Jump to content

[Επισκευή Digitizer+Τζαμακι] Galaxy S III


jukarima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το γνωρίζατε ότι άπαξ και αλλάξεις το digiter,από εκείνη τη στιγμή η Samsung σταματάει να καλύπτει με εγγύηση το κινητό,ακόμα και αν η αλλαγή πραγματοποιηθεί σε κάποιο από τα εξουσιοδοτημένα service της?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από πού προκύπτει αυτό; Σου το είπαν σε εξουσιοδοτημένο; Δηλαδή χάνεις την εγγύηση αν αλλάξεις με αυθεντικό ανταλλακτικό σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστή; Εξωφρενικό είναι αυτό από κάθε άποψη!

 

Τελικά η εγγύηση της Samsung είναι το πιο "εύθραστο" μέρος της συσκευής!...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται σε όλες τις αντιπροσωπίες και όχι μόνο στη Samsung. Αν κάνετε έρευνα θα βρείτε service με πιο χαμηλές τιμές, δεν θα χάσετε δεδομένα κατά την επισκευή και το κυριότερο είναι οτι δεν καταγράφεται στην βάση δεδομένων με αποτέλεσμα να χαθεί η εγγύηση. Φυσικά μιλάμε για γνήσιο ανταλλακτικό και για επισκευή 1 με 2 ωρών.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται σε όλες τις αντιπροσωπίες και όχι μόνο στη Samsung. Αν κάνετε έρευνα θα βρείτε service με πιο χαμηλές τιμές, δεν θα χάσετε δεδομένα κατά την επισκευή και το κυριότερο είναι οτι δεν καταγράφεται στην βάση δεδομένων με αποτέλεσμα να χαθεί η εγγύηση. Φυσικά μιλάμε για γνήσιο ανταλλακτικό και για επισκευή 1 με 2 ωρών.

 

Σε ποια τιμή δηλαδή;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολύ πιο κάτω, στα 125 ευρώ.

Εγώ έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Εγώ το αγόρασα μεταχειρισμενο και ο προηγούμενος κάτοχος είχε αλλάξει digitizer. Ανάμεσα όμως από το τζάμι και την οθόνη έχει περάσει σκόνη. Τι μπορώ να κάνω; να αλλάξω τζαμακι;

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει αυτό; Σου το είπαν σε εξουσιοδοτημένο; Δηλαδή χάνεις την εγγύηση αν αλλάξεις με αυθεντικό ανταλλακτικό σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστή; Εξωφρενικό είναι αυτό από κάθε άποψη!

 

Τελικά η εγγύηση της Samsung είναι το πιο "εύθραστο" μέρος της συσκευής!...

Ρωτησα την αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Εγώ το αγόρασα μεταχειρισμενο και ο προηγούμενος κάτοχος είχε αλλάξει digitizer. Ανάμεσα όμως από το τζάμι και την οθόνη έχει περάσει σκόνη. Τι μπορώ να κάνω; να αλλάξω τζαμακι;

 

Η διαδικασία του να αλλάξεις το τζαμάκι μόνο, χρειάζεται και το ενδιάμεσο υλικό ( υγρή UV κόλλα ή αυτοκόλλητη ταινία ) που αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχουν περιθώρια να κάτσει σκόνη. Μου φαίνεται πολύ περίεργο και το οτι δουλεύει μάλιστα ( εκτός και αν ακουμπά τζάμι με τζάμι ) . Είναι σίγουρα S3 και είναι σίγουρα γνήσιο κινητό Samsung ?

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα μ επεσε το κιν απο το χερι δν χτυπησε καν τζαμακι αλλα στην πανω αριστερη γωνια του κιν

ειδα ενα ραγισμα στην πανω αριστερη γωνια κ εσωτερικο οχι εξωτερικο...η αφη δν λειτουργουσε και αρχισε να μαυριζει ολη η οθονη...

το κουμπι power και το home δουλευαν κανονικα...το εδωσα σημερα στο γερμανο

ποσο λετε να μ κοστισει??

Link to comment
Share on other sites

μολις σημερα μ επεσε το κιν απο το χερι δν χτυπησε καν τζαμακι αλλα στην πανω αριστερη γωνια του κιν

ειδα ενα ραγισμα στην πανω αριστερη γωνια κ εσωτερικο οχι εξωτερικο...η αφη δν λειτουργουσε και αρχισε να μαυριζει ολη η οθονη...

το κουμπι power και το home δουλευαν κανονικα...το εδωσα σημερα στο γερμανο

ποσο λετε να μ κοστισει??

Λογικά με βάση τη περιγραφή που δίνεις, πας για οθόνη. Εφόσον πάει σε εξουσιοδοτημένο είσαι κοντά στα 150-170 ευρω.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις μέσα σε αυτό το θέμα, υπάρχουν δύο εταιρείες αλλά δεν ξέρω πόσο είναι διαφορά. Δες στη σελίδα 4 στο σχόλιο #54, #55 μιλά για μία τιμή στα 125 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

H smartec (επίσημος επισκευαστής) θέλει ~125-130 Ευρώ. Είναι στο Χαϊδάρι

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

μολις σμρ τ εστειλα

ναι τοσα μ ειπαν...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την χρήση γραφής SMS διότι δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09.

