Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10246234_697808976948858_1843142828_n.jpg

Ρωτησα εκπροσωπο του Mini deal και μου ειπε θα βγει μονο TD Version και οχι WCDMA αν εχει καποιος αλλος αλλη πληροφορηση απο αλλο μαγαζι ας το πει...........

Edited by stef31nos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σου. Θα το δοκιμάσω το μεσημέρι. Τα άλλα αρχεία τι είναι? Έτσι εγκυκλοπαιδικα? Επίσης το mms.apk το βρίσκω, αλλά το mms. Odex όχι, γιατί και αν παίζει ρόλο σοβαρό.

 

απλά για συσκευές με άλλες αναλύσεις

 

σκέψου το odex σαν κάτι συμπληρωματικό ενός apk

κι αν δεν κάνω λάθος , επειδή η ρομ γενικά είναι deodexed δεν χρησιμοποιούνται (για αυτό και αν δεις στο /system/apk δεν υπάρχουν) odex αρχεία

οπότε το apk το παραπάνω είναι πλήρες , δεν ξέρω αν πάρεις άλλο mms.apk που έρχεται με odex αρχεία αν θα σου παίζει , μόνο μια φορά το δοκιμάσα (από διαφορετική ρομ) και δεν έπαιζε αλλα δεν μπορώ να πω ότι έφταιγε αυτό

 

ας απαντήσει κάποιος που έχει περισσότερες γνώσεις περί του θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά έχω το εξής θέμα:

 

Δυστυχώς το Hongmi δεν κάνει Pairing μέσω bluetooth με το toyota yaris μου (για να κάνεις/απαντάς κλήσεις μέσω των ενσωματωμένων στο τιμόνι χειριστηρίων-οθόνης, για μουσική, για ιντερνετ κλπ).

Ενώ στην αναζήτηση συσκευών το βρίσκει βέβαια και ξεκινά τη διαδικασία σύνδεσης, τελικά βγάζει μήνυμα ότι η σύνδεση απέτυχε...

 

Έχω δει και στο en.miui.com forum να έχουν το ίδιο θέμα κάποιοι αλλά καμιά απάντηση...

 

Βέβαια η toyota δεν το αναφέρει σαν υποστηριζόμενο αλλά θεωρούσα ότι εφόσον είναι επικοινωνία με bluetooth θα ήταν οκ (Με ένα LG L5 II που δοκίμασα όλα είναι μια χαρά)

 

Έχω ξενερώσει, μέχρι να το δώσω σκέφτομαι και να πάρω κάποιο από τα υποστηριζόμενα... (από γνωστές μάρκες)

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι παρόμοιο με αυτοκίνητο; (κατά προτίμηση με toyota)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι κοντορεβιθούλη . Αλλά δεν μπορώ να το περάσω, θέλω ακόμα μία βοήθεια. Βλέπεις είμαι νέος σε αντροίντ. Έδωσες οδηγίες για τον file explorer es explorer , το root το έκανα ον αλλά δεν μπόρεσα να κάνω το αντίστοιχο που έγραψες ( επίσης αφου το κάνεις , ξαναπατας για 2-3 εκείνη την επιλογή για να σου εμφανίσει επιλογές άλλες και από εκεί δηλώνεις να είναι RW το σύστημα), αν γίνεται κανε το ποιο αναλυτικό. Επίσης το αρχείο είναι ζιρ το βάζω χύμα η περνώ κάποιο αρχείο από μέσα .Απο ότι κατάλαβα ολα τα κάνουμε μέσα από το κιν και όχι μέσω υπολογιστή σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι κοντορεβιθούλη . Αλλά δεν μπορώ να το περάσω, θέλω ακόμα μία βοήθεια. Βλέπεις είμαι νέος σε αντροίντ. Έδωσες οδηγίες για τον file explorer es explorer , το root το έκανα ον αλλά δεν μπόρεσα να κάνω το αντίστοιχο που έγραψες ( επίσης αφου το κάνεις , ξαναπατας για 2-3 εκείνη την επιλογή για να σου εμφανίσει επιλογές άλλες και από εκεί δηλώνεις να είναι RW το σύστημα), αν γίνεται κανε το ποιο αναλυτικό. Επίσης το αρχείο είναι ζιρ το βάζω χύμα η περνώ κάποιο αρχείο από μέσα .Απο ότι κατάλαβα ολα τα κάνουμε μέσα από το κιν και όχι μέσω υπολογιστή σωστά?

