Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για εσας που εχετε βαλει την καινουργια ROM θα ηθελα να ρωτησω πως παει το κινητο απο σημα και ειδικα στο GSM 900 που ειναι η Vodafone.

Εγω μεχρι τωρα με την S125 ειμαι καλα αλλα αν υπαρχει ROM με καλυτερα αποτελεσματα να κανω την υπερβαση και να τη βαλω.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για εσας που εχετε βαλει την καινουργια ROM θα ηθελα να ρωτησω πως παει το κινητο απο σημα και ειδικα στο GSM 900 που ειναι η Vodafone.

Εγω μεχρι τωρα με την S125 ειμαι καλα αλλα αν υπαρχει ROM με καλυτερα αποτελεσματα να κανω την υπερβαση και να τη βαλω.

 

Λαζαρε κανε ενα backup με το twrp και μετα περασε την να δεις πως θα ειναι το σημα στο κινητο σου. Αν δεν σου κανει κανεις restore to backup και σε 5 λεπτα εχεις παλι το κινητο σου οπως ηταν πριν.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μαθω για την μπαταρια εγω.

Χτες που το πηρα, ειχε μπαταρια μονο 48% , λιγο που το πηρα στα χερια μου , το πηγα μεχρι 20% ,

η ερωτηση μου ειναι

Ποτε να το βαλω να φορτισει ?

Οταν θα σβησει απο μονο του ? Ατομο με ειπε οτι ΔΕΝ εκανα καλα που το εβαλα εστω και για 2 λεπτα στο PC για να το κανω ΡΟΟΤ.

Επιπλεον , μαλλον εχω την ROW ΡΟΜ S112 , Εχω και Calibration στο Λενοβο power στην εφαρμογη.

το κινητο απ οτι διαβασα εχιε πισω στην μπαταρια τα κινεζικα γραμματα και η ROW ειναι Ευρωπαικη ΡΟΜ? Αρα ειναι κακος συνδυασμος αυτα τα 2. Μαλλον θα πρεπει να γινει αλλαγη ρομ.

3η ερωτηση μου , ειναι , οτι οταν μπηκα στην Αγγλικη μου RecoVery δεν μπορουσα να βρω το ΕΝΤΕΡ ωστε να ξαναμπει μεσα στο κινητο μου , με κολλλουσε, καπου διαβασα οτι αυτο ειναι Bug και δεν γινεται να το κανω , οποτε μαλλον θελει και αλλαγη RecoVery να το κανω.

4ον , χθες ,με το που μπηκε το κινητο για 1η φορα στο WIFI ,Εκανε Upgrade Firmware ,το ειπε στα πολυ γρηγορα και δεν προλαβα να διαβασω την εκδοση ...Αυτο παει να πει οτι εχω την ROM Της ΛΕΝΟΒΟ απ την Εταιρεια ? Γιατι το λεω αυτο ?γιατι το κινητο δεν ειχε ουτε Ελληνικα ,ουτε ηταν ΡΟΟΤ (ενω τους ειχα πει και τα 2 ) αλλα ειχε μονο Google Play.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λαζαρε κανε ενα backup με το twrp και μετα περασε την να δεις πως θα ειναι το σημα στο κινητο σου. Αν δεν σου κανει κανεις restore to backup και σε 5 λεπτα εχεις παλι το κινητο σου οπως ηταν πριν.

 

Θα το κανω στο σπιτι μιας και εδω στη δουλεια δεν ειναι να κατεβαζεις τοσο μεγαλα αρχεια...με κοβει ο server.

Εβαλα το TRWP μεσα και βλεπω οτι δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο να γινει.

 

 

EDIT: παω να τρεξω την εφαρμογη Mobileuncle Tools για να κανω Backup και μου βγαζει μηνυμα "Δυστυχως η εφαρμογη εχει σταματησει.....

Τι παιζει ?

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μαθω για την μπαταρια εγω.

