Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω διαβάσει ότι κάποιες ROΜ εκτός Ευρώπης δεν αναγνωρίζουν τα Ελληνικά ευρωπαικά 4G δίκτυα. Τώρα το πως θα το δεις χωρίς να έχεις το κινητό δεν έχω ιδέα να σου πω την αλήθεια. Αν το έχεις απλά βάζεις την Sim σου και αν δεν σου δειχνει ένδειξη 4G σημαίνει ότι δεν υποστηρίζει.

 

Το έχω το κινητό , απλά η cosmote δεν μου ενεργοποιεί το 4G, Γιατί πρέπει να είμαι σε συμβόλαιο 40αρι και πάνω. Φυσικά αυτό είναι λόγος αποχώρησης(σε 2-3 μήνες που λήγει το συμβόλαιο) απο την cosmote->Vodafone . Απλά θέλω να ξέρω αν υποστηρίζει η ROM μου η ταϊβανέζικη 4G. Μπορώ να δω κάπου στο μενού; με κάποιο κωδικό; κάπως πρέπει να γίνεται....

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το έχω το κινητό , απλά η cosmote δεν μου ενεργοποιεί το 4G, Γιατί πρέπει να είμαι σε συμβόλαιο 40αρι και πάνω. Φυσικά αυτό είναι λόγος αποχώρησης(σε 2-3 μήνες που λήγει το συμβόλαιο) απο την cosmote->Vodafone . Απλά θέλω να ξέρω αν υποστηρίζει η ROM μου η ταϊβανέζικη 4G. Μπορώ να δω κάπου στο μενού; με κάποιο κωδικό; κάπως πρέπει να γίνεται....

Settings > Networks > Tethering & networks > Mobile networks > Network mode. Αν εκεί δε σου έχει το LTE το G2 έχει Ασιατική ROM.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο file manager να δεις εάν έχει κάνει mount to στικάκι? Υπάρχουν και εφαρμογές όπως το stickmount που σε βοηθούν να διαχειριστείς τις OTG συσκευές σου.

Αυτό να υποθέσω χρειάζεται root έτσι;

Παίδες έχω ενα μικροπροβλημα. Οταν η ενταση είναι στο τερμα σε οποιουδηποτε είδους κληση (κινητη, skype, viber κλπ), ο συνομιλητής ακούει τη φωνή του όταν μιλαει. Σαν ηχω δηλαδή. Φαντάζομαι οτι εχει να κάνει με το ότι το πανω μικρόφωνο είναι πολύ κοντά στο ακουστικό. Εχει κανεις το ιδιο θεμα;

 

Αν χαμηλωσω την ενταση στο περιπου λιγο πανω απτο μισο, φαινεται να λυνεται...

Το πάνω "μικρόφωνο" έχει το ρόλο του noise cancellation και δε νομίζω να φταίει αυτό. Δοκίμασε όμως αντί να χαμηλώσεις την ένταση, να το κλείσεις με το δάχτυλο σου (ή ένα σελοτέιπ αν δεν βολεύει να το πιάσεις έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Settings > Networks > Tethering & networks > Mobile networks > Network mode. Αν εκεί δε σου έχει το LTE το G2 έχει Ασιατική ROM.

 

Δεν εχει LTE. έχει ασιατική rom . Καλά , οι ασιάτες δεν είναι μπροστά σε αυτά τα θέματα; μου κάνει εντύπωση. λετε μελοντικά να του βάλουν; η να βάλω ευρωπαική rom να τελειώνω. αν βάλω ελληνικη rom θα έχω ΟΤΑ;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κατι που παρατηρησα σημερα ακουγοντας ραδιοφωνο μετα οταν θελω να το κλεισω δεν κλεινει με τιποτα παρα μονο αν κανω επανεκκινηση συσκευης.Επισης δεν αυξομειωνει την ενταση του ηχου απο τα ακουστικα αλλα με παει κατευθειαν στην αναπαραγωγη μουσικης κι ας εχω το ραδιοφωνο ενεργο(πραγμα πολυ σπαστικο)...Καμμια ιδεα κανεις??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κατι που παρατηρησα σημερα ακουγοντας ραδιοφωνο μετα οταν θελω να το κλεισω δεν κλεινει με τιποτα παρα μονο αν κανω επανεκκινηση συσκευης.Επισης δεν αυξομειωνει την ενταση του ηχου απο τα ακουστικα αλλα με παει κατευθειαν στην αναπαραγωγη μουσικης κι ας εχω το ραδιοφωνο ενεργο(πραγμα πολυ σπαστικο)...Καμμια ιδεα κανεις??

