Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας φίλοι μου. έχω το εξής πρόβλημα. έχασα ξαφνικά την δυνατότητα να αλλάζω γλώσσα από ελληνικά σε αγγλικά στα μηνύματα και γενικά όπου μπορείς να γράψεις. τι μπορεί να έχει συμβεί? δεν έβαλα κάποια εφαρμογή για να πεις ότι προκαλείται από αυτή.

το ίδιο συνέβη και στο S3 του πατέρα μου σήμερα. φαίνεται η ελληνική γλώσσα και τα βελάκια αριστερά και δεξιά ώστε με slide να αλλάζεις γλώσσα αλλά δεν αλλάζει. στις ρυθμίσεις φυσικά και υπάρχουν και οι 2 γλώσσες. έκδοση 4.4.2 France.

στο S5 μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν μια χαρά.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας φίλοι μου. έχω το εξής πρόβλημα. έχασα ξαφνικά την δυνατότητα να αλλάζω γλώσσα από ελληνικά σε αγγλικά στα μηνύματα και γενικά όπου μπορείς να γράψεις. τι μπορεί να έχει συμβεί? δεν έβαλα κάποια εφαρμογή για να πεις ότι προκαλείται από αυτή.

το ίδιο συνέβη και στο S3 του πατέρα μου σήμερα. φαίνεται η ελληνική γλώσσα και τα βελάκια αριστερά και δεξιά ώστε με slide να αλλάζεις γλώσσα αλλά δεν αλλάζει. στις ρυθμίσεις φυσικά και υπάρχουν και οι 2 γλώσσες. έκδοση 4.4.2 France.

στο S5 μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν μια χαρά.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει? ευχαριστώ.

ρυθμισεις>η συσκευη μου>γλωσσα και εισαγωγή>πληκτρολογιο samsung>επιλογή γλωσσων εισαγωγη, ελληνικα/αγγλικα είναι σεκαρισμενα και τα δυο; η πηγαινε στις διαθέσιμες γλωσσες και πατα ληψη την γλωσα που θελεις

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι μου. έχω το εξής πρόβλημα. έχασα ξαφνικά την δυνατότητα να αλλάζω γλώσσα από ελληνικά σε αγγλικά στα μηνύματα και γενικά όπου μπορείς να γράψεις. τι μπορεί να έχει συμβεί? δεν έβαλα κάποια εφαρμογή για να πεις ότι προκαλείται από αυτή.

το ίδιο συνέβη και στο S3 του πατέρα μου σήμερα. φαίνεται η ελληνική γλώσσα και τα βελάκια αριστερά και δεξιά ώστε με slide να αλλάζεις γλώσσα αλλά δεν αλλάζει. στις ρυθμίσεις φυσικά και υπάρχουν και οι 2 γλώσσες. έκδοση 4.4.2 France.

στο S5 μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν μια χαρά.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει? ευχαριστώ.

 

Πανε ρυθμισεις/η συσκευη μου/προσβασιμοτητα/ και εκει που λεει υπηρεσιες απενεργοποιησε τα.Συνηθως ειναι τα noled και airdroid

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Ειμαι κι εγω απο χθες κατοχος του κινητου

 

Δυο παρατηρησεις/αποριες

1.Η μπαταρια τελειωνει σχετικα γρηγορα. Καποιος τροπος για εξοικονομηση εκτος απο το mode της Samsung?

 

2. Δεν μου ερχονται τα μηνυματα απο συγκεκριμενο κινητο (lumia) ενω μεχρι και προχθες που ειχα ενα lg ερχοντουσταν. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας MarkSim!Στην 1η ερωτηση μπορω να σου απαντησω(μην κανεις αναβαθμηση στην 4.4.2=Kitkat)προσωπικα ειμαι πολυ απογοητευμενος απο μπαταρια στην συγκεκριμενη εκδοση.Το αφησα χθες το βραδυ σε flight mode sta 72% και το πρωι εδειξε 61%.Ειναι λογικο αυτο ρε παιδια?Εχω την γαλλικη.

