Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...

Όσο αφορά το Lenovo store,αν μπορείς ρίξε κανένα λινκ στα Αγγλικά να του ρίξουμε μια ματιά ;)

 

edit: Ανεβασα την αγγλικη 5.12.1 αλλα μετα απο πολλες δοκιμες με τον φιλο vortex78, η διαδικασια δεν πετυχε, ουτε με backup απο rom toolbox, ουτε με titanium, προφανως λογω διαφορετικης rom.

Αν εχει καποιος καποια αλλη ιδεα, ας μου στειλει Pm να ξαναδοκιμασουμε.

 

(Οταν τρεχει προτεινει update σε 6.3.0.88 που αγνοουμε, αν ειναι η ιδια προ μηνος, την ειχα δοκιμασει και δεν γυριζε αγγλικα, οποτε την εχω ignore στον application manager).

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάνω απο ποιά την έβαλες; ROW ή Chinese; Root έκανες με το Framaroot από ότι βλέπω και Gapps έβαλες εσύ;

 

Εγώ του φόρεσα εδώ και δύο μέρες τωρα την SLXROM based GravityMod2 είναι σχεδόν pure android με ενσωματωμένα Xposed και GravityMod, πολύγλωσση και με ελληνικά, rooted και Gapps και αλλαγμένο modem. Ως τώρα δουλεύει τέλεια, με πολύ καλύτερο σήμα, γρήγορη και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση.

 

Καλησπερα εχω βαλει και εγω αυτη αλλα δεν μου ανοιγει το ραδιο μπορουμε να κανουμε τιποτα;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω βαλει και εγω αυτη αλλα δεν μου ανοιγει το ραδιο μπορουμε να κανουμε τιποτα;ευχαριστω

 

Αν δεις στο τοπικ του ρωσικου φόρουμ, έχει να κατεβάσεις το Lenovo FMRadio v2 δοκίμασε να το περάσεις μέσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, φίλε:)

Δοκιμάζω και ενημερώνω.

 

Εβγαλες ακρη φιλε? γιατι μου εγραψε οτι η εγκατασταση δεν ολοκληρωθηκε

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλες ακρη φιλε? γιατι μου εγραψε οτι η εγκατασταση δεν ολοκληρωθηκε

 

Όχι,και σε μένα ακριβώς το ίδιο έκανε.Το αγγλικό .apk δεν μου το εγκαθιστά.

Επέστρεψα στην 6.3.0.88.

Δεν το έψαξα παραπέρα γιατί η μέρα ήταν δύσκολη και δεν έχω κουράγιο:yawn:

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

http://www32.zippyshare.com/v/85479859/file.html

 

Μεσα εχω βαλει.

1. Προγραμμα για ροοτ

2. Αγγλικο TRWP μαζι με UNCLETOOLS

3. GAPPS για το Playstore

 

Πρωτα κανουμε ροοτ το κινητο.Ειναι πολυ ευκολο. Το συνδεουμε με usb ανοιγουμε το προγραμμα,αναγνωριζει το κινητο και παταμε ροοτ. Μετα απλα βαζουμε Την εφαρμογη superSU και τελος.

Περναμε το uncletools(m44_toolbox.apk) στο κινητο και κανουμε εγκατασταση.

Περναμε το P780-trwprecovery-en-ydss.img στη καρτα SD.(Οχι σε φακελο)

Ανοιγουμε uncletools και παταμε recovery update .Μας βγαζει το P780-trwprecovery-en-ydss.img και παταμε πανω του.

Μας λεει use recovery file P780-trwprecovery-en-ydss.img .... παταμε YES .Περιμενουμε περιπου 30 sec και στο επομενο που μας λεει reboot into recovery παταμε CANCEL.

Παμε πισω στο αρχικο μενου και παταμε INTO RECOVERY MODE και μας βγαζει στο Αγγλικο TRWP.

Εκει πλεον μπορουμε να κανουμε τα παντα. Backup την rom μας,Restore και οτι αλλο θελουμε.

