Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν δεν το διορθωσες,πουλα το για την οθονη.εχω σπασμενη οθονη και δεδομενα σστην μνημη ,οποτε εγω δεν μπορω να το δωσω.

παραυτα,ηθελα να ρωτησω,το σαπακι αυτο,εγγραφη απο ραδιοφωνο,δεν κανει?κανουν κατι σαβουρες κινεζιες,και δεν κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

@ stauros772000 προφανώς εξαρτάται απο την εφαρμογή που χρησιμοποιείς για ράδιο.

 

Αν θες να το δώσεις, χρησιμοποιείς ποντίκι (usb), καλώδιο OTG, κάνεις διαγραφή δεδομένων και είσαι οκ ;)

 

Εναλλακτικά firmware βάζεις μέσω του pc companion που ξαναπερνάει το λειτουργικό και σβήνει το τηλέφωνο.

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευή 3χρόνων αξίζει η αγορά του ? (υπάρχουν κάτι σε άριστη κατάσταση εδώ στην Γερμανία στα 150-200€). Η χρήση θα είναι καθαρά σερφαρισμα καθημερινά κάνα 3ωρο περίπου, λίγο YouTube, λίγο σαν navigation και κάνα παιχνίδι. Να ψάξω για ultra η για άλλη συσκευή πάνω από 6 ίντσες ?

 

Σαν συσκευη 3 χρονων κρυβει τα χρονια του κ με το παραπανω.Αν επαιρνα τηλεφωνο σημερα παλι το ιδιο θα παιρνα.O snapdragon 800 πουχει κοντραρει χαλαρα ακομα κ σημερα μετριας κατηγοριας κινητα του 400ευρου-ε νταξει περασαν κ 3 χρονια-.Κατι mediatek της σειρας ταχει για πρωινο.Οπως κ το αντιστοιχο "αντικαταστατη" XA Ultra.Επεξεργαστικα παντα.

 

Δεν ειναι τυχαιο που η Sony δε ξαναβγαλε τετοιο τηλεφωνο.

Της εκοψε τις πωλησεις στη μεση γιατι εχεις κ ταμπλετ κ τηλεφωνο μαζι σε μεγεθος που ειναι φορητο.Το αμεσως προσιτοτερο ειναι ταμπλετ το Z3 ειναι 8ιντσο, ενα τικ πιο μεγαλο απτο ultra κ στα διπλα λεφτα.

 

Προσωπικα το εχω 2 χρονια κ το παιρνω μαζι μου απο ποτο μεχρι γυμναστηριο τρεξιμο θαλασσα παντου.Μπορω να πω οτι ειναι τα πιο σωστα ξοδεμενα 230ε που εδωσα εβερ,γιατι πηρα συσκευη οντως premium των 700ε σε αυτη την τιμη.

Εχει πεσει κατω αρκετες φορες κ λογω οτι ειναι ελαφρυ για τον ογκο του δεν επαθε κατι.Εχει ελαστικοτητα σαν συσκευη μπροεις να το λυγισεις με τα χερια ισως αυτο προσδιδει ανθεκτικοτητα.

 

Στο διαταυτα ηταν εξαιρετικο σουξε για τον καταναλωτη αλλα οχι για την ιδια τη sony που δε θα ξαναβγαλει τετοια συσκευη για να μην μπερδευει τις γκαμες μεταξυ τους κ να υπονομευει τις πωλησεις της.Κριμα,καθως το XA ultra ειναι πλαστικο κ με mediatek ενω το Ζ5 plus πανακριβο,χοντρυτερο,κ οχι τοσο μεγαλο οσο το ultra.Δηλαδη για συσκευη 2 σε 1 δε κανει.