 

δεν ξέρω πως μπορώ να το πω πιο απλά , εφόσον σου λέει ον στο ροοτ πας με το δαχτυλο πανω στην επιλογη και το κρατας πατημενο για 2-3 sec , έτσι το κάνω :)

αλλά οι οδηγίες ήταν για τον φίλο που ρώτησε πως να μεταφέρει χειροκίνητα το mms.apk αρχείο , αν έχεις το ζιπ (περασμένο στο κινητό), μπαίνεις στο recovery του κινητού (στο αρχικό ποστ μάλλον θα λέει πως μπαίνεις) και πατάς install from zip files και το κάνει εγκατάσταση με τα απαραίτητα permissions που θέλει το αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Κοντορεβιθούλη τώρα κατάλαβα για τα 2-3 σεκ. οκ το έκανα και rw kai το ζιπ εξαγωγή στο κιν και πείρα το αρχείο μμς.αρκ και το έβαλα στο system/app. Αλλά πάλι πρόβλημα έχω. Πλέον γράφω 160 χαρακτήρες αλλά η εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά. Όταν ανοίγω κάποια από τα παλιά μην.. η εφαρμογή σβήνει και όταν δημιουργώ κάποιο καινούριο και πάω να το στείλω πάλι σβήνει. Το έκανα επανεκκίνηση στην αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεσα απο τις ρυθμισεις του go sms αν το αλλαξεις το local setings-->greek sms σε καθε μηνυμα μου βγαζει 160 χαρακτηρες κανονικα

Δεν το στελνει σαν ενα ?

Το μονο που δεν μπορω να βρω ειναι απο που επιλεγεις με ποια απο τις 2 καρτες να το στειλεις μεσω του go sms

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεσα απο τις ρυθμισεις του go sms αν το αλλαξεις το local setings-->greek sms σε καθε μηνυμα μου βγαζει 160 χαρακτηρες κανονικα

Δεν το στελνει σαν ενα ?

Το μονο που δεν μπορω να βρω ειναι απο που επιλεγεις με ποια απο τις 2 καρτες να το στειλεις μεσω του go sms

 

τι ενοοεις ποια απο τις 2 καρτες?εκει που γραφεις το μυνημα διπλα που εχει 1 και 2?

Link to comment
Share on other sites

οταν γραφω καποιο μηνυμα στο go sms και το στελνω με το που επιλεξω τον αριθμο απο τις επαφες δεν μου εμφανιζει επιλογη με ποια απο τις 2 καρτες να το στειλω οπως η stock εφαρμογη του κινητου , απλα εχει ενα "send"

παντως στο go sms με την ρυθμιση που ειπα εχω κανονικα 160 χαρακτηρες σε καθε μυνημα.

τωρα αν απλα εμφανιζει 160 χαρακτητρες και απλα στελνει 3 μυνηματα αντι για ενα δεν το ξερω

Edited by kritikos4
Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πως μπορώ να το πω πιο απλά , εφόσον σου λέει ον στο ροοτ πας με το δαχτυλο πανω στην επιλογη και το κρατας πατημενο για 2-3 sec , έτσι το κάνω :)

αλλά οι οδηγίες ήταν για τον φίλο που ρώτησε πως να μεταφέρει χειροκίνητα το mms.apk αρχείο , αν έχεις το ζιπ (περασμένο στο κινητό), μπαίνεις στο recovery του κινητού (στο αρχικό ποστ μάλλον θα λέει πως μπαίνεις) και πατάς install from zip files και το κάνει εγκατάσταση με τα απαραίτητα permissions που θέλει το αρχείο

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Την έκανα την διαδικασία, αλλά όλο κλείνει από μόνο του. Εν τέλει πρόσεξα ότι έχω την 4.2.2 και όχι την 4.2.28 που έγραφες αρχικά? Παίζει κάποιο ρόλο αυτό?

 

Επίσης να ρωτήσω για κάποια θέματα ήχου που έχω. Ακούγεται κάπως βαθιά η συνομιλία.(Όχι πηγάδι αλλα κοντα) Το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο με συγκεκριμένο νούμερο!(που τυγχάνει να είναι της κοπέλας μου!) Όταν με παίρνει ακούγεται πάντα ένα ενοχλητικό σφύριγμα. Όταν παίρνω εγώ είναι ΟΚ. Έχω έκδοση android 4.2.2 και miui - jhbcnal 25.0. Αξίζει να ψάχτώ για κάποια άλλη ρόμ και αν ναι ποια προτείνεται?

