Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η οθόνη είναι καπληκτική. Χωρίς ίχνος υπερβολής του note2 μπροστά της είναι για πολύ μέτρια.

 

Η ατάκα του vezyro ήταν ενδεικτική: "μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το note2 που έχεις;"

 

Χαχα! Περιμενουμε και με λογια την κριτικη σου.:)

 

Παντως στα χερια σου δεν φαινοταν τοσο μεγαλο! Αλλα μολις εβαλες το note 2 πισω τοτε αντιληφθηκα γι τι θηριο μιλαμε..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα μικρό βιντεάκι με το ultra.

Μέχρι το απογευματάκι θα ανεβάσω και κάποια δείγματα φωτογραφιών που τραβήξαμε με τον vezyro.

 

 

 

Εφοσον η οθονη ειναι πραγματικα εντυπωσιακη ας ελπισουμε και στο Honami αλλα και σε αλλες συσκευες λιγο πιο μαζεμενες σε διαστασεις να φοραει την ιδια οθονη.

Αλλα πραγματικα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αυτη η συσκευη αν υπαρχει ενα 10% να τιμησω το Honami στο Ultra Z ειναι το απολυτο μηδεν:p

Αν το εκανε η Sony στις διαστασεις του Note πιστευω θα ειχε πολυ μεγαλυτερη επιτυχια.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

- Απορώ που στο τελευταίο βιντεο δεν έγινε σύγκριση με το αντίπαλο δέος (μεγα 6,3) αλλά με το υποδεέστερο νοτε2.

- Ας βάλω ένα δείγμα που βρήκα εγώ και που ενδεχομένως έχετε δει όσοι ενδιαφέρεστε γι' αυτή την κατηγορία συσκευών.

 

 

- Θυμίζει έντονα νεξους7 κατά τα άλλα μου αρέσει το πάχος του και η αίσθηση της μασιφ κατασκευής ,δείχνει σαν να είναι μια ατόφια παραλληλεπίπεδη συμπαγής πλάκα παχους 6,5χιλ . Η οθόνη δείχνει να αποδίδει άψογα αν και σε κάποια backgrounds του ui ,διακρίνω μια ασπρίλα όπως στο xperia z ... επιφυλάσσομαι μέχρι να το δω από κοντά. Επίσης τα εικονίδια του ui κατ' εμέ είναι για τα μπάζα ,καμία σχέση με τα ευμεγεθή του μεγα!! Μετά, το θέμα της ακρόασης είναι μεγάλο, η αδιαβροχοποίηση περιορίζει την ενταση αλλά και την ποιότητα του ήχου. Τα mods που θα βγάλουν τα κοράκια θα αυξήσουν την ένταση αλλά και την παραμόρφωση!! Η μπαταρία επίσης είναι λίγη για τέτοια ανάλυση και τέτοια μυαλά (cpu-gpu) ,η οποία θυσιάστηκε στο βωμό της δίαιτας. Το γυαλί μου αρέσει και δίνει πολυτελή εικόνα και αίσθηση, όμως αν ω μη γέννετω σου γλυστρίσει και πέσει κάτω ..... θα τραγουδας Πουλόπουλο για κάνα μήνα (μια φορα μοναχα φτάνει να ραγίσει το γυαλί....) με συνοδεία πικρού καφέ και σέρτικου.

 

- Γενικά είναι μεγαλύτερο απ' ότι θα έπρεπε... βλέποντας το παραπάνω βιντεο ,φαίνεται έντονα η διαφορά μεγέθους για μια διαφορά 1/10ου της ιντσας στο πλαίσιο της οθόνης .. που στην ουσία καλύπτεται από τα πλήκτρα και έτσι είναι σα να έχεις 6,3" σε αρκετές περιπτώσεις όπως π.χ στον browser, ... στο μεγα η οθόνη εκμεταλλεύεται βέλτιστα το εμβαδόν της επιφάνειας της συσκευής συγκρινόμενο με το ούλτρα! Υπολογίστε πως διόλου αμελητέα δεν θα είναι και η τιμή της!!

- Όλα τα παραπάνω είναι εντυπώσεις μιας εικονικής προσέγγισης μεσω φωτος και βιντεος του ιντερνετ, αλλά πιστεύω πως δεν θα αποκλίνουν πολύ από την πραγματικότητα.

 

Φιλικά

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Απορώ που στο τελευταίο βιντεο δεν έγινε σύγκριση με το αντίπαλο δέος (μεγα 6,3) αλλά με το υποδεέστερο νοτε2.

- Ας βάλω ένα δείγμα που βρήκα εγώ και που ενδεχομένως έχετε δει όσοι ενδιαφέρεστε γι' αυτή την κατηγορία συσκευών.