Link to comment
Share on other sites

saifix: εχθές μου ήρθε και μένα το ultra. Απλά τεράστιο για κινητό,αλλά είναι όπως το είπες 2 σε 1. Το πήρα καθαρά για μικρό tablet (σερφαρισμα και σαν πλοηγο) . Είχα το Ζ4 tablet αλλά δεν ήταν βολικό στην μεταφορά. Με το ultra τώρα είμαι μια χαρά. Το πήρα 140€ με καινούργια οθόνη, μπαταρία και πίσω κάλυμμα. Περιφερειακά στο σασί έχει κάποια μικρά χτυπήματα και λείπει στο USB το κάλυμμα αλλά δεν με ενοχλεί. Όσο η οθόνη είναι καθαρή αυτό με ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

saifix: εχθές μου ήρθε και μένα το ultra. Απλά τεράστιο για κινητό,αλλά είναι όπως το είπες 2 σε 1. Το πήρα καθαρά για μικρό tablet (σερφαρισμα και σαν πλοηγο) . Είχα το Ζ4 tablet αλλά δεν ήταν βολικό στην μεταφορά. Με το ultra τώρα είμαι μια χαρά. Το πήρα 140€ με καινούργια οθόνη, μπαταρία και πίσω κάλυμμα. Περιφερειακά στο σασί έχει κάποια μικρά χτυπήματα και λείπει στο USB το κάλυμμα αλλά δεν με ενοχλεί. Όσο η οθόνη είναι καθαρή αυτό με ενδιαφέρει.

 

Μεγεια φιλε.Εκανες χωρις υπερβολη επενδυση.Μη το φοβηθεις κ για καθημερινο.Η πρωτη επαφη ξενιζει αφου εχουμε μαθει στα 4,7-5,2'' ιντσων αλλα αν το κρατας καθημερινα στα χερια σου σε δυο βδομαδες θα τοχεις συνηθισει τοσο που θα πιανεις τα αλλα κ θα σε "πνιγουν", ενω θα σου φαινονται ολα της σειρας πλεον.

 

Με 6-7 ευρω μπορεις να βρεις original usb ανταλλακτικο καλυματακι μπαινει πανευκολα κ γινεται αδιαβροχο,με φειδω,το δικο μου γερναει κ δε ξερω τι κανουν οι μεμβερανες κ οι κολλες του πια,αλλα οταν ηταν νιατο το ειχα ταραξει στις βουτιες. :lol:

 

Αν παρεις κ ενα καλωδιακι για τη μαγνητικη φορτιση δε θα ξανανοιξεις καπακια.

 

Τελος να προτεινω αν θες κ δυο μεμβρανες μια πισω μια μπρος καθοτι εχει ενα πλαστικο φιλμ ηδη που γρατσουνιεται πανευκολα αν το αφησεις ετσι ειδικα η πλατη.Τοχω ετσι κ ειναι καινουριο απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια φιλε.Εκανες χωρις υπερβολη επενδυση.Μη το φοβηθεις κ για καθημερινο.Η πρωτη επαφη ξενιζει αφου εχουμε μαθει στα 4,7-5,2'' ιντσων αλλα αν το κρατας καθημερινα στα χερια σου σε δυο βδομαδες θα τοχεις συνηθισει τοσο που θα πιανεις τα αλλα κ θα σε "πνιγουν", ενω θα σου φαινονται ολα της σειρας πλεον.

 

Με 6-7 ευρω μπορεις να βρεις original usb ανταλλακτικο καλυματακι μπαινει πανευκολα κ γινεται αδιαβροχο,με φειδω,το δικο μου γερναει κ δε ξερω τι κανουν οι μεμβερανες κ οι κολλες του πια,αλλα οταν ηταν νιατο το ειχα ταραξει στις βουτιες. :lol:

 

Αν παρεις κ ενα καλωδιακι για τη μαγνητικη φορτιση δε θα ξανανοιξεις καπακια.

 

Τελος να προτεινω αν θες κ δυο μεμβρανες μια πισω μια μπρος καθοτι εχει ενα πλαστικο φιλμ ηδη που γρατσουνιεται πανευκολα αν το αφησεις ετσι ειδικα η πλατη.Τοχω ετσι κ ειναι καινουριο απο κατω.

