Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τεστάρω εδώ και μερικές μέρες την C6802 την HSPA έκδοση από honk kong. Στην Κύπρο δεν έχουμε ακόμη LTE δίκτυα οπόταν δεν μου είναι χρήσιμη η LTE έκδοση.

Το κινητό είναι τεράστιο και κακά τα ψέματα δύσκολα το κουβαλάς έξω χρειάζεσαι οποασδήποτε Bluetooth ακουστικό. Μου μοιάζει περισσότερο σαν μια μικρή ταμπλέτα παρά για τηλέφωνο.

Τι μου άρεσαν περισσότερο.

1. το κινητό πάει σφαίρα και δεν κολλάει πουθενά εδώ ο snapdragon 800 δίχνει τα δόντια του.

2. εξαιρετική ποιότητα κατασκευής με το μαύρο να μην αφήνει τόσο εύκολα δακτυλιές όσο το μικρό του αδελφάκι το z

3. οθονάρα πραγματικά σαφώς ανώτερη με βελτίωμένες γωνίες θέασης σε σχέση με το μικρό του αδελφάκι.

 

Αυτό που δεν με ικανοποίησε και τόσο είναι η ένταση του εξωτερικού ηχείου η οποία μου φάνηκε λίγο χαμηλή, εδώ περίμενα κάτι καλύτερο.

 

Από άποψη αυτονομίας τη βρίσκω σε αποδεκτά επίπεδα. αρκετό σκάλισμα και χρήση wifi, Bluetooth ανοικτό και λίγα τηλεφωνήματα μου κρατάει 1,5-2 ημέρες.

 

Αυτά σε συντομία

 

Η ενταση του εσωτερικου ηχειου που ακους την συνομιλια πως σου φανηκε;; Ο ηχος του εξωτερικου ηχειου ειναι χαμηλα λογο της μεμβρανης που εχει για την αδιαβροχοποιηση. Το αναφερουν και αρκετοι κατοχοι στο xda. Πιστευω οτι θα βγει mod που θα ανεβαζει την ενταση μιας και το z ειχε το ιδιο θεμα. Για το μεγεθος θα συμφωνισω μιας και ειμαστε ειδική κατηγορια αυτοι που θα πανε σε αυτο το μεγεθος. Εγω με το μεγα που ειναι ελαφρα μικροτερο δεν εχω προβληματα μεγεθους.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Παρτε εδω ενα φρεσκο πρωτο αναλυτικο review απο το engadget

http://www.engadget.com/2013/08/19/sony-xperia-z-ultra-review/

 

 

Pros

 

-Beautiful display

-Sleek, gorgeous design

-Waterproof

-Powerful performance

 

Cons

 

-Awkward to hold

-No camera flash

-Battery life is decent, but doesn't live up to expectations

Bottom Line

 

The Z Ultra is a powerful phone with a great display, but your purchase decision will ultimately depend on the price and how well the phone fits in your hand.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η ενταση του εσωτερικου ηχειου που ακους την συνομιλια πως σου φανηκε;; Ο ηχος του εξωτερικου ηχειου ειναι χαμηλα λογο της μεμβρανης που εχει για την αδιαβροχοποιηση. Το αναφερουν και αρκετοι κατοχοι στο xda. Πιστευω οτι θα βγει mod που θα ανεβαζει την ενταση μιας και το z ειχε το ιδιο θεμα. Για το μεγεθος θα συμφωνισω μιας και ειμαστε ειδική κατηγορια αυτοι που θα πανε σε αυτο το μεγεθος. Εγω με το μεγα που ειναι ελαφρα μικροτερο δεν εχω προβληματα μεγεθους.

 

Η ένταση του εσωτερικού ηχείου κατα τη διάρκεια της συνομιλίας δεν μου δημιούργησε προβλήματα αλλά πρέπει να πώ ότι δεν είναι πολύ δυνατή και μερικές φορές το ανεβάζω στο φούλ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά, ΔΕΝ τρολλαρω, ΔΕΝ την εχω πιασει στα χερια μου τη συσκευή, αλλα εχω ριξει πολλες ωρες διαβασμα reviews- u tube hands on. Να πω εδω τη γνωμη μου λοιπόν.

 

Με βαση τα παραπανω πιστευω οτι:

 

Απο specs και οθονη ειναι τερας και σφαιρατο σιγουρα..

 

Απο φορητοτητα πλησιαζει ομως το Nexus 7, εχει υπερβολικά μεγαλα bezels και βαρος. Η αυτονομια του δεν καλύπτει με τιποτα τη δικια μου day usage και ισως ειναι κατω του μεσου ορου που θα δημιουργηθει στην κατηγορια. Ηδη εχει τη μικροτερη αυτονομια..

