουλεύει plug n play η θα θέλει 1002 μόντες?γιατι βλέπω εδώ οδηγίες και προτάσεις και ένα σωρό πειράγματα,για κάποιον που απλά θέλει να το δουλεύει casual θα χρειαστούν όλα αυτά?
Link to comment
Share on other sites

το εχω παραγγειλει με play store και root καθως και en/ch rom,όταν με το καλο θα έρθει θα δουλεύει plug n play η θα θέλει 1002 μόντες?γιατι βλέπω εδώ οδηγίες και προτάσεις και ένα σωρό πειράγματα,για κάποιον που απλά θέλει να το δουλεύει casual θα χρειαστούν όλα αυτά?

 

οχι δεν θα σου χρειαστουν ολα αυτα για απλη χρηση μια χαρα.

εμεις που ειμαστε καμενοι κανουμε ροοτ και τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...