Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν εχει ξαναυποθει το ερωτημα αυτο αλλα πως μπορω να κανω update το κινητο απο wifi μεσω ρυθμισεων? Πλεον μου λεει οτι εχω φτασει στον μεγιστο αριθμο επιτρεπτων αναβαθμισεων κατι τετοιο τελος παντων... Γνωριζει κανεις τι παιζει?

 

Κι εμενα το ιδιο μου εβγαζε κι εκανα αναβαθμιση απο το kies

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με cm11 εχεις καλύτερη διάρκεια μπαταρίας απότι stock δλδ?

 

Έχω σχεδόν την ίδια κατανάλωση, ίσως και καλύτερη γιατί φαντάσου ότι η CM είναι σχεδόν "γυμνή" σε σχέση με το τί έχει φορτώσει η stock.

Την έχουν διορθώσει πάρα πολύ γιατί θυμάμαι όταν δοκίμασα στο S3 που είχα ρουφούσε την μπαταρία σαν τρελλή!

Να διευκρινήσω όμως ότι δεν ξεζουμίζω και το κινητό.

Δηλαδή μπαίνω στο ιντερνετ και στο fb χωρίς όμως ναμαι συνεχώς και όλη την μέρα μέσα.

Το wifi το ανοίγω όποτε το χρειάζομαι.

Παιχνίδια παίζω αρκετά.

Κλήσεις έχω αρκετές.

 

Όπως και νάχει δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να ξαναφορτίσω την συσκευή μεσα στην ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

πως μεταφερω μια εφαρμογη απο την μνημη της συσκευης στην καρτα μνημης?

πηγα ρυθμισεις-περισσοτερα-χωρος αποθηκευσης-εφαρμογες επελεξα την εφαρμογη κσι στη συνεχεια μετακινηση στην sd. ομως δεν μεταμερθηκε. απλα επεσε η χωρητικιτητα της καρτας μνημης κατα 30mb. κανω κατι λαθος?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βάλουμε μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας π.χ. 2100-2400 mAh;
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βάλουμε μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας π.χ. 2100-2400 mAh;

κάνε μια αναζήτηση στο ebay και θα βρεις πολλές

Link to comment
Share on other sites

Μολις παραγγειλα το κινητο, μολις ερθει με τη φορτιση τι κανω? το βαζω πριν το ανοιξω για ενα 2ωρο μεχρι να φορτίσει? ή το ανοιγω μεχρι να κλείσει απο μπαταρία και το φορτίζω μετα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο χθες το βραδυ εχω κανει update to firmware σε ΜL4 και εχω την εντυπωση οτι η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα απο πριν..
Link to comment
Share on other sites

Μολις παραγγειλα το κινητο, μολις ερθει με τη φορτιση τι κανω? το βαζω πριν το ανοιξω για ενα 2ωρο μεχρι να φορτίσει? ή το ανοιγω μεχρι να κλείσει απο μπαταρία και το φορτίζω μετα?

 

Το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βάλουμε μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας π.χ. 2100-2400 mAh;

Έχω αγοράσει επανειλημένως μπαταρίες από ebay για άλλη συσκευή.Δεν βρήκα σοβαρές διαφορές όσο μεγάλη μπαταρία και να πήρα.(Σκέψου οτι για Nokia είχα πάρει σχεδόν 60% μεγαλύτερη μπαταρία).

Αν το τολμήσεις τουλάχιστον πάρε επώνυμη μπαταρία μήπως δεις αξιόλογες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ξαναυποθει το ερωτημα αυτο αλλα πως μπορω να κανω update το κινητο απο wifi μεσω ρυθμισεων? Πλεον μου λεει οτι εχω φτασει στον μεγιστο αριθμο επιτρεπτων αναβαθμισεων κατι τετοιο τελος παντων... Γνωριζει κανεις τι παιζει?

 

Περίμενε μια δυο μέρες και θα κάνει την αναβάθμιση OTA .

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχουμε κανένα νέο για το πότε θα έρθει το kitkat στο s4 mini ;

Διαβάζω διάφορα εδώ κι εκεί αλλά δέν υπάρχει κάποια στάνταρ ημερομηνία.

 

Ξέρει κανείς τπτ παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πάιδες κάποτε για τις ως 2.3 εκδόσεις υπήρχε ένας τρόπος να μεταφέρεις όλες τις εφαρμογές στη κάρτα (μετά έχασα τις εξελίξεις)

http://www.bongizmo.com/blog/moving-all-android-apps-to-sdcard-apps2sd-froyo/ και επίσης κ εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=742379

 

Την είχα σαφώς κάνει κ με είχε σώσει. Αντίστοιχα ξέρετε αν παίζει το όλο σύστημα αυτό στο δικό μας κ στις 4βάλε εκδόσεις??

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετες μερες καταφερα σε κατασταση πτησης το κινητο να χανει μονο 2% το βραδυ.

 

Μετα απο την τελευταια αναβαθμιση, εγκατεστησα επισης ενα παιχνιδι τενις και το playtube αρχισε παλι να χανει εως και 20% σε κατασταση πτησης μεχρι να ξυπνησω..

 

λετε να φταιν αυτες οι εφαρμογες ή η τελευταια αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετες μερες καταφερα σε κατασταση πτησης το κινητο να χανει μονο 2% το βραδυ.

 

Μετα απο την τελευταια αναβαθμιση, εγκατεστησα επισης ενα παιχνιδι τενις και το playtube αρχισε παλι να χανει εως και 20% σε κατασταση πτησης μεχρι να ξυπνησω..