Αν η ρομ που εχετε βαλει δεν εχει PLAYSTORE τοτε βαζουμε τα gapps μεσα στην καρτα SD και οταν μπουμε στο TRWP παταμε INSTALL βρισκουμε το αρχειο GAPPS και το κανουμε εγκατασταση και μετα reboot το κινητο και πλεον εχουμε κανονικο PLAYSTORE.

 

Ειναι λιγο γρηγορες οι οδηγιες γιατι πρεπει να φυγω αλλα ειναι σωστες. Οτι θελετε πμ με αν μπορω να σας βοηθησω.

 

ΥΓ. Εγω τωρα φοραω την official S_129 που δεν ειχε playstore αλλα εχω βαλει εγω και λειτουργει ΑΡΙΣΤΑ.

 

Καλημέρα!Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά. Κολλάω σε αυτό:''Παμε πισω στο αρχικο μενου και παταμε INTO RECOVERY MODE και μας βγαζει στο Αγγλικο TRWP''.Πατάω ''INTO RECOVERY MODE'' και ρωτάει για να κάνει reboot.Εκεί τι κάνω;Αν πατήσω για reboot το κινητό σβήνει.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά. Κολλάω σε αυτό:''Παμε πισω στο αρχικο μενου και παταμε INTO RECOVERY MODE και μας βγαζει στο Αγγλικο TRWP''.Πατάω ''INTO RECOVERY MODE'' και ρωτάει για να κάνει reboot.Εκεί τι κάνω;Αν πατήσω για reboot το κινητό σβήνει.Ευχαριστώ

 

Καλημερα. Το κινητο σου ειναι ροοτ? Πανω αριστερα στο uncletools λεει ροοτ?Αν οχι πρεπει να κανεις ροοτ πρωτα. Αν ναι τοτε δεν εχεις κανει σωστα την διαδικασια πριν το into recovery mode γιατι αν την ειχες κανει σωστα το κινητό δεν θα έκλεινε απλα θα άνοιγε στο TWRP. Δες και κανε λιγο πιο προσεκτικά την διαδικασία.Δες λιγες σελιδες πιο πισω. Υπαρχουν παλι οι οδηγιες αλλα εχω βαλει κατι εξτρα σε περιπτωση που εχεις ROW ROM.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368063&page=41

Post 613.

Θα το ξαναπω αλλη μια φορα και μπορει να με πειτε κουραστικο αλλα καλο θα ειναι να διαβαζουμε ολο το θεμα πριν κανουμε κατι στο κινητο.

Οχι οτι θα χαλασει αλλα θα πάρετε μια καλυτερη ιδεα και σε περιπτωση που καποιος που θα ξερει να σας απαντησει δεν μπορει τοτε που το θελετε,να μπορειτε εσεις να ανταπεξέλθετε στο προβλημα σας.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Το κινητο σου ειναι ροοτ? Πανω αριστερα στο uncletools λεει ροοτ?Αν οχι πρεπει να κανεις ροοτ πρωτα. Αν ναι τοτε δεν εχεις κανει σωστα την διαδικασια πριν το into recovery mode γιατι αν την ειχες κανει σωστα το κινητό δεν θα έκλεινε απλα θα άνοιγε στο TWRP. Δες και κανε λιγο πιο προσεκτικά την διαδικασία.Δες λιγες σελιδες πιο πισω. Υπαρχουν παλι οι οδηγιες αλλα εχω βαλει κατι εξτρα σε περιπτωση που εχεις ROW ROM.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=368063&page=41

Post 613.

Θα το ξαναπω αλλη μια φορα και μπορει να με πειτε κουραστικο αλλα καλο θα ειναι να διαβαζουμε ολο το θεμα πριν κανουμε κατι στο κινητο.