Χτες που το πηρα, ειχε μπαταρια μονο 48% , λιγο που το πηρα στα χερια μου , το πηγα μεχρι 20% ,

η ερωτηση μου ειναι

Ποτε να το βαλω να φορτισει ?

Οταν θα σβησει απο μονο του ? Ατομο με ειπε οτι ΔΕΝ εκανα καλα που το εβαλα εστω και για 2 λεπτα στο PC για να το κανω ΡΟΟΤ.

Επιπλεον , μαλλον εχω την ROW ΡΟΜ S112 , Εχω και Calibration στο Λενοβο power στην εφαρμογη.

το κινητο απ οτι διαβασα εχιε πισω στην μπαταρια τα κινεζικα γραμματα και η ROW ειναι Ευρωπαικη ΡΟΜ? Αρα ειναι κακος συνδυασμος αυτα τα 2. Μαλλον θα πρεπει να γινει αλλαγη ρομ.

3η ερωτηση μου , ειναι , οτι οταν μπηκα στην Αγγλικη μου RecoVery δεν μπορουσα να βρω το ΕΝΤΕΡ ωστε να ξαναμπει μεσα στο κινητο μου , με κολλλουσε, καπου διαβασα οτι αυτο ειναι Bug και δεν γινεται να το κανω , οποτε μαλλον θελει και αλλαγη RecoVery να το κανω.

4ον , χθες ,με το που μπηκε το κινητο για 1η φορα στο WIFI ,Εκανε Upgrade Firmware ,το ειπε στα πολυ γρηγορα και δεν προλαβα να διαβασω την εκδοση ...Αυτο παει να πει οτι εχω την ROM Της ΛΕΝΟΒΟ απ την Εταιρεια ? Γιατι το λεω αυτο ?γιατι το κινητο δεν ειχε ουτε Ελληνικα ,ουτε ηταν ΡΟΟΤ (ενω τους ειχα πει και τα 2 ) αλλα ειχε μονο Google Play.

Ευχαριστω

Σου εχω απαντηση σε ολα τα ερωτηματα σου.Διαβασε το θεμα!!

Δεν χρειαζεται να ειναι ροοτ το κινητο για να περασεις τα gapps(playstore).

Ολες οι ρομ εκτος απο μια που ειναι (pure android)ειναι ρομς της Lenovo.

Θα το κανω στο σπιτι μιας και εδω στη δουλεια δεν ειναι να κατεβαζεις τοσο μεγαλα αρχεια...με κοβει ο server.

Εβαλα το TRWP μεσα και βλεπω οτι δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο να γινει.

 

 

EDIT: παω να τρεξω την εφαρμογη Mobileuncle Tools για να κανω Backup και μου βγαζει μηνυμα "Δυστυχως η εφαρμογη εχει σταματησει.....

Τι παιζει ?

Λαζαρε σβησε την εφαρμογη και ξανα περνα την η δοκιμασε να πας στις εφαρμογες και να κανεις ενα clear cache της εφαρμογης. Αν εχεις περασει το Twrp δεν την χρειαζεσαι πια την εφαρμογη. Μπορεις να μπεις και απο το κινητο οταν ειναι κλειστο.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

 

Λαζαρε σβησε την εφαρμογη και ξανα περνα την η δοκιμασε να πας στις εφαρμογες και να κανεις ενα clear cache της εφαρμογης. Αν εχεις περασει το Twrp δεν την χρειαζεσαι πια την εφαρμογη. Μπορεις να μπεις και απο το κινητο οταν ειναι κλειστο.

 

Την εσβησα..την περασα ξανα...εκανα και διαγραφη δεδομενων εφαρμογης , αλλα τα ιδια κανει και παλι.

Με το TWRP μπαινω οταν ειναι κλειστο , φυσικα εχω επιλεξει να μην κανει quick restart και πατωντας το Volume up + ON/OFF ......καλα τα ειπα δασκαλε :rolleyes:

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Την εσβησα..την περασα ξανα...εκανα και διαγραφη δεδομενων εφαρμογης , αλλα τα ιδια κανει και παλι.