 

Σε νερό δεν πρόκειται να το βάλω. Καμία μου αδιάβροχη συσκευή δεν έχω βάλει σε νερό. Ήδη το s7 edge φαίνεται μινιατούρα δίπλα του,πόσο μάλλον το iPhone 7 :::lol::lol:

Δύο ζελατίνες θα πάρω για μπρος πίσω και μια θήκη την οποία περιμένω από Δευτέρα να έρθει. Πάντως μια χαρά ρολλαρει. Έκανε και 2 αναβαθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ρομ του μελους theoprofil που λετε υπαρχει καποιο λινκ γιατι τοσες σελιδες δεν εβγαλα ακρη

ευχαριστω

 

Καλησπέρες,

 

δες εδώ για τη ROM: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561369#post6561369

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Σε νερό δεν πρόκειται να το βάλω. Καμία μου αδιάβροχη συσκευή δεν έχω βάλει σε νερό. Ήδη το s7 edge φαίνεται μινιατούρα δίπλα του,πόσο μάλλον το iPhone 7 :::lol::lol:

Δύο ζελατίνες θα πάρω για μπρος πίσω και μια θήκη την οποία περιμένω από Δευτέρα να έρθει. Πάντως μια χαρά ρολλαρει. Έκανε και 2 αναβαθμίσεις

 

Ποιο edge :lol::lol: ποια amstel :rolleyes:

Μπροστα του εχω αυτη http://www.x-one.cn/EN/content/?216.html

Χοντρη μεν -γενικα το θηριο δεν ειναι για μεμβρανες με τα 6,7mm παχος πουχει γιατι χανει απο αισθητικη- αλλα την εχω κανα χρονο τωρα κ μαλλον εχει σωσει την οθονη απο τουμπες κ σπασιματα.Πισω εβαλα μια απλη απτο πλαισιο κ εκοψα λιγο την τρυπα για την καμερα.

Καλησπέρες,

 

δες εδώ για τη ROM: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561369#post6561369

 

Σευχαριστω μαν.

Κατι ακομα.Υπαρχει μηπως το αρχειακι για root που λεει εδω στο πρωτο λινκ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561745#post6561745

γιατι εχει πεσει απτο dropbox

Link to comment
Share on other sites

Ποιο edge :lol::lol: ποια amstel :rolleyes:

Μπροστα του εχω αυτη http://www.x-one.cn/EN/content/?216.html

Χοντρη μεν -γενικα το θηριο δεν ειναι για μεμβρανες με τα 6,7mm παχος πουχει γιατι χανει απο αισθητικη- αλλα την εχω κανα χρονο τωρα κ μαλλον εχει σωσει την οθονη απο τουμπες κ σπασιματα.Πισω εβαλα μια απλη απτο πλαισιο κ εκοψα λιγο την τρυπα για την καμερα.

 

 

Σευχαριστω μαν.

Κατι ακομα.Υπαρχει μηπως το αρχειακι για root που λεει εδω στο πρωτο λινκ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561745#post6561745

γιατι εχει πεσει απτο dropbox

 

Καλημέρες,

 

είναι το Kingroot, οπότε δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο. Το βρίσκεις εύκολα ;)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Ψάχνω και δεν βρίσκω την ρύθμιση όπου όταν πληκτρολογουμε λειτουργεί η δόνηση σε κάθε γραμμα. Καμία βοήθεια? Δεν θυμάμαι ούτε πως το είχα βάλει ούτε πως βγήκε.

 

Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στις ρυθμίσες του πληκτρολογίου Xperia, εκεί που λέει σχόλια κατά το πάτημα των πλήκτρων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οφείλεται στο ότι δεν μπορεί να πάρει ip από το ρούτερ της μιας πεντάρας που διαθέτει το ξενοδοχείο. Τα ρουτερ μιας πεντάρας όταν είναι ρυθμισμένα σε DHCP mode υποτίθεται τιτλοδοτούν ip στους clients, (client εν προκειμένου είναι το τηλέφωνό σου) αλλά κάποιες φορές ή αρκετές φορές δίνουν την ίδια ip που έχουν ήδη δώσει πιο μπροστά σε άλλον client με αποτέλεσμα να μη έχεις ίντερνετ ή να έχεις με ταχύτητα πολύ χαμηλή διότι βλακωδώς (αν και αυτό απαγορεύεται) μοιράζεσαι την ίδια ip με άλλον client . Eκει θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις προχωρημένων , να βρεις την ip του ρουτερ και να δώσεις στατική ip μέσα από το DHCP pool αλλά αρκετά μεγάλη έτσι ώστε να αποφύγεις τις πρώτες ip που είναι ήδη δοσμένες σε άλλους clients.