 

Ειναι υπερβολικα premium και μεγαλη και "ξερή" η κατασκευή για το ρολο που καποιος το θελει να ειναι παντα και παντού μαζι του και να το χαιρεται χωρις να "φοβαται"..

 

I-phone-ιζει από κατασκευή , φιλοσοφια και σχεση τιμης-χρηστικοτητας, πώς να το πω. Δεν...

Edited by xEnder
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά, ΔΕΝ τρολλαρω, ΔΕΝ την εχω πιασει στα χερια μου τη συσκευή, αλλα εχω ριξει πολλες ωρες διαβασμα reviews- u tube hands on. Να πω εδω τη γνωμη μου λοιπόν.

 

Με βαση τα παραπανω πιστευω οτι:

 

Απο specs και οθονη ειναι τερας και σφαιρατο σιγουρα..

 

Απο φορητοτητα πλησιαζει ομως το Nexus 7, εχει υπερβολικά μεγαλα bezels και βαρος. Η αυτονομια του δεν καλύπτει με τιποτα τη δικια μου day usage και ισως ειναι κατω του μεσου ορου που θα δημιουργηθει στην κατηγορια. Ηδη εχει τη μικροτερη αυτονομια..

 

Ειναι υπερβολικα premium και μεγαλη και "ξερή" η κατασκευή για το ρολο που καποιος το θελει να ειναι παντα και παντού μαζι του και να το χαιρεται χωρις να "φοβαται"..

 

I-phone-ιζει από κατασκευή , φιλοσοφια και σχεση τιμης-χρηστικοτητας, πώς να το πω. Δεν...

 

Αυτο το iphoniζει μου αρεσει. Οπως και το υπερβολικά premium. Αν κοιτας λες το z utlra βαρυ το οποιο ειναι γυαλι και μέταλλο και ειναι 12 γραμμάρια παραπανω απο το μεγα που ειναι πλαστικουρα παω πάσο τον τροπο που κρινεις κινητοταμπλετες. Στο διαβασμα των reviews σου ξεφυγαν καποια πράγματα οπως το βαρος. Το παλικαρι πιο πανω λεει 1.5 με 2 ημερες του βγαζει. Οι άλλοι κατοχοι στο xda λενε για σχεδον ιδια η και καλυτερη αυτονομία απο το μεγα. Καμια σουπερ ναυαρχιδα δεν βγαζει ημέρα. Στα λεει ατομο που φορτιζε 2 φορες την ημερα τα νοτε 2, και δεν λεω για μια συσκευη αλλα για πολλες που περασαν απο τα χερια μου. Τα μεγαλα μεγεθη δεν κανουν για ολους. Φιλικα παντα γραμμενα τα λεγόμενα μου.

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το iphoniζει μου αρεσει. Φιλικα παντα γραμμενα τα λεγόμενα μου.

 

Διαφωνω με την πρωτη προτασή σου. Συμφωνω με την τελευταια.::)

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση του εσωτερικού ηχείου κατα τη διάρκεια της συνομιλίας δεν μου δημιούργησε προβλήματα αλλά πρέπει να πώ ότι δεν είναι πολύ δυνατή και μερικές φορές το ανεβάζω στο φούλ

 

Μπορεις να τεσταρεις αν βαλεις την φωτεινότητα της οθονης στο τερμα αν μετα απο λιγη ωρα την χαμηλωνει για λογους υπερθερμανσης;; Ρωτάω γιατι το μεγα μου κανει κατι τέτοια και δεν μου αρεσουν αυτα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση του εσωτερικού ηχείου κατα τη διάρκεια της συνομιλίας δεν μου δημιούργησε προβλήματα αλλά πρέπει να πώ ότι δεν είναι πολύ δυνατή και μερικές φορές το ανεβάζω στο φούλ

 

Θανάση από που το τσίμπησες το κινητό ρε θηρίο,

 

Μήπως να μας στείλεις κανένα κομμάτι? αν και στην Ελλάδα πλέον το LTE έχει γίνει δυνατό.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τεσταρεις αν βαλεις την φωτεινότητα της οθονης στο τερμα αν μετα απο λιγη ωρα την χαμηλωνει για λογους υπερθερμανσης;; Ρωτάω γιατι το μεγα μου κανει κατι τέτοια και δεν μου αρεσουν αυτα.

 

Το τέσταρα αυτό που λες και δεν παρατήρησα μείωση της φωτεινότητας μετά από αρκετη ώρα browsing.