Το κινητό είναι σίγουρα root (το δείχνει και πάνω αριστερα στο Uncle tools),και έχει την S125_130529. Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν περαστεί σωστά οι drivers και παρολα αυτά να έχει γίνει root?Επίσης έκανα τα βήματα που λες σωστά (με το cancel στο reboot into recovery κλπ).Κάποια άλλη λεπτομέρεια μου διαφεύγει μάλλον.Τι να πω..πρέπει να είναι συνδεδεμενο το κινητο με windows μηπως; Επίσης ένα άλλο στοιχείο (μπορει να λεω βλακειες δεν ξερω) όταν πήρα το κινητο υποτίθεται ρουταρισμένο και με περασμένο το S.user έκανε κάτι περίεργο. Μετα από λίγο καιρό πατούσα το S.User και δεν έμπαινε στην εφαρμογή (έλεγε η εφαρμογή έχει σταματησει).Ετσι έκανα τη διαδικασία να το κάνω root όπως και έγινε.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι σίγουρα root (το δείχνει και πάνω αριστερα στο Uncle tools),και έχει την S125_130529. Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν περαστεί σωστά οι drivers και παρολα αυτά να έχει γίνει root?Επίσης έκανα τα βήματα που λες σωστά (με το cancel στο reboot into recovery κλπ).Κάποια άλλη λεπτομέρεια μου διαφεύγει μάλλον.Τι να πω..πρέπει να είναι συνδεδεμενο το κινητο με windows μηπως; Επίσης ένα άλλο στοιχείο (μπορει να λεω βλακειες δεν ξερω) όταν πήρα το κινητο υποτίθεται ρουταρισμένο και με περασμένο το S.user έκανε κάτι περίεργο. Μετα από λίγο καιρό πατούσα το S.User και δεν έμπαινε στην εφαρμογή (έλεγε η εφαρμογή έχει σταματησει).Ετσι έκανα τη διαδικασία να το κάνω root όπως και έγινε.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως..

 

Δες με αυτη τη διαδικασία που σε βαζει το κινητο.

Επισης.

Μετα την διαδικασια υπαρχει και 2ος τροπος να μπουμε στο recovery εκτος απο uncletool.

Με κλειστο το κινητο παταμε και κραταμε ταυτοχρονα power volume+ και volume - με το που κανει το κινητο την δονιση αφηνουμε το power και κραταμε τα αλλα δυο κουμπια πατημενα μεχρι να δουμε το σημα της Lenovo.Τοτε αφηνουμε και τα αλλα κουμπια και το κινητο θα μπει στο recovery.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Δες με αυτη τη διαδικασία που σε βαζει το κινητο.

Επισης.

Μετα την διαδικασια υπαρχει και 2ος τροπος να μπουμε στο recovery εκτος απο uncletool.

Με κλειστο το κινητο παταμε και κραταμε ταυτοχρονα power volume+ και volume - με το που κανει το κινητο την δονιση αφηνουμε το power και κραταμε τα αλλα δυο κουμπια πατημενα μεχρι να δουμε το σημα της Lenovo.Τοτε αφηνουμε και τα αλλα κουμπια και το κινητο θα μπει στο recovery.

 

Μάλλον το κινητό είναι μοναδική περίπτωση!έκανα ακριβώς αυτό που λες ,μετά από λίγα δευτερολεπτα (10-15) χωρίς δόνηση εμφανιστηκε οθονη uncle tools για λίγο με κινεζικα και αφου πηγα να αφησω το power εξαφανιστηκαν ολα και παλι δεν ανοιγει (προφανως παλι με hard reset θα ανοιξει)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το κινητό είναι μοναδική περίπτωση!έκανα ακριβώς αυτό που λες ,μετά από λίγα δευτερολεπτα (10-15) χωρίς δόνηση εμφανιστηκε οθονη uncle tools για λίγο με κινεζικα και αφου πηγα να αφησω το power εξαφανιστηκαν ολα και παλι δεν ανοιγει (προφανως παλι με hard reset θα ανοιξει)

 

Μηπως οταν το εκλεισες ειχες κλικαρει το fast boot? Για να καταλαβεις οτι το κινητο εκλεισε κανονικα οταν πατησεις να κλεισει περιμενεις μεχρι να κανει κια μια δονηση. Αν δεν την κανει παει να πει οτι το κινητο δεν εχει κλεισει. Το ιδιο και οταν ανοιγει οπως γραφω που κανει παλι δονηση.