Με το TWRP μπαινω οταν ειναι κλειστο , φυσικα εχω επιλεξει να μην κανει quick restart και πατωντας το Volume up + ON/OFF ......καλα τα ειπα δασκαλε :rolleyes:

 

Μετα την διαδικασια υπαρχει και 2ος τροπος να μπουμε στο recovery εκτος απο uncletool.

Με κλειστο το κινητο παταμε και κραταμε ταυτοχρονα power volume+ και volume - με το που κανει το κινητο την δονιση αφηνουμε το power και κραταμε τα αλλα δυο κουμπια πατημενα μεχρι να δουμε το σημα της Lenovo.Τοτε αφηνουμε και τα αλλα κουμπια και το κινητο θα μπει στο recovery.

Ολα αυτα αν 100% εχεις περασει το TWRP.

Το uncletools το κατεβαζεις απο το STORE? Αν οχι κατεβασε το απο εκει. Αν ναι τοτε βρες απο το ιντερνετ μια πιο παλια version και δοκιμασε την και οταν την ανοιξεις θα σου πει οτι θελει update.

 

Πλεον δεν εισαι μαθητης Λαζαρε. Εχεις μπει και εσυ στα κολπα. Σε μερικες μερες δεν θα ρωτας καν! ;)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα το δοκιμασω απο το σπιτι.

Μπαααα ακομα μαθητης ειμαι.Μεχρι τωρα μονο ΝΟΚΙΑ ειχα και τωρα εδω και 2 μηνες

ειμαι σε αυτη την πλατφορμα ......οποτε ειμαι ακομα πολυ νεος !!!:)

 

EDIT:Ολα ΟΚ....το δοκιμασα και βγαινουν ολα τα μενου στα Αγγλικα οποτε τωρα ειμαι ενταξει.

Ευχαριστω

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι που μου φανηκε περιεργο...

Στις ρυθμισεις στο Storage settings λεει built-in Storage και External Storage, ποιο απ τα 2 να βαλω ? να το αλλαξω στο 2ο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση για αυτό που σας έλεγα. Φιλου P780 που ηταν στην S125 original καναμε system update check και μας εβγαλε το παρακατω.

Το μονο κακο ειναι οτι αργει πολυ να την κατεβασει!!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαίωση για αυτό που σας έλεγα. Φιλου P780 που ηταν στην S125 original καναμε system update check και μας εβγαλε το παρακατω.

Το μονο κακο ειναι οτι αργει πολυ να την κατεβασει!!

 

Κ εγω την S125 εχω απο needrom αλλα δεν μ τ βγαζει αυτο καπου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://www.gizmochina.com/2013/09/25/lenovo-will-adopt-new-interface-with-vibe-rom/ αναφέρεται αυτό που είπε ο aloialone, ότι η Lenovo θα χρησιμοποιεί αυτή την rom στα τηλέφωνα της. Έχει και screenshots της vibe.

Ωραία φαίνεται :)Έχει δίκιο ο φίλος ;)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω την S125 εχω απο needrom αλλα δεν μ τ βγαζει αυτο καπου

 

Οπως ακριβως το εγραψες. Απο needrom!!!! Εγω εγραψα οτι ειχε official.Του needrom ειναι custom!:happy:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω την S125 εχω απο needrom αλλα δεν μ τ βγαζει αυτο καπου

 

προφανώς πρέπει να έχεις την official και όχι την custom

 

Official Lenovo P780 4.2.1 Lenovo P780_S125_130529

Gapps no include

Language support: EN/CN

Link to comment
Share on other sites

Σελιδα 48 post 718. Αυτη ειναι η official. Οποιος θελει την περναει και ας εχει το κινητο του οποιαδήποτε ρομ πανω.;)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Σελιδα 48 post 718. Αυτη ειναι η official. Οποιος θελει την περναει και ας εχει το κινητο του οποιαδήποτε ρομ πανω.;)