Μου ήρθε και το πρώτο update σήμερα αλλά γίνεται μόνο μέσω pc companion.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το αξεσουαρ που δινει 4πλο led flash σε οποιο κινητο θελουμε!!! must για αυτους που κοιταζουν την καμερα στα κινητα!

http://iblazr.com/

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το αξεσουαρ που δινει 4πλο led flash σε οποιο κινητο θελουμε!!! must για αυτους που κοιταζουν την καμερα στα κινητα!

http://iblazr.com/

 

Αν φυσικά κάποιον δεν τον καλύπτει αυτό που πρότεινει ο vezyro και θέλει κάτι πιο δυνατό και πιο μεγάλο για να συμβαδίζει και με το μέγεθος του κινητού ας ρίξει μια ματιά και στην παρακάτω σελίδα

 

http://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=403

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αν φυσικά κάποιον δεν τον καλύπτει αυτό που πρότεινει ο vezyro και θέλει κάτι πιο δυνατό και πιο μεγάλο για να συμβαδίζει και με το μέγεθος του κινητού ας ρίξει μια ματιά και στην παρακάτω σελίδα

 

http://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=403

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πεθανα!!!:lol:

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το αξεσουαρ που δινει 4πλο led flash σε οποιο κινητο θελουμε!!! must για αυτους που κοιταζουν την καμερα στα κινητα!

http://iblazr.com/

Μια χαρα τοτε θα μοιαζω βεβαια με τον ''Ε.Τ o εξωγηινος'' που θυμαμαι εξεχει ενα πραγμα σαν κεραιες απο το κεφαλι του:lol::lol:

Αλλα τη δουλεια του τη κανει παρακαλω:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε θα μοιαζω βεβαια με τον ''Ε.Τ o εξωγηινος'' που θυμαμαι εξεχει ενα πραγμα σαν κεραιες απο το κεφαλι του:lol::lol:

Αλλα τη δουλεια του τη κανει παρακαλω:p

 

Και δουλευει και αυτονομα παρακαλω. Σε συνδυασμό με τον ασυρματο φακο που ετοιμαζει η σονυ θα μπορεις μονο με ενα μικρο κοστος της ταξεως των 500 ευρω για τον φακο συν κανα 40αρι για το iblazr να εχεις υψηλου επιπέδου φωτογραφίες. Πάμφθηνα!:lol:

Το καλο με αυτο αξεσουαρ ειναι οτι το κρατας και για ολα τα επομενα κινητα σου αφου οπως και να το κανουμε κανει την νυχτα ημέρα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Και δουλευει και αυτονομα παρακαλω. Σε συνδυασμό με τον ασυρματο φακο που ετοιμαζει η σονυ θα μπορεις μονο με ενα μικρο κοστος της ταξεως των 500 ευρω για τον φακο συν κανα 40αρι για το iblazr να εχεις υψηλου επιπέδου φωτογραφίες. Πάμφθηνα!:lol:

Το καλο με αυτο αξεσουαρ ειναι οτι το κρατας και για ολα τα επομενα κινητα σου αφου οπως και να το κανουμε κανει την νυχτα ημέρα.

 

Χρηστο καμια ενημερωση για τη διαθεσιμοτητα εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καμια ενημερωση για τη διαθεσιμοτητα εχουμε?

 

Βαγγελη τα lte ευρωπαικα ultra θα ξεκινησουν εμπορικα απο της 12 σεπτεμβριου οποτε λιγο υπομονη ακομα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή το μεσημέρι έχει κανονιστεί καφές με τον φίλο μου τον vezyro στην παραλία Ασπροπύργου παρέα με το Ultra.

 

Όσοι το επιθυμούν μπορούν να έρθουν.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε εντυπώσεις..:)

 

Θα γίνει εκτεταμένο review της συσκευής. Η απάντησή αυτή είναι από το ultra.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίργος να δω αν σε πρακτική χρήση βολεύει τόσο, όσο θεωρητικά και βάσει specs είναι ικανό.

Περιμένουμε με ενδιαφέρον.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε και για της πρωτες εντυπωσεις απο το ultra που εφερε σημερα στην καφετερια ο φιλος gkp. Να ξεκαθαρισουμε πρωτα οτι η συσκευη ειχε πρώιμο software μιας και δεν εχει λαβει το τελευταιο update το οποιο καθοτι μεγαλο σε μεγεθος βελτιωνει πολλες μεγαλες αλλα και μικρες λεπτομέρειες.

 

Να ξεκινήσουμε απο το ντιζαιν το οποιο για εμενα τουλάχιστον ειναι πανεμορφο!

Για το μεγεθος ολοι ξερουμε οτι είναι ενα μεγαλο phablet το οποιο ειναι και το μεγαλυτερο στην κατηγορια του. Αν καποιος εχει προβλημα με τα μεγέθη σιγουρα δεν κανει γι αυτον. Το μέγεθος για εμενα ειναι οκ μιας και χωραει στης τσεπες της βερμουδας μου αλλα και εκει που βαζω το galaxy mega.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι σε υψηλα επίπεδα μιας και ο συνδυσμος γυαλι και αλουμινίου γινεται αισθητος στο χερι την ωρα που το κρατας. Το μαυρο γυαλι προς και πισω δινουν εναν premium χαρακτηρα στην συσκευη.