 

Μετα απο πολυ καιρο επανερχομαι με το ιδιο προβλημα,αυτη τη φορα στο σπιτι!Ενω ολες οι αλλες συσκευες που εχω (ε δεν ειναι και πολλες,μονο ενα λαπτοπ και το chromecast) λειτιυργουν κανονικα,το κινητο μου κανει "νερα" εμφανιζονταν παλι το θαυμαστικο με αποτελεσμα να μην εχω προσβαση στο ιντερνετ.Απλα θα ηθελα αν ειναι ευκολο μια (αν γινεται) πιο αναλυτικη επεξηγηση για να κανω τις απαραιτητες ρυθμισεις (όντας ασχετος:lol:).Δε νομιζω να φταιει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

μήπως είναι η γνωστή ιστορία με το κανάλι εκπομπής του ρούτερ σου; Εγκατέστησε την εφαρμογή Wifi analyser απο το play και μετά άνοιξε τη. Μετά απο 1-2 λεπτά θα σου δείξει τα ασύρματα δίκτυα τριγύρω που βλέπει. Αν το δικό σου και 5-6 ακόμα είναι στο ίδιο κανάλι τότε βρήκες το πρόβλημα. Η λύση είναι να αλλάξεις εσύ (ή κάποιος άλλος) το κανάλι εκπομπής και να λυθεί το πρόβλημα ;)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε faji! Εγκατέστησα το WiFi analyser αλλά μου εμφανίζει σε μορφή διαγράμματος το δικό μου ρουτερ και ένα γειτονικό. Από εκεί και πέρα δε μου εμφανίζει τίποτα. Λες τελικά να είναι θέμα ρουτερ ή κινητού?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε faji! Εγκατέστησα το WiFi analyser αλλά μου εμφανίζει σε μορφή διαγράμματος το δικό μου ρουτερ και ένα γειτονικό. Από εκεί και πέρα δε μου εμφανίζει τίποτα. Λες τελικά να είναι θέμα ρουτερ ή κινητού?

 

 

Καλημέρα το ρουτερ είναι αδελφέ μην τρελαίνεσαι και σε έμενα το έκανε κάποιες φορες .. έτσι στα καλά του καθούμενου. Το κανάλι εκπομπής του ρούτερ είναι έβαλα το Wifi analyser όπως σου είπε ο Faji και όλα κομπλέ δεν είχα θέμα μετά

 

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

@mitsoschios συνήθως είναι αυτό που συζητήσαμε. Αν δεν είναι, τότε ψάχνουμε αλλού ;)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

παμε γερα για το 17 με 4 χρονων κινητα (σε λιγο..) :lol:

 

ποιος ξερει που μπορω να βρω καπακι φορτισης εδω ελλαντα χωρις να μπλεκω με η-μπεη κλπ?πουλανε στα σερβις?

Link to comment
Share on other sites

παμε γερα για το 17 με 4 χρονων κινητα (σε λιγο..) :lol:

 

ποιος ξερει που μπορω να βρω καπακι φορτισης εδω ελλαντα χωρις να μπλεκω με η-μπεη κλπ?πουλανε στα σερβις?

 

 

Έμενα δυστυχώς χθες αποδήμησε ης κυριών το πρώτο δεν πρόλαβε παρα δυο μήνες θα έκλεινε τα τέσσερα χρόνια. Έτσι στα ξαφνικά άρχισε η οθόνη να μην ανταποκρίνεται και να ανοίγουν η εφαρμογές η μια μετά την άλλη … σκέτο αλαλούμ… τι έλα ρε καλό μου τη ανανήψεις του έκανα τελικά επήρθε το μηριαίο… από την άλλη ευτυχώς που είχε ένα φιλαράκι ένα ίδιο και το πήρα για δεύτερο πριν κάνα χρόνο.