 

 

- Θυμίζει έντονα νεξους7 κατά τα άλλα μου αρέσει το πάχος του και η αίσθηση της μασιφ κατασκευής ,δείχνει σαν να είναι μια ατόφια παραλληλεπίπεδη συμπαγής πλάκα παχους 6,5χιλ . Η οθόνη δείχνει να αποδίδει άψογα αν και σε κάποια backgrounds του ui ,διακρίνω μια ασπρίλα όπως στο xperia z ... επιφυλάσσομαι μέχρι να το δω από κοντά. Επίσης τα εικονίδια του ui κατ' εμέ είναι για τα μπάζα ,καμία σχέση με τα ευμεγεθή του μεγα!! Μετά, το θέμα της ακρόασης είναι μεγάλο, η αδιαβροχοποίηση περιορίζει την ενταση αλλά και την ποιότητα του ήχου. Τα mods που θα βγάλουν τα κοράκια θα αυξήσουν την ένταση αλλά και την παραμόρφωση!! Η μπαταρία επίσης είναι λίγη για τέτοια ανάλυση και τέτοια μυαλά (cpu-gpu) ,η οποία θυσιάστηκε στο βωμό της δίαιτας. Το γυαλί μου αρέσει και δίνει πολυτελή εικόνα και αίσθηση, όμως αν ω μη γέννετω σου γλυστρίσει και πέσει κάτω ..... θα τραγουδας Πουλόπουλο για κάνα μήνα (μια φορα μοναχα φτάνει να ραγίσει το γυαλί....) με συνοδεία πικρού καφέ και σέρτικου.

 

- Γενικά είναι μεγαλύτερο απ' ότι θα έπρεπε... βλέποντας το παραπάνω βιντεο ,φαίνεται έντονα η διαφορά μεγέθους για μια διαφορά 1/10ου της ιντσας στο πλαίσιο της οθόνης .. που στην ουσία καλύπτεται από τα πλήκτρα και έτσι είναι σα να έχεις 6,3" σε αρκετές περιπτώσεις όπως π.χ στον browser, ... στο μεγα η οθόνη εκμεταλλεύεται βέλτιστα το εμβαδόν της επιφάνειας της συσκευής συγκρινόμενο με το ούλτρα! Υπολογίστε πως διόλου αμελητέα δεν θα είναι και η τιμή της!!

- Όλα τα παραπάνω είναι εντυπώσεις μιας εικονικής προσέγγισης μεσω φωτος και βιντεος του ιντερνετ, αλλά πιστεύω πως δεν θα αποκλίνουν πολύ από την πραγματικότητα.

 

Φιλικά

 

Φιλε μου το μεγα δεν αντίπαλο δέος. Δεν ειναι αντίπαλο καν. Ειναι υπουποδεέστερο του note 2 και αυτο το λεω σαν κατοχος του μεγα τωρα και παλιοτερος κατοχος του νοτε2 στο παρελθον. Το μεγα στο μονο πραγμα που μπορει να συγκριθει ειναι το μεγεθος. Σαν μεγεθος ειναι σιγουρα πιο μικρο κατα 1 δακτυλο στο υψος και κατι χιλιοστα στο φαρδος οποτε λογικο να ειναι και βολικο στην μεταφορα του σε σχεση μονο με το ultra. Θεωρώ γελοιο ομως να πει καποιος οτι ειναι βολικο το μεγα και οχι το ultra. Σε αυτες της διαστασεις ειναι τεράστια τα phablet και αν παρεις ενα μεγα στα χερια σου θα δεις οτι ειναι τεραστιο. Θελω να πω πως αν κάποιος δεχεται το μεγεθος του μεγα μπορει ανετα να δεχθει το μεγεθος του ultra. Η τιμη σιγουρα ειναι ενας παρογοντας που γερνει την ζυγαρια προς το μεγα αλλα η παροιμία που λεει οτι πληρωνεις περνεις εδω ισχύει τρανταχτα. Για το μεγα τα εχουμε ξαναπει οτι ειναι ενα midrange κινητο με μεγαλη οθονη. Αν το εβαζα αναμεσα στα note θα το βαφτιζα note 1.5! Αυτα που βλεπουμε στο ιντερνετ σε φωτος και βιντεος ειναι ολιγον διαφορετικα οταν εχουμε της συσκευες στα χερια μας.