 

Σε μενα οταν παιζει ραδιοφωνο εχει στο notification drawer επιλογεα σταθμου και τερματισμου. Επισης μπορεις να βγαλεις το widget του Ραδιοφώνου σε μια απο τις αρχικες οθόνες και να το σβηνεις/διαχειρίζεσαι από κει.

TheLab.gr :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα οταν παιζει ραδιοφωνο εχει στο notification drawer επιλιγεα σταθμου και τερμαισμου. Επισης μπορεις να βγαλεις το widget σε μια απο τις αρχικες οθόνες και να το σβηνεις/διαχειρίζεσαι από κει.

 

Αυτο εχω κάνει και δεν κλεινει με τιποτα...Παταω πανω στο widget το κυκλακι να κλεισει και τιποτα...Παραμενει ανοικτο!Ουτε και μεσα απο την εφαρμογη κλεινει....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να βοηθήσει ; ενώ κάνω τα πάντα σωστά βήμα βήμα με βάση τον οδηγό εδώ στο φόρουμ για να βάλω στοκ firmware τρώω πόρτα από το LG support tool λέγοντας μου ότι φοράω την τελευταία έκδοση. Να σημειωθεί ότι δεν είμαι root ( έχω T-Mobile 4.4.2 και θέλω να αλλάξω σε ελληνική 4.4.2 )

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το εχω ήδη 3 μηνες και ειμαι πολύ ευχαριστημενος..Η μονη μου ενσταση...είναι οτι μερικες φορες οταν βγαζω βραδυ φωτογραφίες...μοιαζουν να είναι σκοτεινές...Προσπαθησα αρκετά αλλα μεχρι στιγμης...δεν μπορω να πω οτι εχω βγαλει ωραιες βραδινες φωτογραφιες...Ίσως κατι δεν κανω καλά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Εχω παρει εδω και ενα μηνα το LG G2 και ειμουνα πολυ ευχαριστιμενος μεχρι που εκανε το τελευταιο update... Απο τοτε το skype δεν λειτουργει καθολου καλα, κρασαρει συνεχεια απο τη στιγμη που σινδεω τα ακουστικα. Γενικα το κινητο απο τοτε υπολειτουργει και δεν καταλαβαινω το γιατι. Ας με βοηθισει καποιος εαν εχει παρατιρισει κατι παρομοιο στο δικο του LG G2 μετα το update. :(:(:(:(

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος εννοείς update για 4.4.2 κιτ κατ?Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο δικό μου.Μήπως δεν είναι ελληνικο η έχει κάποια ρομ μέσα .Η μήπως με το update γέμισε η μνήμη και για αυτό κολλάει.Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφού πρώτα κρατήσεις αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σου είτε σε υπολογιστή είτε σε στικακι usb είτε κάρτα μνήμης που τα συνδεεις με καλώδιο usb otg είτε στο cloud(dropbox,λογαριασμός google κλπ) και μετά κάνε επαναφορά ρυθμίσεων να δεις μήπως αλλάξει συμπεριφορά.Αν δε γίνεται τίποτα και εφόσον έχει το κινητο εγγύηση πήγαινε το για σέρβις που είναι η σίγουρη λύση.Μπορείς επίσης να το βάλεις σε ασφαλή λειτουργία για να δεις μήπως κάποια εφαρμογή δημιουργεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει LTE. έχει ασιατική rom . Καλά , οι ασιάτες δεν είναι μπροστά σε αυτά τα θέματα; μου κάνει εντύπωση. λετε μελοντικά να του βάλουν; η να βάλω ευρωπαική rom να τελειώνω. αν βάλω ελληνικη rom θα έχω ΟΤΑ;
Εχει απαντηθει και πιο πριν οχι με το φλασαρισμα αλλης ρομ δεν δουλευει το ΟΤΑ...
Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντηθει και πιο πριν οχι με το φλασαρισμα αλλης ρομ δεν δουλευει το ΟΤΑ...

