Jump to content

Samsung Galaxy Fame (S6810)


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Ανοίγω εδώ το θεματάκι (καθώς απ ότι βλέπω δεν υπάρχει) για το low-budget κινητό της Samsung, το Galaxy Fame S6810 για όσους ψάχνουν κάτι πιο οικονομικό.

http://img10.imageshack.us/img10/9381/uhji.jpg

 

Ας παραθέσω κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά και πότε ανακοινώθηκε

Announced 2013, February - Status Available. Released 2013, March

 

 

- Δίκτυα: General 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – GT-S6810

GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – GT-S6812 (SIM 1 & SIM 2)

3G Network HSDPA 900 / 2100

- Single ή Dual Sim : SIM Optional Dual SIM (Mini-SIM) (γνωρίζετε εσείς κανένα fame με dual sim?)

- Διαστάσεις: Body Dimensions 113.2 × 61.6 × 11.6 mm (4.46 × 2.43 × 0.46 in)

- Βάρος: Weight 120.6 g (4.23 oz)

- Οθόνη: Display Type TFT capacitive touchscreen, 256K colors -Size 320 × 480 pixels, 3.5 inches (~165 ppi pixel density)

Multitouch Yes

- Ειδοποιήσεις: Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

-Ηχείο: Loudspeaker Yes

- Θύρες: 3.5mm jack Yes - Memory Card slot microSD, up to 64 GB - Internal 4 GB, 512 MB RAM

- Συνδεσιμότητα: Data GPRS Yes - EDGE Yes - Speed HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps

- WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, Wi-Fi Direct

- Bluetooth Yes, v4.0 with A2DP

- NFC Yes (S6810P model only)

- USB Yes, microUSB v2.0

- Κάμερα: Camera Primary 5 MP, 2592х1944 pixels, autofocus, LED flash - Features Geo-tagging, touch focus, face detection

Video Yes, VGA@25fps - Secondary Yes, VGA

- Λογισμικό: Features OS Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean)

- Επεξεργαστής: CPU 1 GHz

- Διάφορα Καλούδια- Σένσορες: Sensors Accelerometer, proximity, compass

- Μηνύματα- Texting: Messaging SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS

- Browser : HTML

- Ραδιόφωνο: Radio Stereo FM radio with RDS, FM recording

-GPS: Yes, with A-GPS support and GLONASS

- Περιβάλλον Java : Yes, via Java MIDP emulator

ΧΡΩΜΑΤΑ Colors White, Blue

Και τα υπόλοιπα μη εξαιρετέα

- SNS integration

- MP4/WMV/H.264/H.263 player

- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player

- Organizer

- Image/video editor

- Document viewer

- Google Search, Maps, Gmail,

YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa

- Voice memo/dial

- Predictive text input

-Μπαταρία: Battery Li-Ion 1300 mAh battery

Stand-by Up to 420 h (2G) / Up to 380 h (3G)

Talk time Up to 8 h 40 min (2G) / Up to 6 h 10 min (3G)

 

- Aκτινοβολία: Misc SAR US 1.46 W/kg (head) 0.94 W/kg (body)

SAR EU 0.83 W/kg (head) 0.35 W/kg (body)

Edited by Superuser
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Έχω αγοράσει το Galaxy fame.. έχω όμως ένα μικρό θεματάκι! Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις και ανοίγοντας την "Μπαταρία" βλέπω πως διαρκώς ένα ποσοστό της μπαταρίας, της τάξης του 37-40% καταναλώνεται από το "ραδιόφωνο σε κατάσταση αναμονής". Μιας και ανέφερες το συγκεκριμένο μοντέλο, μήπως έχεις ιδέα πώς γίνεται να το αποφύγω? ή μήπως είναι φυσιολογικό;

Κλείνω την εφαρμογή πάντα βγαίνοντας.. κάνω και εκκαθάριση μνήμης και πάλι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω αγοράσει το Galaxy fame.. έχω όμως ένα μικρό θεματάκι! Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις και ανοίγοντας την "Μπαταρία" βλέπω πως διαρκώς ένα ποσοστό της μπαταρίας, της τάξης του 37-40% καταναλώνεται από το "ραδιόφωνο σε κατάσταση αναμονής". Μιας και ανέφερες το συγκεκριμένο μοντέλο, μήπως έχεις ιδέα πώς γίνεται να το αποφύγω? ή μήπως είναι φυσιολογικό;

Κλείνω την εφαρμογή πάντα βγαίνοντας.. κάνω και εκκαθάριση μνήμης και πάλι το ίδιο.