Σε θεμα ηχου θα ελεγα οτι ειναι χαμηλος σε σχεση με αλλα phablet οπως το note2 αλλα οχι απογοητευτικος. Θα τον ηθελα λιγο δυνατοτερο. Να τονίσουμε οτι ειναι χαμηλος λογο της μεμβρανης που εχει για το αδιάβροχο της συσκευης.

Σε θεμα καμερας εντυπωσιαστηκα μιας και ειδα υπερτονισμενα χρώματα τα οποια εμενα μου αρεσουν καθως επισης εντυπωσιαστηκα απο την καθαρότητα των φωτογραφιων. Αν ειχε και led φλας θα ελεγα οτι ειναι η νουμερο ενα 8mp camera.

Σε θεμα software το ui του ειχε τα λαγκακια του αλλα και της υπεροχες του. Στον app drawer ειδα λαγκακια. Σε επαφες κ.τ.λ. ειχε ταχυτητα αλλα και smooth.

Σε θεμα επεξεργαστή αλλα και γραφικων εδω ειναι ενα σημειο οπου το ultra δειχνει τα δοντια του. Γρηγορο σε ανοιγμα εφαρμογών αλλα και αρχειων zip. Ο επεξεργαστης του επαιζε ανετα αρχειο 4k!! (Αρχειο βιντεο με διπλάσια αναλυση FHD)

Η οθονη του ηταν χαρμα οφθαλμού και τα χρώματα ειναι ελαφρά υπερκορεσμενα και ευχαριστα πολυ στο ματι. Το λευκο ειναι εντονα λευκο και το μαυρο εντονα μαυρο σε σημειο που εχω την εντυπωση οτι η triluminos οθονη ειναι κατα πολυ ανωτερη απο της amoled. Χρηση γραφιδας προς το παρον δεν ειναι υπαρκτή μιας και οπως ειπαμε το software ειναι πρωιμο. Στην ευρωπαϊκή και lte εκδοση του ultra η οποια θα ειναι διαθεσιμη σε λιγες ημερες δεν θα υπαρχουν τέτοια θεματα μιας και ειναι η τελικη εκδοση. Επισης το βεο φιρμγουερ εχει αρχισει ηδη να γινεται διαθεσιμο και για της ασιατικες συσκευες οπως ηταν του φιλου gkp. Αν και 3g η εκδοση του ultra τεσταραμε με το φιλο gkp ηταν παρα πολυ γρηγορη στο φόρτωμα των σελίδων.

 

Για εμενα προσωπικά σαν χρηστο ειναι αυτο που περιμενα. Ειναι η συσκευη που θα γινει το λιμανι μου για να σταματησω για μεγαλο διαστημα πιστευω της αγορές-πωλησεις κινητων! Θα παραθέσει φωτος και την γνωμη του ο φιλος gkp!

Να πω πως εγιναν συγκρισεις σε μεθεθος αλλα και ταχυτητα με galaxy mega6.3 και galaxy note2.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο, κατατοπιστικότατος. Να σε ενημερώσω απλά για να χαρείς και εσύ ότι το ηχείο θα "φτιάξει" μέσω mod από τους xda. Όπως έγινε και με το Ζ και έχουμε πλέον απίστευτα καθαρό και δυνατό ηχειάκι!

Αυτά που λες για την οθόνη είναι πλήρως ενθαρρυντικά καθώς σε πολλούς δεν αρέσουν τα χρώματα των LCD αλλά και οι μικρές γωνίες θέασης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα μικρό βιντεάκι με το ultra.

Μέχρι το απογευματάκι θα ανεβάσω και κάποια δείγματα φωτογραφιών που τραβήξαμε με τον vezyro.

 

 

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα μικρό βιντεάκι με το ultra.

Μέχρι το απογευματάκι θα ανεβάσω και κάποια δείγματα φωτογραφιών που τραβήξαμε με τον vezyro.

 

 

 

Απίστευτη και πανέμορφη συσκευή. Πολύ ωραίο το review φίλε Γιώργο.. Η οθόνη δίνει ρέστα ε;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη και πανέμορφη συσκευή. Πολύ ωραίο το review φίλε Γιώργο.. Η οθόνη δίνει ρέστα ε;;

 

Η οθόνη είναι καπληκτική. Χωρίς ίχνος υπερβολής του note2 μπροστά της είναι πολύ μέτρια.

 

Η ατάκα του vezyro ήταν ενδεικτική: "μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το note2 που έχεις;"

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...