 

Μην είσαι κατηγορηματικός, δεν έχει απαντηθεί. Κάποιοι υποστηρίζουν πως τα ΟΤΑ updates έρχονται και κάποιοι άλλοι όχι.

Εσύ δεν είχες την υπομονή να σου έρθει και φλασαρες. Μπορεί όντως να μην έρχονται άλλα προσωπικά κάνω υπομονή μερικές μέρες για να έχω ιδία άποψη.

Άλλωστε παιδιά έχουν δώσει παραδείγματα ότι έρχονται κανονικά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα επιχείρησα να χρησιμοποιήσω το gps του κινητού για πρώτη φορά και παρατήρησα οτι δε λειτουργεί!

Κατέβασα και τις εφαρμογές (GPS status, GPS test) για να δω τι συμβαίνει και παρατήρησα απο τις εφαρμογές οτι δεν κλειδώνουν καθολού οι δορυφόροι. Γνωρίζει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω; ή να απευθυνθώ στο service;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα επιχείρησα να χρησιμοποιήσω το gps του κινητού για πρώτη φορά και παρατήρησα οτι δε λειτουργεί!

Κατέβασα και τις εφαρμογές (GPS status, GPS test) για να δω τι συμβαίνει και παρατήρησα απο τις εφαρμογές οτι δεν κλειδώνουν καθολού οι δορυφόροι. Γνωρίζει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω; ή να απευθυνθώ στο service;

Εγώ με το gps test μέσα σε κτίριο(στο παράθυρό του), πιάνω πάνω από 10 δορυφόρους (in use).

Eπίσης το έκανα μια μικρή διαδρομή στο αμάξι(με Ελληνικούς χάρτες). Καλές εντυπώσεις από την πλοήγηση. 403 είμαι παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι κατηγορηματικός, δεν έχει απαντηθεί. Κάποιοι υποστηρίζουν πως τα ΟΤΑ updates έρχονται και κάποιοι άλλοι όχι.

Εσύ δεν είχες την υπομονή να σου έρθει και φλασαρες. Μπορεί όντως να μην έρχονται άλλα προσωπικά κάνω υπομονή μερικές μέρες για να έχω ιδία άποψη.

Άλλωστε παιδιά έχουν δώσει παραδείγματα ότι έρχονται κανονικά.

Οκ αν σου ερθει παντως ενημερωσε μας γιατι δεν υπαρχει ενα παιδι που να εχει πει οτι του ηρθε ενω εχει φλασαρει ρομ διαφορετικη απο αυτη που ειχε το κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υποστηριζεται αν ειναι SEA (Singapore) ROM.

 

Το έπαθα και εγω..Ουσιαστικά χάνεις 2 πράγματα¨.

 

1) Γράψιμο με "σύρσιμο" (tracing ) πάνω στο πληκτρολόγιο.

2) Την επιλογή 4G LTE (δεν υπάρχει) και την επιλέγεις μεσω του hidden menu.

(και πρέπει να την βάζεις manually καθε φορά αν το κλείσεις)

 

Πέρασα την KitKat ROM για OPEN Europe και τα έλυσα και τα 2 ζητήματα.

 

Πρεπει να γινει root το κινητο για να κανω το ιδιο, σωστα?

 

οχι φιλε δεν χρειαζεται root απλα ακολουθα της οδηγιες που θα βρεις εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375650 ;)

 

Ευχαριστω πολυ παιδια, φαινεται ευκολο, αλλά εχω κολλήσει στην αρχη! χαχα Δε μπορω να καταλαβω ποιο αρχειο να κατεβάσω απο εδω http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda%2FLG+G2%2FStock%2F

Αυτη τη στιγμη εχω την 4.4.2 SEA (singapore) και θελω να παω σε αυτη που ειχε (4.2.2 JDQ39B D80210A) ή σε μια κιτκατ αλλά να υποστηρίζει το tracing και την επιλογη 4G (να μη χρειαζεται να μπαινω στο "κρυφο" μενου.