 

Το προβλημα αυτο, οσο και αν σου φαινεται παραξενο, ειναι η Ελληνικη μεταφραση που εκανε ο φωστηρας στο "cellular radio", ή καπως ετσι.

Ο "παικτης" αυτος, ο απαιχτος, το μετεφρασε ως "ραδιοφωνο", (οπως λεμε FM) ενω στην πραγματικοτητα ειναι ο πομπος GSM του κινητου τηλεφωνου (που καταναλωνει ενεργεια σε κατασταση αναμονης) και κανει ολες τις κλησεις.

Αυτος λοιπον ο φιλος μεταφραστης το μετεφρασε ως ραδιοφωνο και εμεις ολοι ψαχνομαστε μηπως αφησαμε το ραδιο σνοικτο!

Μια χαρα φυσιολογικο βλεπω το ποσοστο σου, που εμενα μου λεει επιπλεον, οτι δεν το χρησιμοποιεις ιδιαιτερα το κινητο σου και την περισσοτερη ωρα... Καθεται!

Σωστο;

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά βρε παιδί μου!!!! Ειπα κι εγω το γίνεται εδώ περα τώρα?!! :) Πάντως γενικά το χρησιμοποιώ αρκετά το κινητό..καλό είναι οπότε που το ποσοστό δείχνει κάτι άλλοοφαντάζομαι! Χαχα :) και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα πάντα γίνονται Root.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά διάβασα ότι κάνει την δουλειά του.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

για το θέμα του radio ειναι αυτό που λέει ο Νικος παραπάνω, και δεν έχει καμία σχέση με το ραδιόφωνο FM που η συσκευή όντως έχει- ειναι η γνωστή αναμονή σηματος

 

γίνεται root βέβαια απλα υποστηριξει για αναβάθμιση απ το kies δεν έχει

 

οδηγος για stock rom εδώ http://honai-android.blogspot.gr/2013/07/how-to-update-galaxy-fame-s6810-with.html

 

οδηγός για root εδώ http://honai-android.blogspot.gr/2013/07/how-to-root-galaxy-fame-s6810-on.html

εδώ κάποιες ερωτήσεις για root http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=42500386#post42500386

 

το κινητο ειναι άριστο το χρησιμοποιώ για 2η συσκευή, πολυ φτηνό και με πολυ καλή μπαταρία.

 

Βασιλική για κάνε κάμια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και θα επανέρθει το τηλ (αν ξερεις κανε και ενα calibration στην μπαταρια)

 

ενα τιp οσοι χρησιμομποιείτε τ ο μπλε, ψαξτε να βρειτε μια διαφανη μπλε θηκη- ελαστικη, γινεται απίστευτα ομορφο το κινητό μετά- για το μαυρο και το λευκο προτιμηστε μωβ ή ροζ για τα κοριτσακια

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που λες για τη μπλε διαφανή θήκη!!! :D

Όσο για αυτό που μου πρότεινες να κάνω (όχι την επαν.εργ.ρυθμ.) δεν έχω ΙΔΕΑ τι είναι! :lol: Τι κάνει;;; Ενεργοποιεί το σύστημα αυτόκαταστροφής?! :p

Επαναφορά γιατί πιστεύεις χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, εχω ένα πρόβλημα με το samsung galaxy fame. εσωτερικη μνήμη έχει μόνο 2 GB γι αυτό κ πήρα μια SD 16GB, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω εφαργμογές και παιχνίδια σε αυτήν. παρά μόνο τις φωτογραφίες και τα τραγούδια.

ξέρεις κανείς να μου πει πως μπορώ να μεταφέρω κ τις εφαρμογές??