Edited by Superuser
Γραφή SMS
Link to comment
Share on other sites

Νέο τσάκισμα της οθόνης εχθές στο S3.Αυτή τη φορά δεν μου πέρασε καν από το μυαλό κάτι διαφορετικό πλην του αυθεντικού.

Το μόνο μου test ήταν να επικοινωνήσω και με τις 8-9 εξουσιοδοτημένες εταιρείες που βρήκα από το site της Samsung στην Αττική προκειμένου να ρωτήσω για τον χρόνο παράδοσης του κινητού,θεωρώντας σίγουρο ότι θα μου έλεγαν την ίδια τιμή για εργασία και ανταλλακτικό.

Αμ δε.

Η μέγιστη διαφορά του φθηνότερου με τον ακριβότερο ήταν 40 ευρώ η δε χρόνοι παράδοσης κυμάνθηκαν από την μία ώρα έως και τις 3 ημέρες!!!

Συμπτωματικά,ο φθηνότερος ήταν και ο πιο γρήγορος (Smartech).Για να είμαι πιο ακριβής,περίμενα 50 λεπτά και πλήρωσα 129 ευρώ.

 

 

Καλησπέρα.

Για ποιο λόγο δεν πήγες πάλι στην netpoint;

 

Δυστυχώς σήμερα απόχτησα το πρώτο μου ράγισμα. Ευτυχώς το κινητό δουλεύει κανονικά.

Να απευθυνθώ στην netpoint ή να πάω σε πιο ακριβή λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για ποιο λόγο δεν πήγες πάλι στην netpoint;

 

Δυστυχώς σήμερα απόχτησα το πρώτο μου ράγισμα. Ευτυχώς το κινητό δουλεύει κανονικά.

Να απευθυνθώ στην netpoint ή να πάω σε πιο ακριβή λύση;

Το εχω ξαναγράψει για ποιο λόγο.Το ότι η οθόνη δεν λειτουργούσε σωστα.

Συγκεκριμένα,αν πάταγα λίγο έντονα το τζάμι,η οθόνη κολούσε.Δυστυχώς τα 130 ευρώ της Smartec μάλλον είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Άλλαξα τζάμι στο S3 στη Netpoint. Καλή δουλειά με 40 ευρώ. Το άλλαξαν σε τρία τέταρτα... Απλά το "feeling" όταν αγγίζεις το τζαμάκι είναι σαν κάτι πιο φθηνιάρικο... Συνηθίζεται βέβαια, αλλά... Κατά τα άλλα Ο.Κ. Αισθητικό αποτέλεσμα τέλειο! Τώρα αν γραντζουνιέται εύκολα ή όχι, θα το δείξει ο χρόνος...
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τζάμι στο S3 στη Netpoint. Καλή δουλειά με 40 ευρώ. Το άλλαξαν σε τρία τέταρτα... Απλά το "feeling" όταν αγγίζεις το τζαμάκι είναι σαν κάτι πιο φθηνιάρικο... Συνηθίζεται βέβαια, αλλά... Κατά τα άλλα Ο.Κ. Αισθητικό αποτέλεσμα τέλειο! Τώρα αν γραντζουνιέται εύκολα ή όχι, θα το δείξει ο χρόνος...

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται εκεί στη Netpoint.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται εκεί στη Netpoint.

Από ότι φαίνεται, δύσκολο να βρεθεί gorilla glass, original Samsung.

Η Samsung επισημα δίνει όλο το σετ, μαζί με οθόνη. Οπότε ότι άλλο μπεί, πιθανότατα να μην είναι ίδιο με το αρχικό.

 

Για ένα κινητό που καινούριο κάνει ~250, το να δώσεις τα μισά για επισκευή οθόνης, είναι δύσκολο να το αποδεχτεί κανείς. Ειδικά αν είναι και αρκετά μεταχειρισμένο.

Το κριτήριο για να κρίνουμε την Netpoint είναι αν στο πουλάνε για original ή για replacement. Αν ισχύει το πρώτο, υπάρχει θέμα...

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

σημερα εσπασε η φοβερη αυτη οθονη του s3..μονο φοβερη δεν ειναι,ενα μηνα το εχω το κινητο..σκεφτομαι να παω στην αντιπροσωπεια,αυτο που αναφερθηκε για την εγγυηση οτι χανεται αν αλλαξεις digitizer ισχυει τελικα?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και χανεις την εγγυηση εφοσον μπει χερι απο μη εξουσιοδοτημενο επισκευαστη .αν κανεις την επισκευη σε εξουσιοδοτημενο δεν χανεται
:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...