Αποτι βλεπω D80210A έχει ο φάκελος Europe Open D802 αλλά δεν γραφει αν είναι για 16G ή για 32G (έχω την έκδοση 32G)

Kαι άλλη μια ερώτηση. Τι σημαίνει το OPEN?

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα οταν παιζει ραδιοφωνο εχει στο notification drawer επιλογεα σταθμου και τερματισμου. Επισης μπορεις να βγαλεις το widget του Ραδιοφώνου σε μια απο τις αρχικες οθόνες και να το σβηνεις/διαχειρίζεσαι από κει.

 

κανε μια εκκαθαριση δεδομενων σπο τις εφαρμογες..μπορει να εχεις καποια εφαρμογη viber,skype που να επηρεαζει το ραδιοφωνο!!!format εγινε μετα την εγκατασταση τις 4.4?ολα αυτα παιζουν μεγαλο

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

κανε μια εκκαθαριση δεδομενων σπο τις εφαρμογες..μπορει να εχεις καποια εφαρμογη viber,skype που να επηρεαζει το ραδιοφωνο!!!format εγινε μετα την εγκατασταση τις 4.4?ολα αυτα παιζουν μεγαλο

 

Ευχαριστω φιλε..Ηθελε εκκαθαριση δεδομενων εφαρμογης και επανεκκινηση.Ολα κομπλε τωρα...:D

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω μάλλον. που να απευθυνθώ;

 

Για αρχη εδώ...https://el-gr.facebook.com/pages/%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%95%CE%99%CE%9F-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%9D-%CE%A4%CE%9F-%CE%93%CE%A1%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A1%CE%9F-%CE%A6%CE%A4%CE%A5%CE%91%CE%A1%CE%99/110620595645830

 

Κατόπιν στο μαγαζι που το αγορασες και κατα τριτον στην Lg Hellas...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα επιχείρησα να χρησιμοποιήσω το gps του κινητού για πρώτη φορά και παρατήρησα οτι δε λειτουργεί!

Κατέβασα και τις εφαρμογές (GPS status, GPS test) για να δω τι συμβαίνει και παρατήρησα απο τις εφαρμογές οτι δεν κλειδώνουν καθολού οι δορυφόροι. Γνωρίζει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω; ή να απευθυνθώ στο service;

Το gps του lg g2 ειναι μεγαααλο θεμα :) (υπαρχει εδω στο myphone αντιστοιχο thread με το προβλημα του gps). Πολλα παιδια εχουν προβλημα (ενας εξ' αυτων και 'γω), οι περισσοτεροι ειχαμε θεμα με αδυνατο σημα και αποσυνδεσεις κατα την πλοηγηση. Εγω να φανταστεις εκανα επεμβασεις και στο hardware με αρκετη βελτιωση! Κανε αν θες μια βολτα εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383382 νομιζω παντως τα παιδια που ειχαν ιδιο προβλημα με σενα το εστειλαν service και διορθωθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα επιχείρησα να χρησιμοποιήσω το gps του κινητού για πρώτη φορά και παρατήρησα οτι δε λειτουργεί!

Κατέβασα και τις εφαρμογές (GPS status, GPS test) για να δω τι συμβαίνει και παρατήρησα απο τις εφαρμογές οτι δεν κλειδώνουν καθολού οι δορυφόροι. Γνωρίζει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω; ή να απευθυνθώ στο service;

 

θα σου προτεινα να το στειλεις service...ειχα και εγω το ιδιο θεμα με εσενα και το εστειλα...πλεον μια χαρα ολα :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα επιχείρησα να χρησιμοποιήσω το gps του κινητού για πρώτη φορά και παρατήρησα οτι δε λειτουργεί!

Κατέβασα και τις εφαρμογές (GPS status, GPS test) για να δω τι συμβαίνει και παρατήρησα απο τις εφαρμογές οτι δεν κλειδώνουν καθολού οι δορυφόροι. Γνωρίζει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω; ή να απευθυνθώ στο service;

 

Σε ποια παρτίδα είναι το κινητό αν μας ελεγες θα ηταν επίσης χρησιμο ! Θα πρότεινα restart/ factory reset και αν δεν βελτιωθει θα το πας στο service , οπως ειπαν και τα παιδια .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...