 

Υρ Κλεισθένους στον γέρακα δεν θυμάμαι πως την λένε την εταιρία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Εχθές με βρήκε η κατάρα... μου έπεσε και έσπασε η οθόνη ( ναι και το touch ). Η καλύτερη τιμή που έχω βρει ψάχνοντας είναι στα 125€. Παίζει κάτι καλύτερο? Πολύ θα ήθελα καλύτερη τιμή μιας και δεν παίζει σάλιο και άξιος αντικαταστάτης δεν υπάρχει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Εχθές με βρήκε η κατάρα... μου έπεσε και έσπασε η οθόνη ( ναι και το touch ). Η καλύτερη τιμή που έχω βρει ψάχνοντας είναι στα 125€. Παίζει κάτι καλύτερο? Πολύ θα ήθελα καλύτερη τιμή μιας και δεν παίζει σάλιο και άξιος αντικαταστάτης δεν υπάρχει...

 

Αν δεν υπαρχει προβλημα να περιμενεις μερικες μερες. Ειναι οτι πιο γρηγορο καθως ερχεται απο Ευρωπη.

http://www.ebay.com/itm/Fur-Sony-Xperia-Z-Ultra-XL39h-C6833-C6843-Komplett-LCD-Display-Touch-Screen-Glas-/281790825097?hash=item419c0ac289:g:33QAAOSwHnFV6RQZ

 

http://www.ebay.com/itm/For-Sony-Xperia-Z-Ultra-LT39h-LT39i-XL39H-LCD-Display-Touch-Screen-Digitizer-/141205218574?hash=item20e07ca50e:g:tSAAAOSwwNVTuRMP

Link to comment
Share on other sites

 

Τα είδα και γώ αυτά αλλά έχω τις εξείς σκέψεις:

 

α) Όταν το πήραμε το κινητό είχε triluminus display, αυτό είναι software ή hardware? Και αν είναι hardware, αυτού του είδους τα ανταλλακτικά, ebay, θα την έχουν? Ή θα πάρω μια υποδεέστερης ποιότητας οθόνη για να κάνω τη δουλειά μου?

 

β) Έψαξα για βιντεάκι για να το κάνω μόνος μου και μου φάνηκε πολύ ριψοκίνδυνο μιας και έχει αμέτρητα βήματα, βασικά ανοίγεις όλα τα εξαρτήμτα από πίσω προς τα μπροστά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα και γώ αυτά αλλά έχω τις εξείς σκέψεις:

 

α) Όταν το πήραμε το κινητό είχε triluminus display, αυτό είναι software ή hardware? Και αν είναι hardware, αυτού του είδους τα ανταλλακτικά, ebay, θα την έχουν? Ή θα πάρω μια υποδεέστερης ποιότητας οθόνη για να κάνω τη δουλειά μου?

 

β) Έψαξα για βιντεάκι για να το κάνω μόνος μου και μου φάνηκε πολύ ριψοκίνδυνο μιας και έχει αμέτρητα βήματα, βασικά ανοίγεις όλα τα εξαρτήμτα από πίσω προς τα μπροστά...

 

α) Ειναι στο software οποτε δεν εχεις θεμα.

β) Το εχω κανει σε Ζ1 αφοβα.Δεν εχεις να φοβηθεις για τπτ αν εχεις υπομονη. Περισσοτερη προσοχη θελει να μην πιεσεις τη νεα οθονη. Οσο για την ποιοτητα της οθονης, 3 φορες που εχω αλλαξει (γυναικες βλεπεις, απροσεκτες...) δεν ειχα κανενα θεμα. Βεβαια ολες τις φορες πηρα απο Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

α) Ειναι στο software οποτε δεν εχεις θεμα.

β) Το εχω κανει σε Ζ1 αφοβα.Δεν εχεις να φοβηθεις για τπτ αν εχεις υπομονη. Περισσοτερη προσοχη θελει να μην πιεσεις τη νεα οθονη. Οσο για την ποιοτητα της οθονης, 3 φορες που εχω αλλαξει (γυναικες βλεπεις, απροσεκτες...) δεν ειχα κανενα θεμα. Βεβαια ολες τις φορες πηρα απο Αγγλια.

 

Είναι τόσο μανίκι όσο φαίνεται στα βιντεάκια? Πρέπει δλδ να το λύσεις όλο από πίσω προς τα μπρος?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...