Σε περιπτωση που ολα αυτα ειναι σωστα τοτε κατεβασε και φλασαρε μια original rom να τελειωνεις και να μην κουραζεσαι.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οταν το εκλεισες ειχες κλικαρει το fast boot? Για να καταλαβεις οτι το κινητο εκλεισε κανονικα οταν πατησεις να κλεισει περιμενεις μεχρι να κανει κια μια δονηση. Αν δεν την κανει παει να πει οτι το κινητο δεν εχει κλεισει. Το ιδιο και οταν ανοιγει οπως γραφω που κανει παλι δονηση.

Σε περιπτωση που ολα αυτα ειναι σωστα τοτε κατεβασε και φλασαρε μια original rom να τελειωνεις και να μην κουραζεσαι.

 

Δεν ειχα κλικαρει το fast boot. Οταν εκλεισε εκανε δονηση,αλλά μετά εκανε αυτά που εγραψα.Εν τω μεταξυ τωρα αρνειται να ανοιξει.Μπορείς να με παραπεμψεις σε καποιο ποστ για το τελευταιο που λες;σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα κλικαρει το fast boot. Οταν εκλεισε εκανε δονηση,αλλά μετά εκανε αυτά που εγραψα.Εν τω μεταξυ τωρα αρνειται να ανοιξει.Μπορείς να με παραπεμψεις σε καποιο ποστ για το τελευταιο που λες;σ'ευχαριστω

 

Για να σε παραπεμψω σε καποιο ποστ πρεπει να κατσω να ψαξω το θεμα. Μαλλον αυτο ειναι δικη σου δουλεια!:p

Για να μαθαινεις κιολας!! Λοιπον θα σου δωσω μια πρωτη γευση αλλα ψαξε και λιγο τις σελιδες μας εδω.

Περνας τους drivers (ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

Κατεβαζεις ρομ(την ξεζιπαρεις) και flashtool

Ανοιγεις Flashtool κλικαρεις DA DL ALL WITH CHECK SUM

Μετα options---da download-- speed---do not switch

options---da download-- battery--with battery

Μετα στα δεξια πατας scatter - loading βρισκεις το αρχειο MT6589_Android_scatter_emmc απο την ρομ και το φορτώνεις.

Μετα πατας firmware - upgrade συνδεεις το κινητό κλειστο με το usb στο pc και περιμενεις να το δει το flashtool και να περαστει η ρομ.

Αν ολα πανε καλα στο τελος τα σου βγαλει ενα πρασινο κυκλο. Βγαζεις το κινητο και το ανοιγεις και εισαι κομπλε.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Για να σε παραπεμψω σε καποιο ποστ πρεπει να κατσω να ψαξω το θεμα. Μαλλον αυτο ειναι δικη σου δουλεια!:p

Για να μαθαινεις κιολας!! Λοιπον θα σου δωσω μια πρωτη γευση αλλα ψαξε και λιγο τις σελιδες μας εδω.

Περνας τους drivers (ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

Κατεβαζεις ρομ(την ξεζιπαρεις) και flashtool

Ανοιγεις Flashtool κλικαρεις DA DL ALL WITH CHECK SUM

Μετα options---da download-- speed---do not switch

options---da download-- battery--with battery

Μετα στα δεξια πατας scatter - loading βρισκεις το αρχειο MT6589_Android_scatter_emmc απο την ρομ και το φορτώνεις.

Μετα πατας firmware - upgrade συνδεεις το κινητό κλειστο με το usb στο pc και περιμενεις να το δει το flashtool και να περαστει η ρομ.

Αν ολα πανε καλα στο τελος τα σου βγαλει ενα πρασινο κυκλο. Βγαζεις το κινητο και το ανοιγεις και εισαι κομπλε.

 

Χαζή ερώτηση..Μπορώ να κάνω κάτι με το κινητο κλειστό;Διότι συνεχίζει να μην ανοιγει..

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση..Μπορώ να κάνω κάτι με το κινητο κλειστό;Διότι συνεχίζει να μην ανοιγει..