 

''το αφεντικό τρελάθηκε!'' και χαρίζει! 1η φορά βλέπω να κάνεις παραπομπή με λεπτομέρεια και όχι να μας λες να ψάξουμε σε όλο τα ποστ μόνοι μας!:p

Link to comment
Share on other sites

''το αφεντικό τρελάθηκε!'' και χαρίζει! 1η φορά βλέπω να κάνεις παραπομπή με λεπτομέρεια και όχι να μας λες να ψάξουμε σε όλο τα ποστ μόνοι μας!:p

 

Χαχαχχαχα Σωστα. Δεν θα ξαναγινει!!!!:p

Οτι κανω δεν το κανω για να σας ταλαιπωρώ. Πιστεψε με για το δικο σας καλο λεω συνεχεια ψαξτε στο θεμα. Δεν νομιζω σε καποιον που ειχε επειγον αναγκη να μην προσπαθησα να τον βοηθησω. Αν παντως το εχω κανει ζηταω συγνωμη.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχχαχα Σωστα. Δεν θα ξαναγινει!!!!:p

Οτι κανω δεν το κανω για να σας ταλαιπωρώ. Πιστεψε με για το δικο σας καλο λεω συνεχεια ψαξτε στο θεμα. Δεν νομιζω σε καποιον που ειχε επειγον αναγκη να μην προσπαθησα να τον βοηθησω. Αν παντως το εχω κανει ζηταω συγνωμη.

 

δηλαδή περνάμε κατευθείαν με το γνωστό τρόπο την VIBEROM_V1.0_1347_3_ST_P780 όποια κι αν έχουμε πάνω.Δεν χρειάζεται να έχουμε περάσει πρώτα την VIBE....2... και μετά να κάνουμε update? το μόνοι που θα χρειαστούμε είναι gapps και να υποστούμε την έλλειψη ελληνικών..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή περνάμε κατευθείαν με το γνωστό τρόπο την VIBEROM_V1.0_1347_3_ST_P780 όποια κι αν έχουμε πάνω.Δεν χρειάζεται να έχουμε περάσει πρώτα την VIBE....2... και μετά να κάνουμε update? το μόνοι που θα χρειαστούμε είναι gapps και να υποστούμε την έλλειψη ελληνικών..

 

Βαζεις την ρομ και τα gapps στην καρτα. Οχι σε φακελο. τα βαζεις ετσι χυμα μεσα.

Πας στο TWRP.

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache - factory reset

Πας install βρισκεις την ρομ και την κανεις εγκατασταση.

Reboot ανοιγει το κινητο το ξανα κλεινεις και ξανα πας στο TWRP

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache

Πας install βρισκεις τα gapps και τa κανεις εγκατασταση.

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache.

REBOOT και εισαι ετοιμος.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις την ρομ και τα gapps στην καρτα. Οχι σε φακελο. τα βαζεις ετσι χυμα μεσα.

Πας στο TWRP.

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache - factory reset

Πας install βρισκεις την ρομ και την κανεις εγκατασταση.

Reboot ανοιγει το κινητο το ξανα κλεινεις και ξανα πας στο TWRP

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache

Πας install βρισκεις τα gapps και τa κανεις εγκατασταση.

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache.

REBOOT και εισαι ετοιμος.

 

Νάσαι καλά!σ'ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Βαζεις την ρομ και τα gapps στην καρτα. Οχι σε φακελο. τα βαζεις ετσι χυμα μεσα.

Πας στο TWRP.

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache - factory reset

Πας install βρισκεις την ρομ και την κανεις εγκατασταση.

Reboot ανοιγει το κινητο το ξανα κλεινεις και ξανα πας στο TWRP

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache

Πας install βρισκεις τα gapps και τa κανεις εγκατασταση.

Κανεις format --cache- Wipe Dalvik Cache.

REBOOT και εισαι ετοιμος.