 

λετε να φταιν αυτες οι εφαρμογες ή η τελευταια αναβαθμιση?

 

Δοκίμασε να αφαιρέσεις τις εφαρμογές που εβαλες ώστε να δεις επανέλθει στα φυσιολογικά .

Όπως επίσης βάλε και κάποιο πρόγραμμα ωστε να ελέγξεις τι ξυπνάει την συσκευή σου και έχεις την αυτήν την κατανάλωση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αφαιρέσεις τις εφαρμογές που εβαλες ώστε να δεις επανέλθει στα φυσιολογικά .

Όπως επίσης βάλε και κάποιο πρόγραμμα ωστε να ελέγξεις τι ξυπνάει την συσκευή σου και έχεις την αυτήν την κατανάλωση .

 

το εκανα φιλε και θα αναφερω διαφορες?

 

εχω το cpu spy που απο οτι καταλαβα το κινητο μπαινει σε deep sleep

 

επισης εχω το wakelock detector αλλα δεν ξερω να το ερμηνευσω καλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η μεταβαση απο MG8 σε ML4 ή τζαμπα θα κουβαλαμε το Knox ?

 

Επισης αν το κανεις με odin χανεις ολες τις εφαρμογες/data δηλαδη θελει backup πριν ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως είναι δυνατό να εμφανίζω ελληνικά γράμματα στο keyboard (κλήσεων)?

Προσπαθώ να κάνω γρήγορη αναζήτηση με τα πρώτα γράμματα ονόματος αλλά το κάνει μόνο για αγγλικές επαφές....

Edited by bablyk
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως είναι δυνατό να εμφανίζω ελληνικά γράμματα στο keyboard (κλήσεων)?

Προσπαθώ να κάνω γρήγορη αναζήτηση με τα πρώτα γράμματα ονόματος αλλά το κάνει μόνο για αγγλικές επαφές....

 

Smart dialing με ελληνικούς χαρακτήρες δεν έχει η Samsung :(

992
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι καθαρά θέμα hardware? Δεν λύνεται με κάποιο λογισμικό?

 

Κάνε εγκατάσταση τον ExDialer : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&hl=en

 

Έχω την εντύπωση ότι κάνει αυτό που θες, δεν είμαι σίγουρος όμως.

992
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

απέκτησα πρόσφατα το samsung galaxy s4 mini και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Όμως παρατήρησα ότι η μπαταρία του δεν έχει και μεγάλη αντοχή. Το κινητό το χρησιμοποιώ αρκετά και ομολογώ ότι επειδή μου αρέσει πολύ η οθόνη με τα χρωματα, έχω βάλει πλήρης φωτεινότητα. Δεν έχω κάτι άλλο ανοιχτό να τρέχει από πίσω (wi-fi, GPS, Bt, κτλ) και η οθόνη κλείνει πολύ γρήγορα όταν δεν το χρησιμοποιώ. Βρήκα σε μια ιστοσελίδα γνωστή μια μπαταρία 6000mAh για το συγκεκριμένο τηλεφωνο. Φαίνεται πως τηρεί όλες τις προδιαγραφές κτλ κτλ και είναι ασφαλής κτλ. Δεν αναφέρω την ιστοσελίδα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Είναι επικίνδυνο να βάλω άλλη μπαταρία. Η τάση είναι η ίδια πάντως δηλ. 3,8 V. Απλά είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει να μου προτείνει κανείς καμία καλή θήκη Pull up?? ολο flip cases βλέπω

 

 

Έχω τη συγκεκριμένη θηκη σε λευκο. Είναι πολυ καλή ποιοτικά με s-view!!

 

http://www.skroutz.gr/s/3925207/Puro-View-Colour-Silk-Blue-i9190-Galaxy-S4-mini.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

απέκτησα πρόσφατα το samsung galaxy s4 mini και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Όμως παρατήρησα ότι η μπαταρία του δεν έχει και μεγάλη αντοχή. Το κινητό το χρησιμοποιώ αρκετά και ομολογώ ότι επειδή μου αρέσει πολύ η οθόνη με τα χρωματα, έχω βάλει πλήρης φωτεινότητα. Δεν έχω κάτι άλλο ανοιχτό να τρέχει από πίσω (wi-fi, GPS, Bt, κτλ) και η οθόνη κλείνει πολύ γρήγορα όταν δεν το χρησιμοποιώ. Βρήκα σε μια ιστοσελίδα γνωστή μια μπαταρία 6000mAh για το συγκεκριμένο τηλεφωνο. Φαίνεται πως τηρεί όλες τις προδιαγραφές κτλ κτλ και είναι ασφαλής κτλ. Δεν αναφέρω την ιστοσελίδα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Είναι επικίνδυνο να βάλω άλλη μπαταρία. Η τάση είναι η ίδια πάντως δηλ. 3,8 V. Απλά είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Εξαρτάται τι εννοείς λέγοντας οτι δεν σου κρατάει αρκετά ,και με ποιο τηλέφωνο το συγκρινεις .

Ίσως να τρεχουν κάποιες εφαρμογές απο πισω και να σου καταπίνουν την μπαταρία ,πολλά παίζουν σημασία .

Πάντως αν η μπαταρία που θελεις να πάρεις τηρεί της προδιαγραφές δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος ,και αν θελεις μπορείς να βάλεις το link , επιτρέπετε από τους κανόνες του forum .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...