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Δυστυχώς όταν το αγόρασα είχε ήδη την Kitkat!

 

Πράγματι η μπαταρία εξαντλείται πολύ γρήγορα για απλές λειτουργίες. Λίγο μουσική ή λίγο ίντερνετ και φεύγει εύκολα 10-15%

 

Εγώ έχω ένα από την Σλοβακία :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πανε ρυθμισεις/η συσκευη μου/προσβασιμοτητα/ και εκει που λεει υπηρεσιες απενεργοποιησε τα.Συνηθως ειναι τα noled και airdroid

 

ευχαριστώ πολύ φίλε μου. στις υπηρεσίες είχα μόνο το Greenify.το απενεργοποίησα και τώρα δουλευει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος πως βγαίνουνε οι επαφές από το ενδιάμεσο καπάκι για το 3G στο Samsung galaxy s4 mini? (αλλαγή Full housing)
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει κανείς αν πάρουμε Lolipop?

 

Με την καθυστερηση της 4.4.2 και το μεγαλο ΑΝ για την 4.4.4,και να παρουμε,πολλοι απο μας θα εχουμε αλλαξει συσκευη μεχρι να συμβει κατι τετοιο... :lol:

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. υπαρχουν καπου μαζεμενες οι οδηγιες για το πως θα κανω root το κινητο χωρις να γραψει το knox στην τελευταια επισημη εκδοση σε γαλλικο κινητο ???
"Music Is My Life"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος πως βγαίνουνε οι επαφές από το ενδιάμεσο καπάκι για το 3G στο Samsung galaxy s4 mini? (αλλαγή Full housing)

 

Ρίξε μία ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στις home screens στους φακέλους με τις συντομεύσεις συνήθως μετά από restart ή αναβάθμιση των εφαρμογών τα εικονίδια γίνονται ασπρόμαυρα; Αν ξανά δημιουργήσω τις συντομεύσεις στο φάκελο το πρόβλημα λύνεται μέχρι το επόμενο restart. Υπάρχει κάτι να κάνω για να μη γίνεται αυτό το σπαστικό κάθε φορά;
GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

κατά τη διάρκεια της νύχτας και το κινητό είναι σε αναμονή μου καταναλώνει 20% από την μπαταρία το έψαξα λίγο

και είδα ότι το 80% καταναλώνετε από το phone radio !!! το έβαλα σε gsm μόνο αλλά καμιά διαφορά

εάν βάλω το κινητό σε λειτουργία πτήσης τότε δεν έχω πρόβλημα έχω το android 4.2.2 καμιά λύση ??

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου εχω να το φορτισω απο προχθες το μεσημερι και πριν λιγο μου εκλεισε(ιντερνετ κανονικα μουσικη και λιγες κλησεις),δεν ξερω τι να πω...μια ειναι σε μια μερα off η μπαταρια...μετα 2.5 μερες κοντα...οτι ναναι ειληκρινα

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια. . πηρα το s4 mini πριν κανα μηνα και εδω και 1 βδομαδα κολλαει συνεχεια η συλλογη με τις φωτο. καθε φορα που ανοιγω την εφαρμογη κολλαει ολο το τηλ κ μολις παταω το κουμπι κατω επανερχεται κ μετα απο λιγο βγαζει οτι δεν ανταποκρινεται η εφαρμογη. .κατεβασα κ κατι αλλες εφαρμογες απο το playstore για αναπαραγωγη φωτογραφιων αλλα κ παλι κολλανε. . ξερεις κανεις τπτ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια. . πηρα το s4 mini πριν κανα μηνα και εδω και 1 βδομαδα κολλαει συνεχεια η συλλογη με τις φωτο. καθε φορα που ανοιγω την εφαρμογη κολλαει ολο το τηλ κ μολις παταω το κουμπι κατω επανερχεται κ μετα απο λιγο βγαζει οτι δεν ανταποκρινεται η εφαρμογη. .κατεβασα κ κατι αλλες εφαρμογες απο το playstore για αναπαραγωγη φωτογραφιων αλλα κ παλι κολλανε. . ξερεις κανεις τπτ?