Ευχαριστώ!

Edited by Nyo1979
Link to comment
Share on other sites

χμ το go sms τωρα τελευταια μου εχει χασει δυο μυνηματα το εχει κανει και σε κανεναν αλον?

 

ναι :) , για αυτό το σούταρα και είπα να δοκιμάσω το stock πάλι

 

οταν γραφω καποιο μηνυμα στο go sms και το στελνω με το που επιλεξω τον αριθμο απο τις επαφες δεν μου εμφανιζει επιλογη με ποια απο τις 2 καρτες να το στειλω οπως η stock εφαρμογη του κινητου , απλα εχει ενα "send"

παντως στο go sms με την ρυθμιση που ειπα εχω κανονικα 160 χαρακτηρες σε καθε μυνημα.

τωρα αν απλα εμφανιζει 160 χαρακτητρες και απλα στελνει 3 μυνηματα αντι για ενα δεν το ξερω

 

κανονικά εμφανίζει κάτω δεξιά 2 κουμπιά (1,2) , αν δε κάνω λάθος στις ρυθμίσεις θα δεις ότι λέει υποστήριξη για 2 sim (δεν το έχω πλέον το πρόγραμμα)

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Την έκανα την διαδικασία, αλλά όλο κλείνει από μόνο του. Εν τέλει πρόσεξα ότι έχω την 4.2.2 και όχι την 4.2.28 που έγραφες αρχικά? Παίζει κάποιο ρόλο αυτό?

 

δοκίμασε ναι να είναι ίδια έκδοση , αν δεν παίζει και πάλι τότε δεν ξέρω μήπως θέλει κάτι άλλο (π.χ. clear cache ή τίποτα τέτοιο)

εγώ έχω την ultimate rom και παίζει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

 

δοκίμασε ναι να είναι ίδια έκδοση , αν δεν παίζει και πάλι τότε δεν ξέρω μήπως θέλει κάτι άλλο (π.χ. clear cache ή τίποτα τέτοιο)

εγώ έχω την ultimate rom και παίζει κανονικά

 

Καμμιά ιδέα που να κοιτάξω να την βρω..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το δοκιμαζω τώρα. Μήπως εχεις και κάποια πρόταση για καλύτερη ποιότητα του ήχου κατα την κλήση? Κάποια version δοκιμασμένη?
Link to comment
Share on other sites

χμ το go sms τωρα τελευταια μου εχει χασει δυο μυνηματα το εχει κανει και σε κανεναν αλον?

 

Στα settings το go sms εχει "auto delete old messages"

Μηπως το εχεις τικαρει και για αυτο τα εχασες ?

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Στα settings το go sms εχει "auto delete old messages"

Μηπως το εχεις τικαρει και για αυτο τα εχασες ?

 

nope , μιλάμε για μηνύματα π.χ. πριν μιας ώρας , που απλά δεν ήρθαν ποτέ

(όχι τίποτα άλλο , παρεξηγιούνται μετά στο ότι δεν απαντάμε :))

Link to comment
Share on other sites

Κοντορεβιθουλη μπορεί να κανω και λάθος και να έχω άλλη έκδοση θα δω. Κάτι ακόμα είπες έχεισ την ultimate ποιά την 4.3.8 . Εγω αυτήν βρήκα την έβαλα κ μου έβγαλε αναβάθμιση την 4.3.15 (unstable build) na την περάσω εσύ τι έκανες? Στην ultimate ποιο mms.apk έβαλες κ δούλεψε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλήθεια το πρόγραμμα MIUIv5_ViPER4Android_ τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφερονται η εκδοση 5.38 του go sms υποστηριζει το dual sim του κινητου μας :w00t::up::yahoo::clap:

υποτιθεται οτι απο καποια εκδοση και μετα υποστηριζε dual sim ομως οχι για ολα τα κινητα (η πρωτη που υποστηριζε dual επαιζε μονο σε καποιο dual της samsung δεν θυμαμαι ποιο λεγε η σελιδα που το βρηκα)

Πατε στο settings-->other-->enable dual sim

Ισως το υποστηριζε και καποια παλιοτερη εκδοση αλλα δεν το εβρισκα με τιποτα και ετσι googlαρα και κατεληξα σε αυτην!!!