Θυμαμαι οταν πηρα στα χερια μου το note2 την πρωτη ημερα κυκλοφοριας και ελεγα οτι τεραστιο αλλα χαλαλι του γιατι εχει τέλεια οθονη! Σε συγκριση με το ultra δεν μπορουσα να πιστεψω οτι αυτο ηταν το κινητο το μεγαλο με την τελεια οθονη!! Για τον browser o dolphin που δοκιμασαμε με τον gkp έπιανε σε full screen 6.4 in. της οθονης.

Να πω και κατι τελευταιο αλλα σημαντικό που ξεχασα να αναφερω στο μινι review. Σε ολη την διάρκεια των δοκιμών του ultra δεν νιωσαμε το παραμικρο ιχνος θερμοκρασιας απο το κινητο στο χερι μας. Αυτο ισως να οφείλεται στο μεγαλο μεγεθος και στο οτι σε βαζει το κινητο να το κρατας απο το bezel σε landscape και απο το αλουμίνιο σε potrait. Εχω την εντυπωσει οτι αλλες ναυαρχίδες με τον ιδιο επεξεργαστη θα κανουν αισθητές της θερμοκρασιες.

 

 

ΥΣ. Ο φιλος gkp οταν εκανε το video review ηταν μονος του χωρις το δικο μου μεγα.

 

@ gkp Γιωργο ανεβασε της φωτος που ειναι μαζι note 2, mega, ultra ωστε να υπαρχει μια πιο καλη εικονα σχετικα με τα μεγέθη.

 

 

Τα παντα φιλικα γραμμένα φιλε σταθη:)

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία έχουμε υπόψιν μας τελικα; Παρόλο που δεν έχει το τελικο firmware, δείχνει ότι θα υπάρχει θέμα στον τομέα αυτο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία έχουμε υπόψιν μας τελικα; Παρόλο που δεν έχει το τελικο firmware, δείχνει ότι θα υπάρχει θέμα στον τομέα αυτο;

 

Μην μου πεις ότι σκέφτεσαι αυτο έναντι του Honami.lol!!!

Παει χάλασε ο κόσμος τοτε.:D:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πεις ότι σκέφτεσαι αυτο έναντι του Honami.lol!!!

Παει χάλασε ο κόσμος τοτε.:D:p

 

Όχι όχι Άλεξ, είπαμε...:P

Έκανα την υπέρβαση πάνω από 5 ίντσες.. Είδα το μανίκι και τώρα σταθεροποιήθηκα στις 5. Δεν νομίζω να ξαναλλάξω μέγεθος εκτός και αν παιχτεί κάτι πολύ compact που από μεριά Sony δεν το κόβω. Το τελευταίο και τυχερό πανέμορφο και κομπακτ κινητό το έχεις εσύ.:p

 

Απλά ρωτάω για τους ενδιαφερόμενους και γιατί αν η Sony έχει κάνει καμιά πατέντα σίγουρα θα την περάσει και στις νέες ναυαρχίδες της ακόμα και στα επόμενα updates των μέχρι τώρα ναυαρχιδών. Οπότε και μεις ευχαριστημένοι θα είμαστε.;)

Μπαταρία, ισχύς, τριλούμινος είναι παραπάνω από καλοπροαίρετα στις επόμενες συσκευές της..!!

 

Για αυτό που χαίρομαι πραγματικα, όμως, είναι που επιτέλους τους πρόλαβε όλους στη στροφή και δεν ακολουθεί τις εξελίξεις η Sony... Η ιστορία έγραψε ότι η πρώτη συσκευή με τον 800άρη είναι το Ζ Ultra. Το ότι θα πάει άπατο βέβαια είναι σχεδόν δεδομένο για μένα γιατί ο κόσμος δεν έχει συνηθίσει ακόμα το τόσο μεγάλο μέγεθος. Όσο λεπτό και ελαφρύ και αν είναι.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουμε και εμεις που ζηταμε πιο γηινες διαστασεις προτασεις απο τη sony τωρα πολυ πιθανο να το δουμε τον Γεναρη με τα νεα μοντελα που καθε χρονο παρουσιαζει η εταιρια;)

Δεν πιστευω να μην φροντισει και εμας:p

Παντως η οθονη ειναι βασικος παραγοντας επιλογης και ελπιζω αν δεν δουμε αλουμινιο περα απο γυαλι να δουμε και τιποτα ανθρακονηματα σαν υλικο κατασκευης μιας και στα ultrabook/υβριδικα το τιμα ιδιαιτερα και αυτο το υλικο.