Αν έχεις τις φωτογραφίες σου στην εξωτερική sd ίσως να φταίει αυτό. Αλλιώς κάνε επαναφορά αφού πρώτα έχεις πάρει backup αυτά που θέλεις.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει το kingston dt micro duo το οποιο κουμπωνει απο κατω.

Kανονικα θα πρεπει να το αναγνωριζει σαν usb flash.

Στο κινητο μου δεν φαινεται πουθενα.

Εχω εκδοση 4.2.2 γνωρίζει κανείς τι φταίει?

Edited by makis_kom
Link to comment
Share on other sites

κατά τη διάρκεια της νύχτας και το κινητό είναι σε αναμονή μου καταναλώνει 20% από την μπαταρία το έψαξα λίγο

και είδα ότι το 80% καταναλώνετε από το phone radio !!! το έβαλα σε gsm μόνο αλλά καμιά διαφορά

εάν βάλω το κινητό σε λειτουργία πτήσης τότε δεν έχω πρόβλημα έχω το android 4.2.2 καμιά λύση ??

 

δεν εχεις καλό σήμα και αυτό καταναλωνει μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις καλό σήμα και αυτό καταναλωνει μπαταρια.

 

λάθος σήμα έχω φουλ απλά το κινητό έχει θέμα με την LTE για να μεταφέρονται ποιο γρήγορα τα δεδομένα

τρώει την μπαταρία κάτι τέτοιο είδα στο ίντερνετ ίσως με την αναβάθμιση στην εκδοσή 4,4,2 φτιάξει ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έκανα προχθές αναβάθμιση σε 4.4.2 και από το πληκτρολόγιο χάθηκαν τα ελληνικα :wacko:

Ενώ στις ρυθμίσεις γράφει κανονικά τα ελληνικά, δεν υπάρχει ούτε το εικονίδιο της υδρογείου όπως υπήρχε παλιά αλλά ούτε αλλάζει κι από το space αν το σύρω.. Καμιά ιδέα τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

λάθος σήμα έχω φουλ απλά το κινητό έχει θέμα με την LTE για να μεταφέρονται ποιο γρήγορα τα δεδομένα

τρώει την μπαταρία κάτι τέτοιο είδα στο ίντερνετ ίσως με την αναβάθμιση στην εκδοσή 4,4,2 φτιάξει ίδωμεν..

 

Ολα τα κινητα σε 4G καταναλωνουν περισσοτερη μπαταρια.Αν δεν το χρειαζεσαι πραγματικα το βαζεις σε αυτοματη επιλογη μεταξυ 2G/3G και καπως στρωνει.

 

Καλησπέρα σε όλους.

Έκανα προχθές αναβάθμιση σε 4.4.2 και από το πληκτρολόγιο χάθηκαν τα ελληνικα :wacko:

Ενώ στις ρυθμίσεις γράφει κανονικά τα ελληνικά, δεν υπάρχει ούτε το εικονίδιο της υδρογείου όπως υπήρχε παλιά αλλά ούτε αλλάζει κι από το space αν το σύρω.. Καμιά ιδέα τι να κάνω;

 

Πανε ρυθμισεις/η συσκευη μου/προσβασιμοτητα/ και εκει που λεει υπηρεσιες απενεργοποιησε τα.Συνηθως ειναι τα noled και airdroid

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τις φωτογραφίες σου στην εξωτερική sd ίσως να φταίει αυτό. Αλλιώς κάνε επαναφορά αφού πρώτα έχεις πάρει backup αυτά που θέλεις.

φιλε εφτιαξε ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κινητα σε 4G καταναλωνουν περισσοτερη μπαταρια.Αν δεν το χρειαζεσαι πραγματικα το βαζεις σε αυτοματη επιλογη μεταξυ 2G/3G και καπως στρωνει.

 

 

 

d

 

έκανα επιλογή στο WCDMA και τώρα είναι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...