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, νομιζω πως εχει προβλημα η μπαταρια μου. το ειχα φορτισει η ωρα 9 και ηταν 100%. μετα ακουσα για 1 ωρα ραδιο, ταυτοχρονα το πειραζα λιγακι,ομως μονο στις ρυθμισεις εμπαινα. μετα για καμια ωρα χρησιμοποιησα διαφορα apps. οχι παιχνιδια.. τωρα η μπαταρια ειναι στο 58%.. το wifi ηταν ανοιχτο σχεδον ολη την ωρα και η φωτεινοτητα ειναι κατω απο τη μεση. ειναι φυσιολογικό;
Link to comment
Share on other sites

Κοντορεβιθουλη μπορεί να κανω και λάθος και να έχω άλλη έκδοση θα δω. Κάτι ακόμα είπες έχεισ την ultimate ποιά την 4.3.8 . Εγω αυτήν βρήκα την έβαλα κ μου έβγαλε αναβάθμιση την 4.3.15 (unstable build) na την περάσω εσύ τι έκανες? Στην ultimate ποιο mms.apk έβαλες κ δούλεψε?

 

4.3.20 κάτι που έγινε μέσω ΟΤΑ , ναι δεν έχει ανεβάσει ολόκληρη μετά την 4.3.8 (αν αναβαθμίσεις σε 4.3.15 μετά θα σου βγάλει για την επόμενη κ.ο.κ.)

το θέμα είναι ότι αν θες να αναβαθμίσεις μην περάσεις το mms , έχει ελέγχους στην αναβάθμιση και δεν προχωράει αν δει πειραγμένο αρχείο

 

Αλήθεια το πρόγραμμα MIUIv5_ViPER4Android_ τι κάνει?

 

για βελτίωση του ήχου (Δεν το λειτουργώ)

 

Για οσους ενδιαφερονται η εκδοση 5.38 του go sms υποστηριζει το dual sim του κινητου μας :w00t::up::yahoo::clap:

υποτιθεται οτι απο καποια εκδοση και μετα υποστηριζε dual sim ομως οχι για ολα τα κινητα (η πρωτη που υποστηριζε dual επαιζε μονο σε καποιο dual της samsung δεν θυμαμαι ποιο λεγε η σελιδα που το βρηκα)

Πατε στο settings-->other-->enable dual sim

Ισως το υποστηριζε και καποια παλιοτερη εκδοση αλλα δεν το εβρισκα με τιποτα και ετσι googlαρα και κατεληξα σε αυτην!!!

 

έχει πολύ καιρό (τώρα λέει ότι είναι στην 5.4.1) , το θέμα είναι ότι το go χάνει κάποια μηνύματα που και που , οπότε δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο για να αντικαταστήσεις πλήρως την stock εφαρμογή (πλήρως εννοώ να μην τρέχει ταυτόχρονα)

Link to comment
Share on other sites

Στα settings το go sms εχει "auto delete old messages"

Μηπως το εχεις τικαρει και για αυτο τα εχασες ?

 

οχι δεν το εχω τικαρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συμφορουμίτες.

 

Μου έσκασε μια ειδοποίηση-ενημέρωση και μου άνοιξε στον default browser αυτή η σελίδα:

 

http://i59.tinypic.com/izuxhw.png.

 

Είναι όλα (όπω προφανώς βλέπετε..) στα κινέζικα.

 

Έτυχε σε κανέναν άλλο?

 

Είναι καμιά σημαντική ενημέρωση??

It's never enough
Link to comment
Share on other sites

nope , μιλάμε για μηνύματα π.χ. πριν μιας ώρας , που απλά δεν ήρθαν ποτέ

(όχι τίποτα άλλο , παρεξηγιούνται μετά στο ότι δεν απαντάμε :))

 

ω ναι σε εμενα ομως ετυχε πραγματικα παρεξηγηθηκε γιατι ενας φιλος μου εστηλε μυνημα για καφε δεν ηρθε ποτε το μυνημα και μου λεει με εγραψες οταν ετυχε και του εστηλα μυνημα.γιατι ομως?μεχρι τωρα εδω και 2 μηνες που εχω το κινητο δουλευε σωστα το go sms τι φλασια εφαγε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...