Ειπαμε One Sony αλλα ας εφαρμοσουμε περα απο την τεχνολογια Bravia στα κινητα και την αλλη ιδιαιτερη επιτυχημενη σειρα με τα Vaio;)

Αντε αυριο θα δουμε και το honami και ενα δευτερο vaio υβριδικο:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανυπομονώ για Honami Mini.. Έχουν να κλείσουν πολλά σπίτια αν αξίζει η υλοποίηση και δεν μου το βγάλει με κάνα dual core krait...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας ανεβάζω και κάποιες φωτογραφίες που τραβήχτηκαν με iphone5 και δείχνουν το ultra z μαζί με το galaxy mega.

 

Συνέχεια με φωτογραφίες mega vs ultra z

 

Κάποιες φωτογραφίες με ultra z - galaxy mega 6.3 - note2

 

ακόμα κάποιες φωτογραφίες με ultra z - galaxy mega 6.3 - note2 με ανοιχτές οι οθόνες.

 

Κάποια δείγματα από φωτογραφίες ίδιου περιεχομένου z ultra - note 2

H πρώτη και η τρίτη είναι του z ultra και η δεύτερη και η τέταρτη του note2

 

Όπως έχει ήδη γραφτεί και ειπωθεί και από εμένα και από τον vezyro τα χρώματα στις φωτογραφίες από το z είναι υπερκορεσμένα

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Τιμη πλαισιου !!

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Sony-Xperia-Z-Ultra-Black-1275-9894.htm

 

Μου αρεσει που στην περιγραφη εβαλαν και led flash!??

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Τιμη πλαισιου !!

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/kinita/tilefwna/Sony-Xperia-Z-Ultra-Black-1275-9894.htm

 

Μου αρεσει που στην περιγραφη εβαλαν και led flash!??

 

Αφού δεν έβαλαν ότι έχει και πενάκι πάλι καλά..

Καληνύχτα Πλαίσιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά για την ωρα σιγήν ιχθύος για την ημερομηνία κυκλοφορίας. .

 

το clove uk παραλαμβάνει 12 του μήνα και στέλνει 13 επίσημα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

το clove uk παραλαμβάνει 12 του μήνα και στέλνει 13 επίσημα πλέον.

 

Ναι το ειδα πριν λιγη ωρα που περιδιαβαινα τα γνωστα sites.

http://www.clove.co.uk/sony-xperia-z-ultra

Το καλυτερο deal για την ωρα καθως δινει και το smartwatch 2, αλλα και το Headset SBH20...

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιστικότατο το βίντεο.Οπως λειτουργούσε το z ultra με τη beta ρομ αλλά και όταν έβαλες να παίξει το 4k video στο note 2 έδειξες απλά πόσο μπροστά θα είναι και το note 3 με τον 800αρη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου ξεκινάει η διάθεσή του.

Άντε καλή αρχή.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Το πηρε ενας φιλος μου

Για κανα 2μετρο μπασκεμπολιστα με τεραστια χερια κατι γινεται

Για εμας τους κοινους θνητους αστο καλυτερα

Απλα ΤΕ ΡΑ ΣΤΙ Ο:X

Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμο πλεον στο expansys (απο αυριο οι πρωτες αποστολες για τα εκτος Αγγλιας κομματια), που τσιμπησε αρκετα και την τιμη του...
Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμο πλεον στο expansys (απο αυριο οι πρωτες αποστολες για τα εκτος Αγγλιας κομματια), που τσιμπησε αρκετα και την τιμη του...

 

Τι την τσιμπησε;; το εφαγε πες καλυτερα!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Αναπάντεχη ζήτηση μου είπαν στο τηλέφωνο.?!?

 

Ηδη καποια μαγαζια στο σκρουτζ το εχουν σε αποθεμα!! :D

https://www.skroutz.gr/s/3622469/Sony-Xperia-Z-Ultra.html?from=most-popular&keyphrase=xperia+z+ultra

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Το είδα απο κοντά. Τεράστιο μου φάνηκε παρόλο που εχω το Note II. Αλλά πανέμορφο το άτιμο. ..

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το είδα απο κοντά. Τεράστιο μου φάνηκε παρόλο που εχω το Note II. Αλλά πανέμορφο το άτιμο. ..

 

+1 τ είδα στο πλαίσιο θεσνικης (κέντρο) και... Έπαθα πλάκα.. Τι τέρας είναι αυτό ρε παιδιά...

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους ,,ταιριαζει η QX 100 στο θηριο? tks....

 

Αν φυσικά κάποιον δεν τον καλύπτει αυτό που πρότεινει ο vezyro και θέλει κάτι πιο δυνατό και πιο μεγάλο για να συμβαδίζει και με το μέγεθος του κινητού ας ρίξει μια ματιά και στην παρακάτω σελίδα

 

http://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=403

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

καλημερα...πως το αγοραζουμε βρε παιδια το στελνουν ελλαδα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
pit mykonos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...