 

ευχαριστώ!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Version του android που φοράει ? πρέπει να είναι τουλάχιστον ICS για να μπορείς να μεταφέρεις *κάποιες* από τις εφαρμογές στην SD

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα. Το έχει πάρει η γυναίκα μου και έχω 2 ερωτήσεις:

 

1) Η ram δεν μπορεί να πέσει σβήνοντας εφαρμογές; Εχει μόνο 100mb περιπου free χωρις να εκτελω καμια εφαρμογη

2) Στα μηνυματα οταν παω να διαλεξω επαφη μου τις βγαζει ολες διπλες. Πως μπορω να ειναι μονές;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια το κινητο γινεται Upgrade σε 4.4 Kit Kat ? Οταν παω να κανω ενημερωση λογισμικου λεει οτι το λογισμικο ειναι ενημερωμενο , γιατι αυτο ? :worry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο γινεται Upgrade σε 4.4 Kit Kat ? Οταν παω να κανω ενημερωση λογισμικου λεει οτι το λογισμικο ειναι ενημερωμενο , γιατι αυτο ? :worry:

 

Τώρα σοβαρά αναρωτιέσαι ή πλάκα κάνεις ?

Οι ναυαρχίδες της samsung παίρνουν τώρα την 4.3 και εσύ ρωτάς για την 4.4 :confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σοβαρά αναρωτιέσαι ή πλάκα κάνεις ?

Οι ναυαρχίδες της samsung παίρνουν τώρα την 4.3 και εσύ ρωτάς για την 4.4 :confused:

 

το S4 εκανε αυτοματο update για το 4.4 απο τις πρωτες μερες που βγηκε . Και στη λιστα των συσκευων που θα μπορουν να παρουν το upgrade ειναι και το Fame

Link to comment
Share on other sites

το S4 εκανε αυτοματο update για το 4.4 απο τις πρωτες μερες που βγηκε . Και στη λιστα των συσκευων που θα μπορουν να παρουν το upgrade ειναι και το Fame

 

Μάλλον δεν γνωρίζεις τις εκδόσεις πολύ καλά .Το s4 τώρα πήρε την 4.3 και οι μόνες συσκευές που έχουν αυτήν τη στιγμη 4.4 kit kat είναι τα nexus ,όλα τα υπόλοιπα με τον καινούργιο χρόνο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ασχετο αλλα μπορειτε να μου πειτε πως βαζουμε μια απο τις επαφες μου στα ''αγαπημενα'' ?

επισης μπορω να κανω ενα ''σαλονι'' οπου να εχω εκει τις επαφες που χρησιμοποιω περισοτερο?πως γινεται?

ειμαι λιγο ασχετος με το androit και τωρα προσπαθω να το μαθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια! Λοιπόν, είναι πολύ απλό να βάλεις στα αγαπημένα κάποια επαφή! Απλά την ανοίγεις και πατάς το αστεράκι που έχει πάνω δεξιά (εφόσον είναι περασμένη στη μνήμη του τηλεφώνου).. Όσο για το σαλόνι με τις επαφες που χρησιμοποιείς περισσότερο θα το κάνει αυτόματα το κινητό από μόνο του, κάτω από την λίστα με τα αγαπημένα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σε όλους!

Παιδιά έχω ένα πολύ σοβαρό θεματάκι. Το κινητό τρώει σκαλώματα και ΔΕΝ δέχομαι κάποια μηνύματα! Δηλαδή μπορεί να έχω στείλει, να μου έχουν στείλει και μετά από 5' να μου ξαναστέλνουν και να μην έρχεται ΠΟΤΕ!

Και το θέμα είναι πως στους άλλους φαίνεται να παραδίνονται.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ίσως παίζει;

Κάποιος μου είπε ότι πρέπει πρώτα από όλα να πάρω μία sim καινούργια γιατί αυτή που έχω είναι παλια.. Αλλά παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ώστε να μην δέχομαι μηνύματα? Και αν είναι έτσι, γιατί φαίνεται να παραδίνοται?

:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα.... έχω ακριβώς το ιδιο προβλημα με τα μηνύματα... :worry: :( :mad: στέλνω κανονικά, περιμένω απάντηση... και δεν παίρνω κανένα μήνυμα ενώ στους άλλους έχει έρθει αναφορά παράδοσης.... το θέμα είναι οτι δεν γίνεται πάντα αυτό... και ότι δεν εχω πρόβλημα ποτέ με τις κλήσεις ή το internet... ρώτησα κάποιους γνωστους αν αντιμετωπίζουν το ίδιο προβλημα και πολλοί απάντησαν θετικά...αυτό που με ανακούφησε ήταν πως το μόνο κοινό σημείο περα από το πρόβλημα αύτο, είναι το δικτυό (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω ποιο ...)...δεν είχαν το galaxy fame... έστειλα μήνυμα στην σελίδα τους στο fb και τους ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δικτυου γιατί ετσι και έτσι... προφανώς και δεν παραδέχτηκαν οτι ειναι προβλημα τους... με συμβούλεψαν να βάλω την sim σε άλλη συσκευή και να δω αν εξακολουθεί να γίνεται το ίδιο... αλλά ακόμα δεν το έχω κάνει... :worry: Edited by Kit_kat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα.... έχω ακριβώς το ιδιο προβλημα με τα μηνύματα... :worry: :( :mad: στέλνω κανονικά, περιμένω απάντηση... και δεν παίρνω κανένα μήνυμα ενώ στους άλλους έχει έρθει αναφορά παράδοσης.... το θέμα είναι οτι δεν γίνεται πάντα αυτό... και ότι δεν εχω πρόβλημα ποτέ με τις κλήσεις ή το internet... ρώτησα κάποιους γνωστους αν αντιμετωπίζουν το ίδιο προβλημα και πολλοί απάντησαν θετικά...αυτό που με ανακούφησε ήταν πως το μόνο κοινό σημείο περα από το πρόβλημα αύτο, είναι το δικτυό (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω ποιο ...)...δεν είχαν το galaxy fame... έστειλα μήνυμα στην σελίδα τους στο fb και τους ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δικτυου γιατί ετσι και έτσι... προφανώς και δεν παραδέχτηκαν οτι ειναι προβλημα τους... με συμβούλεψαν να βάλω την sim σε άλλη συσκευή και να δω αν εξακολουθεί να γίνεται το ίδιο... αλλά ακόμα δεν το έχω κάνει... :worry:

Γεια! Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Τώρα βέβαια σκέφτομαι πως αν το παθαίνει το fame με το συγκεκριμένο δίκτυο (και φαντάζομαι θα εννοείς την cosmote μιας και κατά κύριο λόγω αυτή θα συναντήσεις συχνά) τότε ίσως κάτι να μην πηγαίνει καλά με τη συσκευή. Γιατί δεν το έχω ακούσει από κανέναν άλλον, με άλλη συσκευή εννοώ. Εσύ εχεις τελευταίας γενιάς Sim?

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα

εχω vodafonε

 

 

αναβάθμιση σε j bean έστω και καθυστερημένα

http://honai-android.blogspot.gr/search/label/Galaxy%20Fame

 

 

ics= ice cream snadwitch

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα και καλή εβδομάδα στη παρέα. θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

το καλοκαίρι που μας πέρασε πήρα και εγώ (με την επιδότηση) ένα smartphone, συγκεκριμένα το samsung fame. η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος, μιας και (ίσως λανθασμένα) το περίμενα καλύτερο. πολλά κολλήματα, αργό είναι λιγα από τα θέματά του.

 

ο αδερφός μου, αφού από το καλοκαίρι γκρινιάζω για τη μπακατέλα που πήρα, μου προτεινε να πάρω, χρησιμοποιώντας την επίδότησή του, το trendplus. μιας και ήδη κάηκα μια φορά, τι νομιζετε, αξίζει να προχωρήσω στην αγορά του ή θα είναι σαν αυτό που έχω οπότε τσάμπα ο κόπος? το έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μου πει καμια γνώμη? ή εναλλακτικά αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο σε αυτά τα χρήματα. (Είδα και το ace3, αλλά διαβάζοντας κάποιες κριτικές δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα)

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα στην κοινότητα!

Αντιμετωπίζω ένα χαζό πρόβλημα με το Samsung Galaxy Fame που αγόρασα στην κοπέλα μου. Όταν η μνήμη του κινητού γεμίζει (συνήθως όταν το "μπουκώνει" με εφαρμογές από το Play Store) το κινητό πέφτει σε φάση bootloop. Σβήνει δηλαδή και ενώ προσπαθεί να ανοίξει, πριν φορτώσει το σύστημα, ξανακάνει επανεκίννηση και τα ίδια συνέχεια. Ο μόνος τρόπος να το αντιμετωπίσω είναι να κάνω Wipe data/ factory reset αλλά εννοείται καταντάει κουραστικό. Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος αυτό, ή/και υπάρχει κάποια λύση εκτός από το να στείλω το κινητό στον αγύριστο και να πάρω κάτι άλλο;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Fame (S6810)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...