Τωρα θα κανω βλακεια που θα ρωτησω αλλα δεν πειραζει ... :lol::lol:

Αυτο γινεται σε ολα τα κινητα ? ανεξαρτητα τι ρομ φοραω ?

Το Firmware θελει αλλαγη ή οχι ? Κανω αυτο που ειπες απ το προηγουμενο σου ποστ και εχω την official Lenovo?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα κανω βλακεια που θα ρωτησω αλλα δεν πειραζει ... :lol::lol:

Αυτο γινεται σε ολα τα κινητα ? ανεξαρτητα τι ρομ φοραω ?

Το Firmware θελει αλλαγη ή οχι ? Κανω αυτο που ειπες απ το προηγουμενο σου ποστ και εχω την official Lenovo?

 

Αν εννοεις σε ολα τα P780 τοτε ναι γινεται σε ολα και ανεξαρτητα τι ρομ φορας.

Δεν καταλαβα την ερωτηση για το firmware.Απο την στιγμη που θα βαλεις αλλη ρομ θα αλλαξουν ολα αυτοματα. Ναι κανεις αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ και εχεις official. Για να μπεις ομως σε TWRP RECOVERY πρεπει να εχεις κανει και την εγκατασταση του TWRP RECOVERY που εχει γραψει μερικες σελιδες πισω.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις σε ολα τα P780 τοτε ναι γινεται σε ολα και ανεξαρτητα τι ρομ φορας.

Δεν καταλαβα την ερωτηση για το firmware.Απο την στιγμη που θα βαλεις αλλη ρομ θα αλλαξουν ολα αυτοματα. Ναι κανεις αυτο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ και εχεις official. Για να μπεις ομως σε TWRP RECOVERY πρεπει να εχεις κανει και την εγκατασταση του TWRP RECOVERY που εχει γραψει μερικες σελιδες πισω.

 

Το αφεντικο τρελαθηκε 2η φορα!!

1η φορα καταλαβα σε μηνυμα σου τι θες να πεις!! :lol::lol:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Εχω αυτην την στιγμη 4% μπαταρια , να το βαλω στο usb και να το κανω ετσι οπως ειναι ? ή να το κανω αυριο το πρωι που θα το εχω στο 100% την μπαταρια ? (καμια φορα δεν το εχω βαλει για φορτισει( αν βοηθαει αυτο) )...Να το κανω τωρα ή αυριο?

Link to comment
Share on other sites

Το αφεντικο τρελαθηκε 2η φορα!!

1η φορα καταλαβα σε μηνυμα σου τι θες να πεις!! :lol::lol:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Εχω αυτην την στιγμη 4% μπαταρια , να το βαλω στο usb και να το κανω ετσι οπως ειναι ? ή να το κανω αυριο το πρωι που θα το εχω στο 100% την μπαταρια ? (καμια φορα δεν το εχω βαλει για φορτισει( αν βοηθαει αυτο) )...Να το κανω τωρα ή αυριο?

 

Ποτε δεν ξεκινας φλασαρισμα με λιγοτερο απο 60 % μπαταρια. Τωρα η επιλογη ειναι δικη σου.:D

Και ποτε δεν αφηνεις το κινητο να παει κατω απο 15% μπαταρια για να το φορτισεις. Αυτο το εχω πει σε παλιοτερο ποστ. Με εχετε τρελανει!!!!θα σας κοψω. Ολοι κατω απο την βαση επειδη δεν διαβαζετε. Χαχαχα

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

επειδή ετοιμάζομαι να το παραγγείλω για φίλο - και επειδή ήδη διάβασα 300+ σελίδες για το δικό μου,με ότι αυτό συνεπάγεται - θα εκτιμούσα κάποιες σύντομες απαντήσεις:

από to2.com να το ζητήσω root+gapps(τι Rom βάζουν) ή καλύτερα με την stock Rom?

τελικά έχει Gorilla glass όπως αναφέρεται σε κάποια μαγαζιά,ή όχι?

OTG adaptor έχει στην συσκευασία?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...