 

Δεν θα σου απαντησω.... Αφου σου γραφω στις οδηγιες με το ΚΙΝΗΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟΟΟΟ!!!:wacko:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου απαντησω.... Αφου σου γραφω στις οδηγιες με το ΚΙΝΗΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟΟΟΟ!!!:wacko:

 

ουπς! όντως...Το απογευματάκι θα επιστρεψω και θα προσπαθησω.Μακαρι να ανοιξει το ρημαδι γιατί ειναι άψογο το καημενο...

Link to comment
Share on other sites

ουπς! όντως...Το απογευματάκι θα επιστρεψω και θα προσπαθησω.Μακαρι να ανοιξει το ρημαδι γιατί ειναι άψογο το καημενο...

 

Μην αγχωνεσαι θα ανοιξει. Αυτο το ρημαδι δεν παθαίνει τιποτα οτι και να του κανεις.;)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο τοπικ του ρωσικου φόρουμ, έχει να κατεβάσεις το Lenovo FMRadio v2 δοκίμασε να το περάσεις μέσω recovery.

Σε ευχαριστω για την ανταποκριση και την βοηθεια σου.Επειδη ειμαι ασχετη με τα κινητα το κατεβασα απο το κινητο μου μετα για να το περασω μεσω recovery παω στο uncletools που εχω στο κινητο;Μετα τι παταω πως παω;Συγνωμη που σε πριζω αλλα οπως σου ειπα ειμαι ασχετη..Ευχαριστω και συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι θα ανοιξει. Αυτο το ρημαδι δεν παθαίνει τιποτα οτι και να του κανεις.;)

 

Αψογο το τηλ.!!!Εφτιαξε με το flash tool! Χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αψογο το τηλ.!!!Εφτιαξε με το flash tool! Χίλια ευχαριστώ!

 

Παρακαλω. Αντε καλα φλασαρισματα τωρα που πηρες και το κολαι!!!;)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φιλε το έχω 2μηνες κι επειδή κι εγώ δεν το έχω με φλασαρίσματα κλπ... Το έχω οπως το πηρα απο mlnldeal... Δεν εχω προβλημα.. Ενα πρόβλημα μου έκανε η εφαρμογή για τα email αλλα κατεβασα μια αλλη και ΟΚ..

Επισης οι επαφες ειχαν ενα θεμα με την αναζητηση στα ελληνικα αλλα κατεβασα μια αλλη και παλι ΟΚ.... Τιποτσ αλλο δεν μου παρουσιασε.

Ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές που κατέβασες, (για επαφές και e-mail) και έβαλες, και από πού.

Ελληνικά έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι αυτές οι εφαρμογές που κατέβασες, (για επαφές και e-mail) και έβαλες, και από πού.

Ελληνικά έχουν;

 

Xdialer&contacs για κλήσεις και επαφές και maildroid για τα e-mail... Απο play-store και έχουν Ελληνικά.

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Παρακάτω παραθέτω τα link με ανταλλακτικά για το κινητό μας...

Αχρείαστα να είναι βέβαια:X

Δεν βρήκα την μπαταρία.Αν κάποιος την βρήκε ας δώσει link;)

1.P780 Housing http://www.aliexpress.com/item/Lenovo-P780-Housings-Lenovo-P780-original-Housings-Lenovo-P780-original-case/1427636508.html

2.P780 power button, volume buttons, charger port hole plug cap http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-P780-power-button-volume-buttons-charger-port-hole-plug-cap/1427683424.html

3.Complete Screen Assembly for Lenovo P780 http://www.parts4repair.com/complete-screen-assembly-for-lenovo-p780/ και http://www.aliexpress.com/item/Lenovo-P780-touch-screen-Lenovo-P780-LCD-display-screen-Integrated-screen-100-origianl/1051667414.html

Σημείωση*Τα τρία buttons είδα οτι δεν είναι διαθέσιμα.Το αφήνω το link σε περίπτωση που ξαναέχουν στοκ.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...